Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
AgaH
15 yıl önce - Cmt 10 Ksm 2007, 16:48
[İST-F2.88] - Trafikteki Hareket Mucizesi (mi?), Kural Tanımamazlığın Ayyuka Çıktığı Anlar (mı)?Yağmur yağdı böyle oldu...(+)


Alıntı:
İstanbul'un trafik sorunlarını çözüm için Avrupa'dan uzman davet etmişler.. Uzman gelmiş.. Üç ay çalışmış kentte.. Trafiği adım adım gözlemiş ve sonra raporunu yazmış:

"Yaptığımız bilimsel araştırmalara göre, bu kentte bu koşullarda bir noktadan öbürüne gitmenin mümkün olmaması lazım. Buna rağmen insanlar gidebiliyorlar. Çözemediğimiz mucizevi bir sebeble, bu kentte durması gereken trafik akıyor. Aman dokunmayın, böyle kalsın. Yoksa o mucizeyi bozabilirsiniz.."

Hıncal ULUÇ, Sabah


Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Pzr 11 Ksm 2007, 16:23

Aslında bu bir mucize değil, kuralların tanınmamasından kaynaklanan bir akış... Dün, içinde bulunduğum belediye otobüsünün önüne yol boyunca 20'den fazla araç ani ve tehlikeli manevralar yaparak geçti. Sağlı sollu şeritlerden... Otobüs sık ve sert frenlerle yavaşlamak durumunda kaldı. Bu 20 araç kendilerini kurtardılar belki ve trafikte, olması gerekenden daha hızlı ilerlediler ama, içinde 100 kişi bulunan belediye otobüsünün hızını kestiler, seyahat eden yolcuların zamanlarını çaldılar. Ayrıca yayalara yeşil ışık yanarken de 2 ayrı noktada araçlar, sanki kendilerine yeşil yanıyormuş gibi ilerlemeye devam ettiler, hem de yayaların üzerine sürerek... Böyle kural tanımamazlıklar devam ettiği sürece elbet İstanbul trafiği bir şekilde akar. Bu bir mucize değil; terbiyesizlikten, kural tanımamaktan, kentli olamamaktan, densizlikten (hatta, tabirim için affola; rezillikten) kaynaklanan bir "yol çalma manzûmeleri bütünü"...

Akın KURTOĞLU


CUMHUR ARSLAN
15 yıl önce - Pzr 11 Ksm 2007, 19:37

kırmızı ışık ihlalleri özellikle sabah saatlerinde bostancı - pendik sahil yolunda çok sık yaşanıyor. hatta bazen bu ihlaller çok tehlikeli boyutlara geliyor.
sadece ben en az 20 kere sahil yolunda trafik ışığı bana yeşil yanmasına rağmen kırmızı ışığı göre göre yaya geçidinde üzerime araç süren bir takım insan görünümlü mahlukların sorumsuzluğu yüzünden ezilme tehlikesi geçirdim.

bu arada bu rezil filmin diğer başrol oyuncularını da ekleyeyim!

- yayalara ait yolda giden mobilet ve motorsikletler!
- kendini formula 1 pilotu - sahil yolunu da formula pisti sananlar.
- 10 metre ötede ücretsiz park yeri dururken yolun kenarına yada otobüs duraklarına park eden araçlar
- tehlikeli şekilde yolun kenarında duran servis araçları!
- yolcu alacağım diye otobüs duraklarının girişlerini kesen; sol şeritten sağa keskin manvralar yapan; trafik ışıklarından kendilerini muaf sayan dolmuşlar.
- kafalarına göre takılan bir kısım ÖHO lar,
- kısmen duruma uyan bazı İETT otobüsleri,
- ambulansların yolunu kesmeyi ve onun açtığı yoldan arkasından tehlikeli bir şekilde gitmeyi marifet sayanlar.
- u dönüşü yapılmaz tabelası kendilerine hiçbir şey ifade etmeyenler.
- trafiği tehlikeye düşürürcesine ters yola giren yada ters yönden dönenler.
- trafik tabelaları ile reklam tabelaları arasındaki farkı çözemeyenler.
- yeşil ile kırmızı ışık arasındaki farkı ve ne anlam ifade ettiklerini bilemeyenler.
- trafikte araçlarını telefon kulubesine çevirip yolla ve araç seyri ile ilişiğini kesip. tren gibi yola devam edenler.

sahil yolundaki kural tanımamazlığın esas aktörleri ;

durumu defalarca ilgili makamlara bildirdim. ama değişen birşey yok. hala kural tanımamazlık devam ediyor.
bu konuda hiçbir tedbir alınmıyor.

ayrıca bu yolda kimse hız sınırlarına da uymuyorlar. sahil yolunu otobana çevirdiler. bu yoldan karşıdan karşıya yaşlılar çocuklar ve özürlülerde geçiyor. (tabi geçebilirlerse)
ama kimin umrunda yol kendilerinin ya yeşil ışıkta siz karşıdan karşıya geçerken durup beklemelerini size yapılmış bir lutuf görüyorlar.


Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Pzr 11 Ksm 2007, 20:08

Cumhur'un maddeleri arasında bir tanesi var ki, çok çok önemli:

Alıntı:
yayalara ait yolda giden mobilet ve motorsikletler!

Hakikaten, yayaların canına kasteden en önemli kuralsızlıkların başında; kaldırımda hızla giden motorsikletliler geliyor... Bu, nasıl bir aymazlık göstergesidir? Böyle bir durumla karşılaşanlar, muhakkak o motorsikletin plakasını alsınlar, gerekli mercilerede şikâyet etmekten çekinmesinler. o kaldırımlarda hepimiz yürümekteyiz. Hatta savunmasız evlâtlarımız ve yaşlı büyüklerimiz, sakatlarımız da dahil olmak üzere... Bunun bahanesi asla ve kat'a olamaz, trafikte ağır şeklide cezalandırılması gereken suçların başında gelmelidir. Alınan plakaları, mümkünse fotoğraf makinasıyla da kanıtlayıp, gerekli şikâyeti yapmaktan kesinlikle çekinmeyin ve sonuçlarını da burada sitede paylaşın... Daha geçen gün bir kaldırımda motorsikletlinin biri yaşlı bir kadına çarpıp sert şekilde tökezletti. Bu kadarla kalmayabilir, mazallah kadını düşürebilir, ezebilir ve hatta ölümüne dahi sebep olabilirdi. Kadıncağız %100 haklı, motorsikletli terbiyesiz mahlûk ise %100 haksız iken hem de...

Akın KURTOĞLU


deniz1764

15 yıl önce - Pzr 11 Ksm 2007, 20:25

Alıntı:
Böyle bir durumla karşılaşanlar, muhakkak o motorsikletin plakasını alsınlar

Plakası varsa tabii...Birçoğunda plaka mevcut değil çünkü.


Erkan YILMAZ
15 yıl önce - Pzr 11 Ksm 2007, 20:32

Dün yazdığım mesaj aslında tam bu başlığa göreymiş.

Erkan Yılmaz

Alıntı:
Dün akşam saatlerinde Mecidiyeköy'den otobüsle Edirnekapı'ya gidiyordum.

Bidiğiniz gibi kavşak inşaatından dolayı Edirnekapı'dan geçen otobüsler Ayvansaray durağından sonra D100'ün altından geçip Savaklar caddesinden Edirnekapı'ya çıkıyorlar. Bu duraktan Savaklar caddesine katılana kadarda çok sıkışık bir trafik olur.

Duraktan çıktıktan sonra bu sıkışık trafiğe girdik. Hemen önümüzde hat numarasını göremediğim A-255 numaralı ÖHO vardı.

O kısacık tıkalı yolda tam 9 defa şerit değiştirdi. 5-6 seferde şerit değiştirmeye teşebbüs edip vazgeçti.

Yolun sonuna geldiğimizde ise hala önümüzdeydi. Yani o kadar varyete yapmasına rağmen bir araç bile geçememiş ama trafiği allak bullak etmişti.

Edirnekapı kavşağına geldiğimizde ise ani bir kararla kavşağa girmekten vazgeçip alttan gitmeye karar verincede önümüzde birden durdu. Bizim bulunduğumuz araç durmak için aniden fren yapınca tüm yolcular sıkıntılı anlar yaşadılar.
ANA SAYFA -> ULAŞIM