Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Serhat Küçüközler
11 yıl önce - Cum 09 Ksm 2007, 00:04
[İST-B1.131] - İkinci Hızlı Araba Vapurumuz 'Sahilbent' İnşa Halinde

Sirkeci Harem Araba Vapuru Hattı'nda çalışacak olan yeni araba vapurlarının yapımına devam ediliyor.İDO tarafından Çeksan Gemi İnşa'ya yaptırılan 4 adet vapurun ikincisi olan Sahilbent'in inşası hızla devam ediyor.

(+)
Ağustos 2007

(+)
Ekim 2007

Suya indirileceği gün gittikçe yaklaşan Sahilbent kardeşleriyle aynı teknik özellikleri paylaşacak.600 yolcu ve 80 araç kapasiteli Sahilbent'in uzunluğu 73 metre genişliği ise 18 metre.4 adet jenaratörün beslediği elektirikli tahrik sisteminde 800 KW gücünde 2 adet Voith-Schnenieder pervane kullanılmıştır.12,5 deniz mili seyir süratine ulaşabilmektedir.Güverte rampalarının hidrolik sistem ile hareket etmekte olup engelli yolcular için gerekli donanımlar bulunmaktadır.Gelişmiş teknolojisi ile yüksek manevra kabiliyetine sahip olacak olan Sahilbent'te, kullanılan donanım sayesinde daha az titreşim, daha az gürültü ve daha az yakıt sarfiyatı elde edilecek.

(+)
Kasım 2007

(+)
Kasım 2007

1871 yılına Londra'daki Maudslay Sons & Fields tezgahlarında yapılan 27 baca numaralı ilk Sahilbent:

(+)
(Fotoğrafın kaynağı sevgili Ali Bozoğlu'dur.Teşekkürlerimle...)

Serhat Küçüközler

En son Serhat Küçüközler tarafından Cum 09 Ksm 2007, 00:18 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Canas
11 yıl önce - Cum 09 Ksm 2007, 00:17

Valla bu habere cok sevindim. Iki nedenle birincisi; korkunc bir gecikmeden sonra ilk defa Turkiye Deniz ulasimina egiliyor.
Maalesef, 3 tarafi denizlerle cevrili vatanimiz, petrol onumuzdeki hafta 100$ i gectigi zaman da ulasiminin ezici bir kismini otobus-minibusle-kamyon 3lusu ile yapar durumda olacaktir son 60 senedir oldugu gibi. Boyle haberleri hafiften de olsa bir bilinclenme isareti olarak goruyorum.
Ikincisi, bu geminin Turk Tersanelerinde yapilmasi ayricana ulkemiz icin faydalidir. Ben kendimiz yapabildigimiz seyleri disaridan alma durumumuza uyuz olan bir vatandasim. Yalnis anlasilmasin, kesinlikle sınırlarimizi kapatalım her seyi kendimiz yapalim zihniyetinde degilim ama hic degilse kendi endustrimize biraz tesvik verebiliriz diye düsünüyorum. Ornegin Devlet alimlarinda oncelik taninmasi, vergi indirimi vbg...
Fotograflari sitemize ekleyen arkadasimiza cok tesekkur ederim.

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Cum 09 Ksm 2007, 00:20

"Suhulet"ten sonra "Sahilbend" de hazırlanıyor. Ardından, sırada 3. ve 4. hızlı arabalı vapurlarımız da var...

Akın KURTOĞLU

Serhat Küçüközler
11 yıl önce - Cmt 24 Ksm 2007, 21:45

Kızak üstü işlemleri bitirilen Sahilbent denizle buluştu Tabi önünde daha uzun bir yol var...

(+)
Sahilbent
***Fotoğrafta yükleme sonrası bozulma meydana gelmiş; üzgünüm***

En son Serhat Küçüközler tarafından Cmt 24 Ksm 2007, 23:24 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

serifayhan
11 yıl önce - Cmt 24 Ksm 2007, 22:25

Sahilbent için denize indirme töreni niye yapılmadı ?

Süha
11 yıl önce - Pzr 03 Şub 2008, 20:06

Kasım ayından bu yana " Sahilbent " arabalı vapurunda herhangi bir gelişme var mı ?

Serhat Küçüközler
11 yıl önce - Pzr 03 Şub 2008, 20:09

Sahilbent'in teslim edilmesine çok az bir süre kaldı.Kesin olmamakla birlikte bu ay içinde görevinin başında olacak. Daha fazla bilgi için pazartesi'yi bekleyiniz...

mustafa taşanyürek
11 yıl önce - Sal 05 Şub 2008, 12:22
Mustafa Taşanyürek

Sevgili Serhat arkadaş,emeğine teşekkürler,anlaşıldı suhulet vesahilbend ekibinin haberlerini senden
alacağız.Vapurların adlarının altında yazan o telefon numarası!! gibi rakamlar acaba neyin nesi?

Serhat Küçüközler
11 yıl önce - Sal 05 Şub 2008, 15:44

Bir önceki mesajımda Sahilbent'in bu ay içinde görevinin başında olacağını yazmıştım; ama "kesin olmamakla birlikte" diye de eklemiştim.Sahilbent'te önemli bir ilerleme kaydedilmiş ama bu ay içinde değil de sanırım önümzdeki ay göreve başlayabilecek.

Süleyman Hilmi YILMAZ

11 yıl önce - Sal 05 Şub 2008, 15:48

Oradaki numara gemi sicil numarası, üstteki "istanbul" da bağlama limanının adı.

Özel bir anı;
Tersanede çalıştığım dönemlerde şuan özel bir şirket tarafından işletilen M/V Ankara gemisinin üzerinde de

ANKARA
İstanbul
xxxxxxx

yazıyordu. Bir tersane çalışanı bayan arkadaşım bu gemi Ankara-İstanbul arasındamı çalışacak diye sormuştu.

Kendisini anmadan geçemeyeceğim.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM