Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Aksaray il mi?
123 ... 171819   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1

"Aksaray"sizde ilk olarak neyi çağrıştırıyor
İstanbul'da bir semt 18.6%  18.6%  [124]
Aksaray Niğde'ye bağlıdır 2.4%  2.4%  [16]
Aksaray Konya'ya bağlıdır 4.0%  4.0%  [27]
Aksaray Orta Anadoluda yer alan bir ildir 75.0%  75.0%  [500]
Toplam Oy : 667

Ahmet Çamlı

10 yıl önce - Pzr 25 Ksm 2007, 12:58
Aksaray il mi?


Aksaraylı olup da diğer şehirlerde yaşayan herkesin başına mutlaka gelmiştir... Biriyle tanışırsınız ve muhabbet memlekete döner ve sorarlar: "memleket neresi?" diye. Aksaray dedimizde ve tepki hep sabittir "Niğde/Konya Aksaray mı?" Ha bir de İstanbul Aksaray vardi... Şunu anlayamıyorum Aksaray 1989 yılında il oldu.
D.Karadeniz tarafı Aksaray'dan habersiz. Aksaray onlarda ilk olarak İstanbul'da bir semti çağrıştırıyor.Hatta ilin Orat Anadolu'da yer aldığından da bihaberler. Askerliğimi Rize'de yaptığım için bizzat yerinde de şahit olum. Bu sadece bir örnek Bir çok kişi de aynı şekilde biliyor. Ne demek anlayamıyorum neredeyse 20 yıl olacak il olalı ama bizim insanımız bırakın Niğde'ye bağlı olmayı Adamlar Konya diyorlar. Konya'ya bağlı olduğu dönemlere o kişi hayatta bile yoktu belki nasıl bi şey ben işin içinden çıkamadım. Ben şöyle bakıyorum Aksaray'ın durumuna düşen başka bir il de yok hani şöyle haritada görülmeyecek bir yerde de değil tam ortada Başkentin altında... bunu mantığım bir türlü almıyor eğer Aksaraylı olanlar varsa başına mutlaka gelmiştir... lutfen bunu Türkiyem insanına herkes ogretsin... bir başka konu nadirende olsa basımıza gelir Aksaray deyince o nerde derlerRasimm
10 yıl önce - Pzr 25 Ksm 2007, 13:07

Aynı durum Karaman için de geçerli. Karaman da 1989'da rahmetli Özal zamanında il olmuş.
Ama ahali Karaman'ı Konya'ya bağlı bir ilçe sanıyor.


Cem POYRAZ
10 yıl önce - Pzr 25 Ksm 2007, 14:18

"Aksaray" kelimesini duyunca ilk olarak aklıma İstanbul'da bir semt çağrışım yapıyor, bu yüzden ilk şıkka oy verdim. Bunun nedeni İstanbul'da yaşıyor olmamdan kaynaklanıyor olabilir. Bilinç altımda Aksaray'ın bir ilçe olduğunu kavramışım.Tankut Tan
10 yıl önce - Pzr 25 Ksm 2007, 14:31

Alıntı:
Aynı durum Karaman için de geçerli. Karaman da 1989'da rahmetli Özal zamanında il olmuş.
Ama ahali Karaman'ı Konya'ya bağlı bir ilçe sanıyor

Aksaray'ın durumuyla, Karaman'ın durumu hiç de aynı değil. Karaman'ı ilçe sanmak bir cahillik.

Aksaray'ın şansızsızlığı İstanbul'da bir semtle aynı ismi taşıması. Çünkü il olan Aksaray'dan bahsederken, karşımızdaki hangi Aksaray diye sorabiliyor. Biz de Aksaray'ın ayrı bir şehir olduğunu bile bile Niğde Aksaray diye cevap verebiliyoruz.


Serdar_0624
10 yıl önce - Pzr 25 Ksm 2007, 15:09

Aksaray il olmasına karşın fiilen Ankara'nın uzak bir ilçesi gibidir. Gelişmeye uzak kalmıştır. Sütaş vb. büyük firmaların yaptığı yatırımlar sayesinde zamanla gerçekten de il olacaktır.

Emir ERTEN

10 yıl önce - Pzr 25 Ksm 2007, 15:22

Aksaray eskiden Niğdeye bağlı bir ilçe olup çok uzun yıllardan beri ildir. Tipik bir iç anadolu kentini andırır.Şehir olarak küçüktür ama il olmayı haketmiştir.

Ayrıca semt olan aksaray da vardır.İstanbulda bir semt adıdır.Ahmet Çamlı

10 yıl önce - Pzr 25 Ksm 2007, 15:53

Cumhuriyet döneminde Aksaray il durumdayken 1933'te Niğde'ye bağlanmıştır.İstanbul'daki Aksaray semti tesadüfi bir benzerlik değildir. İstanbul’un fethinden sonra boşalan şehrin iskanı için, Aksaray halkının büyük bir bölümü İstanbul’a nakledilmiştir. Ve bu şehirde bir semte de Aksaray adı bu nedenle verilmiştir.

Alıntı:
SELÇUKLULAR DÖNEMİNDE AKSARAY

1142 yıllarında Selçuklu egemenliğine giren Aksaray’a giren II Kılınçaslan zamanında saraylar, medreseler, zaviyeler, kervansaraylar yaptırılmış, Azerbaycan ve başka yerlerden Müslüman halk, gazi, mücahit, alim, ticaret erbabı getirerek yerleştirilmiştir.

Bu yıllarda Aksaray, bir Selçuklu askeri üssü durumundadır. Kılınçaslanın babası Sultan Mesud, Danişmentlere karşı Aksaray’ı bir askeri üs olarak kullanmıştır. Ve burada bazı tesisler yaptırmıştır. II. Kılınçaslan burada bir saray yaptırarak Arkhelais adını Aksaray’a çevirdi ve burası ikinci payitaht gibi idi. II. Kılınçaslan kendi adını taşıyan türbede ebedi uykusundadır. Aksaray, Selçuklu ve Karamanoğlu dönemlerinden kalan eserler yönünden oldukça zengindir.

OSMANLILAR DÖNEMİNDE AKSARAY

1470 yılında İshak Paşa tarafından ele geçirilen Aksaray Osmanlı hakimiyetine girmiştir. İstanbul’un fethinden sonra boşalan şehrin iskanı için, Aksaray halkının büyük bir bölümü İstanbul’a nakledilmiştir. Ve bu şehirde bir semte de Aksaray adı bu nedenle verilmiştir.

Aksaray, Osmanlı sınırları içine alındıktan sonra Fatih adına yapılan ilk tahrirde Aksaray vilayeti olarak gösterilmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman zamanına kadar Aksaray, Karaman eyaletine bağlı bir kazadır. Kanuni devrinde Konya’ya bağlı bir sancaktır. Cumhuriyet dönemine kadar bu şekilde devam ede gelmiştir.

CUMHURİYET DÖNEMİNDE AKSARAY

H. 1336 M. 1920 yılında Aksaray Vilayet olmuştur. 1933 yılına kadar 13 yıl vilayetlik yaptıktan sonra vilayetliği lağvedilmiştir. 20.3.1933 tarihinde 2197 sayılı kanunun 3. maddesi ile Niğde’ye ilçe olarak bağlanmıştır.

1989 yılının 15 Haziran gününe kadar 56 yıl kaza olarak kalmış olan Aksaray, bu tarihte eski hakkı iade edilmek suretiyle tekrar vilayet olmuştur.Kaynak: http://www.aksaray.bel.tr


nebi

10 yıl önce - Pzr 25 Ksm 2007, 16:19

Bir Konyali olarak Aksaray'in il oldugunu bilmemek cahilliktir

Yurt disinda boyle bir sey sozkonusu degildir, çunku Nigdeli pek yoktur, ancak eskiden Nigde'ye bagli olmasi, Aksaraylilara Nigdeli denmesine yol açiyor, ve Konya'ya bagimliymis gibi bir hava var sanki...

Cok garip aslinda Aksaray, Karaman ikiside ayni durumda ve ikiside Konya'ya sinir...

Bir gariplik daha birde il olmadan kendini il sayanlar var, ki bunlar Aksehir, Eregli...


alperdundar

10 yıl önce - Pzr 25 Ksm 2007, 20:12

Evet hatta Ereğli; 42,5 Ereğli olarak tanıtılır başka bi ile gidildiğinde.. Konya işte toprağımız çok 2-3 şehir daha çıkarırız biz

Serkan Taşdelen

10 yıl önce - Pzr 25 Ksm 2007, 21:10

Alıntı:
Aksaray eskiden Niğdeye bağlı bir ilçe olup çok uzun yıllardan beri ildir. Tipik bir iç anadolu kentini andırır.Şehir olarak küçüktür ama il olmayı haketmiştir.

Ayrıca semt olan aksaray da vardır.İstanbulda bir semt adıdır

Merhabalar,

Aksaray küçük bir ildir kavramına katılmıyorum. Aksaray Türkiye'de ki illerin %30-%40'ından büyüktür. Gelişmişlik konusunda ise bu oran daha yüksektir. Mercedes Benz-Türk bu ilimizdedir. Ayrıca Akdeniz Bölgesinin güneyini Ankara'ya birleştiren yol üzerindedir.


(Aksaray)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 171819   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET