Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Sivas - Tüdemsaş
sayfa: 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
selçuk23
6 yıl önce - Prş 22 Ksm 2007, 18:49
Sivas - Tüdemsaş

287.467 m²’lik toplam alanı, 96.000 m2’lik kapalı alanı, yaklaşık 1500 uzman personeli ile Ortadoğu ve Balkanlar’ın en güçlü sanayi kuruluşlarından biri olan TÜDEMSAŞ, ulusal demiryolu sektörünün faaliyet alanına giren ihtiyaçlarını karşıladığı gibi yurtdışına da Yük Vagonu ve Yedek Parçaları ile sanayi ürünleri ihraç etmektedir.
ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi Belgesine sahip olan TÜDEMSAŞ, yük vagonu bakım-onarımı, her türlü yük vagonu ve yedek parça üretimi ile demiryolu ulaşımının gelişimine katkıda bulunmaya devam etmektedir.
Vagon Üretim, Vagon Onarım, Döküm, Dövme Presler ve Talaşlı İmalat Fabrikalarından müteşekkil 5 ana üretim birimi ile bu birimlerin çalışmasında destek hizmeti sağlayan Bakım Onarım, Kalite Kontrol, Malzeme, APK, Mali İşler, Ticaret ve Pazarlama, Personel ve Eğitim, Sağlık Sosyal İşler Daire başkanlıklarından oluşan 8 muhtelif daire başkanlığından müteşekkil bir organizasyona sahiptir. Şirket 1 başkan ve 4 üyeden oluşan Yönetim Kurulu tarafından yönetilir. Genel Müdür Yönetim Kurulu’nun da Başkanıdır.

(+)

M. Akif Ilbeyli

6 yıl önce - Cum 23 Ksm 2007, 03:26

Tüdemsas ta Kuba Demir Yollari icin Vagon Imal edildigini duydum acaba baska Ülkelerde ihracat yapiliyormu bu konuda haber iletirseniz menmun olurum.

Vedat Bayrak
6 yıl önce - Cum 21 Mar 2008, 18:30

kaynak www.anadoluajansi.gov.tr
"SIVAS'TA NITRIK ASIT TASIMA VAGONU URETILDI
TURKIYE DEMIR YOLU MAKINELERI A.S (TUDEMSAS), MAKINE KIMYA ENSTITUSU (MKE) ICIN 52 TON KAPASITELI NITRIK ASIT TASIMA VAGONU URETTI. (ANADOLU AJANSI - EMINE KONUK)
24/01/2008, 13:17"

teoman35
5 yıl önce - Pts 10 Ksm 2008, 00:34

(+)

(+)

Fatih C1
5 yıl önce - Pzr 09 Ağu 2009, 23:38

Modernleşen TÜDEMSAŞ, 173 sıra birden yükseldi

Sivas'ta Cumhuriyet'in ilk yıllarında kurulan fabrikalardan biri olan Türkiye Demiryolu Makineleri Sanayii AŞ (TÜDEMSAŞ), İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) 'Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2008' raporunda bu yıl 173 sıra birden atlayarak, 500 sanayi kuruluşu arasında 300. oldu.

TCDD'nin kullandığı buharlı lokomotif ve yük vagonlarını onarmak için 1939'da işletmeye açılan fabrika, 2008 yılı sonu itibarıyla faaliyetleri açısından İSO'nun değerlendirilmesiyle büyük 500 sanayi kuruluşu arasından 473.'lükten 300. sıraya yükseldi. TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Halil Torun, fabrikalarının Türkiye genelinde sanayi kuruluşları arasındaki bu yükselme başarısının yanında en hızlı basamak atlayan 4. firma olduğunu söyledi. Kamu sektöründe de en hızlı gelişen kamu kuruluşu olduklarını anlatan Torun, "İSO 2008 yılı faaliyetlerine göre Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu açıklandı. Faaliyetlerini Sivas'ta yük vagonu imalatı ve onarımı üzerine sürdüren TÜDEMSAŞ, büyük bir başarıya imza atarak, sanayi kuruluşları arasında 173 basamak birden yükseldi. Fabrikamız bu başarısıyla öz kaynak kârlılığında en hızlı yükselen firmalar arasında 1. sırada yerini aldı." dedi. Torun, 300. sıraya ulaşmalarıyla birlikte yüzde 79 büyüme ile fabrikalarında 2008 yılında 35 milyon 540 bin lira kâr elde edildiğini ifade etti. Sivas ekonomisine 76 milyon TL katkı sağladıklarını açıklayan Torun, "KOBİ'lere de önemli ölçüde iş ve istihdam desteği veren şirketimiz, ülke ekonomisine büyük bir canlılık kazandırdı." diye konuştu. Torun, TÜDEMSAŞ'ın yükselişinin önümüzdeki yıllarda da süreceğini sözlerine ekledi.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=876278

Tüdemsaş bu yıl Eskişehirdeki Tülomsaşıda geride bırakmıştır. Bir kamu kurumunda takdir edilecek bir başarı.

beratdemir
4 yıl önce - Cum 08 Oca 2010, 21:23

TÜDEMSAŞ TAN REKOR

2003-2007 döneminde vagon üretimini yüzde 540 oranında artıran ve 2008 yılında başladığı Hbbillnss tipi alüminyum kayar duvarlı vagonların 1000.sini üreten TÜDEMSAŞ, "Hükümetimizin desteği demiryolu sanayisini atağa geçirdi" pankartı asarak vagonları Demi

2003-2007 döneminde, önceki 7 yıla göre vagon üretimini yüzde 540 oranında artırdığını açıklayan TÜDEMSAŞ, Hbbillnss tipi kayar duyarlı alüminyum yük vagonlarının binincisinin üretimi nedeniyle tören düzenledi, yapılan vagonları sembolik olarak Demiryollarına teslim etti.
Üretimini tamamladığı vagonları "hükümetimizin desteği demiryolu sanayisini atağa geçirdi" pankartı asarak, Demiryolları adına TCDD yetkililerine teslim eden TÜDEMSAŞ ın, 2009 yılında 700 tane vagon üretimi gerçekleştirdiği, kuruluşundan bu yana yaptığı vagon sayısının da 18 bin 739 a çıktığı belirtildi.
Geçen yıl 500 büyük sanayi kuruluşu arasında 300 lü sıralardan 178.sıraya indiği açıklanan TÜDEMSAŞ ın, yine geçen yıl tarihinde ilk kez kar ettiğine dikkat çekildi. Vagonların teslimi nedeniyle düzenlenen törende konuşan Genel Müdür Halil Torun, "TÜDEMSAŞ ın kuruluşunun 70. yıl dönümü olan 2009 da tüm çalışanlar olarak hep birlikte yine önemli bir başarıya imza attık" dedi.
İlk vagon üretimine 1953 yılında başladıklarını, o zamandan bu yana 30 ayrı tipte yük vagonu ürettiklerini belirten Genel Müdür Torun, imal edilen vagon sayısının 18 bin 739 a çıktığını söyledi. Torun, Bilhassa TÜDEMSAŞ, 2003-2009 yıllarını kapsayan son 7 yıllık dönemde, önceki 7 yıllık döneme nispetle yüzde 540 gibi bir üretim artışı sağlayarak büyük bir atılım yapmıştır dedi.
2009 yılında küresel ekonomik krize rağmen iş programlarını yüzde 100 oranında gerçekleştirdiklerini de söyleyen Torun, bu başarının elde edilmesinde, fabrika çalışanlarının gayret, azim ve emeğinin önemli rol oynadığını kaydetti..
Daha sonra üreimi yapılan vagonlar TCDD yetkililerine teslim edildi, bininci vagon anısına hatıra fotoğrafları çektirildi.

Kaynak : Demokrat Gazetesi

ismail kökcük
4 yıl önce - Çrş 20 Oca 2010, 01:51

neden biz bu fabrikalarda hafif raylı sistem setleri,hızlı tren setleri üretemiyoruz?

M. Akif Ilbeyli

4 yıl önce - Çrş 20 Oca 2010, 02:14

Evet bu Fabrikamiz nicin Üvey evlat Muammelesi gördü bügüne kadar bunlari sormak lagzim gelmis ve gelecek bürokratlara.

Anadolu'da göc önlenmeli denir on yillarca.

Fakat yatirima gelince devlet yatirim yapmadi. (sakaryaya yapdi)

Sivas Organize Sanayi Bölgesinde Cekirdek ambalajliyan fabrikalarimiz var, dünyanin son teknolojisini kullaniyorlar, bunlar sivasin ufkunu acacak projeler birde tekno kent kuruluyor, burda yakinda Cekirdekler nasill daha ekonomik ambalajlanir onu arastiracaklar Iste bu.

BENIM 2023 TÜRKIYE VIZYONUM
BENIM 2023 SIVAS VIZYONUM

Haydi Simdi Eller Havaya...

Anadolu ve Dogu hep üvey evlat muamelesi gördü.

Bu Anlayis nerye kadar gidecek bakalim görecegiz.

Bir Anadolu Acilimina ihtiyacimiz var amma...........

beratdemir
4 yıl önce - Çrş 20 Oca 2010, 02:28

Ne alakası var şimdi Sivas osb de çekirdek ambalajlayan firmanın. Hangi firmaymış o çekirdek ambalajlayan. Sizin o beğenmediğiniz Sivas osb de bugün 5000 insan istihdam ediliyor. Tekstil den Otomotiv yan sanayine, gıdadan tekstile, sağlık sanayisinden kimya sanayisine, mobilya sanayisine kadar bir çok sektörde bir çok fabrika bugün Sivas osb de faaliyet gösteriyor.

İsterseniz siz de gidin bir ambalaj fabrikası açın. Ama açamazsınız şu anda çünkü Sivas osb de yer kalmadı. daha da büyültme çalışmaları devam ediyor , sizin o beğenmediğiniz horgördüğünüz Sivas OSB de.

M. Akif Ilbeyli

4 yıl önce - Prş 21 Oca 2010, 00:47

ÖZKAYA GIDA SAN. TIC. LTD. STI. Kuruyemis Tel. 0 346 218 13 52
0 346 218 13 54

http://www.sivasosb.org.tr

Berat bey benim ne kadar olaylara objektiv baktigim,
Siz daha iyi biliyorsunuz cünkü bir cok mesajima siz olumlu yanit verdiniz.
Sizin verdiginiz bilgilere ben bir kac defa tesekkür etdim ve o bilgileri öyle kabul etdim.

Burda gereken elestiriyi vermek Vatan hainligi degil herhalde bende Vatanimi, SIVASI'imizi sizin kadar seviyorum, bende Sivasin 1 OSB daha cok yatirimlara kavusmasini isterim.

Maalesef benim sermayem yoktur sivasa yatirim yapabilecek ben hic bir zaman hic bir yerde sizin yaptiginiz sekilde kisileri sahsi olarak tenkit etmem.

Bu Forum veya Sayfa kisileri direkt sahsi olarak elestirmek icin yapilmadi bu sitenin farkli hizmeti var bunu sizde iyi anlamis olmalisiniz fakat benim sahsima elestiride bulunmaniz beni biraz düsündürdü, cünkü sizin verdiginiz mesajlarin bugüne kadar seviyesi var idi.

AMA YINEDE ÜZÜLMEDIM.

Ben bu mesajinizi unutdum.

Ben Sivasa 2 OSB nin yerinin bir an evel tahsis edilip yeni yatirimlara acilmasini temmeni ediyorum.

AMA LÜTFEN Sivasa ve genc nüfüsümuza yakisir bir OSB planlansin ve projelendirilsin.

Cumhuriyet Universitesi veya Planlanan TOBB Universitesine yakisir bir Bölge olsun, buralarda Üretim yapan firmalar, yüksek teknoloji kulansin bunun Ülkemize ve hepimize faydasi olur zamani gelince.

TÜDEMSAS a gelince siz veya tüm sivaslilar biliyorki TÜDEMSAS'da Isci sayisi hep azaldi buna siz rationalite edildimi deyin ve nederseniz deyin.

Hükümet görevini yapacak ve sürekli ÜLKEDE Istihdam yaratacak, yatirimlarin öncüsü ve destekcisi olacak.

Sivasa 1 OSB sizin dediginize göre 5000 kisi calisiyormus Sivas Organize Sanayi bölgesinin Internet Sayfasindaki bilgilere göre su an 80 Yatirimci Sirket faaliyetde seksen firmadan Toplam 5000 isci yani firma basina Ortalama 60 isci ediyor.

Bu rakam beni cok düsündürüyor belki baskalarini degil !
Nedenmi, asagidaki sorulari kafamda cevapladim ve bir sonuca vardim.

Bu kapasitedeki firmalar dünya piyasasinda ve ic piyasada ne kadar rekabetci olur?
Ne kadar Teknoloji kullanir?
Ne kadar ARGE yatirimi olur?
Ne kadar egitilmis eleman Istihdam edebilir?
Ne kadar yöresel Il bazinda ve Ülke siyasetinde söz sahibi olur?
Ne kadar bu bölgeye yeni yatirimlar icin katki saglar?
Ne kadar Lobi olusturur?
Sorularin sonu gelmez..........?????

Fakat önemli bir soru daha "SIVASSPORA ne kadar Sponsor olur"?

Devlet Fabrikatörlük yapmaz diyen hükümet, bircok Fabrikayi Özellestirdi ama yinede Fabrika kurdu.

Devletin Bütcesinden kaynak ayirarak Fabrikalar kurdu veya tesvik etdi.

www.hyundai-eurotem.com /www.hyundai-rotem.co.kr

Peki bu yapilan yatirim ile mi yukaridaki sordugum sorularin cevabi verilir yoksa
dile getirdigim Cekirdek Ambalajliyan Firmalarlami (benim bu cekirdekci sektöre, bir alerjim yok kimse yanlis anlamasin, onlarin ekonomik katkilari yok degil).

Sorulari tekrarliyorum.
Bu kapasitedeki firmalar dünya piyasasinda ve ic piyasada ne kadar rekabetci olur?
Ne kadar Teknoloji kullanir?
Ne kadar ARGE yatirimi olur?
Ne kadar egitilmis eleman Istihdam edebilir?
Ne kadar yöresel Il bazinda ve Ülke siyasetinde söz sahibi olur?
Ne kadar bu bölgeye yeni yatirimlar icin katki saglar?
Ne kadar Lobi olusturur?

Devlet Tercih etdigi BÖLGELERE ön ayak olup yatirimciyi yabanci sermayeyi cekip getiriyor.

Anadolu veya SIVAS Bölgesinin yatirimlari yavas gerceklesiyor alaka görmüyor milletvekilerinden bile dahi cünkü her Sivas Milletvekili bir aciklama yapsa bir baska Sivas Milletvekilinin yaptigi aciklama ile celiskili oluyor.

Siz bölge Ili olarak ne yaparsaniz yapin arkanizda DEVLET BABA yok ise, hic bir sey olmuyor.
Bu bölge göc vermeye zorlaniyor bu göcü batiya zorluyorlar konulan Kategorik degerlerden dolayi önyargili anlayisdan dolayi bu bölgenin nufüsü artmiyor azalmaya zorlaniyor, KATKI PAYI yani Pasta payi gitdikce azaliyor, siyasi gücü zayifliyor MILLETVEKILI sayisi Düsürülüyor, hatda Milletvekili kalitesi düsüyor Sivas Milletvekillerinin bugüne kadar verdikleri hangi hizmet sizleri mutlu etdi?

Size ne denilecek Laik oldugunuz gibi yönetildiniz veya temsil edildiniz denilecek.

Uzun lafin kisasi gercekleri görelim.

Günes balcik ile sivanmaz.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET