Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
cuneyt vulas

14 yıl önce - Prş 13 Arl 2007, 12:23
[İST-A1.269] - İETT'den İmam-Hatipli Kızlara Özel OtobüsGaziosmanpaşa Küçükköy'deki Kazım Karabekir İmam Hatip Lisesi'nin bazı kız öğrencileri, İETT’nin tahsis ettiği özel otobüsle okula gidip geliyor. Sabah ve akşam olmak üzere, sadece okulun kız öğrencilerini taşıyan belediye otobüsü güzergâh üzerinde başka hiçbir yolcu almıyor.
Okulun dağılma saatine yakın durak dışında bekleyen otobüs, öğrencileri aldıktan sonra çevre yolunu kullanıp, Esenler ve Bağcılar'da belli duraklarda indiriyor. Öğrenciler otobüse binişte öğrenci indirimli akbil kullanıyor. “Okul Otobüsü'' yazılı ışıklı tabelası bulunan araçta sıkışık bir şekilde çoğu ayakta seyahat eden öğrenciler ise, körüklü otobüs istediklerini söylüyor.
Aynı okuldaki öğrenci servislerinin şoförleri, “Başka okullar için böyle bir uygulama yapılmıyor, buradaki velilerin girişimleriyle öğrenciler için otobüs tahsis edildi. Bu uygulama 4 yıldan bu yana devam ediyor ve Avrupa yakasında sadece bu okulda uygulanıyor'' dediler.
Konu hakkında açıklama yapmaktan kaçınan okul yönetimi, DHA ekibinin otobüsü görüntülediğini haber alınca tehditler savurup, çekim yapılmasını engellemeye çalıştı. İETT yetkilileri ise, DHA muhabirine, İstanbul'da “öğrenci servisi'' adı altına bir uygulamalarının olmadığını savundu.

İki imam hatipte bu uygulama var

İETT’te yetkilileri, Milliyet’in sorusu üzerine, okul aile birliklerinin başvurusu üzerine olanaklar ölçüsünde bu tür hizmet verdiklerini belirterek şunları söyledi:
"İETT otobüsü garajdan çıkıp ilk görev yerine giderken, geçeceği yol üzerinde belirlenen noktalarda toplanan öğrencileri alıyor ve okuluna bırakıyor. Okul çıkışında da otobüs gidiyor öğrencileri alıyor hattı üzerinde bırakıyor. Öğrenciler otobüslere akbil basarak biniyor. Sivil vatandaşların bu otobüslere binmemesi gibi kesin bir kural yok. Ancak, bu otobüsler o hatların otobüsü olmadığı için vatandaşlar binmiyor. Bu uygulama Kazım Karabekir ile Eyüp İmam Hatip Lisesi’nde şimdilik var. Bir de askeri lise ve üniversitelere böyle bir hizmet veriliyor.''

DHA, İSTANBUL MilliyetİETT bu otobüsleri hepimizin ödediği paralarla alınıyor.türbanlı ve türbansız diye vergi seçeneği yok.( yakında belki de olur ) böyle bir hizmet verilecekse tüm okullara ve öğrencilere verilmeli.biz o zaman niye servis ücreti ödüyoruz.


Nazmi
14 yıl önce - Prş 13 Arl 2007, 12:42

"DHA, İSTANBUL Milliyet "medyamız öylesine yozlaştı ve yalan haber yapar olduki kaynağında kaynağını ister hale geldik.
Eğer böyle bir şey varsa gerçekten yanlış olmuş ve kesinlikle olmaması gereken bir durum.


Aktoprak
14 yıl önce - Prş 13 Arl 2007, 12:58

Alıntı:
Öğrenciler otobüslere akbil basarak biniyor.

Zavallı milliyetin haberi yine öğrenciler türbanlı oldukları yada İmam Hatip Lisesi olduğu için ön plana çıkartma ihtiyacını doğurmuş. Öğrenciler akbil basarak biniyorsa sorun ne onu anlamadım, İETT otobüsü bedava tahsis etmemiş ozaman anladığım kadarıyla,keşke diğer okullara da tahsis etse, parasını ödeyerek bindikten sonra kimlerin binip binmediği neden bukadar önemli, sadece o öğrenciler türbanlı olduğu için onlara ayrıcalık tanındığını ima etmeye çalışmışlar zat-ı şahaneleri, türbanlı olsalar bile onlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldukları halde şu günlerde yine özgür yaşam hakları en fazla ellerinden alınan kesim,hala daha üzerlerine gidilmeye devam ediyor medya ne yazıkki, medya hala türbandan daha büyük tehlikenin İstanbulun bazı semtlerindeki terörist yandaşları olduğunu kabul edemiyor, o otobüsler vergilerimizle alınıyor, keşke her okula aynı uygulama yapısa, veliler servis mafyası tarafından sömürülmese ne kadar güzel olur, ama haberde dikkat çekilen uygulamanın güzelliği olması gerekirken öğrenciler türbanlı neden İett otobüs vermiş demeye getiriliyor. Türbanlı olmak çok büyük bir suçmuş gibi lanse ediliyor. Tıpkı türbanı yüzünden sahneden ögrenciyi indirten ileri düşündüğünü sanan geri kalmışların düşüncesi her yerde devam ediyor.
Alıntı:
Bir de askeri lise ve üniversitelere böyle bir hizmet veriliyor.''

Bu uzun zamandan beri yapılan bir uygulama zaten bu ama durum türbanlı yada İmam Hatiplilere gelince yaygarayı basmak çok kolay, çünkü olan türbanlı ve ikinci sınıf vatandaş değil mi?
Alıntı:
İETT’te yetkilileri, Milliyet’in sorusu üzerine, okul aile birliklerinin başvurusu üzerine olanaklar ölçüsünde bu tür hizmet verdiklerini

Türbanlılara otobüs verildiğini eleştireceklerine okul aile birlikleri bence servisçilere teslim olmak yerine bu hizmeti almak yolunda adımlar atsalar daha iyi olmaz mı?


Mehtap A.
14 yıl önce - Prş 13 Arl 2007, 12:59

Bugün bu haber manşetlere "Metrobüsten sonra Harembüs" diye yansımış...Dün de televizyonda izledim ve şaştım kaldım, bu kadar da olmaz pes yani dedim.Okulun önünden imam hatipli öğrencileri alan İETT otobüsü başka hiçbir durakta inmeden öğrencileri istedikleri yerlerde indirdi ve bu durumdan en çok da okulun özel taşıma servisleri şikayetçiydi Bu olayın bir an önce yetkililerce açıklığa getirilmesini istiyoruz

En son Mehtap A. tarafından Prş 13 Arl 2007, 12:59 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


cuneyt vulas

14 yıl önce - Prş 13 Arl 2007, 12:59

Alıntı:
"DHA, İSTANBUL Milliyet "medyamız öylesine yozlaştı ve yalan haber yapar olduki kaynağında kaynağını ister hale geldik.


En son cuneyt vulas tarafından Prş 13 Arl 2007, 14:08 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Burç

14 yıl önce - Prş 13 Arl 2007, 13:02

Alıntı:
Sivil vatandaşların bu otobüslere binmemesi gibi kesin bir kural yok...
Bir de askeri lise ve üniversitelere böyle bir hizmet veriliyor


Gene birileri "irtica geliyor" haberleri peşinde.
Çırpındıkça daha da batıyorlar farkında değiller.


cuneyt vulas

14 yıl önce - Prş 13 Arl 2007, 13:11

Alıntı:
Sivil vatandaşların bu otobüslere binmemesi gibi kesin bir kural yok.


bir kere otobüsün tabelasında ÖĞRENCİ SERVİSİ yazıyor.
duraktasınız ve otobüs geliyor , otobüsün hangi semtte gittiği belli değil.tamam Türk işi şöför bey nereye gidiyor otobüs dediniz ve semt size uyuyor otobüse bindiniz 25-30 kızın içinde kendiniz nasıl hissedersiniz.ya da bu kızlar size nasıl bakar ve otobüste kendinizi nasıl hissedersiniz acaba ?

bir kere bindiniz mi hayatta ikinci kez binmezsiniz.ondan sonra bu devam eder özel otobüs,özel tren vagonu,özel dolmuş özel................


halil.kocatas
14 yıl önce - Prş 13 Arl 2007, 13:15

Haberde 4 yıldır bu uygulamanın sürdüğü belirtiliyor.Acaba neden 4 sene önce bu haber yapılmadı da şimdi yapıldı.Neden?

Alıntı:
Çırpındıkça daha da batıyorlar farkında değiller.


Aydın Doğan son günlerde darbe üstüne darbe yiyor.En son Ceyhan'da Çalık grubuna rafineri kurma izni verilirken kendi projeleri beklemeye alındı.Bu yüzden hükümete zayıf karnından vurmaya çalışıyorlar.Ama halk bu tür çirkin ve seviyesiz yayınları çok gördü.Bu defa tutturamayacaklar.


En son halil.kocatas tarafından Prş 13 Arl 2007, 13:28 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Aktoprak
14 yıl önce - Prş 13 Arl 2007, 13:21

Alıntı:
ondan sonra bu devam eder özel otobüs,özel tren vagonu,özel dolmuş

Bu kadar baskıdan sonra ne yazıkki ülkemizde türbanlı olmak özel bir durum değil mi? İkinci sınıf muamelesi görmek, ödül kazanmışken saygısızca sahneden indirilmek, bir sürü terör sempatizanı üniversiteye özgürce girebilirken türbanlı olduğu için girememek özel bir durum değil mi?


neşetyıldız

14 yıl önce - Prş 13 Arl 2007, 14:07

Bu konunun bu kadar abartılmasına gerek yok, Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden Japonya'da ve G.Kore'de kadınlar için özel metro vagonları tahsis ediliyor, bizde hala bu konular tartışılıyor, madem 4 yıldır bu uygulama vardı, niye şimdi gündeme getirildi, zaten medyanın işi gücü ortamı gerici haberler sunmak.Velilerin doğal haklarıdır.Bu olayı büyütmeye gerek yoktur.sayfa 1
123 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM