Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Bülent
16 yıl önce - Cmt 17 Oca 2004, 05:52
İZM » Kordon Yolu Meselesi

Bir otoyol fantazisi

-Dr. Ali Nail Kubali-

Değerli okuyucularım, bu Kordon Yolu konusuna hiç ilişmeyeyim diyordum. Ama mümkün mü?! Bayındırlık ve İskan Bakanlığı konuyu tekrar gündeme getirdiğinden beri müthiş huzursuzum.
O bitmemiş beton ayakların yakınından ne zaman geçsem gözlerimin önünde bir bilgisayar oyunu gibi uzuyor o betonlar! Şehri saran beton yollar oluyorlar. Adeta bir sarmaşık gibi... Benim gırtlağıma da dolanıyorlar! Bunalıyorum! Bir tür klostrofobi bu! Boncuk boncuk terliyorum!
Gözümün önüne inşaat için şehrin içine girecek büyük inşaat makineleri, dozerler, grayderler, hafriyat kamyonları, çamur, pislik, duman, gürültü geliyor. Sonra kesilen, tek şerite indirilen şehir yolları, tıkanan trafikte saatlarca beklemeler...
Yollar tamamlanınca ya da tamamlanırsa o yollardan büyük bir hızla geçen yüzlerce, binlerce irili ufaklı araç... Şehri saran koyu siyah egzos dumanı... Sonra ölümcül kazalar... Üst yoldan alt yollara, insanların, araçların üzerine devrilen otomobiller, kamyonlar... Geceleri şehir içindeki bu yollarda birbirleri ile yarışan gençler... Ciyak ciyak frenler ve kırılan cam sesleri... Çeliğin çeliğe vurmasıyla çıkan kıvılcımlar... Kan... Ağlayan analar babalar... Ter basıyor... Bunalıyorum...

BUNU YAPAMAZLAR
"Olmaz!" diyorum kendime, "Ankara bunu yapamaz İzmir'e!" Ama sonra Ankara'nın sesini dinliyorum! "Her ne olursa olsun," diyor Ankara'nın sesi, "O yol bitecek, o para harcanacak!" Ankara'nın sesi kararlı! İzmir'i dinlemeyecek gibi! "Yer üstünden geçirtmezseniz, yerin altından geçeriz! Ama illa da geçeriz!" diyor...
O ihale illa da yapılacak... O teklifler alınacak... Trilyonlar alt alta toplanacak... Değerlendirilecek... Ne olacak, trilyon dediğin kağıt üzerinde bir rakam... Değerlendirilecek tabi ki!.. Tekliflerden biri diğerlerinden daha düşük çıkacak... İhale en düşük teklifi verene verilecek...
İzmir haykırıyor, "Bizim yollarımızdan bir şikayetimiz yok. Biz güzel, temiz, sakin, kazasız, kansız bir kentte yaşamak istiyoruz!" Ankara, "Hayır!" diyor, "Yanılıyorsunuz! Bu sekiz şeritli beton yolu biz sizin çıkarınız için istiyoruz! Siz her yere daha iyi ulaşasınız diye!"

BU NE SEVGİ!
İzmir, "Bizim için birşey yapmak istiyorsanız çevre yollarımızı tamamlayın... Metromuzu çevre ilçelerimize ulaştırın!" diye yakarıyor. Ama orası Ankara! Ve Ankara'nın sesi tekrarlıyor, "Kendimiz için birşey istiyorsak namerdiz! Sizin iyiliğiniz için bu şehir içi otoyol bitmeli! İhale zarfları açılmalı... Değerlendirilmeli! Trilyonlar alt alta yazılmalı! Yol en düşük teklif verene verilmeli! Herşey usulüne uygun olmalı!"
Ben İzmirliler'e şaşıyorum. Nasıl oluyor da biz kendi iyiliğimizi bu kadar göremiyoruz? Nasıl oluyor da kendimizi Ankara'nın bizi sevdiği kadar sevmiyoruz?
Ya da belki şöyle sormalı, "Bu Ankara'daki nasıl derin bir İzmir sevgisidir ki bütün şimşekleri üzerine çekme pahasına İzmir'in ya üstünden ya altından illa da bu otoyolu geçireceğim!" diyor. "İlla da İzmir'i en çok ben seveceğim diyor? Neden Ankara bizi böylesine sevmek istiyor?"
Ben çözemedim değerli okuyucularım! Siz çözebilirseniz lütfen bana da bildirin!

http://ya2004.yeniasir.com.tr/01/17/index.php3?ka ...m=yazarlar

En son Bülent tarafından Sal 11 Nis 2006, 19:17 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sipahi
16 yıl önce - Pzr 18 Oca 2004, 08:52

Alıntı:
Kendimiz için birşey istiyorsak namerdiz!

Akrabalari icindi bir zamanlar.
Onlar hala aktifmi ya?

karaca26
16 yıl önce - Çrş 21 Oca 2004, 20:33

ee. tabi biri zengin olacak yahu ..yoksa niye yapsin adam...ayrica amcam gidip izmirin bir koyune yerlesebilir...okyanusta damla bile olsa hem otomobol endustrisi hemde akaryakit endustrisi vs...vs.. katkida bulunmus olur...

Bülent
16 yıl önce - Çrş 21 Oca 2004, 20:52

Izmir'de bu sahil yolu icin baya tepki var karaca, sadece bu yazarin görüsü degil anliyacagin. Izmirlilere göre sehrin bu yola bu sekilde ihtiyaci yok, yani harcanan paralar bosuna. Bu yol Izmir'e faydadan fazla, zarar verdigi düsüncesi hakim. Son zamanlari bu konuda Izmir medyasinda baya tartismalar oldu, bir cok vatandas bu Kordon yoluna tepki gösteriyor.

Izmirliler daha cok cevre yollarina ve metro'ya önem veriyor. Ama bilinmeyen nedenlerden dolayi metro projesinin kredi anlasmalari hükümet tarafindan onaylanmayarak bekletiliyor.

Saygili
16 yıl önce - Prş 22 Oca 2004, 00:45

Bülent demiş ki:

Izmirliler daha cok cevre yollarina ve metro'ya önem veriyor. Ama bilinmeyen nedenlerden dolayi metro projesinin kredi anlasmalari hükümet tarafindan onaylanmayarak bekletiliyor.

Bülent gercekten cok kibarca yazmis. Aldigim duyumlara göre Sayin Erdogan Izmirden oy alamadigi icin Projeyi bekletip acisini cikariyor Izmirden. Gömlegini degistirmisde kafasini degistirmeyi unutmus.

karaca26
16 yıl önce - Prş 22 Oca 2004, 00:58

inanmasi zor...

Saygili
16 yıl önce - Prş 22 Oca 2004, 13:53

Inanmak zor ! fakat bu gercegi degistirmiyor malesef.

Ethem
16 yıl önce - Pzr 25 Oca 2004, 22:10

Madem Ankara Izmir'i cok seviyor, Neden projeyi daha önce uygulamamis.

Saygili
16 yıl önce - Pzr 25 Oca 2004, 22:57

Camdibi demiş ki:
Madem Ankara Izmir'i cok seviyor, Neden projeyi daha önce uygulamamis.

Yerel secimlerde göz boyamak olay anlasilan. Tabiki bu benim kisisel fikrimdir.

sipahi
16 yıl önce - Pts 26 Oca 2004, 05:32

"gurtar bizi bubaaaa"

Anlasilan olmiyacak.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege