Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Ailede ve Toplumda kadının yeri !
Sayfa: 1, 2, 3, 4  Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Camila Solmaz

6 yıl önce - Sal 30 Ekm 2007, 12:59
Ailede ve Toplumda kadının yeri !

Bu başlığı açmamın nedeni son zamanlarda çalışan kadının yapacağı son şey Evlilik olduğu tespit edilmiştir. Siz ne düşünüyorsunuz, bu doğru bir şey mi yoksa bazı kişilerin dediği gibi 'Kadın kısmı okumamalı, çalışmamalı, evde çoluğuna çocuğuna bakmalı' mı diyorsunuz? İslam dininde kadınlar çalışmasın diye bir şey söylenmiyor ama ailesine de bakmalı, sahip çıkmalı denmiştir.

Sizce ailede kadının görevi ne? Çocuklarına sadece anne mi bakmalı? Peki, okumayan bir anne çocuğuna iyi terbiye verebilir mi? Çalışan bir kadın çocuklarına ve eşine yeterince ilgi gösterebilir mi?

Kemal Bayır
6 yıl önce - Sal 30 Ekm 2007, 13:54

Atatürk 30 Mart 1923' de Vakit Gazetesi' nde yayınlanan bir beyanatında;

"İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan oluşur.
Kabil midir bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kütlenin
bütünü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki bir cismin yarısı toprağa bağlı kaldıkça,
öteki yarısı göklere yükselebilsin?"

Akıl ve güç yönünden hemcinslerinden bir farkı olmayan kadın, bütünün parçası olarak,
aldığı eğitim sonucu sosyal alanda varlık göstererek, hemcinslerinden bir farkı olmadığını
Atatürk'ün açtığı yol sayesinde zaten göstermektedir.

Önemli olan bunun yaygınlaştırılması, eğitimsiz kız çocuklarının bırakılmamasıdır.

Kim ne derse desin, günümüzde eğitimin önemi yadsınamaz. Eğitimli bir kadının
geleceğimizin teminatı olan yetiştireceği çocuktan, sağlık kavramına bakışına, genel görgü
ve sosyal yaşama uyumdan kullanacağı oya, toplam birikimi sonucu emek ve düşün gücü
olarak topluma sunacağı artılara, mutlaka ihtiyaç vardır. Ortalama kaliteyi yükseltmesi
açısından toplum içindeki kadına mutlaka ihtiyaç vardır.

Ancak, gençlik yıllarımdan beri ileri sürmekte ve görmekteyim ki, aile içinde alışageldiğimiz
düzeni sürdürmekte ısrarlı oluşumuzdan ötürü çalışan kadın, aile içi görevlerine yetememekte,
en azından yetiştirilmesi gereken çocuğa, anneanne, babaane gibi yakın kimseler tarafından
bakılarak hatalı yetiştirilme tarzları uygulanmakta ve çocuklar şımartılabilmektedir.

Ayakları yere basan, ekonomik olarak bağımsızlığını ilan eden kadın, zaman zaman bu
durumu istismar edebilmekte, adeta bağımsız yaşayan biri gibi davranmakta,
sorumluluklarını görmezlikten gelebilmektedir.

Eşler de sanki bütün gün evde oturan bir kadın varmış gibi her hizmetin ayağına hazır
gelmesini beklemekte, gereken konularda kadınına yardımcı olmayı kabullenememektedir.

Önce asgari bir yaşam düzeyi, daha sonra kaliteli bir yaşam ve iyi bir gelecek,
hatta kendini ispat için iş hayatına atılan kadın, aile içinde karşılıklı dengelerin kurulamaması
sonucu huzursuzluklara ve ailelerin parçalanmasına sebep olan taraflardan biri olarak gözükmektedir.

Bütün mesele, herzaman olduğu gibi doğruyu bulabilmek, sorunları tesbit etmek, öncelikleri
saptamak, bunu karşılıklı konuşarak çözmektir.

Bu sorunlar halledildiğinde, toplumumuzun önünde kimse duramaz.

Zafer

6 yıl önce - Sal 30 Ekm 2007, 14:11

Okumuş ama cahil kalmış nice insanımız vardır. (burada erkek kadın ayırmıyorum), önemli olan cahil kalmamaktır, nice okumuş insanın bir işe yaramadığını görmüşüzdür.. Eğitim her zaman şart..

Kadınımızın ailede ve toplumda ki yeri çok önemlidir.. Kadınlarımız anaç özelliklerinden ötürü illa ki çocuklarıyla ve eviyle ilgilenilsin istenir, özellikle erkek tarafı kadınının çalışmasını istemez.. Evini çevirsin ister.. Bizim anadolu insanı olarak yapımız gereği kadınımızın yeri evidir..

Şuan son ekonomik durumlardan ötürü kadınımız okumuş ve belli seviyeye gelmiştir, birikimlerini kazanca çevirmek istemektedir ve kaçınılmazdır..

Annelerimiz, ablalarımız sizleri seviyoruz..

minne
6 yıl önce - Sal 30 Ekm 2007, 14:18

Alıntı:
son zamanlarda çalışan kadının yapacağı son şey Evlilik olduğu tespit edilmiştir

3 hafta once evet diyerek boyle bir karar verdim korkutmayın beni evlilik çalişan bayanlar için son iş diyerek

Peki bu evlilik kararını verirken korktum mu? Tabiki evet
Hala korkuyormuyum? Tabiki evet

Evin kücük kızıyken kendi evimin hanımı olmak , yönetmem gereken bir ev, bir yuva , iki aile ,gelir giderler ayriyetten bir kaç yıl sonra bu dünyaya küçük bir Mine getirmek Bunların üstüne üstlük Sabah 8 aksam 6 ya kadar çalişmak korkutmasında ne korkutsun yani

Çalişan bir bayanla çalişmayan bir bayan tabiki evine aynı özeni gösteremez. Cocugunuzla sabah kalktıgından ve yatana kadar ilgilenmekle, aksam 18:00 - 23:00 arasında ilgilenmek aynı şey olabilirmi, bence olamaz.

Zafer

6 yıl önce - Sal 30 Ekm 2007, 14:24

Alıntı:
Çalişan bir bayanla çalişmayan bir bayan tabiki evine aynı özeni gösteremez. Cocugunuzla sabah kalktıgından ve yatana kadar ilgilenmekle, aksam 18:00 - 23:00 arasında ilgilenmek aynı şey olabilirmi, bence olamaz.

Ama evhanımları ise bu konuda tam tersi düşünüyorlar, "ev hanımı ne iş yapıyor ki evde oturuyor" diyorsunuz, diyorlar.. Oysa çalışan kadın parasını veriyor temizlettiriyor evini, parasını veriyor şunu yapıyor bunu yapıyor vs diye hayıflanıyorlar.. Ev hanımı daha çok yoruluyor vs diyorlar.. Çalışan kadın 8-5 çalışırkeen ev hanımı uyandığından yatana kadara çalışır ve para almaz diyor.. Buna nedemeli peki..

Kadınlarımız sizi seviyoruz.. (arayı sıcak tutmak gerek )

Mustafa Urgancı

6 yıl önce - Sal 30 Ekm 2007, 15:26
Kadın

Dünyada aile kavramı varsa, bu kadının varlığındandır.

Kadının çalışırsa ev ihmal eder mi diye güdümlü ve ezbere bir düşünce yerine, ortada evliliğin veya birlikteliğin gerektirdiği işler olduğu ve bunun kadın veya erkeğin paylaşarak yapması gerektiği düşünülmeli öncelikle.

Camila Solmaz

6 yıl önce - Sal 30 Ekm 2007, 16:39

Mine hanım demişki
Alıntı:

E çocuk hep 2 3 yaşında kalmaz ki, o da büyür. Çocuklar 15 18 yaşına gelince sabah kalktığında sizinle yani hep annesiyle olmak istemez. Bence kadın çalışmalı ama tam gün değil, part time kadın için hele hele evli bir bayan için idealdir diye düşünüyorum. Hem işiyle ilgilenmeye vakti olur hem eviyle hem de ailesiyle. Peki iş yeri çok uzaksa?

M.O.Dikmen
6 yıl önce - Sal 30 Ekm 2007, 17:14

Alıntı:
Çalişan bir bayanla çalişmayan bir bayan tabiki evine aynı özeni gösteremez.

Annem hem çalışıp hemde bana bakmıştır. Çok şükür evimizin hiçbir şeyi de eksik kalmamıştır. Çünkü Allah kadını hem çalışıp hem de evine yuvasına bakabilecek dirayette yaratmıştır. Çalıştığı için evinin bazı işlerini ihmal eden bayanlar varsa eğer bunu sadece masum bir bahane olarak görüyorum. Benim eşim de çalışmakta hatta bazen eve benden bile geç gelmektedir, ama bir gün bile herhangi bir dağınıklık veya özensizlik görmedim. Yeter ki insanın yapmaya niyeti olsun...

Sevgiler..

En son M.O.Dikmen tarafından Sal 30 Ekm 2007, 18:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Eren Kurus

6 yıl önce - Sal 30 Ekm 2007, 17:45

Beyler, bayanlar, kadina kadin olarak bakin, degisik bir yaratik veya uzaydan gelme biri, veya bir alet, bir arac , bir nesne gibi bakmayin bakalim ne goreceksiniz. Eminim gordugunuz kisi bir insan, sizi yetistiren anneniz, ev odevlerinizi yaparken yardim eden ablaniz, size dunyayi sevdiren esiniz veya caninizi verebileceginiz kizinizdir. Is boyle olunca nasil olurda kadini kendinizden ayri gorebilirsiniz. Dsunun bir kere, kadin olmasa aile veya toplum olurmuydu? Insanlik var olurmuydu? Kadinin ailede ve toplumda yeri erkekle yanyanadir. Eger bunun baska turlu oldugunu dusunenler varsa, bu kisilerin yasamlarini yeniden gozden gecirmeleri gerekir. Eger baska turlu oldugunu iddia edenler varsa, muhakkak degisik cikarlar pesindedirler veya gozlerinde at gozlugu, beyinlerinde orumcek agi vardir.
Bana, esimin, annemin veya kizimin toplumdaki yerinin erkekten asagi oldugunu soyleyecek olanin alnini karislarim.

Yok efendim calisan kadin cocuklariyla yeteri kadar ilgilenemezmis, evine ozen gosteremezmis. Erkeklerin eli armutmu topluyor. Yerden, masadan bir seyler kaldirsa, eline supurge alsa yapisirmi?
Bosverin boyle seyleri.

Oya Elkan

6 yıl önce - Sal 30 Ekm 2007, 18:55

Kadının her anlamda erkeğin yanında olması gerektiğine inanıyorum. Bir ailede erkek çocukların eğitimlerine devam ederken. kız çocuklarının yeterince okutulmaması fikrine çok karşıyım. Bence eğitimini tamamlamak cinsiyet ayırmaksızın her bireyin anayasal hakkıdır. Ayrıca yetiştirilen cocukların daha çok anne etkisinde büyüdüklerini düşünürsek; annenin eğitimli olması toplumsal acıdanda oldukça önemlidir.

Toplumumuzda kadınların okuma ve çalışma yüzdeleri geçmişe oranla artarak devam etmektedir. Ekonomik anlamda rahat olan bireylerin (özellikle kadınların) evlenme olgusuna sıcak bakmadıkları, çekindikleri, sorumluluk anlamında ürktükleride gerçektir. En azından kendi adıma konuşmam gerekirse, ciddi anlamda sorumluluk ve iş yükü gibi geliyor..Buna rağmen yani çalışırken evlenemezmiyiz, bu da çok gerçekçi değil. Uyumlu biri ile olursanız hem çalışıp hem de evinize bakabileceğinizi düşünüyorum.

Ayrıca zaten eşlerin çalışması gerektiği de bir gerçek, rahat yaşamak için sadece erkeğin çalışması günümüz koşullarında pekde mümkün değil..

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET