Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
erolc
11 yıl önce - Cum 14 Arl 2007, 04:36
İETT Zammına ve Beşibiryerdeye Karşı Yapılan Gösteriler

Bir grup öğrenci , Istanbul Büyükşehir Belediye Sarayına doğru yürüyüşe geçtiler. Belediye sarayının önünde toplanan grup topladıkları 10000 den fazla imzayı Sayın Toptaş'a vermek istediler ama Sayın Toptaş yerinde yoktu. Önümüzdeki günlerde Aksaray ISKİ önünde de gösterinin devamı yapılacak.

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Cum 14 Arl 2007, 04:41

Demek ki buymuş... Bugün akşama doğru, kolluk kuvvetlerinin kordonu altında, sarayın önünde bir nümâyiş olduğunu farkettim ama, anlayamamıştım... Yarım saat evvelinde de Ordu Caddesi'nden aşağıya sloganlar atarak birtakım çocuklar iniyordu. Hatta, teşrik-i mesâide bulunduğum arkadaşlarla "Üniversiteye Hayır" anladık atılan sloganları (Ne demek olduğunu çözemedik tabi ki ). Meğerse "Beşibiryerdeye hayır"mış...

Akın KURTOĞLU

Mustafa Kumbar

11 yıl önce - Cum 14 Arl 2007, 16:34

Alıntı:
Bir grup öğrenci , Istanbul Büyükşehir Belediye Sarayına doğru yürüyüşe geçtiler

Öğrenci akbili 800 ykr. ikinci binmede 200 ykr. dolayısı ile 1 ytl 'ye Tuzla'dan Eminönü - Karaköy yada Beşiktaş'a gidebiliyorlar...

Oradan başka bir vesait ile + 400 ykr. daha 1.4 ytl'ye İstanbul'un bir ucundan diğer ucuna seyehat edebiliyorlar...

Acaba bu fiyatlar pahalımı ?
Diğer Ülkelerde rakamlar hangi boyutta ?

Eğer pahalı ise, bu öğrenci kardeşlerimizin talepleri ne kadar ?

Mustafa Kumbar

Uğur1
11 yıl önce - Cum 14 Arl 2007, 16:37

Bence fiyatlar uygun.. İkinci ve diğer aktarmaları düşürmeseler tamam derdim ama 20 kuruşa düşünce bir şey diyemem artık.. Tam olanlar için belki bir şeyler söylenebilir ama öğrenciler için uygun.. Zam yapmasınlar yeter..

erolc
11 yıl önce - Cum 14 Arl 2007, 17:07

Alıntı:
Öğrenci akbili 800 ykr. ikinci binmede 200 ykr. dolayısı ile 1 ytl 'ye Tuzla'dan Eminönü - Karaköy yada Beşiktaş'a gidebiliyorlar...

Oradan başka bir vesait ile + 400 ykr. daha 1.4 ytl'ye İstanbul'un bir ucundan diğer ucuna seyehat edebiliyorlar...

Acaba bu fiyatlar pahalımı ?

Genelde öğrenciler ,oturdukları semtlerdeki okula giderler(fotoğraftakiler üniversite öğrencileri değil). Eminönünde oturan bir öğrencinin (eminönü yerleşim bölgesi değil) Tuzlaya okula gideceğini sanmıyorum.Yada, Ev ile okulu iki kıta arasında olan öğrenci sayısı çok azdır sanırım.

serifayhan
11 yıl önce - Cum 14 Arl 2007, 17:51

Öncelikle otobüs ücretlerinin yüksek olmadığını düşündüğümü belirtmek isterim. Minübüsün indi bindi 1.40 YTL olduğu günümüzde öğrenci ve öğretmen akbil ücretlerini yüksek kabul edemeyiz.

Alıntı:
Eminönünde oturan bir öğrencinin (eminönü yerleşim bölgesi değil) Tuzlaya okula gideceğini sanmıyorum.Yada, Ev ile okulu iki kıta arasında olan öğrenci sayısı çok azdır sanırım.

Ayrıca yakın akrabamın çocuğu her gün Küçükyalı ‘dan Avcılar İstanbul Üniversitesine gitmekte . Bilgilerinize…..

ercandikme
11 yıl önce - Cum 14 Arl 2007, 18:05

Evet o kadar şükürden uzak toplum olduk ki böyle şaçma eğlemlere girişenler var ben okuldan eve gitmek için 60Ykr harcıyorum evden okula 80Ykr
(cevizlibağ ve metrobüs istikametinde oturan öğrenciler ben cevizlibağdan 92ye binince 80Ykr metrobüse binip cevizlibağdan incirliye gidip 92ye binince 40+20=60ykr) yılbaşına kadar
Fiyatlar bedava gibi

En son ercandikme tarafından Cum 14 Arl 2007, 18:40 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

alit
11 yıl önce - Cum 14 Arl 2007, 18:15

Alıntı:
Öncelikle otobüs ücretlerinin yüksek olmadığını düşündüğümü belirtmek isterim. Minübüsün indi bindi 1.40 YTL olduğu günümüzde öğrenci ve öğretmen akbil ücretlerini yüksek kabul edemeyiz.

IETT fiyatlarini daha uygun seviyelere cekse minibusler de fiyatlarini dusururler herhalde. Sehirde kamu kurulusu fiyatlari belirl;emelidir rekabet yontemiyle eger iett minibuslere ayak uyduracaksa zaten sehirici tasima fiyatlari bugunun iki katina uc katina ulasir. Yoksa kamunun tasimacilik yapmasinin ne anlami var. Ayrica dusunurken daha insafli olmak gerekir herkes sizin gibi sicak evinden cikip da okuluna gitmiyor yurtlara kalip, yemegini disarda yemek zorunda olan zar zor bir ayi tamamlayan ogrenciler de var, siz inanasaniz da inanmasaniz da okulunun harcini zorlukla odeyebilen ogrenciler de var herkes icin hayat sizin ysadiginiz gibi olmayabilir.

kemal neu

11 yıl önce - Cum 14 Arl 2007, 18:39

Alıntı:
Diğer Ülkelerde rakamlar hangi boyutta ?

Bence yerinde bir çözüm olmaz. Zira diğer ülkelerde Istanbul gibi bir şehir yok, veya çok az. Almanya`ın en büyük şehri Berln ile bir karşılaştırma yaparsak
Öğrenci bileti uygulamasi yok. Öğrenciler toplu taşıma araçlarını aylık kartlar ile kullanıyorlar. Aylık kart ilk çocuk için 26 € yaklasık 45 YTL 12 Aylık abone olursanız 260 € (yani ayda 22 € / 37 YTL) 2. cocuk için alınacak kardeş ise kartı 16 € (abonelik durumunda 13,3 € ) Almanya`nın sosyal gelirine göre çok iyi bir fiyat.
Bu arada şunu da ilave etmek lazım. Berlin`de toplu taşımacılık Istanbul`a nazaran çok daha kolay. Yokuşu inişi olmayan bir şehir. Trafik sıkışıklığı yok. Ötobüslere çoğu yerde ayrı bir şerit verme imkanları var, şöförler eğitimli bilinçli kullanıyorlar, ne zaman gaz vereceklerini, ne zaman fren yapacaklarını biliyorlar. Taşımanın Kilometresini bizden daha ucuza mal ediyorlar. Tabi en önemlisi mazotu bizden daha ucuz alıyorlar.

turgutakbaş
11 yıl önce - Cum 14 Arl 2007, 22:51

almanyada aylık kart öğrenci için 45 ylt imiş ... bizim ülkemizde bundan daha pahalı ... ulaşım sıkıntısı çekende daha çok lise öğrencileri değil üniversite öğrencileri zaten ... ayrıca almanların türklere oranla kazandıkları paralar çok daha yüksek ... o yüzden karşılaştırınca bariz ülkemiz pahalı kalıyor ...

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM