Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
abhazyalı ugur
14 yıl önce - Pzr 09 Arl 2007, 22:23
[İST-C8.66] - Atatürk'ü de Taşıyan Tarihi Tren Hurdacıda!Alıntı:
Uşak Şeker Fabrikası'na 1934 yılında Almanya'dan satın alınan, Mustafa Kemal Atatürk'ün de kente gelirken kullandığı tarihi tren, hurdacıda 50 bin YTL'ye alıcı bekliyor. Şeker fabrikasının kurucusu Nuri Şeker'in 1934 yılında Almanya'dan satın aldığı trenle ülkenin her yanına şeker taşındı. Treni, Atatürk de 22 Haziran 1934'de Uşak'ı ziyaretinde kullandı. Nuri Şeker Fabrikası'ndan iki yıl önce ihaleyle satışa çıkarılan treni, Uşak'ta hurdacılık yapan Celal ve Özcan Çığlı kardeşler 16 bin YTL'ye satın aldı. Türkiye'nin ilk motorlu trenleri arasında gösterilen ve halen çalışır durumdaki Almanya yapımı dizel motorlu tarihi tren, bakımsızlık sebebiyle yıprandı. Saatte 24 kilometre hız yapabilen antika treni satın alan hurdacı Celal Çığlı, trenin antika olduğunu bildikleri için parçalamayı düşünmediklerini söyledi.
Bugüne kadar bazı kişiler treni almak için teklif verdiğini belirten Çığlı, ancak fiyatta anlaşamadıklarını kaydetti.

http://www.tgrthaber.com.tr/news_view.aspx?guid=3 ...ec4d2808c9
Ulaşım meraklılarına duyurulur.


İSMAİL ÇELİK

14 yıl önce - Pts 10 Arl 2007, 10:43
VEFASIZLIK


İşte geçmişin hatıratına sahip çıkmayan ve onu muhafaza etmeyip nesillerine somut birşeyler gösterme problemi yaşamanın semeresi.Neredesiniz ey AtaTürk'ün şanlı adını ağzına sakız yapıp ,iş icraate geldimi sessiz duranlar?Tarihine sahip çıkmayan bir milletin nesilleri elbet kimlik bunalımı yaşar,dümeni bozuk gemi gibi her yana gider durur,etkisi öyle çokturki sanki biz Dünya'nın en berbat milleti ve sanki bu memleket Dünya'nın en berbat ülkesi sanırsınız!

Mesela milli mücadele hareketinin sembollerinden Bandırma Vapuru nerededir bileniniz varmı?Ya Çanakkale Savaşının kahramanlarından Nusret mayın gemisi o nerededir?

2227 yıllık bilinen tarihi olan tarih zengini ama kıymetini bilmeyen millet olmak.


CAN
14 yıl önce - Pts 10 Arl 2007, 10:49

Aynı Atatürk'ün fikirlerine sahip çıkamadığımız gibi..

Erdemli Salih

14 yıl önce - Pts 10 Arl 2007, 22:24

Ulu Önder Atatürk'ün Uşak'a yaptığı ziyaretlerin birinde bindiği treni çeken lokomotifin ihaleyle hurdacıya satıldığı ortaya çıktı.


Saatte 24 kilometre hız yapabilen, 1934 yılında ‘Orenstein&Koppel A.G. Abtmonttaina Berlin’ firması tarafından yapılan dizel motorlu lokomotifi, bir yıl önce, ihaleyle hurdacı Celal Çığlı ve Özcan Çığlı kardeşlerin 16 bin YTL karşılığında satın aldığı ortaya çıktı. Celal ve Özcan Çığlı kardeşler, halen çalışır durumda olan lokomotifin, Uşak Şeker Fabrikası'nın kurucusu Molla Musa Oğlu Nuri Şeker'in, fabrikaya şeker taşıması için 1934 yılında satın aldığını ve Atatürk'ü 1934 yılı Haziran ayında Uşak'a getiren treni de çektiğini öğrendiklerini belirtti. Uşak Şeker Fabrikası tarafından geçen yıl yapılan ihalede, lokomotifi 16 bin YTL'ye satın aldıklarını belirten Özcan Çığlı, “Lokomotifi parçalamadık. Koç ve Sabancı ailelerinin lokomotifi satın almak istediklerini öğrendik. 50 bin YTL'ye satmayı düşünüyoruz” dedi.

Hurdacı kardeşlerden Celal Çığlı da, Tabakhane Mevkii'ndeki dükkanlarında duran lokomotifi, farklı kentlerden gelen çok sayıda antikaseverin satın almak istediğini, ancak fiyatta anlaşamadıkları için satmadıklarını söyledi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/7837161.aspNe kadar üzücü mü desek yoksa komik mi ?

En büyük Türk'ü taşıyan tren müzeye konacağına hurdacıya satılıyor.

Yazık memleketin halineemrah basarol

14 yıl önce - Prş 14 Şub 2008, 23:14

http://www.haberekspres.com.tr/2007/12/10/devam.php?id=878
Alıntı:
Atatürk adını kullananlara hurdacılar da eklendi. Uşak'ta hurdacılık yapan iki kardeş şeker fabrikasından aldıkları eski bir manevra lokomotifini "Atatürk'ü Uşak'a getiren tren" diyerek 50 bin YTL'ye satmak istedi. Kardeşlerinin oyununu lokomotifi inceleyen uzmanlar bozdu
Hurda tren için Atatürk'ü kullandılar

Türkiye'nin ilk şeker fabrikası olarak bilinen Nuri Şeker Uşak Şeker Fabrikası'nda şeker çuvallarını istasyona götürmekte kullanan manevra lokomotifi hurdacılık yapan iki kardeş tarafından "Atatürk'ü Uşak'a getiren tren" denilerek satılmak istendi. 1934 yılında Berlin'de yapılan "Orensteinkoppel A.G Abtmonttaina" marka dizel lokomotif, o dönem Atatürk'ün direktifiyle fabrikada kullanılmaya başlandı. Antika değeri olduğu için yıllarca fabrikada saklanan tren, bir yıl önce yapılan ihale ile 16 bin YTL karşılığında hurdacılık yapan Celal (50) ve Özcan Çığlı (32) kardeşlere satıldı. Hurdacı iki kardeş lokomotifi Uşak Merkez Tabakhane mevkiinde bulunan dükkanlarına getirdi. Lokomotifin Atatürk'ün direktifiyle fabrikada kullanılmaya başlandığını öğrenen uyanık kardeşler, aracın "Atatürk'ü Uşak'a getiren tren olduğu" söylentisini yaydı. Bu arada trenin çok taliplisi olduğunu hatta Koç ve Sabancı Müzeleri'nden yetkililerin gelip incelediğini ve fiyatta anlaşamadıklarını da eklediler. Bu gelişmelerden haberdar olan Uşak Belediye Başkanı Mesut Alpakan da lokomotifin incelenmesi için aralarında belediye ekiplerinin de olduğu bir grubu incelemeye gönderdi. Ancak lokomotifin Atatürk'ün seyahat ettiği trenle bir ilgisi olmadığı anlaşıldı.hani bir laf vardır ya "Allah bir desen ,inanmam" diye... artık güzel ülkem de bu hale geldi nerdeyse... insanlar alenen yalan söyleyebiliyor..ve medya denen güç de, bizleri her yöne yönlendirebiliyor..


Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Cum 15 Şub 2008, 00:11

Vaaaaay be!... Her işimiz yalan-dolan, kandırmaca, uydurmaca!...

Akın KURTOĞLU


Burç

14 yıl önce - Cum 15 Şub 2008, 00:29

Keşke bir takım çıkarlar için Atatürk'ü kullananlar sadece hurdacılar olsa...
Yukardaki mesajlara bakınca bu konuda milletçe ne kolay kullanıldığımız ortaya çıkıyor sanırım.


emrah basarol

14 yıl önce - Sal 26 Şub 2008, 14:02

Alıntı:
Keşke bir takım çıkarlar için Atatürk'ü kullananlar sadece hurdacılar olsa...
Yukardaki mesajlara bakınca bu konuda milletçe ne kolay kullanıldığımız ortaya çıkıyor sanırım.
zatem dertlerimizin nedeni de bu degil mi?? herseyin ,bir takım cıkarlar icin kullanılması ve bizim kullanıma acık bir toplum olmamız:Atatürk, din, milliyetcilik, emek , hemsehricilik vs vs.. herseyi cıkarı icin kullananlar olmustur ve maalesef olacaktır..ANA SAYFA -> ULAŞIM