Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İSMAİL ÇELİK

14 yıl önce - Çrş 31 Ekm 2007, 13:15
Bir Düşünce: Beşiktaş-Göztepe Parkı Metrosu

İşin amacı şudur.Proje iki etaptan oluşmaktadır.Beşiktaş-Üsküdar tüp tünel inşaatı ile Üsküdar ve Beşiktaş'taki mevcut ve proje halindeki istasyonlara ek yapılması ve Üsküdar-Göztepe Parkı-Bağdat Cad. arasında metro inşasını öngörmektedir.

Beşiktaş-Üsküdar arası mesafe olarak Sirkeci-Üsküdar'dan daha kısadır.Tabi inşaat için derinlik,akıntı,jeofizik v.s. birçok şeyin ayrıntılı tetkik edilip çıkan rapor doğrultusunda projelendirme yapılacaktır.Beşiktaş'ta tüp tünelle aynı veya yakın seviyede yapılacak istasyon planlanan Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy-Alibeyköy-GOP-Otogar hattına ve benim daha önce burada yazdığım Taksim-Nişantaşı-Beşiktaş-Etiler-Boğaziçi Üni.-4.levent-Seyrantepe hattı ile irtibat sağlayacaktır.Üsküdar'da tüpgeçit ve planlanan Dudullu hattıile irtibat sağlayacak hat bu noktadan sonra mesafe avantajınıda kullanarak hafif meyille Altunizade Aktarma istasyonuna(benim hayalimde Beylerbeyi Üstü adı altında köprü girişi civarında bir istasyon var ama mümkün olmayabilir)ulaşacak buradan planlanan Üsküdar-Dudullu ve geçen günlerde yazdığım bu hattın 2 veya 3 istasyon ilavesi ile Kadıköy'e uzatılması ile bu güzergah ile irtibat kurulacak ve bu noktaya kısaltımış Kadıköy ve Üsküdar yönüne giden İETT ve minibüs hatlarına bağlanacaktır.

Bu noktadan sonra K.Çamlıca tepesinin altından geçerek mesafe avantajınıda kullanarak Göztepe Köprüsü ulaşacak buradan inşa halideki Kadıköy-Kartal metrosu ile benim yapılması gerekir diye belirttiğim Göztepe Köprüsü-Ümraniye havarayı ile Üsküdar-Tuzla metrobüsüne aktarma sağlayacak ,buradanda direkt TCDD mevcut Göztepe istasyonuna ulaşarak Üsküdar-S.çeşme-Gebze arasında gideceklere aktarma sağlayacak ve buradan Tütüncü Mehmet Efendi Cad. güzergahını takip ederek Göztepe Parkında son istasyon yapacaktır.Göztepe'de düşünülen metrobüs ilede (minibüs yolundaki)irtibat kuracaktır.

6 veya 7 istasyonlu hızlı sefer yapabilen ama şehrin ana taşıma sistemlerine aktarma imkanı sunan ve şehrin kuzey bölgelerine ulaşımda tüpgeçide göre daha kullanışlı ve çabukluk sağlayacak bir sistemdir.

Herhangi bir tetkik yapılmadığı için tam geçiş güzergahı tespit edilmediği için kendi kafamdan tasarladığım tahmini seyahat süresi 20 dakikadır.Şu unutulmamalıdır;TÜPGEÇİT DEVREYE GİRSEDE VE HATTA ARAÇ GEÇİŞLİ TÜPGEÇİT YAPILSADA EN ÇOK YOĞUNLUK GENE 1.KÖPRÜ GÜZERGAHINDAN OLACAKTIR.O yüzden bu güzergah üzerinde raylı sistem şarttır ve bu proje bu ihtiyaca cevap verecektir.

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Çrş 31 Ekm 2007, 14:24

Bu bir düşünce midir, yoksa İBB'nin yayınladığı yeni bir metro sistemi projesi midir?

Akın KURTOĞLU

Murat Caner
14 yıl önce - Çrş 31 Ekm 2007, 15:52

Şimdilik gereksi olduğunu düşünüyorum.

Necdet Cevahir
14 yıl önce - Çrş 31 Ekm 2007, 18:52

Alıntı:
Bu bir düşünce midir, yoksa İBB'nin yayınladığı yeni bir metro sistemi projesi midir?

Evet, bu mesajda verilen bilgilerin kaynağı nedir öğrenmek istiyoruz. Tamamen arkadaşımızın iyi niyetle yaptığı hayali bir projemidir yoksa bilmediğimiz yeni bir gelişme varda bizmi konuya yabancı kaldık?
Eğer sadece bir temenniden ibaretse benim tavsiyem her aklına bir fikir gelen arkadaşın sanki gerçek olacakmış gibi bizleri bilgilendirmemesidir. Bunlar yanlış anlamalara yol açabilir. Mesajın içeriği burada önemlidir. Bir fikir ortaya atılabilir ve üyelerin görüşlerine açılabilir, bu başka birşeydir. Ama olmayan bir projeyi sanki hayata geçiriliyormuş gibi sunmak yanlışdır. Lütfen biraz daha dikkat edelim. Teşekkürler..

İSMAİL ÇELİK

14 yıl önce - Çrş 31 Ekm 2007, 19:58
ELCEVAP

Arkadaşlar bu benim düşüncem,İBB bu konuda bir çalışması yok,ama onlarada yazdım bunu.

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Çrş 31 Ekm 2007, 20:00

Başlığın ismi: "Bir Düşünce: Beşiktaş-Göztepe Parkı Metrosu" olarak değiştirilmiştir.

Akın KURTOĞLU

İSMAİL ÇELİK

14 yıl önce - Çrş 31 Ekm 2007, 20:08
ÖZÜR

Arkadaşlar ;bundan sonra şahsi fikir ve projelerimin başına bir düşünce diye not düşerim,yanlış anlaşılmaya mahal verdiğim için özür dilerim.

Murat Caner
14 yıl önce - Çrş 31 Ekm 2007, 20:36

Anladığım kadarıyla tüp geçitli bir metro bu. Bir zamanlar hazırladığımız böyle çalışmalar vardı. Ancak Avcılar Kızıltoprak metrobüsü yapılınca bu kuşaklara gerek kalmadı. Belki Beşiktaştan karşıya teleferik yapılabilir. Çamlıca Yıldız teleferiği. Uçtum mu ne?

seyitbjkali
12 yıl önce - Cmt 19 Arl 2009, 01:30

Valla Göztepe Parkının dibinde oturan biri olarak böyle bir proje olmasını gönülden isterim

Cemoli D18
2 yıl önce - Sal 31 Arl 2019, 18:41

Kıymeti harbiyesi olan başlık.
Unutulmuş.
Üzerine fazla bile konuşulmamış.

ANA SAYFA -> ULAŞIM