Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
arif solak

11 yıl önce - Cum 30 Ksm 2007, 04:37
Özay Gönlüm


Özay Gönlüm
===========(d. 1940, Erzincan - ö. 2 Mart 2000, Ankara), repertuvarı Ege Bölgesi ve özellikle de Denizli yöresi ile özdeşleşmiş ve mizahi unsurlara rahatlıkla yer verdiği çalışmalarının ustalığı ve derinliği zamanla farkedilmeye başlanan Türk Halk Müziği'nin büyük üstadıdır.

1940'ta Jandarma Astsubayı olan babasının görevli olduğu Erzincan'da dünyaya gelmiştir. Ailesi Denizli'nin Tavas ilçesine bağlı Kızılcabölük beldesindendir. 1953 yılında başladığı Denizli Erkek Sanat Enstitüsü'nde farklı kişiliği ve müziğe yatkınlığı ile okulda sevilen biri oldu. 16 yaşında Türk türkülerinin en ünlü derleyicisi olan Muzaffer Sarısözen'le tanışması kariyerinde belirleyici oldu. Ankara Radyosu Yurttan Sesler programıyla sanat dünyasına adım attı. Belli bir süre Milli Eğitim Bakanlığı Film Radyo Televizyon Merkezi'nde çalıştı. 1966'da "yetişmiş saz sanatçısı" olarak Ankara Radyosu'nda çalışmaya başladı.

Özellikle Denizli yöresinin türkülerini, sesi ve sazı ile mikrofonlara taşıdı. Çalıp söylediği Ege türküleri kadar, taklit yeteneği, şovmenliği, fıkraları ve kullandığı Denizli şivesiyle folklara zenginlik kattı.

1960'larda sahneye de çıkan sanatçı, 1973'ten itibaren düzenli şekilde İzmir Enternasyonal Fuarı'nda sahne aldı. Başta Zeki Müren olmak üzere pek çok ünlüyle aynı sahneyi paylaştı. Bir Yeşilçam filminde başrolde oynadı. TRT'de, tarıma ve çocuklara yönelik programlarda yer aldı. Kültür Bakanlığı Halk Müziği Geliştirme Merkezi (HAGEM) Repertuvar Kurulu üyeliği yaptı. Son televizyon programı ise TRT-1'deki "Türk Halk Müziği İstekleri" oldu.

Radyo oyunlarında ve tiyatrolarında roller alan Özay Gönlüm, radyo ve TV'lerde yayınlanan 'Nineden Mektuplar' tiplemesiyle çok sevildi. "Çöz de Al Mıstıvali" türküsünü, "Fişini de Al Mustafa Ali" diye de seslendirerek, halkı fiş toplamaya davet etmesiyle sosyal şuurunu da gösterdi.

Avrupa, ABD, Avustralya, Çin ve Hindistan'da konserler veren Özay Gönlüm, başta Denizli ve Kütahya yöreleri gelmek üzere pek çok yöreden 3400'den fazla türkü derledi. Özellikle, "Denizli'nin Horozları" (Çil Horoz), Çöz de Al Mıstıvali, "Sultan seccadesi, ""Asmam Çardaktan", "Cemile'min Gezdiği Dağlar Meşeli", "Osmanım'ın Mendili", "Evlerinin Önü Bulgur Kazanı", "Şu Dağlar Tepe Tepe" gibi türküleriyle tanınıyordu.

Teatral yeteneği, yöresel icra tekniği, vokal yorumu ve "yaren" adını verdiği üçlü sazı ile Türk Halk Müziğinde bir ekol oluşturdu. Bağlamanın yanısıra cura ve "şelpe" tekniğine de çok önem vermiş, Ege yöresinde Ramazan Güngör'den Hamit Çine'ye kadar birçok curacı ile çalışmış, katıldığı programlarda her boydan cura çalmıştır. Yaren adlı enstrümanı ile cura, bağlama ve çöğürü bir araya getirdi.

Türküleriyle 34 yıldır gönülleri fetheden Özay Gönlüm, 2 yıl akciğerler rahatsızlığıyla yaşadı. Ankara Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniği'ne tedavi amacıyla yattı. Ancak hastalığa yenik düşerek 2 Mart 2000'de hayata gözlerini yumdu. Mezarı Cebeci Asri Mezarlığındadır. Ayten Hanım'la evli ve iki kızı vardır.
http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96zay_G%C3%B6nl%C3%BCm


Mehmet!
11 yıl önce - Cum 30 Ksm 2007, 11:13

Alıntı:
"yaren" adını verdiği üçlü sazı


1976 yılında o zamanki tek tv kanalı olan TRT televizyonundaki bir programda, Özay Gönlüm'ün üçlu sazı için isim yarışması düzenlenmişti. Gelen yüzlerce öneri arasından Yaren ismi uygun görülmüştü. Dün gibi hatırlıyorum.


Barış Özyurt
11 yıl önce - Cum 30 Ksm 2007, 11:31

Özay Gönlüm'ün "Yaren" isimli sazını yapan da Ankara'da sazcılarıyla ünlü Hamamönü caddesindeki bir saz ustasıdır. Bir kez sazımı tamir ettirmek için elimde sazımla Hamamönü caddesinde rastgele bir saz ustasının dükkanına girmiştim. Tesadüf girdiğim yer Yaren'in ustası çıktı . Ustayla baya muhabbet ettik, Yareni nasıl yaptığını falan anlattı bana.

Herkes Yarenin üç parça sazın birbirine yapıştırılarak yapıldığını zannediyor ama öyle değil. O üç saz tek parça agaçtan oyularak yapılmış.serdar şahin
11 yıl önce - Cum 30 Ksm 2007, 12:07

Özay Gönlüm ve Yarenle Çöz de al Mıstıvali parçası
arif solak

11 yıl önce - Çrş 05 Arl 2007, 04:30

Ninenin Mektubu

Amanın yavrım,
Ben öyle duyuyom, o gocuman memleketlerde cicili bicili, boyalı moyalı, şıngırdak fıngırdak, kirpikleri takma, saçları sokma, onlan bunlan düşüp kalkma, gözleri elde, etekleri belde, artanı da yerde, sıska mıska, şıbıldak gibi bazı, çirkin mirkin hanımlar, gızlar oluveriyormuş… Amanın onlara tutuluveren de, yanıveren de deme yavrım. Alceen gızın soyu sopu belli, saçı sırma telli, eline el değmemiş, kötü süt emmemiş, sevisi derinde, eti butu yerinde olmalı. Dizine otutturuverdin mi kucağın dolmalı, domuz hem evlenince pazara kadar değil, mezara kadar varmalı. Ee hanım dediğini de alaya kattın mı, koluna taktın mı yakışmalı, duvara attın mı yapışmalı. Bu sözlerimi eyi dinle bakem, bi kulağından sok da öte kulağını tıka, çıkıvermesin len. Senin nazlı Eminen ne güne duruyo?

Geçenlerde ekmek ediyodum. Açcık hamurum kaldıydı. Emine gelivedi. "Koley gelsin ninem" deye artanını da o edivedi sağolsun. Maşallah bi olmuş hopur hopur. Dilim dağı taşı gırkbin kere maşallah… Amanın, artanını da o ediverdikten sonra iki süpürgü çalıvedi avluya, malların altlarını kürüyüvedi. Ben de ah benim ak topanım, gövercinim, kalem kaşlım, nazlı gülüm, mor zümbülüm, al bürgülüm, bol görgülüm, naha Alah seni allı başlı gelinler edivesin, muradına er, gonca güller der, naha evlerine sarı sarı buğdeyler yağıvesin deye dualar edivedim. Giderken de senin hesabiyetine şööle "e gelinim olmecen mi len?"… Sarmeştim de iki yaneceğinden şappudu şuppudu öpüvediydim. Amanin misler gibi kokuyo len. Ee öpmek filan deyince o gül yüzün gülüyo de mi? Seni gavurun piçi seni! Emi güzel yavrım, yokluğun köz oluyo yüreğimde.

Dün akşamüstü kırmızı fistanımı geydim de şööle cami duvarına doğru yukarı çıkıyodum. Elimi ardıma kodum. Bizim Zartlak Osman pencereyi açmış, bende şööle oturdum. Bi de iradyoyu sonuna kadar açtıttırmış da havaları dinliyon deyyodum. Beni görüvedi, "ninee!" dedi. "Eeey!" dedim. "Gel de bi açcık oynayıvee" dedi. "Beni mi deyyon ay oğlum" dedim. "Heee" dedi. "Uleen" dedim, "benden geçti gari a yavrim. Sen o karını, Gıygıdı İbram'ın gızını bi cıscıbıldak soy, köyün delikanlılarını ünle, onların garşısında böyle şakkıdı şukkudu bi oynatıve!". İyi dememiş miyim len? Sen olmayınca yokluğun köz oluyo yüreciğimde. Gel gari yavrım. Yollara bakıttırma, gözümüzden yaş akıttırma. Gel gari yavrım, gel gari! He hey…haluk gurkan
11 yıl önce - Çrş 05 Arl 2007, 15:17

özay gönlüm deyince içim sızladı...çok sevdiğimiz bir üstad,can dost idi o...radyoda az program yapmadık kendisiyle...kişiliğiyle,arkadaş calısı tavrıyla,espirileriyle,sesiyle,sazıyla adam gibi adamdı...allah rahmet eylesin...yalnız hemen bir yanlışı düzeltmeliyim...özay gönlüm'ün ölüm tarihi 2 mart değil 1 mart olacak...rahmetlinin kardeşi özkan gönlüm onun için yazdığı şiirde bakın nasıl anlatıyor büyük ustayı...

felek aldı canı tenden
sazlar öksüz kaldı senden
türküler de dilsiz kaldı
dostlarım ne gelir elden

sen sazın,sözün ustası
türkülerin gönül tası
sazda,telde,sestesin sen
gönüllerde bestesin sen

bitmez bu çile bu elem
zor yazıyor şimdi kalem
gitti gari diye diye
hep ağlıyor cümle alem

türkülerin onurusun
türkiye'nin gururusun
ünün dünyayı aşıyor
adın gönülde yaşıyor

ninenin mektuplarını
tütrkülerle okurdun sen
hasretixsevgiyi alıp
sazla,sözle okurdun sen

allah'tan rahmet dileriz
dualar hep seni bulsun
nur içinde yat kardeşim
mekanın cennet olsun

01.03.2000 - özkan gönlüm

sevgiyle,saygıyla,özlemle anıyoruz...ruhun şad olsun...


yasin.yılmaz

10 yıl önce - Çrş 28 Oca 2009, 04:09

Rahmetli Özay Gönlüm'e karşı hep farklı bir ilgi ve sevgi duydum. Kendi yöresel tarzıyla söylediği türküleri, okuduğu mektupları hep bizden birer parçaydı. Vefat haberini televizyon seyrederken geçen alt yazıdan öğrendiğim günü ve duyduğum üzüntüyü hâlâ hatırlıyorum.

Denizli merkezde adına yapılan anıt.(+)
halilgulcenbay

10 yıl önce - Prş 29 Oca 2009, 23:02

Ne zaman Özay Gönlüm adı geçse benim de yüreğim sızlar.Hiç bir Denizlili O nu unutmaz.Dinlediğimiz mektuplar bizim Ninemizin mektuplarıydı.
Allah gani gani rahmet eylesin..


Musa Çetin
10 yıl önce - Cum 30 Oca 2009, 16:38
ÇOK DEĞERLİ KÜLTÜR İNSANIYDI


Vefatını öğrendiğimde kendimi tutamamıştım. Gözlerimden birkaç damla süzülmüştü.

Turgay34
10 yıl önce - Pts 02 Mar 2009, 11:54
Özay Gönlüm'ü ölümünün 9. yılında rahmetle anıyoruz.
Özay Gönlüm can dostu Yaren ile..

Özay Gönlüm'ü ölümünün 9. yılında rahmetle anıyoruz.Özay Gönlüm (d. 5 Şubat 1940, Erzincan - ö. 1 Mart 2000, Ankara), repertuvarı Ege Bölgesi ve özellikle de Denizli yöresi ile özdeşleşmiş ve mizahi unsurlara rahatlıkla yer verdiği çalışmalarının ustalığı ve derinliği zamanla farkedilmeye başlanan Türk Halk Müziği'nin büyük üstadıdır.

1940'ta Jandarma Astsubayı olan babasının görevli olduğu Erzincan'da dünyaya gelmiştir. Ailesi Denizli'nin Tavas ilçesine bağlı Kızılcabölük beldesindendir. 1953 yılında başladığı Denizli Erkek Sanat Enstitüsü'nde farklı kişiliği ve müziğe yatkınlığı ile okulda sevilen biri oldu. 16 yaşında Türk türkülerinin en ünlü derleyicisi olan Muzaffer Sarısözen'le tanışması kariyerinde belirleyici oldu. Ankara Radyosu Yurttan Sesler programıyla sanat dünyasına adım attı. Belli bir süre Milli Eğitim Bakanlığı Film Radyo Televizyon Merkezi'nde çalıştı. 1966'da "yetişmiş saz sanatçısı" olarak Ankara Radyosu'nda çalışmaya başladı.

Özellikle Denizli yöresinin türkülerini, sesi ve sazı ile mikrofonlara taşıdı. Çalıp söylediği Ege türküleri kadar, taklit yeteneği, şovmenliği, fıkraları ve kullandığı Denizli şivesiyle folklara zenginlik kattı.


NİNENİN MEKTUBU

Amanın yavrım,
Ben öyle duyuyom, o gocuman memleketlerde cicili bicili, boyalı moyalı, şıngırdak fıngırdak, kirpikleri takma, saçları sokma, onlan bunlan düşüp kalkma, gözleri elde, etekleri belde, artanı da yerde, sıska mıska, şıbıldak gibi bazı, çirkin mirkin hanımlar, gızlar oluveriyormuş… Amanın onlara tutuluveren de, yanıveren de deme yavrım. Alceen gızın soyu sopu belli, saçı sırma telli, eline el değmemiş, kötü süt emmemiş, sevisi derinde, eti butu yerinde olmalı. Dizine otutturuverdin mi kucağın dolmalı, domuz hem evlenince pazara kadar değil, mezara kadar varmalı. Ee hanım dediğini de alaya kattın mı, koluna taktın mı yakışmalı, duvara attın mı yapışmalı. Bu sözlerimi eyi dinle bakem, bi kulağından sok da öte kulağını tıka, çıkıvermesin len. Senin nazlı Eminen ne güne duruyo?
Geçenlerde ekmek ediyodum. Açcık hamurum kaldıydı. Emine gelivedi. "Koley gelsin ninem" deye artanını da o edivedi sağolsun. Maşallah bi olmuş hopur hopur. Dilim dağı taşı gırkbin kere maşallah… Amanın, artanını da o ediverdikten sonra iki süpürgü çalıvedi avluya, malların altlarını kürüyüvedi. Ben de ah benim ak topanım, gövercinim, kalem kaşlım, nazlı gülüm, mor zümbülüm, al bürgülüm, bol görgülüm, naha Alah seni allı başlı gelinler edivesin, muradına er, gonca güller der, naha evlerine sarı sarı buğdeyler yağıvesin deye dualar edivedim. Giderken de senin hesabiyetine şööle "e gelinim olmecen mi len?"… Sarmeştim de iki yaneceğinden şappudu şuppudu öpüvediydim. Amanin misler gibi kokuyo len. Ee öpmek filan deyince o gül yüzün gülüyo de mi? Seni gavurun piçi seni! Emi güzel yavrım, yokluğun köz oluyo yüreğimde.
Dün akşamüstü kırmızı fistanımı geydim de şööle cami duvarına doğru yukarı çıkıyodum. Elimi ardıma kodum. Bizim Zartlak Osman pencereyi açmış, bende şööle oturdum. Bi de iradyoyu sonuna kadar açtıttırmış da havaları dinliyon deyyodum. Beni görüvedi, "ninee!" dedi. "Eeey!" dedim. "Gel de bi açcık oynayıvee" dedi. "Beni mi deyyon ay oğlum" dedim. "Heee" dedi. "Uleen" dedim, "benden geçti gari a yavrim. Sen o karını, Gıygıdı İbram'ın gızını bi cıscıbıldak soy, köyün delikanlılarını ünle, onların garşısında böyle şakkıdı şukkudu bi oynatıve!". İyi dememiş miyim len? Sen olmayınca yokluğun köz oluyo yüreciğimde. Gel gari yavrım. Yollara bakıttırma, gözümüzden yaş akıttırma. Gel gari yavrım, gel gari! He hey…

http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96zay_G%C3%B6nl%C3%BCmsayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET