Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı
Ayhan
6 yıl önce - Pzr 16 Arl 2007, 01:59
Bireysel Emeklilik Sistemi - Hangi şirket daha iyi?

Bireysel emeklilik hizmeti veren firmalara prim ödeyen var mı ? Hangi şirket daha iyi sizce ?

Aviva, Vakıfbank, Anadolu Hayat, Vakıf Emeklilik ?

ALİ ÖZER

3 yıl önce - Sal 23 Ağu 2011, 09:56

Bu konu çok eskide kalmış..
Bireysel emeklilik hakkında bilgi verebilecek birileri mutlaka vardır sitemizde. Hangileri avantajlıdır ? Tavsiye edilebilecekler mesela ? Ya da aman yaklaşmayın diyebilecek birileri ? Sanırım günümüz de gittikçe önemi artan bir konu olmaya başladı bu konu..

Burç

3 yıl önce - Sal 23 Ağu 2011, 10:35

Babam, kızkardeşim için OYAK Emeklilik hesabı açtırmıştı. Yıllarca her ay, tutarlı bir miktar para yatırdı. Ama sonra işleri bozuldu ve aylıkları ödeyemedi. Bunun üzerine emeklilik yandığı gibi, ödenmiş olan paralara da el koydular. Yatırılan paraları geri veremeyeceklerini söylediler. Faizini falan geçtik, ödenmiş olan paranın kendisinin yüzde birini bile geri vermediler. Bir bardak soğuk su verdiler. Daha sonra OYAK satıldı, yabancı ING oldu ama her halukarda bunlara para ödeyemez duruma gelirseniz, tüm ödedikleriniz havaya uçuyor. Haberiniz olsun.

yavuz_016
3 yıl önce - Sal 23 Ağu 2011, 10:43

Kocaman bir balon aslında bu BES.Yaklaşık 20 belki daha fazla bir geçmişi olmakla beraber ben şimdiye kadar 1 tane emekli olupta adam gibi bir emekli maaşı alanı ne gördüm ne duydum.Zaten insanlar bir süre sonra bu sistemin kocaman bir foss olduğunu anlayaınca yatırdıkları paraları geri almak istoyorlar ama onda da kesinti vs derken geri dönen para adeta kuşa dönüyor.Bordrolu çalışana maaş olarak ufak bi katkısı olmakta.Ayreten yaklaşık 5-6 ay önce bir smmm'nin danıştaya açmış olduğu dava neticesinde sistemden çıkarken iade edilen paradan kesilen stopajın iadesinin haksız olduğuna dair bir karar çıkmıştı.

Ömer YILMAZ
3 yıl önce - Sal 23 Ağu 2011, 10:46

En iyisi SGK-SSK SGK şirket değil ama

Figen
site denetçisi

3 yıl önce - Sal 23 Ağu 2011, 10:54

Bireysel Emeklilik Sirketlerinin sözleşmelerine bakmak lazım. Bazıları belli bir miktar yatırmadan, süresinden önce ayrıldığınızda, ödemeyi kestiğinizde paranızı geri vermiyor.

Yaptığım bir iki araştırmaya göre ufak çocuğunuz varsa, onun için iyi bir yatırım. Universite çağına geldiğinde eğitim parası hazır olabiliyor.

tunati34

3 yıl önce - Sal 23 Ağu 2011, 11:08

Yaklaşık 2,5 yıl yatırdım aylık 100 $ karşılığı tl ile başlamıştım,
Sonra çıkmam gerekti

Vee 2/3 kesinti yaptılar
Kısacası paralarımı yediler

En ideali Yastık banka Çeyrek Altın yatırımı yapmak

Atilla DÜNDAR
3 yıl önce - Sal 23 Ağu 2011, 11:12

Biz şirkette çalışanları Bireysel Emeklilik sistemi kapsamına aldırdık. Eski adı Fortis yeni adı BNP olan Bireysel Emeklilik Sistemi sözleşmesinden bazı bilgileri vermek istiyorum...

- Emeklilik sözleşmesinin yürürlük tarihinden önce şirket hesabına intikal eden giriş aidatı dışındaki ödemeler, en geç ikinci iş gününde önceden tanımlanmış ve Hazine Müsteşarlığı'na bildirilmiş bir fonda değerlendirilir.

- Emeklilik sözleşmesi süresi içinde katkı payı ödemelerine ara verilebilir. Ancak, katkı payı ödenmeyen süre emekliliğe hak kazanılması için gereken sürenin hesabında dikkate alınmaz. Ödemeye ara verilemesinden sonra tekrar katkı payı ödemeye başlanılması durumunda, ödenen tutar ödemenin yapıldığı aydaki katkı payı ödemesi olarak kabul edilir.

- Katılımcı emeklilik sözleşmesinin yürürlük tarihinden itibaren en az bir yıl geçtikten sonra Bireysel Emeklilik hesabındaki birikimlerinin başka bir şirkete aktarılmasını talep edebilir. Aktarım talebi katılımcının hesabındaki birikimlerin tamamını kapsar. Katılımcının aktarım talebi şirkete ulaştıktan yedi iş günü içerisinde yeni şirketine aktarılır.

- Katılımcı, bireysel emeklilik sistemine giriş tarihinden itibaren en az 10 yıl sistemde bulunmak ve 10 yıl süreyle düzenli katkı payı ödemek koşulu ile 56 yaşını tamamladıktan sonra emekliliğe hak kazanır.

- Emekliliğe hak kazanan katılımcı, hesabındaki birikimlerinin tamamını veya bir kısmını alabilir. Tamamını alma talebinde bulunan katılımcılara birikimlerinin ödenmesi yedi iş günü içinde, kısmen almak isteyenlere ise aylık, üç aylık, altı aylık veya yıllık dönemlerde ödenmesi teklifi yapılır. Ödemeler dışında kalan kısımlar için katılımcı fon dağılımını değiştirme ve aktarım haklarını kullanmaya devam eder.

- Emeklilik sisteminden emekliliğe hak kazanılması durumunda yapılacak toplu ödemenin %25'i gelir vergisinden muaf tutulacak ve kalan tutar üzerinden GVK'nun 75. maddesi 15-c bendi hükmü gereğince %5 oranında gelir vergisi kesintisine tabi tutulur.

- Katılımcı emekliliğe hak kazanmadan sistemden ayrılması halinde giriş tarihinden kaynaklanan süreye ilişkin haklarını kaybeder. Katılımcının ayrılma talep formunu şirkete ulaştırmasını müteakiben yedi iş günü içinde hesabındaki birikimleri yasal kesintiler yapılarak kendisine ödenir.

- Katılımcının vefat etmesi durumunda birikimleri Türk Medeni Kanunu hükümlerince sözleşmede belirtilen lehtarlara veya kanuni mirasçılarına ödenir.

ahmetcan1912

3 yıl önce - Sal 23 Ağu 2011, 11:20

annem garanti emekliligine başladı her ay 110 tl veriyor sizce nasıl daha 2-3 ay oldu.

vsanaktekin
3 yıl önce - Sal 23 Ağu 2011, 12:02

BES ile ilgili bu kadar olumsuz düşünüldüğünü bilmiyordum doğrusu...

Öncelikle forumdaki başlık "Hangi şirket daha iyi?" sorusuna verebileceğim net bir cevap yok.
Hangi şirketin daha iyi olduğuna dair birkaç ipucu verebilirim sadece;

1- Ücretler : Şirketlerin sisteme girişte ve her ay fon yönetimi için aldıkları ücretleri karşılaştırarak karar verilebilir veya;

2- Fon Yönetimi : Şirketlerin fonlarının yıllık getirileri karşılaştırılarak hangi şirketin daha fazla getiri sağladığı tespit edilerek karar verilebilir.

Sistemde bildiğim kadarıyla 10-15 kadar BES şirketi var. Bunlardan da 3-4 tanesi büyük oyuncu. Bu şirketleri araştırarak kolayca karar verebilirsiniz.

Ayrıca forum sayfalarında okuduğum bazı olumsuz yorumlar için de bir-iki etmeden duramayacağım;

Öncelikle "Burç" bey BES kanunundan önceki emeklilik hesapları ile ilgili geçmiş dönemde yaşadığı olumsuzlukları belirtmiş. Ben kendisinin yorumlarına çoğunlukla katılmakla beraber bazı bilgilerinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Öncelikle BES kanunundan önceki hiçbir tasarruf hesabını bu sistem ile karşılaştırmamak gerekir. BES'in kendine ait bir kanunu, yönetmelikleri ve sistemi vardır.

Bu sistemde ödedikleriniz tamamen devlet güvencesi altında ve % 100 güvendedir. Toplanan ödemeler Takasbank'ta toplanmakta ve bu banka üzerinden fon yönetim şirketlerince yönetilmektedir. Şirketin iflası durumunda dahi bu fonlar güvence altında tutulmaktadır. Zamanım olduğunda bu konu ile ilgili çok daha ayrıntı verebilirim.

Ayrıca "yavuz_016" da BES'i kocaman bir balon olarak tanımlamış. BES'i 20 yıldan daha fazla geçmişi olmakla beraber diye tarif etmiş ama yasa 2000 de çıktı ve uygulama 2001 sonlarında başladı. Sistemdeki asıl büyüme son 3 yılda gerçekleşti. Lütfen Sigorta şirketlerinin önceki uygulamaları ile BES'İ kesinlikle karşılaştırmayalım.

İnsanlar bu sistemin foss olduğunu anlayınça kaçıyorlar demiş "yavuz_016" ama rakamlar onu yalanlıyor. Şuanda katılımcı sayısı 2.500.000'in üzerinde ve toplam birikim de 13.000.000.000 TL düzeyinde. Ayrıca sistemden çıkarken çok büyük kesintiler yapılıyor denmiş buna da katılmıyorum. Bu sistem kuruluşu itibariyle uzun dönemli bir birikim aracı olarak düşünüldüğünden sistemden erken çıkılması istenmiyor. Bu yüzden 10 yılı doldurmadan ayrılmak istediğiniz durumlarda fon şirketi değil devlet % 15 stopaj kesintisi yapıyor. Zaten uzun dönemli bir birikim düşünülmüyorsa bu sistem tercih edilmemeli.

Şimdilik bukadar vaktim oldukça bildiklerimi aktarabilirim.

Şu sitelerede bir göz atın bence ;

http://www.egm.org.tr/

http://emeklilik.egm.org.tr/?sid=1

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET