Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ayhan
15 yıl önce - Cum 09 Ksm 2007, 20:48
Gaziantep - İslahiye


İslahiye - (Diğer İlçeler - Diğer Başlıklar)

Akdeniz Bölgesi'nin doğu bölümünde yer alan İslahiye, Gaziantep-Kahramanmaraş-Kilis-Hatay-Osmaniye illeri arasındadır. Batısında Nur Dağları, doğusunda Kartal–Kurt Dağları uzaniır. Hatay- Kahramanmaraş fay hattı (kırık hattı) üzerinde bulunan ilçe, 1. derecede deprem kuşağı üzerinde bulunmaktadır. İlçenin deniz seviyesinden yüksekliği 518 metredir.

İklim özellikleri bakımından Akdeniz iklimi ile karasal iklim arasında geçiş özelliği gösterir. Daha çok Akdeniz ikliminin etkisindedir. Bazı yıllar, coğrafi konumu ve sıcaklık etkisiyle kışlar şiddetli geçer, nadiren Aralık-Ocak aylarında -1,-2 santigrat dereceye düşer. Yazların şiddetli sıcak geçmesi ve buna bağlı kuraklık nedeniyle tarımda sulama gerekmektedir. Yazın gün içerisindeki basınç farkı nedeniyle, Nur Dağları üzerinden doğuya doğru Nisan ayında başlayarak Ağustos sonlarına kadar devam eden özellikle öğleden sonra etkili olan yerel rüzgar, günlük hayatı etkiler.

Doğal bitki örtüsünü alçak yerlerde maki, yükseklerde iğne yapraklı ağaçlar oluşturur. Yaz sıcaklıklarının arttığı dönemlerde Nur Dağları üzerinde bulunan Huzur, Karagöz ve Koçcağız yaylaları dinlenme yerleridir. Bu yaylalardan özellikle Huzur Yaylası, yaklaşık 1800 metre yüksekliktedir. Çoğu zaman yazın da yağış alır. Bu nedenle fındık, ıhlamur gibi nemcil ağaçlar da görülür. Önemli bir yayla turizmi potansiyeline sahiptir.

Kaynak: İslahiye Kaymakamlığı


Mehmet!
14 yıl önce - Cmt 26 Oca 2008, 18:36

İslahiye


(+) Hükümet Konağı
(+) Belediye
(+) Belediye
(+)
(+)
(+)


Mehmet!
14 yıl önce - Pzr 27 Oca 2008, 19:45(+)
(+)
(+) Toki Konutları
(+)
(+) Teknik Lise
(+) Opet Anadolu Lisesi
(+)
(+)
(+)
(+)
(+)
Nazmi
14 yıl önce - Pzr 27 Oca 2008, 19:53

Yanlış hatırlamıyorsam,Gaziantepte 2 tane İslahiye ilçesi var,biri bu sayfada resimleri paylaşılan ilçe,diğeride Kilis tarafında.

Ayhan
14 yıl önce - Pzr 27 Oca 2008, 20:15

İkisi de aynı İslahiye. İlk defa duyuyorum 2 tane olduğunusayfa 1
ANA SAYFA -> GAZİANTEP