Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Akın Kurtoğlu

9 yıl önce - Cum 16 Ksm 2007, 04:53
[İST-E2.12] - Galata Köprüsü'nü Satan Adam: 'Sülün Osman'GALATA KÖPRÜSÜ'NÜ SATMAYI BAŞARAN İLK VE TEK ŞAHSİYET: "SÜLÜN OSMAN"

1950-60 seneleri arasında köyden İstanbul'a gelen saf insanlara, kentin birçok âbidevî eserini ve en çok da "Galata Köprüsü"nü satan meşhur "Sülün Osman"ı çoğumuz biliriz. Her ne kadar yaptığı iş son derece abes de olsa, yine de Köprü, tramvay, meydan saati gibi enteresan şehir mobilyalarını pazarlamakta fevkalâde usta olan bu şahsiyetle ilgili ilginç bilgileri burada toplayacağız. Satılığa çıkardığı mamullerin çoğu da ulaşım araçlarıdır...

(+)


Düşünsenize, son derece makul bir ücret karşılığında, Eminönü'nü Karaköy'e bğalayan o muhteşem köprüye sahip olabiliyor, üzerinde dilediğiniz tasarrufu yapabiliyorsunuz... Basın-yayının şimdiki gibi global olmamasının etkileri mi, yoksa Sülün Osman'ın, insanların kanına giren o çılgın dilbazlığı mı? Kimbilir?

Akın KURTOĞLUErtuğrul Akkaya
9 yıl önce - Cum 16 Ksm 2007, 09:05

Rivayet o ki, Sülün Osman Birgün Beyoğlu' nda yere çömelmiş gelip geçeni seyretmektedir. O sırada saf görünüşlü bir vatandaş Sülün Osman' a burada neye baktığını sorar. Adamı şöyle bir süzen Osman, bununla iyi bir iş yapılır diye düşünüp;
-Şu gecen tramvaylar benim, müşteriler çokmu, vatmanlar düzgün çalışıyormu, onları kontrol ediyorum der ve bu sayede hoşbeşe başlarlar.
Sülün Osman;
-Bey amca, sen yabancısın galiba, ne iş yaparsın diye sorar. Adam ise;
-Çitçiyim, traktör almak için geldim ama hem çok pahalı, hemde bu parayı versem bile bunu nasıl kullanacağım, bayağı zor bir iş bu diye dertlenir.
O sırada tramvaylar vızır vızır önlerinden geçip gitmektedir. Birden rahmetli Sülün Osman' ın kafasında bir ışık parlar ve adama dönüp,
-Yahu bey amca, bu yaştan sonra senin traktörle falan ne işin olur. Onu alsan bile masrafı çok, Mazotu köyde problem olur, yedek parçası, hele hele o arkadaki büyük tekerlekler var ya, onlar tarlada çok çabuk aşınır. Her yıl sana büyük masraf açar, kazandığın ürünün parasını yatırsan bir lastiğini bile zor alırsın. Diyerek zavallı kubanına tramvaylar için şöyle bir teklifte bulunur.
-Bunların hepsi benimdir. O kadar çokki, bende onları kontrol etmekten bıktım, müşteri çıktıkça tek tek satıyorum. Üstelik bu araçların tekerleği demirdendir, hiç aşımaz, patlamaz beş kuruş masrafı yoktur. Benzin mazot gerekmez, Akşam elektriğe bağlarsın sabahtan akşama kadar o elektirikle çalışır. Köyle kasaba arasında işletirsin. Hem seni bayağı sevdim bey amca, gel sana birini vereyim, hemde kelepir vereceğim der.
Adam şöyle bir bakar tramvaylara, gerçekten köyle kasaba arasında bunlardan bir tane olsa hem iyi kazanır, hemde sükseli olur diye düşünür.
-Kaç paraya verceksin diye sorar.
Sülün Osman:
-Senin traktör parası bunları almaya yetmez ama birtane eksilse benim için birşey farketmez. Baksana 484 numaralı aracım geciyor. Bunun gibi 600 tane var. Canın sağolsun bir tanesini senin gül hatırın için vereceğim bey amca, sevildiğinin kıymetini bil. Hemen al yoksa satmaktan vazgeçerim bilmiş ol. Diye konuşur.
Adam tava gelince cebinden bir kağıt çıkartır ve iş sağlam olsun diye köy senedi hazırlar Osman. Karşılıklı aldım, sattım diye imzalar atılır, parmaklar basılır ve hayrını görmesi için adamla tokalaşır. Duratan bir tanesine hayırlı uğurlu olsun diye adamı bindirir. Biletçiyi uyandırmaması için sen şu parayı bilet kesene ver, gideceği yere varınca bu seneti gösterir tramvayını alır köye götürürsün diyerek uğurlar. Son durağa gelince vatman inmesini ister. Adam inmek istemez ve cebinden köy senedini çıkarıp onların inmesini tramvayı köye götüreceğini söyler. Biraz patırtıdan sonra polisler çağrılır, birde imzaya bakarlarki, imza Sülün Osmana ait. Durum anlaşılır, iş basına kadar akseder ve zavallı adam beş parasız köyüne döner.
Rahmetli Sülün Osman' nın filosundaki tramvaylardan biri (Fotoğraf alıntıdır)


En son Ertuğrul Akkaya tarafından Cum 16 Ksm 2007, 23:07 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


mehmet özerhun
9 yıl önce - Cum 16 Ksm 2007, 11:32

Almanya'da yayınlanan BUNTE dergisi 30 - 35 sene önceki sayılarının birinde Sülün Osman'a

10 sayfa kadar yer vermişti. Bu sayıya sahip olan varsa, bizlerle paylaşabilirmi.

mehmetErtuğrul Akkaya
9 yıl önce - Cum 16 Ksm 2007, 18:51

1970' li yıllarda pazar günleri TRT de yayınlanan bir TELESPOR programının canlı yayın konuğu rahmetli Sülün Osman'!dı. Program sunucusu Güneş Tecelli ve Cenk Koray ropörtaj yapıyorlardı Osman bey ile. Bugün gibi hatırlıyorum o ilginç söyleşiyi. İstanbul Üniversitesi bahçesinin satışını, Galata kulesinin satışını, hacıya cennette arsa satışını, İzmir saat kulesi satışını ve birçok şeyi anlattı. Cenk Koray hiç tövbekar oldunuzmu dediğinde, emin olunki hep tövbe ettim ama bazılarının yüzüne bakınca dayanamayıp tövbemi bozuyordum dedi. Bu sefer Güneş Tecelli suratlarında ne var Osman bey diye sordu. Alınlarındaki yazıyı görüyorum, adeta gel beni kazıkla yazıyor, bende dayanamayıp tövbemi bozuyordum dedi. Cenk Koray ise alınlarında ne yazıyor deyince Sülün Osman, enayi yazıyor dedi. Güneş Tecelli biz neden göremiyoruz deyince rahmetli Sülün Osman Ohumasını bilecen kardeşim, ayan beyan yazıyor dedi. İşte ozaman koptuk adeta. İşte böyle renkli bir simaydı. Bir ayrıntı daha vereyim, O programda Üniversite bahçesinde satış yapmaya çalışırken, torunu ile gelen bir yaşlı adama son anda satış yapmaktan vaz geçtiğini de söyledi. Neden diye sorulduğunda ise, Dedesiyle gelen astım hastası torununun kalacak yerleri olmadığı ve tedavi için geldiklerini, tüm paralarını da hastane masrafları için harcayacaklarını söyleyince vicdanının sızlayarak satıştan vaz geçtiğini anlattı.

Süha
6 yıl önce - Prş 09 Eyl 2010, 02:21(+)
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM