Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Uşak - Eşme - Saraycık Köyü

Ana Sayfa -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Remzi BÜLBÜL
7 yıl önce - Pzr 18 Ksm 2007, 11:26
Uşak - Eşme - Saraycık Köyü

EŞME - SARAYCIK

SARAYCIK KÖYÜ

KÖYÜMÜZ GENEL
Köyümüz Uşak ilinin Eşme ilçesine bağlı olup ilçeye uzaklığı 15 km, Uşak'a 79 km'dir.

Köy nüfusu 1300 civarındadır.Köyde 10 derslikli bir ilköğretim okulu bulunmaktadır. Okulda 14 öğretmen 280 öğrenci mevcuttur.

Ayrıca çevre köylerdeki(Karabacaklı Köyü, Uluyayla Köyü, Köylüoğlu Köyü, Günyaka Köyü) öğrenciler taşımalı olarak okulumuza gelmektedir.

Köyde ayrıca 1 Sağlık ocağı ile 1 Tarım Kredi Kooperatifi bulunmaktadır. Tarım Kredi Kooperatifinden dolayı çevre köyler ile Saraycık Köyü etkileşim içerisindedir. Köyde 5 bakkal, kahvehane ile 1 tane petrol istasyonu vardır. Köy içme suyunu şebekeden maktadır. Köyde 1 adet futbol sahası mevcuttur.

TARİHİ
Saraycık Köyü'nün tarihinin 1300'lü yıllara kadar uzandığı tahmin edilmektedir.Saraycık isminin şu andaki ALANBAŞI mevkiinde o zamanlarda kurulan "SARAY" şehrinin zaman içinde ağızdan ağıza değişerek "SARAYCIK" ismini aldığı tahmin edilmektedir.

COĞRAFYA
SARAYCIK Eşme’nin kuzeyinde Eşme’ye 17 km,Uşak’a 79 km uzaklıkta kurulmuştur. Köyümüzün arazi yapısı genelde az meyilli ve engebelidir. Tarıma elverişlidir. Ancak sulanabilir tarım arazisi bulunmamaktadır. Önemli yükselti olarak KURT TEPESİ bulunmaktadır. Köyü iki yakasından gelen iki küçük dere köy içinde birleşerek Sirge Çayına katılmaktadır. Köyümüzün doğusunda Karabacaklı Köyü, batısında Oymalı Köyü , kuzeyinde Uluyayla Köyü ,güneyinde Kıranköy yer alır. Başlıca yetişen agaç türleri içinde meşe önemli bir yere sahiptir. Diğer yetişen ağaç türleri önemli bir yer teşkil etmemektedir.

EKONOMİK DURUM
geçim kaynağı genel olarak çiftçilik ve hayvancılıktır. Daha önceki yıllarda tütün köyün en popüler geçim kaynağı idi. Sonraki yılarda kota uygulaması ve fazla para etmemesi popilerliğini yitirmesine sebep oldu. Şu an tütünün yerini büyük baş hayvan besiciliği almaya başlamıştır.

TARIM:Köyde susuz tarım yaygın olarak yapılmaktadır.Tarım ürünleri arasında en fazla tütün ekimi yapılır.Tütünün yanında köylü ekmek yapımında kullanmak için buğday ekmektedir. Hayvan yemi olarak kullanmak için arpa ve fiy ekimi yapılır.Ayrıca kendi ihtiyaçlarını karşılamak için sebze ve meyve üretimi yapılmaktadır.

HAYVANCILIK:Köyde genellikle büyükbaş hayvancılık yapılır.Özellikle son yıllarda süt ve et üretiminin cazipleşmesi büyükbaş hayvancılığa rağbeti artırmıştır.

Köyün tarım yapılmayan arazisinin fazla olması nedeniyle küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır.Aynı zamanda küçükbaş hayvancılığın köylü için cazip taraflarını olması(1-2 tanesini satıp ihtiyacını karşılaması) nedeniyle özellikle koyun üretimi eskisi kadar olmasa da hâlâ devam etmektedir.

EL SANATLARI:El sanatları olarak dokumacılık yaygındır.Dokumacılıkta “çul,seccade(halk arasında namazla),zili” v.s denilen kilim çeşitleri yaygın olarak dokunmaktadır.Dokumacılık hem çeyiz olarak hem de aile bütçesine gelir sağlama amacıyla yapılmaktadır.

EĞİTİM
Köyümüzde 1954 yılında eğitim hayatına başlamış, bir adet iloğretim okulu bulunmaktadır.

Saraycık İlköğretim Okulu 'muz vermiş olduğu kaliteli eğitimine yıllardır devam etmektedir.

İlköğretim okulumuzda; 1 Müdür Vekili, 10 Kadrolu, 2 Sözlesmeli, 3 Ücretli, 1 Geçici Görevle Görevlendirilmis Toplam 16 ögretmenimiz görev yapmaktadir.

İloğretim okulumuzun, 1 Ana Sınıfı, 1A,2A,3A,4A,4B,5A,6A,7A ve 8A olmak üzere toplam 10 subesinde, toplam 293 ögrencimiz ögrenim görmektedir.

Saraycık İ.Ö.O taşıma merkezi olup, Eşme'nin kuzeyinde 6 köyden 300 civarında öğrencinin eğitim-öğretim gördügü bir eğitim yuvasıdır. Eldeki imkanlar ölcüsünde geçen yıl yapılan OKS sınavında öğrencilerin aldıkları puanlar bazında, okulumuz Eşme 1. ve Uşak ili 9.cusu (Uşak MEM'nin web sitesinde yayımlanmıştır.) olmuştur.

1998-1999 yilinda egitim ögretime baslayan 3 katlı binamızda eğitim öğretim yapılmaktadır. Ayrıca eski ortaokul binası yemekhane, arşiv ve depo olarak kullanılmaktadır. Okulumuzda 10 derslik, 1 Fen laboratuari, 1 Bilisim Teknolojileri Sınıfı, 1 Anasınıfı, 1 Öğretmenler Odası, 1 Müdür Odası, 1 Müdür yardımcısı Odası, 1 Kütüphane, 1 harita Odası, 1 Hizmetli Odası.

Sağlık Ocağı Arkadan

Köyden Resim

Köyden Resim

Köyden Resim

Köy Camii

Remzi BÜLBÜL
6 yıl önce - Sal 21 Ekm 2008, 22:35

Eşme'den Saraycık Köyü Girişi

(+)

Saraycık 75. Yıl Ormanı ve Köy

(+)

cevap yaz