Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
yılmaz büktel

14 yıl önce - Prş 15 Ksm 2007, 02:29
[İST-B4.10] - Bir Boğaziçi Motor Klasiği: 'Beşiktaş-Üsküdar' Deniz Motorları

Üsküdar-Beşiktaş dolmuş motorları başlığı aradım ama bulamadım. Aşağıya alacağım resimler de bir İstanbul nostaljisi.

70'li, 80'li yıllarda hatta 90'ların başlarında bile resimde görülen küçük motorlarla beşiktaştan Üsküdar'a, Üsküdar'dan Beşiktaş'a seri olarak geçerdik. Bu motorlar eminönünden kalkan Kadıköy, Üsküdar motorlarından farklı olarak daha küçük olup bir balıkçı sandalının yaklaşık iki katı büyüklüğünde mütevazi araçlardı ve sevimliydiler. gerçi bu hat yine var ve yine hızlı. Çünkü dediğim yıllarda-atıyorum günde 1000 kişi geçiyorsa o oran bugünler 10000'lerde. yani aslında değişimin asıl nedeni İstanbulun büyümesi, insanlar çoğalıyor, karşıya geçen artıyor, motorcular kurumlaşıyor ve motorlar büyüyor ama alınan tekneler ruhsuz insanda etki bırakmayan nesneler, aslında bu etkisizliğin nedeni yine insan kalabalıklarının fazlalığı.

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Prş 15 Ksm 2007, 02:47

Evet, hakikaten de bu motorların bir numaralı hattı; "Beşiktaş-Üsküdar" idi ve 6 dakikada karşı kıyıya çıkartırlardı. O kadar küçük görünüşlüydüler ki, binmek aklımdan dahi geçmezdi. Mecbur kalıp da 1-2 defa binmişliğimde de, kapalı salon(cuğ)una girdiğimde, neredeyse denizin yarım metre içindeymişim gibi bir his hâsıl olmuştu... Karşılıklı, birbirine bakan U şeklinde bir kanepe formu vardı. Sağa-sola aşırı yalpa yaptıkça, karşı kanepeye kendimi atmak istediğimi hatırlıyorum (denge bozulmasın diye ).

Akın KURTOĞLU

yılmaz büktel

13 yıl önce - Pzr 01 Mar 2009, 03:04

Başlık biraz atıl kalmış görülüyor, bu nedenle kapsamını Üsküdar Beşiktaş ile sınırlı tutmayıp kapsamı biraz genişletmek yerinde olur sanıyorum. Bu başlığa yalnızca Üsküdar Beşiktaş değil Boğaz iskeleleri arasında çalışan diğer motorların resimlerinide yükleyebiliriz. İlk aklıma gelen örnekte hala faaliyetini sürdüren Yeniköy-Beykoz hattı gibi

Barış Sevin2

12 yıl önce - Pzr 21 Mar 2010, 14:03

Çorbada bizimde tuzumuz olsun. Fotoğraflar Dentur Avrasya'nın web sitesinden alınmıştır!

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

yılmaz büktel

11 yıl önce - Cmt 18 Hzr 2011, 00:05

Deniz motorları Üsküdar iskelesinde, rüzgar önündeki yapraklar gibi salınıyorlar, belli ki yanlarından bir vapur geçmiş. Aşağıda görülenlerden biridir belki

(+)

(+)

Misafir a70

7 yıl önce - Sal 23 Hzr 2015, 23:50

Yılmaz bey
Üyelik şifremi unuttum şifre değişikliği ,için yardımınızı rica edebilirmiyim.
guldagahmet@gmail.com
teşekkürler Ahmet Güldağ

Erol Gündüz
1 yıl önce - Çrş 10 Mar 2021, 13:30

(+)

ANA SAYFA -> ULAŞIM