Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Engin

9 yıl önce - Cmt 15 Arl 2007, 21:20
Ortaöğretimdeki Sorunlar ve Yeni Nesil

http://videogaleri.hurriyet.com.tr/Video.aspx?s=5 ...p;vid=1901

Bu görüntüleri nasıl engelleyebiliriz? | ÖSS'de 47 bin kişinin 0 çekmesini nasıl engelleyebiliriz? | Fedakarlık yapması gereken kimlerdir? | Sorunun kaynağı nedir?

Kendi görüşüm çok, mesajı düzenleyip yazarım bir kaç güne kadar... Sizlerin olaya bakışını, önerilerini merak ediyorum.

Tankut Tan
9 yıl önce - Cmt 15 Arl 2007, 21:29

Engelleyemezsin. Çünkü o okul yıkılıp yenisi yapıldı. Bundan dolayı okulun son günleri öğrenciler, bunu bahane edip taşkınlık yaptılar. Olay bu. Okul yıkılacağı ve kapanacağı için öğrencilerin taşkınlıklarına göz yumuldu.

Ayhan
9 yıl önce - Cmt 15 Arl 2007, 21:31

Öğrenci velileri için ayrı okullar açılmalı..

Tankut Tan
9 yıl önce - Cmt 15 Arl 2007, 21:41

Okulların bu hale gelmesinin nedenlerinden biri de çıkan aflardır. İki senedir af çıkmadığı için şu an liseler süt liman. Umarım af çıkmaz ve bu güzel durum devam eder.

2001'den beri Liselerdeki af durumu :

2001 Af yaz kursu çıktı
2002 Af Yaz kursu çıktı
2003 Af yaz kursu çıktı
2004 Af çıkmadı, okullar bir nebse olsa duruldu
2005 Liseler 4 seneye çıkacağı için bütün öğrencilere af çıktı, 3 seneliklerle 4 senelik okuyacaklar karışmasın diye. 2004te düzelmeye başlayan okullarda her şey sil baştan.
2006 Af yok, okullar düzeliyor.
2007 Af yok, okullar süt liman
2008 Umarım af çıkmaz.

Engin

9 yıl önce - Cmt 15 Arl 2007, 22:05

Alıntı:
Engelleyemezsin. Çünkü o okul yıkılıp yenisi yapıldı. Bundan dolayı okulun son günleri öğrenciler, bunu bahane edip taşkınlık yaptılar. Olay bu. Okul yıkılacağı ve kapanacağı için öğrencilerin taşkınlıklarına göz yumuldu.

Sıraları tahtayı falan çöpe atacaklardı herhalde?

hakanyeğengil

9 yıl önce - Cmt 15 Arl 2007, 23:49

Alıntı:

DEMİŞ bir vatandaş...
yıkım işini üslenen taşeron firma görevlileri herhalde görüntülerde görülen kişiler

hakanyeğengil

9 yıl önce - Pzr 16 Arl 2007, 00:40

çok özürdileyerek söylemek istiyorum...
şuanda öyle bir eğitim sistemine sahibizki,
bir eşeği bile 1.sınıfa kaydettirseniz 8. sınıfa kadar kalmadan gelip diplomasını alabilir...
alın size somut bir sorun:
şuanda benim sınıfımda duymayan, konuşamayan, konuştuğum hiç bir şeyi anlayamayan bir öğrencim var...
bu öğrenci şuanda 1. sınıfa gidiyor ve ben bu öğrenciye sözüm ona okuma yazma öğretmekle görevli bir öğretmenim

bu çocuğa okuma yazma öğretmek, harflerden çıkan sesleri vermek, yazmayı öğretmek, tıpkı görmeyen bir insana çok güzel bir ağaç çizmeyi öğretmeye benziyor...
çocuk harfleri kelimeleri çok güzel yazıyor ama ne yazdığını bilmiyor..
yaa gerçekten çok traji komik bir durum...
ve EMİN OLUN ÇALIŞTIĞIM OKULUN HER SINIFINDA BUNA BENZER ÖZÜRLÜ BİR ÖĞRENCİ VAR...
bu vatandaşa çocuğunu okula yazdıramassın diyemiyceksin... öte taraftan bu öğrenciler gibi özel eğitime muhtaç çocuklar için açılan okulları yaygınlaştırmıycaksın... sonrada kameraların karşısına çıkıp eğiiitimde kaliteden bahsedecek...
ben yinede sorunları somutlaştırmak adına maddelemek isterim...
1)ist.da görevli bir öğretmen olarak öğretmenlerin sosyal ekonomik ve özlük haklarındaki yetersizlikler benim en büyük problemimdir.. unutulmasınki eğitim 3 ayaklıdır 1 öğretmen 2 öğrenci 3 veli...
öğretmen Atatürk döneminden bu yana bilinçli veya bilinçsiz olarak hep ihmal edilmiş, hep ötelenmiş, maaşı gün be gün enflasyonkarşısında bir overlok çunun veya kuaförde çalışan bir manikürcü kızın aldığı paraya denk gelir hale gelmiştir...
sen öğretmen den HER TÜRLÜ FEDAKARLIĞI bekleyeceksin, ama öğretmenin ulaşım, kira, enflasyon karşısında eriyen maaşları karşılığında hiç bir fedakarlık yapmayacaksın... atalarımız bu tip durumlarda NE KADAR EKMEK O KADAR KÖFTE diye bir söz kullanır...
şimdi eminim bütüüüün düşük asgari ücretliler veya özel sektörde çalışanlar ya biz, ya biz, bizim canımız yokmu siz gene iyisinzi şöylesiniz böylesiniz diye yazacaklardır... yazsınlarda bundan gocunmam..
neticede aynı gemideyiz... onlarda bnim gibi %2 maaş artışı na karşılık % 20 kira artışında bulunuyolar...
fakat bu kişlerden ricam benim bu görüşlerimi baltalamaları yerine, kendi meslekleriye alakalı bir başlık açıp sorunlarını burda belirtmeleridir...
2) Eğitimdeki 2. büyük sorun sınıflarda çok kalabalık öğrenci kitleleri ile ders yapmamız...
geçen sene 1. sınıfa kayıt yapılan sınıfların en düşük olanı 55 kişi idi? derslikler yetersiz...
3) insanlar cuma namazı çıkışında önüne konan kutulara gönül rızası ile yüksek meblağlarda bağış yapıyorlar ama okulların temizlik, güvenlik, ve diğer giderleri için toplanan yıllık 40 50 ytl lik aidatlara gelince velilerin yarısı (zoraki) veriyor... bunu şunun için söylüyorum eğitimdeki en büyük sorunlardan bir tanesi EĞİTİMİ ARTIK İNSANLAR TÜMÜYLE ZORAKİ BİR OLGU olarak görüyorlar... adı üstünde ZORUNLU EĞİTİM diye de bir tabir var bir nebzde devlet eliyle böyle gelişti bu olgu... iyi bir eğitim alıp belli başlı bir kariyere sahip olma niyetiyle yola çıkan öğrenciler, hiç bir hayat gailesi olmayan öğrencilerle aynı sınıfı aynı okulu 8 sene zorunlu eğitim adı altında paylaşmak zorunda kalıyor.. bu da eğitimin kalitesini ciddi anlamda düşürüyor...
bu uzun yazımı okuyup düşüncelerime olumlu veya olumsuz katkıda bulunan herkese şimdiden teşekkür ederim...

recep demirbas
9 yıl önce - Pzr 16 Arl 2007, 00:50

bu görüntüleri önlemek çok basit. okulda kameralı telefon sokulmasını yasaklıyorsunuz görüntüler bir anda kesiliyor.

yapılmaz demeyin milli eğitim bakanlığı bunu yapıyor şu anda

Tankut Tan
9 yıl önce - Pzr 16 Arl 2007, 13:02

Alıntı:
bu görüntüleri önlemek çok basit. okulda kameralı telefon sokulmasını yasaklıyorsunuz görüntüler bir anda kesiliyor.

Okula zaten kameralı telefon sokmak yasak. Resmi dairelerde izinsiz çekim yapmak yasaktır. Daha önce dediğim gibi bu okul yıkılacağından dolayı, öğrenciler bunu bahane edip taşkınlık yapmışlardır. Tabi yetkililerin ilgisizliği de bunun nedenlerinden biri. Bunun kadar olmasa da buna yakın görüntüleri İstanbul'da bir çok okulda görebilirsiniz. Nedeni ise aflardır. Şu an okullar süt liman, çünkü 2 senedir af çıkmadı. Af çıkarsa bu olaylar çoğalır.

semih89
9 yıl önce - Pzr 16 Arl 2007, 14:31

Cep telefonuyla bu görüntülerin çekilmesinin önüne geçilmesi yani okula kameralı telefon getirilmesinin yasaklanması bu olayların önüne geçmezki hiçbir zaman. Ben de liseye 12. sınıfa gidiyorum , geçen hafta telefonlarımız toplandı mesela. Eeee değişen ne peki ? Biz yapıcaklarımızdan geri mi kalıcaz. Tabi ki hayır. Bu görüntülerin önüne geçmek istiyorsan okulu askeriye gibi görmekten vazgeçmek gerekiyor. Ben oraya okumaya gidiyorum ama girdiğim yerin 3 metrelik duvarları ve dikenli telleri var. Kapıda nöbet tutan kendini genel kurmay başkanı sanan bekçisi var. Ben derdimi öğretmenime , müdür yardımcıma anlatamadıktan sonra neye yarar ki ? Sen öğrenciye boş vakitlerini değerlendirebileceği adam gibi etkinlikler yap , adam gibi iletişim kurmasını sağla seninle bak bakalım böyle abukluklar oluyor mu bir daha . Kendi yanlışlarının halka yanımasını önlemek için hemen çözümleri hazır ; kameralı telefon yasak . Sen bu görüntülerin çekilmesini meydana gelmemesini sağlamak için ne yaptın ki ? Hadi bu görüntüler istisna olsun okul yıkılıcakmış falan denmiş. Peki öğrenci olarak benim bildiklerim , gördüklerim , yaptıklarım ne olacak ? Bize görmek kısmet olmadı ama adam gibi bir bakan gelip şu sistemi yerine oturtana kadar okuldaki öğrencilerin bunları yapmasını hiçkimse engelleyemez...

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET