Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6
kenanmar
10 yıl önce - Prş 06 Ekm 2011, 00:26

Alıntı:
İstanbul’a yeni gelenler için 10 maddede ulaşım rehberi

1- İETT ve özel halk otobüslerine iki şekilde binebilirsiniz: Akbil ve İstanbul kart… Bir adet temin ettikten sonra mahalle bakkalından tutun da spor toto bayiine kadar her yerde para karşılığı doldurabilirsiniz. Elinizde parayla binip, şoföre vermeyin kalkmayın; o devir geçti. Diğer yolculardan da istemeye kalkmayın, kimse yüzünüze bakmaz.

2- Otobüs yahut metrobüste ‘Dur’, ‘Duracak’, ‘Stop’ gibi butonlar var. İneceğiniz durağa yaklaşmadan kısa bir süre önce basmanız yeterli. Araç, durağa yanaşıp; hareket etmesine saniyeler kala butona basıp, “İnecek var” diye çığlık atmayın. Şunu da unutmayın, toplu taşıma araçlarından durak harici inilmez; ne otobüs ne de metrobüs, köy minibüsü gibi her çeşme başında durmaz.

3- Kimse, sizin cep telefonunuzla yaptığınız konuşmaları dinlemek zorunda değil… Hele kulaklık ve mikrofonla, sanki karşınızda biri varmış gibi el-kol hareketleriyle konuşuyorsanız; ‘ruh hastası’ olduğunuzu düşünebilirler. Konuştuğunuz kişiye “Sefaköy’deyim” derken, Mecidiyeköy’den geçiyorsanız, size bakan gözlerin sahiplerinin aklından geçenleri düşünün…

4- Bir yolcuya koltuğunuzu terk etmeniz için o kişi; ‘yaşlı’, ‘sakat’, ‘çocuklu’ ya da ‘hamile’ olmalı… ‘Tesettür’, ‘türban’ ve ‘çarşaf’ bir kriter değil… (İzmir’de de tam tersi bir durum söz konusu… ‘Kapalı’ kadınlara hamile olsalar bile yer verilmiyor. İzmir’de koltuklar; döpiyesli, rujlu ADD üyesi kadınların… Engin Ardıç ustamız boşuna dememiş, “Türkiye, dangalak darlığı çekilen bir ülke değildir” diye… Nereden tutsan elinde kalıyor!)

5- Yeterince kalabalık bir otobüse yahut minibüse ite kaka binmeye çalışmayın; yok illa binmekte ısrarlıysanız “Allah rızası için azıcık daha ilerleyelim”, “Bir basamak daha çıkalım kurban” diye yalvararak kendinizi aciz duruma düşürmeyin.

6- Metrobüse binerken, koltuk kapmak için sağınızda solunuzdaki diğer yolculara omuz atıp, sonra da hiçbir şey olmamış gibi davranmayın; yemezler.

7- Son teknoloji cep telefonlarınızla müzik dinlerken, ses ayarına dikkat edin. Kimse sizin kulaklığınız vasıtasıyla verdiğiniz mini konseri dinlemek zorunda değil.

8- Geç kalıp, kahvaltı edememiş olabilirsiniz. Bu diğer yolcuları ilgilendirmez, metrobüsün içinde ‘karışık tost’ yenmez.

9- Vapur, iskeleye yanaşmadan kıyıya atlamaya kalkmayın. O ‘kırmız şerit’ süs değil. Denize düşüp, vapur ile iskele arasında ezilerek can verirseniz; en fazla üçüncü sayfaya manşet olursunuz.

10- Metrobüs, otobüs, vapur dedik… Minibüs ile dolmuşları unuttuk sanmayın. Onları biliyorsunuz diye yazmadık; malum, ‘köy’de onlardan bol ne var? 04 Ekim 2011
http://www.aksam.com.tr/aslan-yattigi-yerden-bell ...1128h.html

tolgailgim
6 yıl önce - Cmt 05 Eyl 2015, 11:50

Yıllar geçsede asırlar geçsede özellikle metro-banliyo araçlarında inenlere yol vermeyen vatandaşlar mutlaka olacaktır. Yahu tren kaçıyor sanki üstüme üstüme geliyorlar söylenincede bide üste çıkmaya çalışıyorlar. İnenlere yol vercen yahu bukadar basit.

Birde bebekli bayanlar var. İçerde 40 kişi inmek için bekliyor bebek arabalı bayanda sanki tüm dünya onunmuş gibi 40 kişinin arasına dalıveriyor. Yok yok öğrenemicek kimse bu kuralları.

Ertan Akyüz
6 yıl önce - Pzr 11 Ekm 2015, 15:01

En çok karşılaştığım olaylar,
1- İstanbul kartı olmayan insanlar "akpiliniz varmı?, fazla akpili olan?
2- Durağı geçtikten sonra Düğmeye basıp ben inicektim deyip şöför ile tartışanlar ve Düğmeye basmadan arka kapı diye bağırıp şöför ile tartışanlar.
3- Ücret için tartışanlar, Tarifede 4 Lira olan yer için sizde niye 2 TL değil, siz milletten fazla para alıyorsunuz diye şöförle tartışanlar.
2 ve 3 te Yolcuların bilgisizliği hadi ama 1.ci tamamen sorumsuzluk!

Aslan52
6 yıl önce - Pzr 11 Ekm 2015, 23:10

Akbil istemek sorumsuzluk değil ertan bey ben istanbul da olduğum zaman bende istiyorum çünkü bilet akbil nerden dolar bilmiyorum şehir dışından geliyorum. Birde orda olsam bile gün gün bilette kaç para var akılda tutmak zor

Ertan Akyüz
6 yıl önce - Pzr 11 Ekm 2015, 23:53

Sen misafirsin de bunu alışkanlık haline getiren vatandaşlarımı mevcut ona kızıyorum, aynı şeyi 100 kere yapanlar var.

WOW_BUSES
1 yıl önce - Çrş 17 Mar 2021, 15:32

Efendim Nasıl Anlatıyım İzmirden Kapadokya Nevşehir gezisi için otobüse bindik.Dönüşte Arka Kısımlardan herkes utanmadan bart bart salıyor ya

WELCOME TO TURKEY

sayfa 6
ANA SAYFA -> ULAŞIM