Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Cmt 24 Ksm 2007, 04:40
[İST-C6.40] - Şişhane Yaklaşım Tünellerine 'Metro Müzesi' Kurulacakİstanbul’a Tünel Müzesi...
Alıntı:
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’da metro inşaatı sırasında kullanılan ancak daha sonra boş kalan yaklaşım tünellerine metronun yapım sürecinin anlatıldığı müze kuracak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ilk müzenin Taksim-Yenikapı Metrosu’nun Şişhane’deki yaklaşım tünelinde kurulması için çalışmaları başlattı.

Türkiye’nin ilk yerin 30 metre altında kurulacak olan müzesinde metro inşaatının fotoğrafları, inşatta kullanılan makinelerin maketleri, teknik bilgilerin verildiği animasyonlar yer alacak. Şangay Tünel Bilim ve Teknoloji Müzesi’nde tünel yolların yapım süreci maketler, fotoğraflar, animasyonlarla ve uygulamalı olarak anlatılıyor.

Şangay’daki tünel yol müzesinde, tünel yolun yapımından hizmete girişine kadar yapılan çalışmaların aşamalar halinde anlatıldığını belirten Kadir Topbaş, “Metro inşaatı sırasında kullandığımız yaklaşım tünelleri boş olarak duruyor. Bunlara sanat galerisi yapmayı düşünmüştük. Genel Sekreterimize söyledim. Metronun nasıl yapıldığının anlatıldığı, yapım sırasında kullanılan makinelerin maketlerinin, inşaat sırasında çekilen fotoğrafların sergilendiği, içinde kafesi olan, çeşitli objelerin satıldığı bir yer olarak yapılmasını istedim. Müze olarak Şişhane’deki yaklaşım tünelini düşündük. Çünkü kalabalık bir nokta. İnsanlar bir metronun nasıl yapıldığını orada görebilecek” dedi.

Müzede bilimsel etkinliklerin yanı sıra üniversitelerde ders verebilecekler.
(Kaynak: İBB-web)

Şişhane Yaklaşım Tünelleri içine kurulması planlanan "Müze", İETT'nin Kadıköy yakasında açmaya hazırlandığı müzeden farklı olarak, yalnızca yeraltı raylı sistemlerinin inşa ve ilerleme sürecini kapsayacak, bu konuda çeşitli bilgiler verecek. Adıgeçen bu yaklaşım tünellerinin tam olarak yerini bilen var mı?

Akın KURTOĞLU


Rifat Behar
14 yıl önce - Cmt 24 Ksm 2007, 11:48

Bu tünellerin harita üzerindeki tam konumu nereye düşüyor?

yeni_raul
13 yıl önce - Cum 13 Mar 2009, 23:35

ortaya çıkarılan ceneviz surları ile şişhane istasyonu arasındaANA SAYFA -> ULAŞIM