Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
cargo
12 yıl önce - Cum 22 Oca 2010, 14:04

kesinikle takılmalı..

takmak istemeyenler icin bir önerim var; karlı
zeminde kış lastikli bir oto kullanma imkanı bulun ,fikriniz
kesin ( olumlu ) değişir..

Yaz lastikler ile fren mesafeniz kat kat coğalır, trafik akışını engeller
ve sürüş esnasında cok yorulursunus...

.. en önemli avantajı: kendi Emniyetiniz

batuhandemir1
9 yıl önce - Çrş 05 Eyl 2012, 11:14

Kar lastiği kullanılacakmış,zinciri olmayana ceza kesilmeyecekmiş.
http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Pages/Haber.aspx?NewsID=20563
Linkin en sonuna bakın.

gürsel6855
9 yıl önce - Çrş 09 Oca 2013, 21:47

Bugün akşam haberlerini izlerken dikkatimi çekti.Vatandaşın biri kar lastiklerini yeni aldığını ve aracına taktırdığını fakat yine de trafik ekiplerinden zincir takmadığı için 77 tl.lık cezai işleme maruz kaldığını sinirli bir şekilde anlatıyordu.Merak ettiğim; a) Araçlarda kar lastikleri takılı olduğu halde çetin kış koşullarında zincir takma zorunlu mudur? b) kar lastikleri diş aşınımı standartlarının altına düşmezse bile zincir takılır mı? c) Filmlerde de olsa bile kışı zor geçen özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde hiç bir aracın zincir taktığını görmüyorum.
Kar lastiği uygulaması ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar varsa açıklama yaparlarsa sevinirim.

ozvardar2
9 yıl önce - Prş 10 Oca 2013, 21:23

Alıntı:
Bugün akşam haberlerini izlerken dikkatimi çekti.Vatandaşın biri kar lastiklerini yeni aldığını ve aracına taktırdığını fakat yine de trafik ekiplerinden zincir takmadığı için 77 tl.lık cezai işleme maruz kaldığını sinirli bir şekilde anlatıyordu.Merak ettiğim; a) Araçlarda kar lastikleri takılı olduğu halde çetin kış koşullarında zincir takma zorunlu mudur? b) kar lastikleri diş aşınımı standartlarının altına düşmezse bile zincir takılır mı? c) Filmlerde de olsa bile kışı zor geçen özellikle Kuzey Avrupa ülkelerinde hiç bir aracın zincir taktığını görmüyorum.

O vatandasin kis lastigi oldugunu hic zannetmiyorum, tamamen yalan soyluyordur kamera karsisinda rezil olmamak icin. Suc baskasinda olsun haliyle.

Gecen kis Nokian WR G2 kis lastikleri aldim (bu arada kar lastigi diye ticari bir lastik yok, celik civili ozel parkur lastiklerini ticari saymazsak) ve tek kelime ile ilahlar. Ortalama isi 7 derecenin altina inince Kasim ayinda takip (bu yil Aralik oldu kis gec gelince), Nisan'da cikariyorum. Islakta durma mesafesinde cok bariz etki yapiyor ama en buyuk fark kar ve buzda. 7 derecenin altinda hammaddeleri yumusuyor ve uzerinde kar tutmadigindan yere cok iyi yapisiyor. Iki gun once 3 ayri noktada kardan rampayi cikamayan arabalarin arasindan zig zaglayip ciktim -- genelde ilk kalkista yarim tur icinde kavriyor ve kavradiktan sonra bir daha pati attigini hic hatirlamiyorum. Inanilacak sey degil ama dogru.

Cemoli D18
8 yıl önce - Pzr 20 Ekm 2013, 13:20
Araç Sahipleri Dikkat !

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "1 Aralık-1 Nisan arasında kış lastiği olmayan yük ve yolcu taşıyan ticari araçların yola çıkmasına müsaade edilmeyecek" dedi.

Yıldırım, yaptığı açıklamada, 8 Kasım 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller İle Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmeliğe göre, ticari araçlara 1 Aralık-1 Nisan arasında kış lastiği takma zorunluluğu getirildiğini anımsattı.

Kış aylarında yollarda hem insanları mağdur etmemek hem ticaretin aksamasının önüne geçmek için önlem aldıklarını belirten Yıldırım, ''Aslında kış aylarında yolları kapatan kar değil, önlem almayan araçlar'' dedi.
Kış şartlarına göre önlem almamış, kış lastiği olmayan araçların zaman zaman yolun tamamen kapanmasına neden olduklarını ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu:

''Bu durum yolların tamamen kilitlenmesine, insanların mağdur olmasına neden oluyor. Bu tip sıkıntıların önüne geçmek için birçok önlem alıyoruz. Son olarak bir yönetmelik yayımladık ve bu yönetmeliğe göre, yolcu ve eşya taşıyan ticari araçlar kış lastiği takmadan yola çıkamayacaklar. Hususi otomobillerin henüz kapsama alınmadığını da bu vesileyle belirtmek isterim. 1 Aralık'tan itibaren 1 Nisan'a kadar kış lastiği takılmayan yük ve yolcu taşıyan ticari araçl arın yola çıkmasına müsaade edilmeyecek. Böylelikle önemli ölçüde, kış aylarında yaşanan yol kapanmalarının, araçların yollarda kalmasının önüne geçilmiş olacak."
"Kış aylarında karla mücadele yerine kış şartlarına hazırlıksız araçlarla mücadele ettiklerini" anlatan Yıldırım, "bu yıl tedbirsiz yola çıkan araçların daha sıkı denetleneceğini" kaydetti. Son 11 yılda trafiğe çıkan araç sayısı yüzde 125 artmasına rağmen aldıkları tedbirler ve yapılan bölünmüş yollar sayesinde trafik kazalarında can kaybının azaldığına dikkati çeken Yıldırım, kışın artan kazaların daha da azaltılması kapsamında kış lastiğinin zorunlu hale getirildiğini, bu kurala uymayana para cezası uygulanacağını söyledi.

Yasin Kurt
6 yıl önce - Çrş 11 Ksm 2015, 22:53

merhabalar, kış lastiği için marka tavsiyeniz var mı? 205 55 16 ebatları için arıyorum, http://reklam_link.com/lassakampanya kampanyasını internette rastladım, bilgisi olan var mı? lassa kış lastiği diğerlerine göre nasıl performans gösteriyor ve maliyet açısından uygun mudur?

Misafir 311

6 yıl önce - Cmt 30 Oca 2016, 22:07

Lastiğinize güvenerek virajlara sert girmeyin ve 4 mevsim lastik kullanın. Hiç bir sorununuz kalmasın.

MuratGezgin61
6 yıl önce - Pzr 31 Oca 2016, 09:50

Alıntı:
Lastiğinize güvenerek virajlara sert girmeyin

Kış lastiği kışın yol tutuşuna büyük katkı sağlıyor ama lastiğine güvenip de sonra ölümden dönenleri tanıyorum... Her zaman ihtiyatlı olmak gerek.

Alıntı:
4 mevsim lastik kullanın. Hiç bir sorununuz kalmasın.

4 mevsim lastikler kesinlikle kışlık lastik performansı göstermezler. Kışlık performansı, yazlık lastikten hallicedir ama kış lastiği gibi değildir.

Şunu da belirtelim: lastiğin yol tutuşu 3 konuda gerekli; çekişte, duruşta ve virajda...

Araç çekişte sorun yaşayıp ilerlemese kenara park eder ya da çektirirsin belki ama yanlış lastik seçimi frenlemede ve virajda işin ucunu ölüme kadar götürebilir.

Videoda kırmızı araç yazlık lastik, gri araç 4 mevsim lastik, diğer araç ise kışlık lastik kullanıyor.

Hakan_ank89
1 yıl önce - Prş 24 Arl 2020, 13:46

Yukaridaki videoda çok güzel bir frenleme testi yapmışlar. Aşağıda bu videodan kesiti paylaşacağım.

Hem de dikkat! Zeminin tamamen buz, öyle kar falan da değil. Buz üzerinde araba gider de durur da, yeter ki aracınızda gerekli tedbirleri almış olun.

Büyük ihtimal kimse izlememiştir, çünkü bizler bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayı ve eleştirmeyi seven bir milletiz.

Frenleme sonrası oluşan fark yukarıdaki gibi.

Yazlık lastiği kışın da kullanan ileri zekalılar, hem toplumu hem de kendilerini tehlikeye atıyorlar.

Ticari araçlardaki zorunlu kış lastiği uygulaması mutlaka binek araçlara da getirilmeli.

İç işleri bakanlığı umarım bu konuda bir çalışma yapar.

Not: Bu mesajdan ama belediyeler yolları küremiyor gibi sonuç çıkartabilecekler için söylüyorum: Yolda kar kalınlığı varsa elbette küreme çalışması yapılmalıdır. O konuda zaten herkes hemfikir. Ancak kışın yaz lastiği kullanıp da yolda kalanların devleti suçlama hakkı yoktur gözümde.

İSMAİL ÇELİK

1 yıl önce - Cum 25 Arl 2020, 09:27

Bir arkadaş İskandinav ülkelerinde zincir takan görmedim demiş,çok zor şartlar dışında yok doğru.Çünkü kışlık lastik hatta çivili lastik yaygın,hatta buz üstünde aslında en iyisi çivili lastik.DİKKAT TÜRKİYE'DE ÇİVİLİ LASTİK SATIN ALABİLİRSİNİZ,AMA KULLANMAK YASAKTIR.ENTERESAN BİLİYORUM AMA BÖYLE.Oto kiralama firmalarının etkisi ve artan şuur ile kış lastiği kullanma oranı hususi araçlarda%25 e ulaşmış.

54 il kış lastiği kullanımı gerekli il olarak tanımlanmış olup,valiliklerin isterse süreleri erkene çekme,süreyi uzatma hatta hususi araçlarada mecbur kılma yetkisi var.

Bu arada bizim mevzuatta sadece çekişte olan telerlerde olsa yeterli görüyor,ama viraj emniyeti açısından bütün tekerlere konulmalıdır.Kış lastiği üstünde M+S birde üstünde üçgen içinde dağ figürü olur.Bilhassa üçgen içinde dağ figürlü olanı seçin asıl kış lastiği odur.M+S iş görür ama ülkemizin Doğu bölgesi ile bazı yerlerin(Sivas mesela) Sibirya ve İskandinavya'dan farkı yok kışın.Üstelik yüksek ve engebeli bir ülke olduğumuz için rampada çok.

Ben Nokıan kullanıyorum kışlık,Finlandiya malı fiyat olarak diğerlerinden daha uygun ve harika hakikaten.

Bu arada ,otomobiller için artık kar çorabı var.Zincir yerine bunu kullanıyorsunuz,mevzuat bunu kabul ediyor.Şahsen kullanmadım ama you tobe de takıp kullananlar var.Zincire göre takması çıkarması kolay ve aracada zarar vermiyor.

Plastik kar paletlerine boşa para vermeyin,kopup kırılıyorlar hep.

Dört mevsim lastikler,ne tam kış lastiği,ne tam yaz lastiğidir.İstanbul,Bursa Şehir Merkezi gibi yerlerde iyi olabilir,ama kışı sert geçen yerlerde istenen verimi sağlamaz.
Çok sıcaktada yaz lastiği kadar iyi değildir.

sayfa 3
ANA SAYFA -> ULAŞIM