Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
gökhan diler
11 yıl önce - Çrş 14 Ksm 2007, 22:25
[İST-A1.257] - İETT'nin ve ESHOT'un Modifiye Belediye Otobüslerinin Mukayesesi

(+)

Sizlere İETT'nin bir Büssingi, otobüs üstadlarimizin yorumlarini bekliyorum. Saygilarimla.

deniz1764

11 yıl önce - Çrş 14 Ksm 2007, 22:45
İETT'nin ve ESHOT'un Modifiye Belediye Otobüslerinin mukayesesi

Gökhan beyin bu Büssing'inde alınlık kısmını Leyland'ınkine benzettim ben.Karşılaştırmak için her ikisini birlikte buraya tekrar yüklüyorum.

Hatta benzetmekle kalmadım tıpatıp aynısı.

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Çrş 14 Ksm 2007, 22:50

Bu otobüs, "Topkapı (Pazartekke)" Garajı'nın 147 numaralı tamir otobüsüdür. 1951 model Büssing-5500-6000'den devşirmedir. 5500 filosunun ilk partisinin; 49. aracıdır. Modifiye tarihi 1977 olup, 1980'de arkası kesilerek bir cam eksiltilerek tamir aracına çevrilmiştir. En arkasında bir kapı açılmış ve üzerine bir imdat lambası ilâve edilmiştir. Genellikle, yolda bozulan otobüsleri çekerek Pazartekke'ye getirmede kullanıldı. Görev alanı; Eminönü, Topkapı, Aksaray ve Bakırköy terminüsleriydi. Boş kaldığı zamanlarda bu alanlara parkederdi. Çok nadir olarak da Taksim Meydanı'nda hizmet verirdi. 1980'lerin ortalarında ıskat edildi.

Akın KURTOĞLU

Cem Telgeren
11 yıl önce - Çrş 14 Ksm 2007, 22:56

Alıntı:
Modifiye tarihi 1977 olup

Modifiye edilirken alınlıkları ve görünüşleri o yıllarda İETT'nin en gözde otobüsleri olan Leylandlara benzetilmeye çalışılmıştır.

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Çrş 14 Ksm 2007, 22:58

Hatta, bazılarında direkt olarak ıskat edilen Leyland alınlıkları kullanılmıştır. Modifiye Büssing'lerin 3 farklı alınlık formu mevcuttu.

Akın KURTOĞLU

yılmaz büktel

11 yıl önce - Prş 15 Ksm 2007, 02:45

Gökhanın bu nadide resmi gerçekten biz meraklı turşucular pardon otobüsçüler için çok değerli.
Akın da Cem de bu araçların eski bussinglerden İETT tarafından modifiye edildiğini söylediler, doğrudur, itirazım yok. ama bu konu açılınca ister istemez hep ESHOT-İETT karşılaştırması yapıyorum, eshot hep bir harf fazlayla galip geliyor pardon Eshotun ayni tipten yaptığı modifiyeleri daha başarılı buluyorum. ESHOT nostaljiyi takip ediyorsanız, bu kurumun uzun bussingleri de troleybüse dönüştürdüğünü hatırlayacaksınız. Eshot bambaşka iki model yaratmış gibiydi. Oysa İETTnin modifiyeleri, tahta koltukları, söylenildiği gibi leyland özentiliği, iç planlaması beni çok rahatsız ederdi özellikle gözlerimi.

Gökhandan bu değerli resimlerin devamını getirmesini dileyelim.

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Prş 15 Ksm 2007, 02:50

Alıntı:
pardon Eshotun ayni tipten yaptığı modifiyeleri daha başarılı buluyorum. ESHOT nostaljiyi takip ediyorsanız, bu kurumun uzun bussingleri de troleybüse dönüştürdüğünü hatırlayacaksınız. Eshot bambaşka iki model yaratmış gibiydi. Oysa İETTnin modifiyeleri, tahta koltukları, söylenildiği gibi leyland özentiliği, iç planlaması beni çok rahatsız ederdi özellikle gözlerimi.

Bence İETT'nin modifiyeleri daha başarılı idi... ESHOT'un şekilsiz, şeker kutusuna benzer modifiyeleri yanında, Büssing-5500'ler Cadillac gibi kalmaktaydı çünkü... Ayrıca ESHOT, kapı yerleriyle de oynamış ve abuk bir form çıkartmıştı ortaya... (Hakan_1970 de kesinlikle benimle aynı fikirde )

Akın KURTOĞLU

yılmaz büktel

11 yıl önce - Prş 15 Ksm 2007, 02:57

üzgünüm aynı düşüncede değilim. ben izmirdeki modifiyeleride, istanbuldaki modifiyeleride oldukça çok -binmek anlamında- kullandım ve ESHOT daha başarılı idi, yalnız görmekle ahkam kesmeyip deneyime saygı gösteriniz lütfen

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Prş 15 Ksm 2007, 03:02

Alıntı:
yalnız görmekle ahkam kesmeyip deneyime saygı gösteriniz lütfen

Hehehehehhee... Estetik görecelidir; "Çirkin otobüs yoktur, modifiyesi başarısız otobüs vardır!"...

Yani, "ESHOT'un otobüslerinin ruhu güzeldi"ye mi bağladık şimdi meseleyi? Ama bu savunma, modifiyenin başarısızlığını örtemez maalesef...

Akın KURTOĞLU

Ertuğrul Akkaya
11 yıl önce - Prş 15 Ksm 2007, 08:43

Modifiye otobüslerde ESHOT gerçekten çok daha başarılı, Estetik olarak daha iyi modeller üretiyorlar ama Ankara belediyesi de bu konuda olduça iyi. Büssing presidentlerin nerdeyse birebir kopyasını üretmişlerdi. Bunu saygılarımla hartırlatırım efendim.

İkinci fotoğraf alıntıdır.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM