Ana Sayfa  

GÜRKHAN

Çrş 24 Ekm 2007, 23:42   Fidyekızık Köyü

(+)

Fidyekızık Köyü;Bursa ilinin doğusunda,şehre yaklaşık 7 km uzaklıkta,güneyinde Uludağ'ın etekleri,kuzeyinde Ankara Yolu,batısında Kaplıkaya Deresi,doğusunda ise Cumalıkızık Köyü ile çevrelenmiştir.Bu köyün tarihi hakkında yazılı bilgileri Abdülkadir Bey'in(Bursa Tarihi) adlı kitabından öğreniyoruz:

İkinci Sultan Murat'ın 13 yaşındaki kardeşi Şehzade Mustafa , Hamit elinde valilik yapıyormuş.Şarapçı İlyas'ın teşvikiyle padişah aleyhinde ayaklanan Şehzadeye , Karamanoğlu da elinden geldiği kadar yardım etmiş.Yanında bir kuvvetin toplandığını gören Şehzade , elindeki kuvvetlerle Fidyekızık denilen Kaplıkaya Boğazı yanındaki bu köye gelmiş.Bu yerlerin o zaman ki askeri harp usullerine elverişli olduğunu gören Şehzade Mustafa burada kendine çeki düzen vererek Bursa üzerine yürümeye hazırlanmış.Bunu haber alan Bursa halkı bir heyetle beraber , yüz top kumaşla birlikte Fidyekızık'taki Mustafa Şehzade’nin huzuruna çıkarak getirdikleri hediyeleri vermişler. Bursa Kalesi'nin çok kuvvetli olduğunu , topladığı askerlerle bu işin başarılamayacağını ve şimdilik daha ufak kalelere gidilmesinin uygun olacağını , böylelikle teşebbüslerinin daha yararlı olabileceğini anlatarak ikna etmişler. Böylelikle Şehzade Mustafa'nın askerleri ile birlikte İznik üzerine gönderilmesine muvaffak olmuşlar.Netice itibariyle incelemeler sonunda çarpışması muhtemel iki muharip kuvvet arasında bir dostluk kurulmuş ve çarpışmaya mani olmak için arada para ve hediyeler alınıp verilmiş olacak ki , Fidyekızık isminin bundan ötürü ortaya çıktığı kanısına varılıyor.

mesajı beğendiniz mi?: +4
hasansemre

Cum 26 Ekm 2007, 19:21  

Bugün köy halkını karadeniz ve güneydoğulu vatandaşlarımız oluşturmaktadır.
Gerçek köy kaplıkaya tarafından çok az görülmektedir , köyün görünen ve güzel manzaraya sahip kısmı gecekondu şeklinde yapılanmıştır.

Eklenmiş resim gerçek köyün meydanına ait diye düşünüyorum ama çok az kişi köyün içini bilir.
Köyde bir ilköğretim okulu yer almaktadır ve 2 adet balık restoranı vardır.

mesajı beğendiniz mi?
Erol Gündüz

Cmt 03 Ksm 2007, 04:59  

(+)

(+)

Siteler'den FİDYEKIZIK

mesajı beğendiniz mi?: +1
Erol Gündüz

Pzr 07 Arl 2008, 21:20  

(+)

mesajı beğendiniz mi?: +6
özerilhami

Cmt 14 Şub 2009, 02:58  

Bu fidyekızık Bursanın en güzel yerlerinden 7 sene önce bir arkadaşımı ziyarete gelmiştim.Çok beğendim, Bursa da oturursam burada oturmalıyım dedim Allah nasip etti 6 yıldır burada ikamet ediyorum.
Balkonumuzdan bir resim

(+)

mesajı beğendiniz mi?: +1
Mesajları seç: