Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Zafer

10 yıl önce - Sal 20 Ksm 2007, 18:49
Aselsandan Sınıra Özel Süper silah


Aşağıda paylaştığım habere göre sınıra yerleştirilecek olan süper silah ile askerlerimiz güvende olacak inşallah..

Aselsanın bu çalışması için tebrik ederiz..

Alıntı:
ASELSAN'dan müthiş silah

Uzaktan kumandalı makinalı silah yapıldı. Süper silah sınır için çok ideal...
Aselsan yeni 'stabilize Makinalı Tüfek Sistemi' geliştirerek, başarıyla denedi ve Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim etti.

Bu silah uzaktan kumanda ile çalıştığı için özellikle terörle mücadelede büyük katkı sağlayacak. Özellikle sınır karakollarında hayat kurtaracak...

Savunma Sanayi Müsteşarlığında yapılan törende konuşan Aselsan Genel Müdürü Cengiz Ergeneman da silahın bu yönüne dikkat çekti. Ergeneman, geliştirilen silah sistemiyle hem isabet oranının maksimuma yükseltildiğini, hem de silah kullanım riskinin azaldığını belirtti, ''terörle mücadelede, özellikle karakollarda çok etkin ve caydırıcı bir sistem olacak'' dedi.

FIRTINADA BİLE YÜZDE 84 İSABET

Silahın, Sahil güvenlik botlarında bir yıldır sürdürülen deneme ve
geliştirme safhası da başarıyla tamamlandı. Dalgalı ve rüzgarlı denizde
hareket halinde yapılan atışlarda yüzde 84 isabet oranıyla büyük bir başarı sağlandı.

İLK MÜŞTERİ HAZIR BİLE

Tamamen yerli tasarım olan sisteme daha büyük kalibrede top ve bomba atar türü mühimmatın entegre edilmesi yönünde de çalışmaları sürdürdüklerini kaydeden Ergeneman, ilk ihracatın da Gürcistan'a yapılacağını bildirdi.

TERÖRİSTLERİN KABUSU OLACAK

Çatışmalarda en fazla kaybın ilk ateşte verildiği düşünüldüğünde, sistem terörle mücadelede ciddi kazanımlar vadediyor. Silahın bir diğer önemli özelliği ise hareket ve hava muhalefeti sırasında görüş ve isabet oranındaki yükseklik... Bu sistem, gece görüş, termal sistem ve radarlar sayesinde müthiş bir özellik kazanıyor.

UZAKTAN KUMANDAYLA ÇALIŞIYOR

*ASELSAN'ın geliştirdiği 'Uzaktan Kumandalı 12,7 mm Stabilize Makinalı Tüfek Sistemi (STAMP), üzerinde bulunan ısıya duyarlı termal kamera ve gündüz görüş kamerası ile gece, gündüz, soğuk, sıcak gibi olumsuz çevre koşullarında kullanılabiliyor.

*Sistem elektronik olarak stabilize edildiği için, üzerine yerleştirildiği aracın hareketinden etkilenmiyor.

*Sistem, otomatik olarak hedefe kilitlenebiliyor ve uzaktan kumanda edilmesi sayesinde nişancının karşı atışa maruz kalmadan zırh koruması altında sistemi kullanması sağlanıyor.

*STAMP sistemi savaş gemilerinde, sahil güvenlik ve arama kurtarma
botlarında, çıkarma gemilerinde, taktik araçlarda, sınır karakollarında, hassas bölge ve tesislerdeki gözetleme ve kontrol noktalarında kullanılabiliyor.

*STAMP sisteminde silah olarak, 7,62 mm veya 12,7 mm makinalı tüfek, 40 mm bomba atar veya benzeri silahlar kullanılabiliyor.

ÜSTÜN GÖRÜŞ VE İSABET KABİLİYETİ

*STAMP, üzerinde bulunan termal (gece görüş) ve gündüz görüş kameraları
sayesinde gece ve kötü görüş şartlarında çıplak gözle görülemeyen uzaklıktan hedeflerin tespit edilebilmesini ve isabetli atış yapılmasını sağlıyor.

*Bilgisayar ile kontrol edilen STAMP sisteminde sabit veya hareketli
hedefleri otomatik olarak belirleme, tanımlama ve takip etme yeteneği var.

*Bu sayede hareket halinde olan hedefler bile otomatik olarak yakalanıp, takip edilebiliyor. Nişancıya ise sadece bilgisayara atış komutunu vermek kalıyor.

MEHMETÇİK HEDEF OLMAYACAK

Silahın belki de en önemli özelliği askerimizi terör kurşunlarından uzak tutacak olması...

*Sistemin kumanda birimi makinalı tüfekten uzağa, istenirse zırh korumalı bir bölmeye yerleştirilebiliyor. Nişancı, gece ve gündüz görüş kameraları aracılığı ile kumanda birimi ekranı üzerinde gördüğü hedefe ateş edebiliyor. Sisteme uzaktan kumanda edildiği için, nişancının karşı ateşe maruz kalma riski ortadan kalkıyor. //

Fotoğraflar;


Kaynak; AA


Cem Akkılıç

10 yıl önce - Sal 20 Ksm 2007, 21:25

ASELSAN yıllar önce bir cep telefonu imal etmişti.Hatırladığım kadarıylada telefonun isminin yanında 1923 kodu vardı.Bu cumhuriyetin kuruluş yılına yapılmış bir göndermeydi ve harika bir fikirdi kuşkusuz.Ancak telefonun arkası gelmedi.Çünkü engellendi.Niçin engellendi? Türkiyenin uluslararası cep telefonu pazarına girmemesi ve bu teknolojik üründe dışa bağımlı kalması için.

ASELSAN(Askeri elektronik sanayi)ın kuruluş amacı Kıbrıs çıkarmasında yapılan istihbarat eksikliğinden dolayı kendi batırdığımız fırkateynimizdi.Bu haberleşme hatasından kaynaklanan kazanın bir daha olmaması için yerli ve tamamen Türk mühendis ve işçisinin emekleriyle ilk Türk malı telsizleri üretti Aselsan ve çok başarılı oldu.(Halende başarıyla üretiyor)

1974 de bir fırkateynimizin kendimiz tarafından batırılmasıyla doğan ilk yerli ve başarılı telsiz ve haberleşme aygıtlarını üreten ASELSAN'ın şimdide pkk terörü konusunda başarılı olacağına inanıyorum.Yeterki engenlenmesin bir takım güçler tarafından.

Cem Akkılıç


Levent Fidan

10 yıl önce - Sal 20 Ksm 2007, 21:47

çok guzel bir haber
ALLAH'in izniyle devami gelir ve tum silahlarimizi tufeginden uçagina kadar disa bagimligi olmaksizin uretirizumutyolu
10 yıl önce - Çrş 21 Ksm 2007, 00:03

Aselsan'da ve daha birçok firmada çok sıradışı mühendisler ve yaratıcı beyinler mevcut. Bu kişilere destek verilmesi ve önlerinin açılması halinde ortaya oldukça zekice savunma sistemleri çıkacağına eminim. Bugüne kadar yapılanlar yarın yapılacakların kanıtıdır. Ülkemizde askeri sanayinin ve donanınım gelişmesi her yönden iyi olacaktır.

Türkiye 20 yıl öncesine göre oldukça büyük mesafe aldı. 10 yıl sonra çok daha fazlası olacak. Üstelik artık bu silahları düşman üzerinde deneme fırsatımızda olacak.

Teşekkürler.


Cihan Ertürk
10 yıl önce - Çrş 21 Ksm 2007, 00:16

Türk ordusunda kullanılan silahların birçoğunun modernizasyona ihtiyacı olduğu kanaatindeyim.
Ancak böylesine modern silahların yapıldığını görmek,helede Türk sermayesiyle,gerçekten insanı mutlu ediyor...


yavuz eren

10 yıl önce - Çrş 21 Ksm 2007, 02:31

İşte olay budur. Haber budur. Aselsan yetkililerini ve çalışanlarını kutluyorum. Umarım silah mucitlerinin başına kötü şeyler gelmez, geçtiğimiz aylarda olduğu gibi.ALİFDN

10 yıl önce - Çrş 21 Ksm 2007, 15:44

Gerçekten mükemmel bi haber.Yüzde yüz türk yapımı,bu kadar özelliğe sahip bi silah.HARİKA....bi Türk olarak insanın göğsü kabarıyor.İnşallah yakın gelecekte kendi uçağmızı ve helikopterimizi de üretmeye başlarız.

ercu
10 yıl önce - Çrş 21 Ksm 2007, 15:56

Böyle haberlere gerçekten çok ihtiyacımız var.Yapanlar dan ve Aselsandan Allah razı olsun.İnşallah devamı da gelir.

MurataruM
10 yıl önce - Çrş 21 Ksm 2007, 19:47

Umarim gecmiste diger guzel projelerde oldugu gibi bir koseye terk edilip unutulmaz.
Sadece gelistirilmesiyle degil ordumuz tarafindan aktif olarak kullanilmasiyla da gurur duyariz.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET