Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
taha yasir 2
14 yıl önce - Pts 29 Ekm 2007, 23:38
İETT Yargıtayı Dinlemiyormuş


Arşivlere gözatarken bir haber dikkatimi çekti,güya irtica tellalığının en pasif göstergesi bir haber..Ne dersiniz...

BAKALIM..

İETT Yargıtay dinlemiyor

Yargıtay'ın sakallı memur çalıştırmaya devam eden Büyükşehir Belediyesi amirleri için verilen beraat kararını bozması, gözleri belediyelerdeki sakallı memurlara çevirdi. İETT'de çalışan memurlar arasında sakallılar da var, yakasız gömlek giyen de.

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Nurettin Sözen, 'Bu olaylar Tayyip Bey dönemini kapsıyor. Bir süre başörtülü zabıta denemesi yaptılar, tutmadı. Bu memur yasasına ve kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı. O yüzden bunları belediyenin şirketlerinde çalıştırıyorlar. Yani başörtülü ve sakallıların kadrosunu belediye şirketlerinde yapıyorlar. Ama kamu alanında çalıştırıyorlar. Yasalara göre belediye şirketleri de devlette olduğu gibidir, suiistimal edilemez. 'Anonim şirkettir, burada türbanlı da olur' diyemezler' diye konuştu.

HACISI DA VAR, TOP SAKALLISI DA

İETT İş ve Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Kılıç, konuyla ilgili şunları söyledi: 'Hacı sakallısı da var top sakallısı da. Her kurumun bir işleyiş şekli var. Asker sivil giyince veya sakal bıraksa asker olduğu belli olur mu? İlköğretim okulu öğrencisi forma giymeden okula gitse öğrenci olduğu belli olur mu? Kurumumuzda yüzde bir de olsa sakallı çalışanlar var. Yani yaklaşık 60 şoför arkadaşımız. Ben 1995 yılında İETT'de eğitmenlik yaparken, alınan yeni elemanlar arasında sakallı ve şalvarlı olanlar vardı. Bunları uyardık ve sakallarını kestirdik.'Siyasi tercih, inanç özgürlüğü değildir

'Memurların kılık kıyafeti bir yönetmelik ile düzenleniyor. Bu yönetmelik, hükümlere uygun davranmayanlar hakkında bir disiplin cezası uygulanmasını öngörüyor. Disiplin suçunun tekrarlanması halinde ceza, görevden çıkarmaya kadar varıyor. Görevini yerine getirmeyen, yönetmeliğin gereği olan disiplin cezasını uygulamayan yöneticilere de görevi ihmal ve yetkiyi kötüye kullanmak suçundan kanunda ceza öngörülüyor. Yargıtay'ın bozduğu kararın alındığı söz konusu davada, memurların siyasi amaçla sakal bıraktıklarının tespit edilmiş olması, disiplin cezasını daha da ağırlaştırıyor. Memurlar herhangi bir siyasi partinin uygulayıcısı değildir. Siyasi tercih, inanç özgürlüğü değildir. Bu tip durumların önü alınmadığında, kılık kıyafet memuriyete alınmada tercih sebebi haline gelebilir. Kadın bir görevli alınacaksa başörtülü memuru tercih edebilir, erkek alınacaksa sakallı tercih edilebilir. Genellikle yargıçlar kanundaki cezanın asgari sınırına riayet eder ve alt sınır olan cezayı uygular. Asliye Ceza Mahkemesi hangi gerekçeyle suç oluşmadığına karar vermiş, onu bilemem. Yargıtay'ın kararı daha uygun görünüyor.'

HABER:AKŞAM GAZETESİ:Özner BERBER / İSTANBUL


recep demirbas
14 yıl önce - Pts 29 Ekm 2007, 23:41

2006 yılınca alınan otobüslerin alım şekli hakka hukuka ne kadar bağlı bir yönetime sahip olduğunu göstermiyor mu iettnin.

taha yasir 2
14 yıl önce - Sal 30 Ekm 2007, 00:15

Selamlar

iett nin veya başka bir kurumun hakka hukuka saygı manasındaki değerlindirimi,o dönemdeki mevcut yönetimin,insan olarak varsa Allah katındaki sorumluluk ölçüsünü gösterir.Yoksa sizin anlamlandırmaya çalıştığınız,yukardaki mevcut konunun içeriğiyle ve muhteva ettiği anlamla ilintili olamaz.Olsa olsa ancakbazılarının yaptığı gibi dışa vuramadıkları içsel ve nefissel hislerinin bazı şeylerle anlamlandırılarak dışa vurulmuşluğudur.


Fatih Can
14 yıl önce - Sal 30 Ekm 2007, 15:43

Size ne ya milletin sakalıyla falan ugrasıyorsunuz.

Diktatorlukle mi yonlendirliyor burası.

Saçla sakalla uğraşmaya devem edersek biz hala sınıfta kalmaya devam ederiz.

Tam bir ortaçağ zihniyeti.

Millet uzaya biz yok saçinin şurası kapalı sakalının söyle kesti falan, yakında insan olmayı da yasaklasınlar.

Başka düşüncleri yok etmeye çalışan bir zihniyetin eseridir bu saçla başla uğraşanlar.


hasan köse
14 yıl önce - Sal 30 Ekm 2007, 16:43

T.C. bir hukuk devletidir ve bu devletin bazı kuralları vardır.
Bir yerde çalışırken, o yerin kurallarına sen uyarsın! (o yer sana uymaz)

Mevcut (Kılık-Kıyafet) kanun varken buna uymamak ise suçtur.


Eğer çalışma şartlarında doğru olmayan bir şey varsa, kanun'u değiştirirsin!Burç

14 yıl önce - Sal 30 Ekm 2007, 17:53

Kılık kıyafet kanununa göre, değil sakal bırakmak, kara çarşaf giymek bile yasak değildir.

Kılık kıyafet kanununu buradan okuyup öğrenebilirsiniz:
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=30652


m.ertug
14 yıl önce - Sal 30 Ekm 2007, 18:05

Alıntı:
Madde 5- Türkiye Devleti nezdinde memur bulunanların kıyafetleri beynelmilel mer’i adetlere tabidir.


Burada çağdaş kıyafetten bahsediyor; sakal bırakmakla, kara çarşafla filan kanunda yasak değil diye, konuyu saptırmayalaım.

Sokakta sakal bırakanın sakalına, çarşaf giyenin çarşafına mı karışılyor bu ülkede?


Fatih Can
14 yıl önce - Sal 30 Ekm 2007, 18:27

Demokrasi ile yonetilen gelişmiş ülkelerin hiçbirinde sakal saç baş gibi yasaklar olmaz, uluslararası kurallara uysunlar o zaman.

Bizde hala gerikafacılık olduğu için bazı kesimlerde yasayı bile dinlemeyip kendi geri kafalarına göre yasaklar koyar.

Dava salonunda mahkemeye tüküren bir Hukuk profosorü(hem de bayan) olan bizim gibi bir ülkede zaten bazı şeylerin yorumlanmasındaki yanlışlık normaldir.


İ.Hakkı Erdoğan
14 yıl önce - Sal 30 Ekm 2007, 19:37

İsteyen istediği kıyafeti giyer otobüsede biner istediği her şeyi yapar.Buna hiçbir kimsenin sözü yok.Ama kamu hizmeti verecek kişilerde bir disiplin olmalıdır.Yani tüm personel aynı şekilde giyinmeli aynı şekilde saçını sakalını kestirmelidir.Nasıl bir asker uzun saçlı olamıyor, bir erkek devlet memuru küpe takamıyor, bir öğrenci kotla okula gidemiyor, bir polis takım elbiseyle iş yapamıyorsa bir İETT personelide kurumunun belirlediği şekilde giyinmeli ve saçını, sakalını kestirmelidir.Özel hayatında istediğini yapabilir ama orada kamu hizmeti vermeye geldiğinde uygun şekilde olmalıdır.

Burç

14 yıl önce - Sal 30 Ekm 2007, 19:53

Şoförün sigara içmesi de yasak ama sigaradan "irtica geliyor" korkutmacası yapılamıyor.
Konu sakal olunca birden "bir hukuk devletinde kanunlara uyulma zorunluluğundan" bahsedenler
ne kadar ciddiye alınabilir ki? Düpedüz insanların dini inanışlarına baskı kurmak amacındalar.
Hem de "çağdaşlık ve laiklik" postu altında...sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM