Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya - Kentsel Dönüşüm Projeleri
123 ... 181920   sonraki »

ANA SAYFA -> KONYA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Burakhan
11 yıl önce - Pzr 18 Ksm 2007, 22:06
Konya - Kentsel Dönüşüm Projeleri


Konya, Türkiye'nin en düzenli kentlerinden biri. Ancak hızlı gelişen her şehir gibi imar alanında bazı çarpıklıklar olabiliyor. Fakat zamanla bu çarpıklıklar birer avantaja dönüşüp kentin yeniden ve daha modern şekilde imarına imkan sağlıyor. İşte bahsettiğim konuları Kentsel Dönüşüm Alanları başlığının altında resimleri, yorumları paylaşıp bu konuda tartışmalar yapabilmemiz için böyle bir başlık açmayı uygun gördüm.Konya'nın Kentsel Dönüşüm işleminin uygulandığı, projelerin yapıldığı bir çok yeri var. Bunlardan en büyüğü şüphesiz aşağıda bahsettiğim Eski Sanayi ve çevresi Dönüşüm Projesidir. İlşk olarak bu konudan bahsetmek istiyorum;

Konya kenti'nin ilk büyük imar planlarının yapıldığı zamanlar 1970'lere dayanmaktadır. Kentin yeni imar sahalarının Selçuklu ilçesinde, kentin kuzey yönünde açılması fikri ile Nalçacı Caddesi ve otogar ile başlayan imar düzeni, sanayilerin, ticaret sitelerinin bu yöne yapımı başlandı. Şu anda eski otogar alanından itibaren (Kule Site, Kule Plaza ve Gökkonaklar), Toptancılar Çarşısı, Meyve Sebze Hali, Kunduracılar Sanayi, Eski Buğday Pazarı, Eski Sanayi, Karatay Sanayi, 1. Organize Sanayi, Zafer Sanayi ve Anadolu Sanayi olarak devam eden Yeni İstanbul Caddesi üzerindeki yapılar artık konut alanlarının ortasında kalmış, yavaş yavaş şehir dışına taşınması formülleri üretilmiştir.

2004'te yapılan imar planlarına göre acilen kentsel dönüşüme tabi tutulması gereken bölgeler Toptancılar Çarşısı, Meyve Sebze Hali, Eski Buğday Pazarı, Kunduracılar Çarşısı ve Eski Sanayi olarak belirlenmiş, buraların dönüşüme tabi tutularak kent merkezinin buralara kaydırılması ve modern imar sahaları açılması kararı verilmiştir. (Konya Büyükşehir Belediyesi)


Fotoğraf: Selçuklu Kulesi'nden kentin kuzeyine bakış. www.konya.bel.tr

Resimde görülen alanlar, yapılması düşünülen Kentsel Dönüşümün uygulanacağı alanlardır.

Planların oturtulacağı asıl zemin ise Hızlı Tren İstasyonu projesidir. Konya'nın 2 Hızlı Tren İstasyonundan ilki, Eski Buğday Pazarı ve Eski Sanayi'nin tren yolu kısmında kalan arazilerinden faydalanılarak yapılacaktır. Hızlı Tren ihalesinde de zaten bu alana İstasyon yapılacağı belirtilmektedir.

Bu bölgeye inşa edilecek Hızlı Tren İstasyonu, kentin Raylı Sistemi ile entegre edilecek. Yani istasyonun altından, yanından raylı sistem geçecek. Raylı sistemin bu bölgeden geçmesi demek, Sanayi Köprüsü'ndeki tramvay hattının tasfiye edilmesi, raylı sistemin köprünün ve demiryolunun altından geçerek Eski Sanayi bölgesinden yüzeye çıkması gerekmektedir. Bunun için Nalçacı Caddesi'nde raylı sistem yer altına kısmen alınması gerekmektedir. Yer altına alınacak raylı sistem içinse altınan geçeceği bölgenin yeni imar planları gerekmektedir ki bu da henüz hazır değil. İşte birbirine bağlı tüm bu projeler nedeni ile bu projeler için tek kazma dahi vurulamamaıştır. Dönüşümün başlaması için Eski Sanayi bölgesinin ve diğer dönüşüm bölgelerinin büyük sermaye gruplarına blok satışı yapılarak tek bir projeyle tüm imar planlarının hazırlanması gerekmektedir.

Aslında Belediye, Eski Sanayi bölgesi'ni 1 yıl öncesinde gizli kapaklı satışa çıkarmış, büyük sermaye grupları ile görüşmelere başlamıştır. Hatta bu görüşmeleri, Dubai Şeyhi El Makdum'un emlak danışmanlığını yürüten şirket de doğrulamıştır. (Kaynak: Basın)

Bu inanılmaz büyük ve değerli araziye inşa edilmesi gereken yapıları tartışalım ;

Muhtemel yapılar; oteller, konutlar, alışveriş merkezleri, spor ve kültür alanlarıdır. Ancak yapılması gereken klasik kutu biçimli AVM'ler değil, kentin Zafer'den sonra yeni bir meydanı ve yaşam merkezi oluşturacak şekilde büyük, kullanışlı bir açıkhava çarşısıdır. Buna benzer, ancak bunun kadar büyük olmayan bir proje İstanbul Ümraniye'de M1 Meydan ismiyle açılmıştır. Mesela buna benzer, ancak daha büyük, kullanışlı ve gerçek anlamda büyük bir çekim yaratması gereken bir projedir.

Düşünün, kentin yeni, modern ve büyük bir meydanı, yani yeni bir yaşam merkezi oluşturulması düşüncesi. Zafer gibi bir merkez, ancak tek elden ve daha da endüstrileşmiş şekilde inşa edilip açılacak, altyapısı tam, sorunsuz ve güzel bir yaşam merkezi. Gezip dolaşmaya, alışveriş yapmaya, eğlenmeye, v.s. insanların buraya akın edeceği bir bölge...

Tartışmaya katılacak herkesin fikirleriyle bu düşünceyi geliştirebiliriz.

Tabi Konya'nın diğer Kentsel Dönüşüm Alanlarını da tartışabiliriz...
[Başlık, Konya bölümünden Haberler ve Sohbet bölümüne taşınmıştır. - bülent dizdar - Pzr 18 Ksm 2007 22:45 ]gök-khan
11 yıl önce - Pzr 18 Ksm 2007, 22:30

Bu projelerin yanı sıra Konyanın başka bölgelerinde de kentsel dönüşüm projeleri uygulamak gerekiyor bence. Aklıma gelenlerden bir tanesi Şeker mahallesi ve tıp fakültesi yolu ve çevresi. Konyanın gündemdeki bölgelerinin yanında bu bölgeler açıkçası çok köhne kalıyor. Bu bölgelerde gerçekleşecek büyük bir konut hamlesi, AVM ve benzeri projeler bu bölgelerin de önemini artırır ve ileride bir cazibe merkezine dönüşebilir ya da gelişimine büyük bir katkıda bulunur diye düşünüyorum. Aklıma gelen diğer bölgelerden biri ise Mevlana müzesinin arkasında bulunan bölge. Bu bölge de gözden kaçırılan, değerlendirilmeyi bekleyen önemli yerlerden bir tanesidir bence. Burada yapılacak olan kentsel dönüşüm projeleri, AVM, Otel gibi yatırımlar bölgeyi estetik açıdan daha cazibeli ve ticari yönden daha aktif ve hareketli kılar ve de Turizm'e çok önemli bir katkı ve gelir sağlar.

ÖZDENN

11 yıl önce - Pts 19 Ksm 2007, 00:09

burakhan arkadasım gercekten cok güzel bi konuya deginmiş ve yazdıklarınada sonuna kadar katılıyorum bencede burakhan nın belirttigi bölgelerde biran önce kentsel dönüşüm uyglulanmalı bir diger bölgede bence iş banksı ile mevlana arasına kentsel dönüşüm uygulanmalı burası arac trafigine kapatılarak osmanlı mimari tarzında bi cadde olusturulmalı bu caddede mevlana ile ilgili sergiler resimler vb etkinlikler düzenlenerek canlı tutulmalı turist sadece otobusle mevlana müzesine gelip gitmemeli zaferde inip bu bölgeden gecerek mevlan müzesine gitmeli böylece hem bu bölgedeki tic.gelişir hemde turisti konyada tutmus oluruz hatta bu proje zamanla mevlana kültür merkezine kadar uztılabilir bir diger projde kapı camisi ile aziziye arasındaki eski yapılar yıkılarak iki caminin arasına istanbuldaki ayasofya ile süleymaniye arasındaki gibi cok güzel bir park yapılarak bu tarihi camileri ortaya cıkarbilriz bence konya tam bi acık hava müzesi fakat bu eserleri ortaya cıkarmk ve korumak gerkiyor bu başlıgı actıgı için burakhan arkadasa tesekür ederimBurakhan
11 yıl önce - Pts 19 Ksm 2007, 01:53

Evet; Mevlana Müzesi çevresi dönüşümleri çok büyük önem taşımakta.

Gök-khan'ın bahsettiği alanda yavaş yavaş dönüşüm başladı aslında. Ama belirli bir kısımda sadece. Tamamen arka tarafındaki eski evler yıkılarak, nispeten daha uzakta yapılacak modern konutlara buradaki yaşayan vatandaşlar mağdur olmadan transfer edilebilir. Bu alanın yerine de kısmen AVM'ler, oteller inşa edilebilir.

ÖZDENN arkadaşın bahsettiği konu ise ilk konudan biraz farklı. Bu projede rant tesisi yok. Dolayısıyla dönüşüm kendini kısa vadede amorti edemez. Yani tasfiye edilecek yerler (Mevlana Caddesi'ndeki hemen hemen tüm yapılar, özellikle bedesten ve Mevlana Çarşısı) rekreasyon alanı olarak rehabilite edilerek, bu alanda yer alan Mevlana Müzesi, Selimiye Camii, Kapu Camii, Aziziye Camii ve diğer önemli Selçuklu ve Osmanlı eserleriyle buranın gerçek anlamda "Açık Hava Müzesi"ne dönüştürülmesi. Trafiğin yer altına ya da başka bir güzergaha transfer edilmesi. İşte bu proje için muazzam bir kaynak gerekiyor ki bu para elbette turizm geliri olarak geri dönecek ama uzun vadede. İşte bu proje çok önemli. Sadece belediyenin altından kalkabileceği bir şey değil. Ama eğer gerçekleşirse Kültür Turizmi açısından Konya, belki de yabancı turistlerin uğrayacağı Türkiye'deki ilk durak olacaktır.


Burakhan
10 yıl önce - Pts 03 Arl 2007, 21:03

Daha önce yukarıda bahsedilen "Mevlana Müzesi Civarı Dönüşümü" projesinin ne kadar öneme sahip olduğunu destekler nitelikte bir yazı buldum:

Merhaba Gazetesi'nden alıntıdır:

Önceki gün gerçekleştirilen ‘Mevlana Hoşgörü Yürüyüşü’ ile başlayan Mevlana’nın 734. Vuslat Yıldönümü Etkinlikleri için Türkiye ve dünyanın değişik yerlerinden binlerce kişi Konya’ya akın etmeye başladı. Hz. Mevlana’nın en çok bilinen ‘Gel Ne Olursan Ol Gene Gel’ çağrısına uyarak Konya’ya gelen yerli ve yabancı turistler Mevlana Müzesi ve Şehrin değişik yerlerini gezme fırsatı buldu.

TURİSTLER YİNE GEZECEK, ÇAY İÇECECEK YER BULAMADI
Etkinliklerin ilk ve ikinci gününe yabancı turist katılımı çok fazla olmazken yerli turist sayısının fazlalığı dikkat çekti. Mevlana Müzesi önünde sabahın erken saatlerinden itibaren alışılmıştan daha fazla yoğunluk yaşanırken, çağrıya kulak verenler ilk olarak Mevlana’yı ziyaret etti. Türkiye ve dünyanın dört bir tarafından turlarla ya da kendi imkanları ile Konya’ya gelen turistler her sene olduğu gibi gezecek yer bulmakta zorlandı. Birçok yerli turist, Mevlana civarında gezilecek başka bir yer ya da oturup çay içilebilecek bir yer olup olmadığını çevresindeki Konyalılara sorarken alınan, cevap önceki senelerden farklı olmadı. Paket turlarla Konya’ya gelen turist kafilelerinin büyük çoğunluğu otobüslerden bile inmeden şehri gezerken, Mevlana Müzesi ziyareti ve Sema törenini izledikten sonra doğrudan Nevşehir Ürgüp’e gitmek için yola çıktı.

MEVLANA YILI’NDA DA KALMADAN ALIŞVERİŞ YAPMADAN DÖNÜYORLAR
Bu durum en çok 2007 Mevlana Yılı’nı büyük umutlarla bekleyen Mevlana civarındaki esnafları olumsuz etkiledi. Esnaf, her sene olduğu gibi bu yıl da gelen turistin Konya’dan hiçbir şey almadan, bir başka gezi için yola çıktığını bu durumun Konya’ya katkı sağlanmamasına neden olduğunu vurguluyor. Sorunun çözümü için esnaflar turist kafilelerine Konya’nın gezilecek diğer yerlerinin daha iyi anlatılması gerektiğini savunuyor. Bunun yanı sıra cadde esnafı da Konya’ya gelen turistlere gereken ilgiyi ve hizmeti veremediği yönünde eleştiriliyor.
2007 Mevlana Yılı dolayısıyla bu yılki etkinliklerin kapsamı zenginleştirilirken, kafilelerle Konya’ya gelen turistlerin büyük çoğunluğu bu zenginlikten faydalanamıyor. Programını günler öncesinden yapan sema töreninin ardından hemen bir sonraki gezi için yola çıkan kafileler diğer programları izlemiyor.

------

Eğer ki bu Alaaddin Tepesi'nden Mevlana Müzesi'ne kadar olan kısmın geniş kapsamlı kentsel dönüşüm projesi uygulansa da burası geniş bir "açık hava müzesi" ve "tarihi meydan" olarak ziyaret edilse bu günübirlik gelen turistler eminim ki Konya'da sadece Mevlana Müzesi'nin olmadığını anlayacaklardır.

Bunu sadece biz mi düşünebiliyoruz, yoksa kimsenin -kimilerinin tepkisini almak istemediği için- bu işi yapmaya cesareti yok? Yahu bu bir Dünya Mirası. 2007 yılı, UNESCO tarafından Dünya Mevlana Yılı seçilmiş, Dünya'nın gözü Konya'dayken, Alaaddin Caddesi'nden Mevlana Müzesine giden insanın kafasında çizilen "Konya ve Tarihi Mekanları" portresi ne kadar sağlıklı olabilir ki?

Dışarıdan alın kredileri. Tasfiye edin o cadde üzerinde ve o caddeyle Eski Garaj arasında kalan tüm imar yapılarını. Yıkın barakaları, köhne binaları, çirkin çarşıları, yolları daraltan otelleri... Yüzük taşı gibi açılsın tüm tarihi eserlerin önü. Tek bir araba giremesin oraya. Bakın bakalım turizm gelirleri ne derece artıyo..

Orada yıkılan tüm işyerlerini, otelleri modern bir bölgeye modern yapılar olarak yeniden inşa edin...

Neden bu gibi şeyler hayalden öteye geçemiyor?...sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 181920   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA