Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
CUMHUR ARSLAN
10 yıl önce - Pzr 16 Arl 2007, 01:52
İstanbul İETT Otobüslerinde Camlara Komple Reklam Uygulaması

Gerek iett gerekse özel halk otobüslerine yapılan reklam çalışmaları; araç üzerine uygulanırken bu uygulamanın camları da işgal ederek yapılması ve bu nedenle görüş açısının kısıtlanması beni çok rahatsız ediyor.

cam yerine cam üzerine yapıştırılan reklamın arasına sıkıştırılan küçücük peteklerin yada dairelerin arasından dışarıya bakmak yada daha doğrusu bakmaya çalışmak; yolculuk esnasında fazlasıyla sinir bozucu oluyor. birde aracın içine giren ışığı azaltıyor.
ve en önemlisi hareket halindeyken dışarı doğru bakılınca insanın gözünü çok yoruyor ve hatta ağrıtıyor.

konuya gelirsek;

bu çift katlı otobüslerin de çok muhteşem bir görüş alanı var. özellikle çalıştığı 4 numaralı hatta otobüslerle gidiş gelişlerde etrafı seyrederek yolculuk gerçekten insana ayrı bir keyif veriyor.

özellikle akşam saatlerinde gün batımında bu otobüslerle caddebostan sahilinden başlayarak bostancıya kadar batan güneşle birlikte güneşin batışının oluşturduğu manzara ve araca yansıyan cılızlaşmış ışığının aracın iç ve dış renkleri ile buluşunca oluşturduğu ambians eşliğinde yolculuk gerçekten muhteşem oluyor.

ben ilk kez bu otobüslere bindiğimde bu manzaraya şahit oldum ve de çok etkilendim.

umarım 4 numaralı hattaki çift katlılara böyle bir reklam uygulaması olmaz. uygulanırsa çok yazık olur.

Akın Kurtoğlu

10 yıl önce - Pzr 16 Arl 2007, 01:54

Alıntı:
ve en önemlisi hareket halindeyken dışarı doğru bakılınca insanın gözünü çok yoruyor ve hatta ağrıtıyor.

Doğru... Benim de gözümde harelenmeler yapıyor ve şakaklarımı ağrıtıyor... Hiç de hakça değil bu uygulama. Parasını ödeyerek bindiğim otobüste, gözüme ve görüş alanıma kısıtlama yapılmasını istemiyorum...

Akın KURTOĞLU

Seyhun
10 yıl önce - Pzr 16 Arl 2007, 02:01

Alıntı:
umarım 4 numaralı hattaki çift katlılara böyle bir reklam uygulaması olmaz. uygulanırsa çok yazık olur.

Eğer bahsettiğiniz 4 numaradaki araçlar Yeni Daf-Mjt'ler ise maalesef onlara da reklam uygulaması yapılmış..

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=671270#671270

Utku ARDIÇ

10 yıl önce - Pzr 16 Arl 2007, 02:02

Ayrıca aracın camları ve kaportasına çok büyük zararlar veriyor direkt havayla teması kesildiği için reklam bir o kadar da özensiz yapılıyor.Yapan kişiler ellerindeki maket bıçaklarını rastgele sallıyorlar uygulama esnasında kaportadan çıkan "cızzzzzzzzt" sesini duyunca insanın içi acıyor.

SAYGILARIMLA
Utku ARDIÇ

UtkU 86
10 yıl önce - Pzr 16 Arl 2007, 04:49

Kesinlikle ben de nefret ediyorum otobüslerin camlarına uygulanan reklamlardan.Görüşü son derece kısıtlayıcı ve dışarıya bakmaya çalışıldığında insanın gözünü rahatsız eden bir durum.Para verip bindiğimiz otobüste kendimizi kapalı kutuda hissetmek son derece adil olmayan bir durum.

ercandikme
10 yıl önce - Pzr 16 Arl 2007, 12:50

madem iett çok biliyor zararı yok şoförün camına da yapsın ek kazanç olur onu neden yapmıyor

Nejat Bilginoglu

10 yıl önce - Pzr 16 Arl 2007, 14:31

Camlar, komple reklam olduğu için, otobüsün içine güneş ışığı gelmiyor, içeride kasvetli bir hava oluşuyor. Helede yağışlı bir günün gecesinde olduğunu düşünürsek, otobüs çok sıkıcı hale geliyor. Ben şahsen, böyle bir sıkılmadan sonra, orda reklam yapan firmaya dahada adımımı atmam.

Nejat BİLGİNOGLU

ümit 806

10 yıl önce - Pzr 16 Arl 2007, 15:05

Alıntı:
Camlar, komple reklam olduğu için, otobüsün içine güneş ışığı gelmiyor, içeride kasvetli bir hava oluşuyor. Helede yağışlı bir günün gecesinde olduğunu düşünürsek, otobüs çok sıkıcı hale geliyor. Ben şahsen, böyle bir sıkılmadan sonra, orda reklam yapan firmaya dahada adımımı atmam.

Nejat BİLGİNOGLU

Bir keresinde 92-623 filo numaralı otobüs siyah renk kaplama reklam almıştı, sanıyorum CLEAR reklamıydı. Bir kaç gün sonra Kadıköy'de 8E beklerken bu otobüs geldi ve bindim. Yaz sıcağında siyah kaplama reklamla Kumluk peronlarında kızan otobüse bindiğimde tutacaklar bile sımsıcak olmuştu. Ben de sevgili Nejat gibi o gün o sıkıntıdan sonra o firma hakkında iyi düşünemedim. Ama reklamın iyisi kötüsü olmaz derler ya, filo numarasına kadar aklımda kalmış işte.

Akın Kurtoğlu

10 yıl önce - Pzr 16 Arl 2007, 18:32

Benzer bir reklâmın sözkonusu edildiği başka bir ürünü, ben de eşime markette alışveriş yaparken aldırtmadım geçen gün... Reklâmları ters tepiyor bu şekilde... Beherine 1.25 ücret ödeyip bindiğim kamu aracında; herkes gibi ben de etrafımı görmek ve adam gibi seyahat etmek istiyorum çünkü...

Akın KURTOĞLU

Çağrı Tekin

10 yıl önce - Pts 17 Arl 2007, 01:20

Camlara uygulanan bu reklamlar söküldüğü zaman camda iz bırakıyor, hatta bazen boyayı dahi sökebiliyor. Bindiğim birçok 345'te bu durumu yaşadım. Camda herhangi bir reklam olmamasına karşın, dışarı bakmak gözleri yoruyor, çünkü o küçük gözenekler camda mevcut. Bence otobüslerin arka camı dışında kaplama reklam alınmasın, şerit reklam uygulansın. Arka cama uygulanan reklam ise hat numarasını saklıyor, hattı anlamak imkansız hale geliyor.

Bu reklamları yapan Clear Channel şirketi acaba İETT'ye para veriyor mu? Bildiğiniz gibi İETT durakları bu şirket tarafından ücretsiz yapılıyor, fakat alınan reklamların ücreti de bu şirkete kalıyor. Otobüsler için de aynı uygulama söz konusu mu?

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM