Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Emre Güray
14 yıl önce - Çrş 24 Ekm 2007, 00:02

Herşeyin bir adabı var, kullanmış olduğumuz toplu ulaşım araçlarına binerken, inerken, içinde seyir halindeyken uyulması gereken ince noktalar var. Şehir içinde seyahat binip inmekten ibaret değildir. Wow Turkey üyesi arkadaşlarımın yazacaklarımı kesinlikle gönül rızalarıyla gerçekleştirdiklerine inanıyor, içinde pay alacakları hisseler varsa onlarıda değerlendirmelerini yürekten diliyorum.

Günümüzde bu kavram o kadar yozlaşmış bir durumda ki geçtiğimiz gün ücretsiz 1A Üsküdar - Altunizade hatıtında çocuklar bisikletlerini arka kapıdan sokmaya çalışırlerken aşağı indirip uyarıda bulunma ihtiyacını hissetim. . .

Otobüslere binmeden önce, eğer hattında sürekli araba çalışıyorsa, tamamı dolu bir araca binmek için kapılarını yumruklamamalıyız, seyrekse bile daha sabırlı davranıp araç içinde yerimizi almalıyız.

Çok dolu bir aracın içindeyken olabilecek en iyi şekilde yerden istifade etmeliyiz, sırtımızda çanta varsa bacak aramıza alıp yolcuların daha rahat yolculuk etmesini sağlayabiliriz.

Ses debisi kulak zarını patlatıcak bir seyyar disko şeklinde otobüslere binmemeliyiz, bu hem sağlığımızın hem de yolcuların keyfinin içine edebilmektedir.

Cep telefonu ile seyir halinde görüşülmesinin yasak olduğu araçlarda görüşmemeli, görüşmeye açık ortamlarda ise alçak sesle konuşmayı, ya da daha sonra aramayı tercih etmeliyiz.

Çiğnen sakız , şeker v.b maddeleri tutacak demirlere, düğmelere, ızgaralara tıkamamalı ineceğimiz duraktaki bir çöp kutusuna atmayı tercih etmeliyiz.

Yaşlı, çocuklu, engelli, hamile vatandaşlarımıza her zaman binerken öncelik, seyir halinde oturacak yer ve inerken varsa yüklerine, engelliyse engel durumuna göre yardımcı olmalıyız.

Gazete v.b basılı materyelleri gelişi güzel koltuk arası, üstü veya yere atarak gitmemeliyiz.

Vapur, tekne gibi ulaşım araçlarında sigaralarımızı denizde değil mümkünse içindeki çöp tenekelerinde söndürmeli ve içine atmalıyız.

Metro - Otobüs - Tramvay v.b duraklı araçlarda inilecek duraktan önce hazırlığımızı yapıp zamanında araçtan inmeliyiz.

Otobüslerde dur ikazına basmadan inilecek durağa gelindiğinde şöföre " Kapıyı açsana" gibi bir davranışta bulunmamalıyız

Kısacası hergün yaşayıp yadırgadığımız davranışları sergilememeliyiz, gerektiğinde ikazda bulunup yaptıklarının hatalı olduğunu doğrusunun ise ne olduğunu açıklayarak anlatmalıyız, eğer halen kurallara uymuyorsa uydurmalıyız

UtkU 86
14 yıl önce - Çrş 24 Ekm 2007, 00:16

Toplu taşıma araçlarında yüksek sesle müzik dinlenmesi,yüksek sesle telefonla konuşulması ve yüksek sesle sohbet edilmesi çok ayıp.Çevresini rahatsız edecek derecede yüksek ses çıkaranları boğasım geliyor.Medeniyet yoksunu insan görünümlü yaratıklar...

OSMAN TUNCA
14 yıl önce - Çrş 24 Ekm 2007, 00:35

Birde en sinir olduğum olaylardan biri otobüs boş iki adım ötedeki koltukta biri oturuyor ayakta kapıya yakın yerdeki yolcuya işaret ediyor : ineceğim düğmeye basarmısın diye sanki babasının uşağı var.
Yaşlı olur,elinde bagajı olur, engelli biri olur yada kucağında çocuklu bayan olur o zaman başka ancak sırf keyfini bozmamak için öyle söyleyenlerin dediklerini yapmayıp düğmeye basmıyorum.
Not:özellikle genç bayanlar çok yapıyorlar

recep demirbas
14 yıl önce - Çrş 24 Ekm 2007, 01:52

bu kurallardan birisi de elbette otobüsün arka kısmınında aynı güzergahı izlemek zorunda olmasıdır.
siz arkaya ilerlemeyince sadece duraklarda arabaya binmeye çalışıp binemeyenler yüzünden daha fazla bekleyeceksiniz.
metrobüste bile bununla karşılaşıyoruz maalesef.
ayrıca eğer iettnin sizden daha yüksek ücret talep etmesini istemiyorsanız arka kapıdan binen kiilere karşı daha gaddar olmanız gerekmektedir. parası olmayan ön kapıdan binip şoför beydebn rica edecek. arka kapıdan binebilecek beleşçilerin yükü sizin sırtınızda olacaktır.

metrobüs için ise ilk gelen araca binme zorunuluğunuz yok. otobüs dolu geldiyse kafanızı arkaya çevirip bakın eğer başka bir otobüs geliyorsa genlde daha boş olur ve kaybınız 1 dakika kazancınız 15 dakikalık konfor olur.
kapıda asılı durup bekleyerek otobüsteki 200 kişiyi beklettiğinizi ve tıkır tıkır işleyen metrobüs sistemine çomak soktuğunuzu unutmayın. bu şekilde binmeye çalışanları uyarın. (buna da hakkınız var)

taha yasir 2
14 yıl önce - Çrş 24 Ekm 2007, 02:08

Alıntı:
Yolculuk adabına biraz da İETT uysa keşke.Otobüslerde cep telefonu ile konuşulmasının sisteme zarar verdiği yalanını inatla sürdürüyor.(ENES ZENGİN)

Sayın kardeşim bu otobüslerin sistemine zarar vermediğini,bilerek mi yoksa bilmeyerek mi söylüyorsunuz
telefonla konuşmak yasak resmi süs olsun diyemi konmuş acaba,birilerinin yolculara gıcıklığımı var yoksa..

Biraz bilinçli olun ve en azından cahil sayımız azalsın,

recep demirbas
14 yıl önce - Çrş 24 Ekm 2007, 02:17

cep telefonlarınızın sesiniz kısın ve görüşme yapacaksanız kısık sesle yapın. mercedes firması sorun olmaz diyorsa ve bugüne kadar cep telefonunun bozduğu bir araç bile tespit edilememişse sorunu otobüste değiş otobüsü işletende arayın. (çok tehlikeli dediğimiz uçaklarda bile kulanılabiliyor artık cep telefonu)

zaten her işini kablo ile yapan otobüste ne tür bir sinyal karışması olabilir ki. (mercedes firmasının açıklamaları bile yeter bu gereksiz konunun kapanması için)
sadece gürültü yapılmasın diye o uyarıların kaldırılmadığını düşünüyorum.

mustafa mavi

14 yıl önce - Çrş 24 Ekm 2007, 09:02

Alıntı:
Çok dolu bir aracın içindeyken olabilecek en iyi şekilde yerden istifade etmeliyiz, sırtımızda çanta varsa bacak aramıza alıp yolcuların daha rahat yolculuk etmesini sağlayabiliriz.

işte çok ince bir nokta daha,tebrik ederim.
zaten içerisi tıklım tıklım,ayakta zor duruluyor,birde bakmışsınız bir zat-ı muhterem,sanki belden aşağı tutulsa günah olurmuş gibi,sırtında çantasıyla muhabbet aleminde,
efendi gibi sabit dursa gene neyse,muhabbetin verdiği neşeyle sağa sola yaylanması çevresine tırpan etkisi yapıyor...

en üzüldüğüm noktaysa herhangi bir aykırı durumu uyarma cesareti gösterdiğinizde diğer yolcuların kafalarını çevirerek sizi desteksiz bırakması...

İSMAİL ÇELİK

14 yıl önce - Çrş 24 Ekm 2007, 10:03
TOPLU TAŞIMA ADABI

Akbil/biletini önceden hazırlamayıp(eli doludur,son anda yetişmiştir istisna)uzun süre akbil cihazı/bilet kutusu başında onu arayıp kenarada çekilmeyip milletin geçişine mani olanlar;
Orta kapıda altın madenimi var anlamdım,millet hep oraya yığılıyor;orayı ne zaman geçsem mutlaka yer buluyorum;
Otobüs aşırı dolu olduğunda;ön kapı ile şoförün arasında kalanların ön cama doğru şoförün ikazına rağmen sarkıp durmaları,zira şoför sağ aynayı göremiyor;
Yaşlıların bizim zamanımızda muhabbetleri;
Belliki bir banka v.s yere para yatırma v.s işe giden vatandaşı muhtemelen işyerinden arıyorlar oda para v.s. taşıdığını belli etmemek için,imalı konuşuyor,ben anlıyorum ama konuştuğu salağın anlamayıp lafı uzatması;
Tutacak demirine dayananlar(birgün kavga edeceğim kesin);yav tamam otobüs boşken dayan,ulan elimi herifin inadına sırtına geçecek şekilde tutuyorum,adam istifini bozmuyor;
Yan koltukta oturanların ayaklarını uzatmaları;
Bazen arkamdan rahat geçsinler diye,oturan yolcuya doğru kayıyorum,herif tam arkamda duruyor,bu defa ben ya oturan yolcunun üstüne doğru kayıp duruyorum veya ağır bir şey taşımış gibi yoruluyorum o yolculukta;

Burç

14 yıl önce - Çrş 24 Ekm 2007, 10:07

Alıntı:
Otobüs aşırı dolu olduğunda;ön kapı ile şoförün arasında kalanların ön cama doğru şoförün ikazına rağmen sarkıp durmaları,zira şoför sağ aynayı göremiyor;

bu bence "yolcu taşıma adabı" konusu.
Otobüs dolunca daha fazla yolcu alınmaması lazım. Ek otobüs konulması lazım.
Bu konuda yolcuyu suçlamak yanlış bence.

İSMAİL ÇELİK

14 yıl önce - Çrş 24 Ekm 2007, 10:58
OLUYOR İŞTE

Ek otobüs ayrı konu,oluyor işte bazen illa olumsuzluklara birazda bizmi olumsuzluk ekleyelim.

sayfa 3
ANA SAYFA -> ULAŞIM