Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Pzr 18 Ksm 2007, 04:42
İstanbul Taksilerinin O Meşhur Nostaljik Damalarına Ne Oldu?

İSTANBUL TAKSİLERİNDE BİR ZAMANLAR "SARI-SİYAH" RENKLERDE DAMALI BANTLAR VARDI...

İstanbul caddelerinde bir zamanlar arz-ı endâm eden, birbirinden güzel modellerde taksiler ve dolmuşlar mevcuttu. Bunların üzerlerinde, yan cephe camlarının hemen altından geçtikten sonra, aracı arka camının altından dolaşarak, kabaca bir "U" harfi oluşturacak şekilde çevreleyen belirtici bantlar vardı. Taksilerde; iki sıralı karelerden oluşan ve karelerinin biri siyah, diğeri sarı olacak şekilde çaprazlamasına devam eden pötikare bir bant varken, dolmuşlarda ise; altlı üstlü kesintisiz, dümdüz devam eden siyah ve sarı bant şeklinde çizgiler mevcuttu. 1980'li yılların başlarında taksilere "araç içi taksimetre" takılması mecburiyeti ve takip eden senelerde "kanarya sarısı" standart dış cephe boyaması uygulamasına geçildikten kısa süre sonra bu damalar, otomobillerin üzerinden yavaş yavaş kalkmaya başladı.

Muhtelif Taksi Damalarından Örnekler:

Muhtelif Dolmuş Bantlarından Örnekler:

Aslında, günümüzde İstanbul caddelerindeki 18.000'e yakın taksi aracı, tek tip sarı renkleri, tavanlarının dışındaki ışıklı "Taksi" yazısı ve de yan kapı cephelerindeki iri puntolarla yazılı "34 TXX XX" plaka örnekleriyle kolaylıkla diğer araçlardan ayırdedilebilmekteler. Fakat, bu sarı renklerinin üzerinden geçen sarı-siyah desenli damalar yeniden konulsa, o klâsik "Taksi" görüntüsü tamamlanacak.

Bu damaların ne amaçla kaldırıldıklarını bilemiyorum. Muhtemelen gerek kalmadığı içindir ama, doğru mu yapıldı acaba?

Akın KURTOĞLU

:BARIŞ:

11 yıl önce - Pzr 18 Ksm 2007, 04:45

Şu anda da bazı taksilerde süs amaçlı var.Ama yakışıyor keratalara

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Pzr 18 Ksm 2007, 05:11

Ayda yılda bir ben de birinin üzerinde görüyorum, ama çok çok nadir... Estetik olarak diğerlerinden ayırdedici, çok sıcak bir görünüm arzediyorlar...

Akın KURTOĞLU

Gürcan Gürel
11 yıl önce - Pzr 18 Ksm 2007, 08:37

Akın üstad güzel bir teşhis. Bizimde 34 DK 542 plakalı 1976 model Anadol aracımız vardı. Ben 5-6 yaşlarındayken hep sarı siyah yerlerini silerdim. Nerden esti size bu damalı taksi şeritleri?

Amcamında 1965 civari impala aracı vardı. Fakat o zamanlar o sağ çamurluk üstünde duran kocaman, üstünde serbest, ... yazan taksimetresi hayal meyal.

Nostaljik oldum birden.

Sevgiyle kalın,

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Pzr 18 Ksm 2007, 23:25

Bizde nedendir bilinmez ama, ifratla tefrit arasıda gidip gelmekten fevkalâde zevk alıyoruz. Eskiden rengârenk iken, tek renk altına alındılar... Buraya kadar tamam. Ama bu sefer de taksilerin belirleyici özellikleri de giderek terkedilmeye başlandı. İlk kaybolan da "damalar" oldu...

Akın KURTOĞLU

Seyhun
11 yıl önce - Pzr 18 Ksm 2007, 23:36

Şimdiki taksilere nasıl gittiğini göstermek için daha doğrusu fikir yürütmeniz açısından yükledim...Biraz amatörce oldu ama mazur görün..

Benim fikrim..Keşke kalsaydı...

Fotoğraflar bana aittir..Saygılarımla...

TaksiForum
11 yıl önce - Pts 19 Ksm 2007, 01:24

Bence hoş bir görünüm olur.

Seyhun bey üstteki tcb15 bizim duraktan arkadaş
alttaki tbt 68 de bizim yan binamızdan komşu

turgutakbaş
11 yıl önce - Pts 19 Ksm 2007, 01:26

eskileri renk renkti sarı siyah o yüzden yakışıyordu ... sarı taksilere bence bu renkler gitmez ... ama başka renkler uygulanabilir ... damalı olması bencede güzel olurdu ...

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Pts 19 Ksm 2007, 01:43

Alıntı:
eskileri renk renkti sarı siyah o yüzden yakışıyordu ... sarı taksilere bence bu renkler gitmez ...

Evet, bu da doğru... Zaten zemin sarı olduğu için, bu sefer siyah damaların yanlarındaki kutular, içleri boşmuş gibi bir hava verebilirler. Eski taksilerde zemin renkleri; mavi, yeşil, kavuniçi, bordo, krem, kahverengi, kırmızı... akla gelen türlü çeşit renklerdeydiler. Bunların üzerinde damalı bantlar bir standart oluşturuyordu. Ancak, günümüzdeki sarı renkli taksilerde de meselâ; siyah-beyaz dönüşümlü kareler, o sinir İngiliz polis otolarına benzer bir şekle gelirler. Öyle bir üçüncü renk bulunmalı ki, sarı zeminli otomobillerin üzerinde, siyah bant ve kutular ile uyumlu olabilsin...

Akın KURTOĞLU

Ayseni Toker

11 yıl önce - Pts 19 Ksm 2007, 02:34

Demek ki, bizim gibi bu damalı taksileri özleyenler çokmuş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2006 yılında alınan bir kararla damalı taksilere geri dönüleceği haberi yapılmış, gerçi bu haber çok yayılmadı, yada takipsizlik oldu yoksa şimdiye kadar çoktan hayata geçirilirdi diye düşünüyorum. Umarım bu program iptal edilmemiştir.

Not: Yalnız haber de şunu anlamadım, fiyat neden farklı olacak, kareleri yerleştirmek o kadar pahalı mı?

Fotoğraf pek net değil, kopyaladım

Habere bakalım birlikte karar verelim...

http://www.tgrthaber.com/news_view.aspx?guid=b1ee ...d00dd242fe

En son Ayseni Toker tarafından Pts 19 Ksm 2007, 03:43 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM