Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Faruk54
14 yıl önce - Sal 20 Ksm 2007, 10:49
[İST-C6.39] - İstanbul Metrosu'nun İlk Vagonları Tüvasaş'a Geldiİstanbul Metrosu için Rotem firması tarafından Güney Korede üretilen metro vagonlarının ilk iki dizisi Tüvasaşa getirildi.

Vagonlar gemi yolu ile getirildikten sonra tırlarla Tüvasaşa taşındı..

Vagonlar tamamen paketlenmiş vaziyette.. Dışarıdan şekli renkleri vb gözükmüyor.. Ancak 1-2 tanesinde görülebildiği kadarıyla iç giydirmeleri henüz yapılmamış.. Bojileri yok.. Sadece elektronik aksamı tamamlanmış..

Fotoğraf elde edebilirsek buraya koyarım..


Faruk54
14 yıl önce - Sal 20 Ksm 2007, 18:23

Taksim-Yenikapı arasında işletilecek 92 metro aracının üretim anlaşması önceki gün TÜVASAŞ Toplantı ve Eğitim Salonu'nda imzalandıİstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Taksim-Yenikapı arasında işleteceği 92 metro aracı üretimiyle ilgili olarak Rotem ve Türkiye Vagon Sanayi A.Ş (TÜVASAŞ) arasındaki işbirliği protokolü dün TÜVASAŞ Toplantı ve Eğitim Salonu'nda imzalandı. Anlaşma metnine TÜVASAŞ Genel Müdürü İbrahim Ertiryaki ile Eurotem Genel Müdürü Gıl Young Chung imza koydu. Metro araçları üretimi için Rotem firmasının Adapazarı'nda kurduğu ve önümüzdeki Aralık ayı ortası itibariyle üretime geçilmesi planlanan Hızlı Tren Fabrikası konusunda imza töreni öncesi bir konuşma yapan TÜVASAŞ Genel Müdürü İbrahim Ertiryaki, metro araçlarının büyük bir kısmının yerli malzemelerle üretileceğini ve 127 milyon dolar tutarındaki metro üretimi 18 ayda tamamlanacağını söyledi. Ertiryaki, İran Vania Rail firmasıyla imzalanan mutabakat anlaşmasına göre, 91 kuşetli, 9 engelli, 9 yemekli ve 9 jeneratörlü vagon olmak üzere, toplam 118 adet vagonun imal edilip İran'a ihraç edileceğini ve projenin toplam bedelinin 122 milyon dolar olduğunu kaydetti. Suriye Demir Yolları için de 230 yolcu vagonunun modernizasyonunun yapılacağını kaydeden Ertiryaki, şunları söyledi: ''Bulgaristan Demir Yolları ile şirketimiz arasında yapılan görüşmeler sonucu, bu ülkeyle yeni vagon imalatı ve eski vagonların modernize edilmesi hususunda mutabakata varılmış olup, detaylı teknik görüşmeler devam etmektedir. Önümüzdeki günlerde bu projenin imzasını atacağız. İspanya Temoınsa firmasının Irak Demir Yolları'ndan aldığı 50 yolcu vagonu modernizasyonu işinin TÜVASAŞ tesislerinde yapılması için görüşmeler devam etmektedir. Rotem firmasının ihalesini aldığı TCDD için 32 diziden oluşan 96 aracın elektrikli tren setlerinin üretimi TÜVASAŞ Eurotem iş birliğiyle yapılacaktır. Bugün TÜVASAŞ, Eurotem firması ile sözleşmesi imzalanacak ve ortak üretim çerçevesinde yerli olarak üretilecek metro araçlarının proje süresi 18 ay ve proje tutarı 127 milyon dolardır. Büyük ölçüde ana kompartımanlar Kore'den gelecek. Eurotem'in irtibat kurduğu yan sanayiciler ve bizim yan sanayicilerimiz projelerde yer alacak. Türkiye'ye ekonomik anlamda büyük katkı sağlanacak.''

"HIZLI TREN FABRİKASI ARALIK ORTASINDA AÇILACAK"

Ertiryaki'den sonra konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Eurotem Genel Müdürü Gıl Young Chung ise TÜVASAŞ ile işbirliği anlaşmasını imzalamaktan mutluluk duyduğunu ve TÜVASAŞ bahçesinde kurulan Hızlı Tren Fabrikası'nın önümüzdeki Aralık ayı başı itibariyle tamamlanıp aynı ayın ortasında üretime başlayacağını söyledi. Şu anda 12 Koreli ve 11'i Türk olmak üzere yönetici durumunda 24 mühendisin istihdam edildiğini ifade eden Chung, fabrikanın çalışmaya başlamasıyla toplam 250 kişinin istihdam edileceğini ve yine Aralık ayının ortalarında başlayacak olan imalatla beraber işçi alımına başlanacağını ifade etti. Chung, sözlerini şöyle noktaladı: "İstanbul Büyükşehir Belediyesi metro araçlarından sonra TCDD'de Ankara'da kullanılmak üzere 96 adet banliyö aracının imalatı yapılacak. Eurotem Türk demiryolu sanayinin gelişmesine katkıda bulunmak ve çevre ülkelere de ihracat yapılması için çok kuvvetli bir niyete sahiptir."

20.11.2007


askalender

14 yıl önce - Sal 20 Ksm 2007, 19:41

Taksim Yenikapı arasındaki metro Taksimde aktarmalımı olacak yoksa şu anki metronun devamı şeklindemi işleyecek.
Eğer devamı olacaksa o metro vagonları şu anki hattada kullanılacak .Öğle anlıyorum doğrumu


Çağrı Tekin

14 yıl önce - Çrş 21 Ksm 2007, 01:07

Bu vagonların dış yapısı ve elektronik aksamı dışarıdan getirilip, geri kalan işleri bizim fabrikada mı yapılacak yoksa Tüvasaş'ın TCDD lokomotiflerinde yaptığı gibi, ilk birkaç dizi alınıp geri kalanı lisans altında mı üretilecek?

abhazyalı ugur
14 yıl önce - Çrş 21 Ksm 2007, 01:17

Vagonlar geldide Peki Tüneller raylar ve köprü geçişi hazırmı?
Köprü bu gün başlasa iki sene sonra biter.Doğukan Kahraman
14 yıl önce - Çrş 21 Ksm 2007, 01:42

Sadece köprü 2 sene bitmesinden çok vagonların bakımsızlıktan çürüme ihtimalı var. 2 sene de çürür bu nasıl bir haber ya Metro'nun M'si yok dışardan vagon geliyor Herhalde bu bir şaka

abhazyalı ugur
14 yıl önce - Çrş 21 Ksm 2007, 01:48

Umarım bunların pantofraf destegi vardır. Sadece üçüncü rayı varsa diger hatlardada kullanılamaz.

Faruk54
14 yıl önce - Çrş 21 Ksm 2007, 09:24

Alıntı:
Bu vagonların dış yapısı ve elektronik aksamı dışarıdan getirilip, geri kalan işleri bizim fabrikada mı yapılacak yoksa Tüvasaş'ın TCDD lokomotiflerinde yaptığı gibi, ilk birkaç dizi alınıp geri kalanı lisans altında mı üretilecek?


Lisans alma sözkonusu değil.. Sadece işbirliği var.. Tüvasaşın Bursa Hafif Raylı sisteminde olduğu gibi vagonların karasörü ve elektronik aksamı dışarıda yapılacak.. Tüvasaşta vagonun giydirilmesi yapılacak.. Biraz yan sanayii ve iş gücü Türkiyeden sağlanacak..


Yusuf Göksel
14 yıl önce - Çrş 21 Ksm 2007, 10:27

Köprü ve istasyonlar yapıldı mı ki vagonlar geliyor? Adana metrosunda olduğu gibi çürümeye bırakılırlar artık...

Çağrı Tekin

14 yıl önce - Çrş 21 Ksm 2007, 16:41

Bu kadar kötümser olmayalım. Sultançiftliği metrosu yapıldığında da sipariş verilmemişti, bu yüzden şu anda bu hatta çalışacak tren seti bulunamıyor. Adana ile İstanbul'un karşılaştırılması zaten mantıksız. İstanbul'un hali hazırda metrosu var. Gerekirse dönüşümlü olarak çalışır yeni trenlerle eskileri. Tek sorun bu trenleri depolamak için gerekli alanın olup olmadığı. Bunun da çözüleceğini düşünüyorum.sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM