Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Yusuf
8 yıl önce - Cum 30 Ksm 2007, 20:03
Film - Dizi nasıl indirilir? Torrent


Eğer sınırsız internetiniz var ise, internet bir film/dizi cennetidir. Film veya dizi indirmek için birçok yöntemler vardır. Müziği mesela bir çoğumuz eMule ile indiriyoruz. Filmlerde eMule ile indirilebilir ama bu çok yavaş. Birde mirc veya newsgroups dedikleri yerlerden film veya program indirilebiliyor.

Ancak film/dizi/program indirmek için şuan en hızlı ve en iyi yöntem: torrent programlari ve siteleri.

Torrent nedir?:
Torrent internet üzerinden dosya paylaşım yazılımına ve aynı tekniği kullanan dosya takas sistemine verilen isimdir. Doğrudan indirmekten farklı olarak, dosyayı indirirken diğer kullanıcılara da sunarsınız.

Torrent indirebilmek için Flashget, Azureus, BitTorrent, μTorrent vb istemci yazılımlara ihtiyaç vardır. Ayrıca dosyaları indirebilmek-paylaşabilmek için tracker (izleyici) denen 30-40Kb büyüklüğünde dosyaları indirmeniz gerekmektedir. Birçok bittorrent sitesinden bu dosyalara ulaşabilirsiniz.
(Wiki TR)

Torrent programları:
Bırkaç program var: Bitcomet , Azureus ve uTorrent. Onlarca program daha var ama en önemliler bence bunlar. Bunların içinden en çok kullananlar arasında uTorrent ve Bitcomet var. Ben bu başlıkta uTorrent programını ele alacağım. Film veya dizi indirmek için bence en iyi program budur.

Film indirmek için ilk önce uTorrent programını indiriyoruz ve yüklüyoruz:

uTorrent
uTorrent'i buradan indiriniz. Program sadece 214 KB'dir. Programi yükledikten ve çalıştırdıktan sonra ayarlamaniz gerekiyor.

Üst menü'deki tekerlek işaretine tıklayın:


Karşınıza çıkan ekranda 'more' yazan yere tıklayınız. Türkçeyi yükleyeceğiz:Tıkladıktan sonra Utorrent'in sitesine yönlendirileceksiniz. Türkçeyi yüklemek için 'download'a tıklayınız:utorrent.lng isminde dosyayı uTorrent'i yüklediğiniz klasöre indiriniz. Sonra uTorrent'i yeniden çalıştırırsanız bütün dillerin listesini göreceksiniz. İçinden Türkçe'yi seçin ve uTorrent'i yeniden çalıştırın:Program Türkçeleştikten sonra 'tercihler/ayarlar' penceresindeki 'indirmeler' menüsüne tıklayarak, indirdiğiniz filmlerin harddiskinizde hangi klasöre gireceğini ayarlıyorsunuz:Bağlantı menüsünde bağlantılar için kullanılan port'u ayarlıyorsunuz. Dikkat edin, eğer firewall veya router kullanıyorsanız, portu açması için izin vermeniz gerekiyor. Özellikle router/adsl modem varsa sorun verebilir. Router/modem'e giriş yapıp o portu açmanız gerekiyor. Genelde router'lerde NAT isminde ayar yeri var. Orda 'virtual hosts', 'port triggering' ve 'dmz host' gibi seçenekler var. Buralarda portu girebilirsiniz. Eğer port açmada sorun yaşıyorsanız, DMZ host'ta bütün portları açabiliyorsunuz. Ozaman pc'de firewall kullanmayı unutmayın.Aynı bağlantı penceresinde maksimum gönderme hızınızı ayarlamayı unutmayınız. Eğer abonenizde upload en fazla 50 kb/s ise, sakın 50 kb yazmayın yoksa internette dolaşamazsınız. En azından 10/15 kb kendinize ayırın.Diğer ayarları yaptıktan sonra film indirebilirsiniz. Ayarlarda anlamadığınız kısımlar var ise, bu başlıkta sorabilirsiniz.


Film/dizi/program indirmek
Bu program yükleme kısmıydı. Şimdi ise film indireceğiz. Filmleri/dizileri indirebilmek-paylaşabilmek için tracker (izleyici) denen 30-40Kb büyüklüğünde dosyaları indirmeniz gerekmektedir. Bu dosyaları link şeklinde birçok izleyici sitelerde bulabilirsiniz. Tek yapacağınız şey, indireceğiniz filmin linkine tıklamak. Size programın yüklenmesi için soru soracak ve kabul ederseniz film otomatik olarak uTorrent programın içinde açılacak ve indirmeye başlayacak.

Bazı torrent siteleri:
Mininova
Isohunt
PirateBay
Torrentz
TorrentSpy
TorrentBox
Torrentz
Torrent Portal
DivXForever (Türkçe)

Bu listede en çok kullanılan siteler arasında Mininova , Isohunt ve NewTorrents gibi siteler var. Örnek olarak bir film indireceğiz.

Şimdi Mininova'ya tıklarsanız karşınıza film, dizi, progamların listesi çıkar. Listedeki dosyaların sağında bunları göreceksiniz:Dosya indiriyorsanız herzaman en fazla seeds yazan dosyayı indiriniz. Çünkü en fazla paylaşan insanlar var demektir bu. Daha hızlı indirirsiniz dosyayı.

Diyelimki Lost dizisinin ilk sezonunu komple indirmek istiyorsunuz. Mininova'da üstte arama yerine 'lost' yazıyorsunuz ve 'arama' ya tıklıyorsunuz. Çıkan listede Lost karışık şekilde çıkar. En fazla seeds olan dizileri en başa almak için, 'seeds' yazan linke tıklayınız.Seeds'e tıkladığınız taktirde en çok paylaşılan linkler en başa çıkar:Örnekte Lost'un 1. sezonunu indirecektik. 'Lost season 1' yazdınızmı çıkan listede seeds'e tıkladıktan sonra ilk sıraya çıkan linke tıklayın:(+)


Yeni bir sayfa açılır ve 'download this torrent' linkini görürsünüz. Buna tıklarsanız, 30/40 kb'lik torrent'i indirmek için soru sorulur. 'Açın' seçeneğine tıklayınız. Harddiske çektinizmi anında indirmez. Sonradan gidip harddiskteki linke tıklamanır gerekir. Kabul ettikten sonra link otomatik olarak uTorrent'in içinde açılır. Tek fizi veya film indiriyorsanız otomatik olarak indirmeye başlar. Eğer komple sezon indiriyorsanız uTorrent'in içinde pencere açılır ve size hangi bölümleri indirmek istediğinizi sorar. Tamam'a tıkladığınız zaman dosyayı indirmeye başlar:(+)


Torrent ile film indirmek çok hızlıdır. Eğer 100 KB/s hızınız var ise, filmi 100 KB/s ile indirebilirsiniz (paylaşım miktarına bağlı ama genelde torrent'te çok oluyor).

Dosya indirme bütün torrent sitelerinde aynıdır. Aynı şekilde aratıyorsunuz ve indiriyorsunuz. Ana sayfada genelde en son çıkan film ve dizileri görebilirsiniz. Bu sitede en son çıkan film, program, oyun ve dizileri görebilirsiniz ve indirebilirsiniz: RLSLog.


Alt yazılar
İngilizce bilmiyorsanız filmlere Türkçe altyazı indirebiliyorsunuz. Filmlere altyazılı bakmak için ben genelde BS Player programını kullanıyorum. BS Player film bakmak için en güzel programlardan biri. Alt yazının büyüklüğünü, rengini ve ekranın neresinde durduğunu kendin ayarlıyabiliyorsun.

BS Player'i indirmek için buraya tıklayınız: BS Player
Çıkan sayfada soldakini seçiniz ve en altta 'download'a tıklayınız.

Program yüklendikten sonra çalıştırınız ve menüden 'alt yazı yükle' seçeneğine tıklayınız. BS Player'i bu arada Türkçe yapabiliyorsunuz. Kurarken Türkçeyi işaretleyin. 'Alt yazı yükle'yı seçtikten sonra uzantısı .srt olan dosyayı seçiyorsunuz.

Alt yazı indirmek için birkaç site:
OpenSubtitles
DivxStation
Divx Subtitles

Genelde arama yerine filmin veya dizinin adını giriyorsunuz ve hangi dilde altyazı istediğinizi seçiyorsunuz. Eğer altyazı mevcut ise liste çıkıyor. Uzantısı 'srt' olan bu dosyayı indiriyorsunuz ve üstte belirttiğim gibi BS Player'de seçiyorsunuz. Sonra izliyorsunuz filmi.

DivX/XviD
Film/dizi seyretmek için divx/xvid codec gerekmektedir. Bazı filmler birde değişik müzik/ses codec kullanıyor. Bütün codecleri birarada bulunduran Matroska Pack'i tavsiye ederim. Burdan indiriniz: Matroska Pack


Tarık Aydemir

8 yıl önce - Cum 30 Ksm 2007, 22:27

Bir süredir ben de mininovadan azureusla film indiriyorum.
Gerçekten P2P lere göre oldukça iyi.
En azından direkt siteden indirdiğiniz için, filmi indirmeye başladıktan sonra kesintisiz ve oldukça hızlı bir şekilde indirme yapabiliyorsunuz.
Ayrıca piyasada bulunan veya bulunmayan bütün oyunları da bu torrent sitelerinde bulabilir ve de indirebilirsiniz.


umutyolu
8 yıl önce - Cmt 01 Arl 2007, 01:48

Eğer kaynak varsa DVD, dizi, film indirmek için torrent uygundur. Yalnız torrent ile program indirmenizi tavsiye etmem. Zira crack, keygen veya kurulum dosyaları içinde virus, trojan, adware ve rootkitlere oldukça çok rastlanıyor. Linkinin güvenli yerden duyurusunu görmeden asla program indirmeyin. Film, dizi, müzik gibi dosyalar için böyle tehlikeler söz konusu değil, rahatça indirebilirsiniz.

Ayrıca şunu da özellikle eklemek isterim, Emule (edonkey) ağları sıra sistemine göre çalışır. Ancak Emule ağlarındaki arşivi başka hiçbir yerde bulamazsınız. Özellikle e-kitap konusunda Emule ağları muazzam bir arşive sahiptir. Ben Amazon'da gördüğüm bilgisayar hakkındaki nerdeyse her kitabın elektronik şeklini (PDF, CHM veya DOS formatında) emule ile bulabiliyorum. Tabi kitaplar İngilizce ancak burada bu kitapları bulmak pek mümkün değil. Getirtmek ise en az 150 dolara malolur. Elbette sadece bilgisayar hakkında değil, her konuda her türlü bilimsel kitabı bulmanızda mümkün. Bir arkadaşım nükleer fizik ve kimya hakkında yüzlerce kitap indirmişti.

Teşekkürler.


Tolga_NRW
8 yıl önce - Pzr 02 Arl 2007, 01:18

Ben alt yazili dizi veya Film indirmek istiyorum özellikle Almanca. Nasil bir program bulmaliyim nerden indirbeilirim? Bu dediginiz programlarda konu disindan olacak ama Örnegin GTA icin Türkiyedeki sehir ve arac özelliklerini indirebilirmiyim. Bende GTA Liberty City varda ondan sordum.

akin87
8 yıl önce - Pts 31 Arl 2007, 05:08

filmi indirdikten sonra dosyalari winrarla mi acmam gerikiyor? indirdikten sonra ne yapilir bi yardimci olabilirmisiniz?

CAN
8 yıl önce - Pts 31 Arl 2007, 10:04

Yukarıda yazılan şeylerin bir suç olduğunu,bu suça ortak olan herkesin belli oranda ceza aldığını,sitelerin sırf bu yüzden kapatıldığını ,site sahiplerinin sorgulandığını söylememe gerek bile yok.Bir yakınınızı bir ay boyunca çalıştırıp, sonra da bu iş sanaldı,sana maaş yok diyen bir kuruluşa duyacağınız öfkenin aynısını da o emeği harcayanlar size duyuyorlardır.Sonuçta iyi kötü bedavacılık ileride hem film hem müzik endüstrilerinin kalitesini düşürdüğü gibi,yapımların çıkmamasını da sağlayacaktır.Yaşı bizlerden ufak olan arkadaşlarımıza önemle hatırlatırım.Yeni yılınız kutlu olsun.

(KORSANA HAYIR)


Burç

8 yıl önce - Pts 31 Arl 2007, 11:40

Her üst geçitte "Türkiyeli" işportacılar alenen film satarken bu pek inandırıcı olmuyor değil mi?
MP3 dinlemeyen insan var mı acaba?

Kopyalayıp, satmak ve bazı ülkelerde bunları site sunucusunda bulundurmak yasak.
Özel kullanımdan dolayı ceza verilen tek bir vaka mevcut değil.
Eğer bulunduğunuz ülkede böyle bir yasak varsa, lütfen bilgisayarınıza film falan indirmeyiniz.


Osman Yavuz
8 yıl önce - Pts 31 Arl 2007, 15:16

Alıntı:
(KORSANA HAYIR)


Ama bu korsan degil ki
Bu yardim amacli bir calisma

Korsan demek, kopyasi yapilmis, yapim amaci ise ticari olarak para kazanmak
Fakat download olayi para kazanma amacli degil
Paylasim amacli

Bu paylasimlar esasinda cok ta iyi oluyor
Etrafima bakiyorum
Tum sarkicilar, aktorler vs milyonlarca dolar para kazaniyor sadece bir cd icin
O bir cd de ise 10-12 parca, 45-50 dakikalik tingirti
Ben 45-50 dakika esekler gibi calisiyorum, her gun kat be kat 45-50 dakika calisiyorum
Ama milyon dolar kazanamiyorum nedense

Beni gectik
Koca koca sirketlerin CEO'lari her gun esekler gibi calisiyor, haftada 80 saat calisiyorlar, onlar bile (sozde) sanatcilardan az para kazaniyorlar mesela.

Devam ediyorum bakmaya
Britney Spears donsuz poz veriyor ortaliga
Cocuklari arabada iken kirmizi isikta geciyor
Arabasinda makyaj yaparken cocuklarini tasiyor
Rapciler dislerinde elmas taslarla donatilmis takilar takiyorlar
Altlarindaki Bentley'ler ile Lamborghini'ler ile hava atiyor
Multi milyon dolarlik evlerinde multi milyon dolar paralarini saciyorlar
Bir 45-50 dakikalik tingirti ile

Ayni seyi aktorler aktrisler icin de gecerli degil mi?
Lindsay Lohan film basina 7-8 milyon dolar aliyor
Bir filmin cekimi 2-3 hafta suruyor
Sonra alkol tedavisine gidiyor
Para bol geldi galiba

Sayin Clooney film basina 15 milyon alir
Sonra gider ilac bagimlisi olur
Keifer Sutherland bilmem kac milyon dolarlik anlasma imzalar
Ucuncu defa ickili araba kullanmaktan tutuklanir
Hapse girer

Biz de salak halk olarak bu adamlara para kazandirmaya devam mi edelim her gun?
Karsiliginda ne veriyorlar?
Almaktan baska?

Yeni film gelir vizyona
Sinemaya gidilir
Bir bilet 10 dolar
1 popcorn yaninda bir kola etti mi 8 dolar daha
bir film tuttu 18 dolar

Filmin DVD'sini alsan 20 dolar
DVD'nin toplam uretim masrafi 1.5 dolar hersey dahil
Yedik mi kazigi
Ne ala ne ala.....

Zaten hep kazik yiye yiye
Dunyanin en zengin en yagli tabakasi kalan %90'lik halki somurmuyor mu?
Hep kazigi ata ata dunyanin %80 kazanci tepedeki %20'ye gitmiyor mu?
Biz salak korsancilar da iste geriye kalan %20 ile idare ediyoruz ezici %80 cogunluk olarak...

Bu isin korsani vs yok
Radiohead cikti dedi ucretsiz CDmizi dagitacagiz.
Istediginiz parayi vermek sizin gonlunuzde olsun
Ortalama olarak $4.4 odenmis CD download'i icin
Yani bu demektir ki disarda piyasaya surulse fiyat $15 olacak
Ama tuketicinin ortalama vermek istedigi para cok daha az.

Simdi CD'lerin fiyatlari $15'ten $3'e dusse ben gidip CD almaz miyim?
Elbette ki alirim
Ama $15 verip te elalemin disindeki elmas takiya bir tane daha elmas takmaya hic ama hic niyetim yok
Veya uyduruk filmin oldugu bir DVD'ye sirf izlemek icin $20 verip te baska bir hiperzengini alkol tedavisine de gondermeye niyetim yok.

Korsan filan degil
Halkin baskaldirisidir bu


Not: TV'de halka acik kanallardaki herhangi bir yayinin, ne olursa olsun bir kisi tarafindan kopya edilmesinde hic bir kanuna aykiri durum soz konusu degildir.


Figen
site denetçisi

8 yıl önce - Pts 31 Arl 2007, 16:44

Tereddütü olan arkadaşlar için, geçerli olan kanun maddesi aşağıda. Ticaretini yapmadığımıza göre, kişisel paylaşımda sorun yok

Alıntı:
Madde 72. - Bu Kanuna aykırı olarak kasten;

1. Aralarında mevcut bir sözleşme olmasına rağmen bu sözleşme hükümlerine aykırı olarak bir eser veya işlenmelerinin kendi tarafından çoğaltılmış nüshalarını satan veya dağıtan kişiler hakkında, üç aydan iki yıla kadar hapis veya onmilyar liradan ellimilyar liraya kadar ağır para cezasına veya zararın ağırlığı dikkate alınarak her ikisine birden,

2. Hak sahibinin izni olmaksızın bir eseri ve çoğaltılmış nüshalarını, bu Kanunun 81 inci maddesinin yedinci fıkrasında sayılan yerlerde satan kişiler hakkında üç aydan iki yıla kadar hapis veya beşmilyar liradan ellimilyar liraya kadar ağır para cezasına veya zararın ağırlığı dikkate alınarak her ikisine birden,

3. Hak sahibinin izni olmaksızın;

a) Bir eseri herhangi bir şekilde işleyen,

b) Bir eseri herhangi bir şekilde çoğaltan,

c) Bir eseri herhangi bir şekilde yayan,

d) Bir eserin nüshalarını yasal veya yasal olmayan yollardan ülkeye sokan ve her ne şekilde olursa olsun ticaret konusu yapan,

e) Bir eseri topluma açık yerlerde gösteren veya temsil eden, bu gösterimi düzenleyen veya dijital iletim de dahil olmak üzere her nevi işaret, ses ve/veya görüntü iletimine yarayan araçlarla yayan veya yayımına aracılık eden,

Kişiler hakkında iki yıldan dört yıla kadar hapis veya ellimilyar liradan yüzellimilyar liraya kadar ağır para cezasına veya zararın ağırlığı dikkate alınarak her ikisine birden hükmolunur.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET