Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
Yalova şehir merkezi fotoğrafları
123 ... 99100101   sonraki »
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Yusuf
10 yıl önce - Prş 22 Oca 2004, 01:20
Yalova şehir merkezi fotoğrafları

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

En son Yusuf tarafından Çrş 24 May 2006, 14:13 tarihinde değiştirildi, toplamda 4 kere değiştirildi

Misafir 92b

10 yıl önce - Cum 30 Nis 2004, 04:26
Yalovadan manzaralar

Yalova Geyikdereden Bir Doğa Manzarası :

(+)

Bir de panaroma :

(+)

Umarım beğenirsiniz....

Burç

10 yıl önce - Prş 23 Eyl 2004, 07:13
Yalova

Yalova'dan bir kaç fotoğraf çektim, herhalde şehri temsil etmiyordur,
ama kısa bir tur ile gözüme çarpanlar bunlar idi. Görünen nehrin, köprünün,
cadde ve caminin isimlerini bilmiyorum, belki bilenler bizi aydınlatır.

(+)

(+)

(+)

(+) Değişik bir camii

(+)

(+)

(+)

(+) Bisiklet yollarını çok beğendim

Akın Kurtoğlu

9 yıl önce - Cum 01 Tem 2005, 21:24

Yusuf üstadımızın ilk 4 fotoğrafındaki görüntüler, Yalova'nın prestij caddelerinden biri olan Gazipaşa Bulvarı'ndan... Burası, Yalova Şehirhatları İskelesi ile Arboretum arasındaki sahil yolunun adıdır. 1985'lerde trafiğe kapatılarak yaklaşık 2 kilometrelik bir gezi yoluna dönüştürülmüştür ve Gazipaşa Bulvarı ile deniz arasındaki kesim tamamıyla park alanı olarak tanzim edilmiştir. Bulvar üzerinde, sadece bisikletlere rezerve edilmiş, gezi yolundan ayrılmış, 2 kilometre uzunluğunda bir bisiklet yolu da mevcuttur. Kısacası Avrupa'da görüp de imrendiğimiz o bisikletliler bu yolda sabahtan geceyarısına kadar rahatça cirit atmaktalar. Kendilerine ayrılan özel yoldan caddenin dışına çıkmaları yasak ve zabıta tarafından da sıkı sıkıya kontrol edilmekteler...

Bulvar, tüm Yalova'nın ılık yaz gecelerinde soluk almak için akın ettikleri en önemli gezi ve dinlenme alanlarından biri... Gündüz görülen sakinliğinden geceleri eser yoktur, adeta adım atılacak yer kalmaz... Ama (bir İstanbullu olarak inanamayacağım şekilde) herkes sağdan yürümeye özen gösterir. Gezinti sırasında yayalar arasında olabilecek aptalca çarpışmalar minimum düzeyde gerçekleşir akşamları... Yaz geceleri hayat, ancak 02:00'den sonra sönümlenir...

Yalova'da deniz trafiği, herhalde Türkiye'de, İstanbul ve İzmir'den sonra en yoğun yaşanan üçüncü yerdir. Yenikapı, Kabataş, Bostancı, Kartal, Pendik ve Adalar arasında, Şehirhatları vapurları, Deniz Otobüsleri ve Deniz Jetleri'yle hergün (35+35) sefer gerçekleştirilir. Sabah 05:50'de başlayan yoğun deniz trafiği gece 24:00'e kadar kesintisiz olarak sürer. Ne zaman gözünüzü sahile çevirip denize bakacak olsanız, mutlaka su üzerinde bir deniz taşıtını görebilirsiniz...

Geri plânda görülen binalar, Yalova'nın Bahçelievler mahallesindedirler. Görüş alanları Adalar'dan Hereke'ye kadar olan geniş bir panoramayı kapsamaktadır. Bulvar boyunca sağlı-sollu gölge yapan ortalama 70-80 yıllık çınar ağaçlarının çoğu Atatürk'ün emriyle diktirilmiştir ve bundan ötürü tarihî bir geçmişe sahiptirler. Sahil şeridinde 10 kadar çay bahçesi, 5 kadar çocuk parkı, bir müze, bir anıt, bir karting sahası, iki basketbol sahası ile, parkların içine rastgele serpiştirilmiş onlarca kameriye mevcuttur. İlk resim, Yalova'nın ünlü Donanma Tesisleri ve Çay Bahçesi'nin yanından alınmıştır.

Burasını nasıl mı bu kadar detaylı biliyorum? E, o kadar da olsun. Çünkü resimlerde görülen evlerden birinde, her yaz 2 ayımı geçirmekteyim

Akın KURTOĞLU

erinch
9 yıl önce - Pts 10 Ekm 2005, 09:26

şehrin denizden genel görünümü

(+)

Yapımına yaklaşık 10 yıl önce başlanan Yat Limanı İnşaatı-bugünlerde inşaat epey hızlanmış.....

(+)

Denizden Atatürk Orman Çiftliğine bakış

(+)

Yalova' da birkaç yıl öncesine kadar, Atatürk' ün emriyle yaptırılmış, Cumhuriyet Dönemi Mimarlığı' na ait seçkin birçok yapı bulunmaktaydı. Halk Eğitim Merkezi, bugün sahilde çay bahçelerinin bulunduğu yerdeki Öğretmen Evi ya da Termal' de projesi Türk mimarlığının önde gelen isimlerinden Sedad Hakkı Eldem' e ait otel yapısı bunlardan sadece birkaçı.  Bu yapıların hemen hepsi birkaç yıl öncesine kadar sapasağlam ayakta dururken ve kullanımı sürerken nedeni anlaşılamayan bir şekilde yıktırıldı.
Aşağıda geçtiğimiz ay Garanti Galeri' deki bir sergide dönemin nitelikli yapıları arasında gösterilen Halk Eğitim Merkezi' nin orjinal fotoğrafı var. Hemen altındaysa yıkımdan sonra belediye' nin günümüz malzemeleriyle eskiye benzetmeye çalışarak inşa ettirdiği absürd bina. Bunlar aslında bir kentin yöneticilerinin koskoca bir tarihi nasıl fütursuzca yok edebileceğinin bir göstergesi.
Termal dizinine de otelin eski ve yeni fotoğraflarını ekledim. Ordaki yeni yapı biraz daha iç açıcı olmuş neyse ki.....

(+)

(+)

Bu da bir zamanlar Yalova sahilini süsleyen ve yerini müteahhit apartmanlarına bırakan evlerden günümüze kalabilen 2 evden biri. Dere kenarındaki bina şu anda çay bahçesi olarak kullanılıyor. Yalova' ya uğradığınızda burada oturup biraz soluklanmanızı öneririm. Zira seneye onun yerinde de yeller esiyor olabilir.....

(+)

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> Diğer Şehirler