Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Camila Solmaz

13 yıl önce - Cmt 17 Ksm 2007, 11:12

Alıntı:
“Teröristlere gerilla diyemezsiniz, onlar şehit değildir'' diye konuşmaya başlayınca gruptan sert tepki gördü. Bir grup öğrenci genç kıza saldırıp tartakladı. Saldırı araya giren öğretim görevlileri güçlükle önlenirken, B.M ölümle tehdit edildi. Olay sonrası eğitimini yarıda keserek Diyarbakır’ı terk eden B.M, halen ölüm tehdidi aldığını ve basına çıkmak istemediğini söyledi.

Kız haklı, ne şehidi. 'ŞEHİT' kelimesinin anlamını bilmiyorlar sanırım ve bu kelime her ölen insana da kullanılamaz hele hele teröristlere.

Alev06

13 yıl önce - Cmt 17 Ksm 2007, 12:38

Üniversiteleri Teröristler Basmış başlığı altında yazarken kavramlar havada uçuşuyor...Milliyetçilik faşizmle karıştırılırken,liberalizmim hangi türü konuşuluyor belirsiz..Türban ,sakallı öğrenciler...Konu aynı ülkemizin gündemi gibi kaos haline gelmiş...Türban ve sakkalı öğrenciler konusunun yanlış başlığa gönderilmiş olabileceğini düşünüyorum,ya da düşünmek istiyorum.

Terörün üniversitelere girmiş olması yeni bir olgu değil.Terör çok uzun yıllardır üniversite gündeminde var,ama objektif bakılmadığında herkes kendi döneminde üniversitede terör var zanneder.Teröristlerin kıyafet değiştirip TBMM koltuklarında oturduğu günlerde,terörün azmaması zaten düşünülemez.Bunu beklemek sel baskınında kendi evine su girmeyeceğini beklemek kadar saflık olur...

Türk siyaset sosyolojisinde, Muhafazakarlık ve Liberalizm kavramları üzerinde yapılan tartışmaların yüzyıllık bir geçmişi vardır. Liberalizm, ister monarşik, isterse feodal, askeri, ruhbani ya da cemaatçi olsun, her çeşit siyasal mutlakiyetçiliğe karşıdır. Bu karşıtlık içinde, bireylerin ve grupların otoriter taleplere karşı direnebilmelerini sağlamaya çalışırBu konuyu ayrıntılı bir biçimde görebilmek için Osmanlı iktisat sisteminin bir analizini yapmak şarttır,yüzeysel olmaz.Türk toplum geleneğinde 'Muhafazakarlık' ve 'Liberalizm' birbirine karşıt iki unsur olarak kullanılmaktadır oysa bu bir yanılgıdır...Milliyetçilik hiçbir sınıfa ait değildir .bu ülkede yaşayan herkes milliyetçi olmalıdır.Bu ülkenin birliği bütünlüğü için çalışan tüm insanlar vatansever milliyetçi demektir.Faşizm en basit tanımıyla salt kendini yücelten, kendinin üstün ve benzersiz oldugunu iddia ederek ve buna göre fikir ve eylemler üreten ideolojidir.Faşist" demek bir devrin İtalyan milliyetçisi demektir. İtalyanca "facio" kelimesinden doğan bu sıfat, Musolini'nin İtalyan milliyetçi partisi mensuplarına verilen addır.Almanlar "nazi" , İspanyollar "falanjist", Belçikalılar "reksist", Romenler "Gardist" kelimesini kullanmıştır.İlk önce İtalya'da çıktığı için hepsine birden "faşizm"denmiştir...Ama milliyetçilik farklıdır. Her milliyetçi faşist değildir ama her faşist milliyetçidir... Milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar.Millî sembol düşmanlığı, milliyet düşmanlığı, milliyetçi düşmanlığı, millet düşmanlığı yapanlara karşı milliyetçileri faşizmle suçlamak vicdansızlıktır.

Siyasi partiler karşılıklı menfaatleri için birbirleri ile anlaşmaya yatkınlardırlar hatta siyasi partiler karşıtları ile de anlaşmaya varırlar. Felsefi doktrinler ise asla anlaşamazlar.
Ülkemizin kritik günlerden geçtiği şu sıralar elbetteki kardeşlik,sağduyu hoşgörü öncelikli olmalı.Ancak iki kardeşte buna uymalı.Kardeşlerden TÜRK olanı faşistlikle suçlayıp bastırmak,diğer kardeşler(!) içinde aşırı imkanlar sağlamak kardeşliğin temel paylaşım kurallarına ve insan doğasına aykıdır...Aydınlarımızın çoğu öncelikle kendi halkını iter, kendi halkına, kendi geçmişine, kendi tarihine yabancı kalmayı, yabancılaşmayı, halkını, geçmişini, tarihini yabancılaştırmayı aydınlanma aydın olma sanır.Oysa ki gerçek milliyetçilik bir refleks ve içgüdü hareketidir,bir yere ait olmadır,benliktir...Başkalarını faşistlikle suçlarken asıl kendilerinin global efendilerin yerel faşist yardakçıları konumuna düştüklerini algılayamıyanlar milliyetçiliği sorgulamasın.Evrensel tanımlarla oynamaya kalkmasınlar...Adı ne olursa olsun -izmleri bildiğinizce yorumlayamazsınız,vatanını seven insanlar faşist olsalar TÜRKİYE CUMHURİYETİ gibi üniter devlet yapısında yaşamazlar.Çünkü milliyetçilik,ulusalcılık ırkçılıgın tam zıddıdır...!

Bu ülkenin birliği bütünlüğü için çalışan tüm insanlar kardeştir.zaten onların arasında düşmanlıklar yok.Ama ezildiğini söyleyen,iddia eden kendi nesline bile zulmeden kişilere daha fazla kardeş gözüyle bakmamıza sabrımız yok...Bu milletin canlarına acımasızca kıyanlara,onların meclisteki içimizdeki üniversitelerdeki uzantılarına kardeşçe duygular beslememiz artık mümkün değildir.Kardeşlik hakedene gösterilir...

akin87
6 yıl önce - Prş 25 Eyl 2014, 23:54

solcu, kemalist ögrenci bozuntulari IHH standina saldiriyorlar ...
Türkiye'deki Üniversiteler solcu terörist yetistiriyor ...

Gökhan Gök

6 yıl önce - Prş 25 Eyl 2014, 23:57

Bu solcularin tek bidligi, sagi solu yakmak vandalizim yapmak, he he birde sosyalizmi getirecekler

Mehmet Çankır
5 yıl önce - Cmt 28 Ksm 2015, 16:10

Alıntı:
Boğaziçi Üniversitesi'nde pkk'nın kuruluş yıldönümü dolayısıyla pkk'ya ait bez parçaları açılarak, pkk marşları çalınarak kutlama yapıldı. Sosyal bilimler kulübü (sbk) aracılığıyla düzenlenen gösteri belgesel gösterimi "Bakur" adı altında düzenlendi.

etkinlik afişi:
https://twitter.com/…nc73/Reklam_link/670129468808273920

etkinlikten videolar:
https://twitter.com/…nc73/Reklam_link/670242442835292162
https://twitter.com/…nc73/Reklam_link/670266559189942272
https://twitter.com/…nc73/Reklam_link/670267327166988288

Olayların kamuoyuna taşınmasıyla beraber şöyle bir kampanya açıldı:
https://www.reklam_link/…etition&utm_medium=copylink

Konuyla ilgili rektörlük şöyle bir açıklama yaptı:

http://haberler.boun.edu.tr/…ektorlugunden-aciklama

Bu rektörler ne yaparlar merak ediyorum. İstanbul ve Ege Üniversitelerinde de at koşturuyorlar. Adamlar Ege Üniversitesi'nde kurtarılmış bölgeler yarattılar.Rektör de öylece izliyor olan biteni. Üniversitelerdeki teröre kim dur diyecek?

ÖzgürZB
5 yıl önce - Cmt 28 Ksm 2015, 16:12

Dünya üniversiteler sıralamasında neden ilk 500'de yokuz işte bu sebepten!

İnanın üniversiteli cahiller ordusu yetişiyor...
Bir tanesi benim çok yakın arkadaşım, ülkesine, gündemine, bu kadar mı kayıtsız, bilgisiz olur bir insan ?

Gerçekten anlamak güç, okulda ne öğretiyorlar bu çocuklara diye düşünmeden edemiyorum ?

Uğuray
site denetçisi

5 yıl önce - Cmt 28 Ksm 2015, 16:14

Senin zamanında ne öğretiliyordu Özgür?

ÖzgürZB
5 yıl önce - Cmt 28 Ksm 2015, 16:20

Uğuray demiş ki;
Alıntı:
Senin zamanında ne öğretiliyordu Özgür?

Üniversiteden bahsediyorum, orta öğretimden değil!

Üniversite'de hocalık yapanların hangi ideolojik görüşlere sahip olduklarını 7 Haziran, 1 Kasım seçimleri arasında Koray Çalışkan mıydı neydi ? Ondan bir nebze olsun öğrenmiştik Uğuray!

İmam o...sa cemaat ...... misali, öğretmenlerinin görüşleri ve yönlendirmesi böyle olunca öğrencilerde hükümet karşıtlığı sayesinde pkk sempazitanı veya ülkesinin gündemine vs yabancı olabiliyor...

Birisi hava sahamızı komple açalım herkese ne olcak diyor?

Sonra gidip bedelli yapıyor, ülke meselelerinde en çok ben bilirim havasında geziyor, üniversiteli ya!

Üniversitelerimiz bu yüzden yerlerde sürünüyor, öğrencileri dahil... Hepsi rezil rüsva bir şekildeler cidden!

Üniversiteli cahil olur mu ?
Bir tek Türkiye'de olur kardeşim...

Uğuray
site denetçisi

5 yıl önce - Cmt 28 Ksm 2015, 16:23

Eğitim öğretim bir bütün değil mi Özgür? En başından nasılsa öyle değil midir?
Yok ilköğretimmiş. Yok üniversiteymiş.
Son 15 yılda eğitim sistemi ve Milli Eğitim Bakanımız kaç kere değişti?
Sayabilen var mı?

murad_1299
5 yıl önce - Cmt 28 Ksm 2015, 16:24

İTÜ'de gezi olaylarına katılmış hoca bozuntusu da varken, fikirleri bizimle uyuşan ya da uyuşmayan gerçekten ülkesini düşünen hocalar da var.
genele yaymayalım
Terörist öğrenciler meselesiyse malesef doğru

sayfa 3
« önceki   1234 ... 111213   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET