Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Dünyada Hızlı Tren Kazaları
123 ... 222324   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
sayfa 1
Fatih Can
14 yıl önce - Çrş 24 Ekm 2007, 16:14
Dünyada Hızlı Tren Kazaları

Bizim hızlı trenimiz de işletmeye başlayacak yakında, hızlı tren kazalarına bir bakalım istedim.

Hızlı tren tanımı: 200 km/h üzeri seyreden sinyalizasyonlu tren.

Benim bulabildiğim iki adet kaza var.

3 Haziran 1998 – Eschede tren faciası, Eschede, Almanya: 101 ölü. Tren tekeri üzerindeki hasar sonucu tren raydan çıkıyor ve tam karayolu üstgeçidinde bariyerlere çarpıyor.

2006 – Lathen, Emsland,Almanya: 21 ölü. Bir manyetik tren test sırasında kaza yapıyor. Bakım için hatta bulunan bir araçla çarpışıyor.

Buna göre, sinyalizasyonu en yüksek teknoloji ile yapılmış tamamen izole bir hatta giden hızlı trenlerin çok güvenli olduğu söylenebilir. Aşağıdaki kaynaktaki listeye bakarsanız normal trenlerin ne kadar çok kaza yaptığını görürsünüz, hızlı trenler daha yavaş hızla giden trenlerden daha güvenli denilebilir.

Umarım bizde de hatlar iyi işletilir ve yılllarca kazasız belasız halkımız yolculuk eder. Düşünülünce sanırım Ankara-İstanbul arasında karayolundan yüzlerce insanımız vefat ediyordur. Günde ortalama 15 kişinin karayolu kazasından öldüğünü düşünürsek ve yıllardır avrupada ve japonyada kullanılan bu trenlerin bu kadar az kaza yaptığını düşünürsek TCDD nin hızlı tren yapmakla ne kadar haklı olduğunu da görürüz.

Güvenlik konusunda uçaktan bile karnesi daha iyi gibi geldi hızlı trenlerin bana.

Kaynaklar:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_rail_accidents

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_1950-1999_ra ...s#_note-17

Enes A.
12 yıl önce - Prş 10 Eyl 2009, 22:37

Eskişehir-Ankara arasında çalışan Hızlı Trenimizde şu ana kadar hiçbir kaza olmadı. 1-2 tehir dışında sefer saatleri de tutturuldu.

Darısı diğer hatlarımıza.

Vedat BEHAR

12 yıl önce - Cum 13 Ksm 2009, 15:07

Alıntı:
ESKİŞEHİR'DE HIZLI TREN'İN RAYDAN ÇIKTIĞINA DAİR ANONS YAPILIYOR
13 Kasım 2009 Cuma
Eskişehir'de polis telsizlerinden hızlı trenin Hasanbeyli köyü yakınlarında kaza yaptığı anonsu yapılıyor. Olay yerine ambulans isteniyor
http://www.dha.com.tr/n.php?n=eskisehirde-hizli-t ...2009-11-13

Hamd olsun Yüksek Hızlı Treni'de yüzümüze gözümüze bulaştırdık. ülke olarak ulaşımdaki yenilikleri yüzümüze bulaştırmadan nezan ülkemizde doğru dürüst uygulayacağız.
insanlarımız kobaymı, daha öncede insanlarımız eski teknoloji bir trene bindirilip bozuk raylarda hız denemesi yaptırılmış ve bunun sonucunda onlarca insan yok yere can vermişti.

En son Vedat BEHAR tarafından Cum 13 Ksm 2009, 15:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

zafer-bey
12 yıl önce - Cum 13 Ksm 2009, 15:10

Eskişehir'de hızlı tren kaza yapmış haberleri geliyor, umarım önemli birşey yoktur...

Alıntı:
Eskişehir'de polis telsizlerinden hızlı trenin Hasanbeyli köyü yakınlarında kaza yaptığı anonsu yapılıyor. Olay yerine ambulans isteniyor.

Trenin bazı vagonları Eskişehir yakınlarında raydan çıktı.

AYRINTILAR BİRAZDAN...

KAYNAK; http://www.hurriyet.com.tr/gundem/12938882.asp?gid=229

gürsel6855
12 yıl önce - Cum 13 Ksm 2009, 15:13

umarım kaza yht sisteminden kaynaklı değildir.Haber ayrıntıları geldikçe öğreniriz durumu.Geçmiş olsun.

_serhat

12 yıl önce - Cum 13 Ksm 2009, 15:14

TV kanalları da bu konu hakkında alt yazı geçiyor.. Dilerim can kaybı yoktur, sebep ne acaba? İlerleyen dakikalar da bilgi akımı başlayacaktır..

Gökçe Aydın
12 yıl önce - Cum 13 Ksm 2009, 15:15

Bu siteye artık yazmamaya kararlıydım ama, konu önemli olunca yazmaya karar verdim. İlk izlenimim olayın Eskişehir - Hasanbey arasında yeraltı geçişi inşaatı nedeniyle kalitesi çok düşmüş olan konvansiyonel yolda ve düşük hızda gerçekleştiği yönünde. Zaten ölü ve yaralı yok deniyor. Bu tip irili ufaklı deraylar TCDD şebekesinde her gün oluyor ve çok büyük bir tehlikenin habercisi değil. Yani hemen ortalığı velveleye vermemek lazım; sakin tepki verilmezse bu ufak olay bile bizi Adnan Menderes dönemine geri götürebilir. Lütfen dikkat.

bendeniz347
12 yıl önce - Cum 13 Ksm 2009, 15:17
Hızlandırılmış Trenden sonra Hızlı Tren de Raydan Çıktı 2004-2009

ESKİŞEHİR'DE HIZLI TREN'İN RAYDAN ÇIKTIĞINA DAİR ANONS YAPILIYOR13 Kasım 2009 Cuma

Eskişehir'de polis telsizlerinden hızlı trenin Hasanbeyli köyü yakınlarında kaza yaptığı anonsu yapılıyor. Olay yerine ambulans isteniyor

Yeni anonslarda tahliye işlemlerine başlandığı, ölü ya da yaralı olmadığı bildiriliyor

Mehmet Kasım
12 yıl önce - Cum 13 Ksm 2009, 15:17

YHT şehiriçine yaklaştığı için hızını düşürmesi gerkirken hızlı girmiş diye okudum ne kadar doğru bilemiyorum.. Kazanın olduğu yer tam girişteki HASANBEY mevkii.

Gökçe Aydın
12 yıl önce - Cum 13 Ksm 2009, 15:19

Böyle kazaların sonunda bir sürü spekülasyon çıkar, pek inanmamak lazım.

sayfa 1
123 ... 222324   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM