Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Dünyanın En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Ankara Mamak'ta Gerçekleşiyor
123 ... 137138139   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 1
İ.Hakkı Erdoğan
13 yıl önce - Sal 13 Ksm 2007, 19:53
Dünyanın En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Ankara Mamak'ta Gerçekleşiyor


Dünyanın En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Mamak'ta Gerçekleşiyor

Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi ile Mamak, Başkentin Cazibe Merkezi Oluyor. 15 Bin Gecekondu Yıkılarak Yerine 50 Bin Konut, 4 Milyon 500 Bin Metrekare Rekreasyon Alanı ve 1 Milyon Metrekare İş Merkezi Yapılması Planlanan Mamak'ta Dünyanın En Büyük Kentsel Dönüşüm Merkezi Oluşturulacak.

Ankara'nın doğu kapısı olan Samsun Yolu'nun sağında ve solunda kalan yaklaşık 15 bin gecekondu yıkılarak yerine çok katlı 50 bin konut, 4 milyon 500 bin metrekare rekreasyon alanı ve 1 milyon metrekare alanlık iş merkezi inşa edilecek. Yapımı tamamlandığında Yeni Mamak Projesi, dünyanın en büyük Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Projesi özelliğine sahip olacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Mamak Belediyesi'nin birlikte yürüttüğü Yeni Mamak Projesi için Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, projenin Mamak'ı başkentte ayrı bir cazibe merkezi haline getireceğini belirterek, "Mamak Bölgesi'nde uygulanacak, kentsel dönüşüm projesiyle bu alan Ankara'nın yepyeni bir çekim merkezi haline gelecek"dedi. Başkan Şahin ise, Yeni Mamak Projesi'nin dünyanın en büyük projesi olduğunu kaydederek, "Başkentimizin doğu kapısı olan Mamak'ta iş merkezlerimizle, Kentsel Gelişim Dönüşüm projelerimizle dev adımlar attık. Çağdaş ve modern Mamak için büyük gayretler sarf ettik. Bugün bu projelerimizin hayata geçmesinden son derece mutluyum. Çağdaş ve modern Mamak'a projelerimizle hız verdik. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Melih Gökçek'in desteği ve önderliğinde, el ele vererek Ankara Büyük Şehir Belediyesi ve Mamak Belediyesi olarak ortaklaşa bir dünya rekoru kırıyoruz. Mamak için dünya çapındaki en büyük projenin hayata geçmesinden son derece mutluyum" dedi.

Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi'nin uygulama esasları 7 Ekim 2007 tarihinde Mamak Belediye Meclisi'nce 15 Ekim 2007 tarihinde de Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nce de karar altına alındı. Proje kapsamında hak sahipleriyle 2008 yılı Haziran ayına kadar sözleşmeler tamamlanarak gecekonduların yıkılması hedefleniyor.


kibarfeyzo
13 yıl önce - Çrş 14 Ksm 2007, 00:27

ne güzel şeyler yazıyorsunuz... insana umut veriyor... bu kadar projeyi görende birbiri ardına başarılarıyla emeği geçenleri takdir ediyordur...

ancak şu da var ki, mamak bize acıyor, biz mamaka... henüz kuzeyankara yapılmadan, evler teslim edilmeden, lojmanlar boşalmadan nasıl 15.000 gecekonduyu nasıl yıkacak ve nerede barındıracak... kuzeyankaralı 8000 kişiye bile hakettiği kiralar dahi eksik ödenirken altından kalkamayacağı işlere imza atan yöneticilerin ellerinden öperim... daha dün gibiydi, elinde balyoz gecekondularımıza vurduğu an...

projeyi kötülemek ne haddime.. varsın mamak da yıkılsın, yeniden yapılsın... birçok mahalledeki gecekonducular sevinecek, bayram edecek şüphesiz fakat olan yine her zamanki gibi 100 m2 den fazla imarlı yada imarsız tapulu arsası olanlara olacak... aynen bizim gibi... kimlere mi olacak, üreğil, köstence, çayağzı, bağderesi gibi samsun yoluna yakın, düz ve geniş bahçeli gecekonduculara olacak, kimler mi ihya olacak, tepecik, dostlar, derbent, vb dağa-tepeye birbiri sırtına binmiş aynı çatı altında birkaç kapı numarasına sahip gecekonducular olacak...

evet merak ediyorum 15.000 hane yıkacak da nerede barındıracak bu kadar kişiyi, daha önce kuzeyankarada Araplar lojmanında 1+1 evde iki aile yaşayan, gelin-kaynana kavgası eksik olmayan evlerden bahsetmiştim, bazı şanslılar ise 2+1 daire kalıyor... 1200 kadar lojmanın 400-500 kadarı boş bekliyor, hadi doluşalım, olmaz sa kucak kucağa yaşarız mamaklılarla aynı çatı altında, nede olsa alıştık birbirimize... haa bir de Zabıta Blokları var, eminim orası da Eserkentten beter, Güneşevleri ise hiç konuşmayalım beterin beteri...

mamaklı bize, biz mamaklıya acıyor haldeyiz... yarın benzeri akıbet kendi başlarına geleceği vakit ne yaparlar bilmem, 2008 haziran ayına kadar anlaşma imzalanacak deniyor, peki ya anlaşmayanların arsasına ne olacak, bizlerin ki gibi el mi konulacak? ya seve seve, ya döve döve mi razı olacaklar... bizlere vermediler bari mamaklılara kendi arsası üzerinde konut sahibi olma imkan verilse keşke...


Ayşe Kılıç
12 yıl önce - Cum 25 Nis 2008, 14:25
Merhaba


Mamak Projesi hangi aşamada. Bir gelişme var mı ev sahipleri ile görüşmeler başlamış. sözleşme imzalayan var mı? Hak sahibi iseniz proje ile ilgili ne düşünüyorsunuz.

Ayşe Kılıç
12 yıl önce - Cum 25 Nis 2008, 14:31

Proje ile ilgili netleşmiş tek bilgi aşağıdaki metin. Daha somut bilgisi olan varsa lütfen paylaşalım.

YENİ MAMAK KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ UYGULAMA ESASLARIKONUT PROGRAMI ESASLARI

Yalnızca Tapu veya Tapu Tahsis Belgesi Sahipleri Programa Katılabilirler
Programa Katılanlar, Belediyece Kayıt Altına Alınmış Tesis Bedellerinin %100 ünü Almaya Hak Kazanırlar
• Haksahipleri, Eksik Kalan Arsa Payları İçin Belediye'ye
• Kadastral Arsa İse 72 YTL/M2
• İmarlı Arsa İse 120 YTL/M2 Borçlanırlar

Tek Konut Alanlar Borçlarını 72 Ayda, Birden Fazla Konut Alanlar İse Borçlarını Peşin Öderler
Varsa Tesis Bedellerini Bu Borçlanma İle Mahsup Ederler Mevcut Tesisini Belediye'ye Teslim Eden Haksahipleri,Aylık 250YTL Kira Yardımına Hak Kazanırlar

TAPULU ARSA SAHİPLERİ

Proje alanı içerisinde kalan ve üzerinde konutu bulunan tüm tapulu gayrimenkul sahipleri ile arsa miktarına bakılmaksızın konut sözleşmesi yapılacaktır.
Onaylı 1/1000 İmar Planına göre

Tapulu imarlı arsası olanlar
• Her 200 metrekare arsa için 80 metrekare Daire
• Her 250 metrekare arsa için 100 metrekare Daire
• Her 300 metrekare arsa için 120 metrekare Daire

Tapulu imarsız Kadastro veya tapulama arsası olanlar;
• Her 333.3 metrekare arsa için 80 metrekare Daire
• Her 416.6 metrekare arsa için 100 metrekare Daire
• Her 500 metrekare arsa için 120 metrekare Daire

İmar Planına göre ticaret -kentsel servis olarak işaretlenmiş arsası olanlar;
Bu grupta bulunan taşınmaz sahiplerinin imar haklarının korunması esas alınarak, ortaya konacak kentsel tasarım modeline uygun ilave sözleşme yapılacaktır.
İmarlı 300 metrekare üzeri, Kadastro ve tapulama 500 metrekare üzeri arsası olanlar :
Bu grupta bulunan taşınmaz sahipleri ile, kadastro-tapulama olanların her 500 metrekare için 120 m2 lik bir konut, tapulu imarlı arsası olanların her 300 metrekare arsa paylan için bir adet 120 metrekare konut sözleşmesi yapılır, kalan arsa paylan için , Belediye, imarlı arsa paylan için metrekare başına 200 YTL, imarsız arsa paylan için metrekare başına 120 YTL öder. Bu fiyatlar her yıl başında Maliye Bakanlığınca ilan edilen yeniden değerlendirme oranında artırılır.

2981 SAYILI YASAYA TABİ TAPU TAHSİS BELGELİ GECEKONDU HAK SAHİPLERİ

• Tapu tahsis belgesi bulunan gecekondu hak sahibi ile proje alanı içerisinde üretilecek 100 metrekare Tik hak sahibi konutlarından konut sözleşmesi yapılacaktır.
• Her 400 metrekare tapu tahsisli gecekondu malikine borçlanmaksızın 100 metrekare konut verilecektir.
• Tapu tahsisli tesis, müştemilat ve ağaçların kıymet takdir bedelleri Belediye Kıymet Takdir Komisyonunca belirlenecektir. Hak sahiplerine verilecek 100 metrekare’lik konutlar 2007 yılı içerisinde inşaat maliyet bedeli olarak 1 metrekare/482.-YTL. üzerinden hesaplanacak, inşaat maliyet bedelinden malikin tesisine ait %10 enkaz bedeli düşülecek geri kalan bedel sözleşme tarihinden itibaren bir sonraki aydan başlamak kaydı ile 72 ayda eşit taksitlerle ödenecektir. Bu işlemlerde faiz uygulanmayacaktır. 2981 sayılı yasa kapsamında geriye dönük arsa borcu olanların arsa borçlan ödenmeden konut sözleşmesi yapılmaz. Bu borçlar arsa metrekaresi başına 30 YTL olarak, Büyükşehir Belediyesi'ne 72 ayda, eşit taksitlerle ödenecektir.

TAPU VE TAPU TAHSİS MÜRACAATI BULUNMAYAN BELGESİZ YAPI SAHİPLERİ

• Proje alanında, 14.01.2005 tarihinden önce yapılan belgesiz kaçak yapı niteliğindeki Gecekondu sahiplerine 5393 sayılı Belediye yasasının 69. maddesi kapsamında talepleri halinde Doğu Kent projesi mülkiyeti Belediyeye ait (A) tipi Konut parsellerinden (200-250 metrekare arası) 1 parsel arsa tahsisi ya da Yeni Mamak Proje alanı içerisinde, TOKİ vb. kurumlarca üretilecek alanlarda konut arzı yapılabilir. Gecekondu sahibinin gecekondusunun tesis, müştemilat ve ağaçlan, Belediyenin Kıymet Takdir Komisyonunca belirlenecek kıymet taktir bedelinin %10'u enkaz bedeli olarak hesaplanacaktır.
• Gecekonduya ait enkaz bedeli sözleşme ile hak sahibine verilecek arsanın Kıymet Takdir Komisyonunca belirlenecek bedelinden düşülecek, kalan bedel gecekondu sahibi tarafından Belediyeye 120 ayda eşit taksitlerle ödeyecektir.

GENEL HÜKÜMLER

• Proje alanı içerisinde tesisi bulunan tapulu arsa maliki ile tapu tahsis belgesi bulunan hak sahipleri ile konut sözleşmesi yapıldıktan sonra gecekondularını boş olarak Belediyeye teslim ettikleri tarihten itibaren aylık 250.- YTL. kira bedeli, Belediyece verilecek konutların teslim tarihine kadar ödenecektir. Kira artış bedelleri her yıl Belediye Encümenince belirlenecektir. Dileyen haksahiplerinin taksit borçlan, kira yardımı ile mahsup edilebilir.
• Konut sözleşmesi yapan hak sahipleri sözleşme tarihinden itibaren konut ve müştemilatlarını tahliye ederek 7 (yedi) gün içerisinde tesislerini yıkıp boşaltanlara yıkım karşılığı enkazları kendilerine verilecektir.
• Proje içerisindeki taşınmaz maliklerinin, verilen süre içerisinde uzlaşmaya gelmemeleri veya uzlaşmamaları halinde, bu taşınmazlar, 2942 Sayılı yasayla değişik 4560 sayılı yasa kapsamında kamulaştırılacaktır. •Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi alanı içerisinde kalan Belediyemiz ile konut sözleşmesi yapamayan şahıslara ait taşınmazların 4560 sayılı kanunla değiştirilen 2942 sayılı kamulaştırma Kanunu kapsamında kamulaştırılması, Kamu kurum ve Kuruluşlara ait taşınmazların 30. maddeye göre satın alınması esastır.

Kadastral Mülkiyet m2 İmarlı Mülkiyet m2 Sunulacak Konut Adedi ve
Büyüklüğü
0-167 0-100 0
167-333 100-200 1 adet 80
333-416 200-250 1 adet 100
416-500 250-300 1 adet 120
500-916 300-550 1 adet 120 ve 1 adet 100
916-1.000 550-600 2 adet 120
1.000-1.416 600-850 2 adet 120 ve 1 adet 100
1.416-1500 850-900 3 adet 120
1.500-1.916 900-1.150 3 adet 120 ve 1 adet 100


Ayşe Kılıç
12 yıl önce - Çrş 30 Nis 2008, 18:31
Her aşamasını takip edeceğiz


YENİ MAMAK KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ’NE HIZ VERİLDİ

Mamak Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi tarafından ortak yürütülen, dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi olan Yeni Mamak Projesi için hazırlıklara hız verildi. Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Sami Özer, Belediye Hizmet Binası’nda bölge muhtarları ile bir araya geldi. Özer, muhtarların proje ile ilgili sorularını yanıtladı.

Dünyanın En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi
Dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi olan Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi’nde son aşamaya gelindi. Mamak Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi tarafından ortak yürütülen 50 bin konutluk dev proje için kamulaştırma çalışmalarına start veriliyor.
Muhtarlarla Toplantı Yapıldı
Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Sami Özer, muhtarlarla bir araya gelerek, Mamak’ın çehresini değiştirecek projede gelinen son nokta hakkında bilgi verdi. Başkan Yardımcısı Özer ile İmar Müdürü Osman Şahin, proje ile ilgili muhtarların merak ettiği soruları yanıtladı.
Muhtarlara, sinevizyon eşliğinde 7 ila 10 etap halinde yapımı planlanan projenin en son hali anlatıldı. Hak sahibi vatandaşların hiçbir şekilde mağdur edilmeyeceğini vurgulayan Özer, “Proje alanı içerisinde tapulu ve tapu tahsisli hak sahipleri ile konut sözleşmesi yapılacak. Ayrıca konutları teslim edilene kadar aylık 250 YTL kira bedeli ödenecek” dedi. Projeyi Büyükşehir Belediyesi ile ortak yürüttüklerini belirten Özer, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e projenin hayata geçirilmesine yönelik verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

50 Bin Konutluk Dev Proje
Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi, Samsun Yolu üzerinde 14 mahalleyi kapsıyor. 9,5 milyon metrekare alan üzerinde 15 bin adet gecekondu yıkılarak bölgeye, 50 bin konut, 500 iş merkezi, çocuk oyun alanları, eğlence dinlenme mekanları, spor kompleksleri, aqua parklar, yüzme havuzları yapılacak. Proje tamamlandığında Mamak, sosyal dönüşüm alanları ve modern kent dokusu ile yeni bir çekim merkezi olacak.


vozkan
12 yıl önce - Çrş 30 Nis 2008, 21:43

Ayşe hanım anladığım kadarı ile daha henüz hak sahipleri ile anlaşma yapılmamış, binlerce konut olduğu düşünülürse bu proje çok uzun zaman alacak gibi görünüyor.Önemli olan başlamak, insanları bu işe inandırmak.Umarım kısa sürede yeni binalar ortaya çıkmaya başlar.

Selin K
12 yıl önce - Cum 02 May 2008, 14:22

Bu proje kaç yılda bitecek ? Bilen varsa yazsın.

aykut2000
12 yıl önce - Cmt 03 May 2008, 16:16

Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında hak sahipleri ile anlaşmalar başlamış. Bilgi almak ve anlaşma yapmak için Boğaziçi Pazar yerine kurulmuş olan koordinasyon merkezine müracaat edilmesi gerekiyor.

Ayşe Kılıç
12 yıl önce - Çrş 07 May 2008, 14:01

Bizimkiler yetkililerden dün bilgi almışlar. ilk etapta samsun yolu ile tren yolu arasında kalan hak sahipleri ile anlaşma yapılacağını ve projenin ordan başlayacağını söylemişler. sonra etap etap devam edeceklermiş. Umarım herkes için ii olur.

Ayşe Kılıç
12 yıl önce - Çrş 07 May 2008, 14:04

Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili paylaşımlarımızı bu sitede toplayabilirsek, Hak sahipleri arasındaki bilgi alışverişini de Proje boyunca sağlayabiliriz diye düşünüyorum.sayfa 1
123 ... 137138139   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet