Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Remzi BÜLBÜL
11 yıl önce - Pts 22 Ekm 2007, 19:15
Uşak - Eşme - Yeleğen
(+)


EŞME - YELEĞEN


Eşme den Giriş

YELEĞEN KASABASI

Adı:
Yeleğen Kasabası’nın adı yaşlılardan alınan bilgilere göre YELLEK-YELLEKEN sözcüklerinin zamanla Yeleğen’e dönüşmesi suretiyle olmuştur. Bu kelime YEL kökünden türemektedir. Bu yerin serin ve rügarlı olması nedeniyle bu isim verilmiştir. Bir rivayete göre de Yeleğen kuytu olduğundan bu isim verilmiştir. Ancak; birinci söylenti daha kuvvetlidir.

Coğrafyası:
Yeleğen Kasabası. Eşme İlçesinin 12 km. güneyinde, Eşme Alaşehir yolu üstündedir. Kasaba, 3132 nüfusludur. Yeleğen Kasabası halkı Oğuz Boylarındandır.1400 yıllarında Germiyan Beyliği sınırları içinde Yörük olarak hayvanlarıyla sürekli göç halinde yaşamışlardır. Son olarak Yeleğen’in yakın çevresi içinde bulunan Kelyurt, Örenköy, Esen Köy, İlbek ve Yenice Obaları toplu konakları olmuştur. Daha sonra, bugünkü Yeleğen yerleşme merkezi olarak secilmiştir.

Tarihçesi:
Yunan Ordusu, Yeleğen’e 1919 yılında gelmiştir. Düşmanın gelişi doğal olarak bir panik yaratmıştır. İhtiyaçlarını kağnı ve hayvanlarına yükleyen köylüler Uşak yönüne hareket etmişlerdir. Daha sonra çaresiz kalarak tekrar köylerine dönmüşlerdir. Yunan Ordusu Yeleğen’in Kocabaş mevkiinde karagah kurmuş ve burada 1 yıl konaklamıştır. Bu sure içinde Yeleğen – Alaşehir yolunu çevre halıkına yaptırmıştır. Bu yolun yapımı sırasında Yeleğen halkı çok eziyet çekmiştir.
Yeleğen halkı, esas sıkıntıyı Yunan Ordusu kaçarken çekmiştir. Köyde oturulacak ev kalmamış; evlerle birlikte yiyecek ve giyecekler de yanmıştır. Cephenin bozulduğunu ve düşmanın kaçmakta olduğunu öğrenen Yeleğenliler, kadın erkek, çoluk çocuk hayvanlarıyla beraber Yüksek Kahve mevkiine saklanmışlardır. Bu ormanlık mevkide bulundukları zaman başlarından geçen bir olayı yaşlılardan Ali Kuvvet şöyle anlatmaktadır: Cephenin bozulduğunu, kaçmakta olan düşmanın önüne geleni öldürdüğünü, evleri yaktığını öğrendik. Bu durumdan korunmak için ormana çekildik. Orada bekleşirken, bir manga düşman öncü kuvveti geldi, bizden altın, para ve yiyecek istediler. Aradıklarını bulamadıkça bizleri dövdüler. Çoğumuz kanlar içinde kaldık; ağlayan sızlayan hesapsızdı. Düşman, ayrıca arkadan gelen büyük birlikleri için hayvanları kesip et hazırlıyordu. Bu durum sürerken o zaman genç olan Şildir lakapıyla anılan Ali Şeker, biraz ötemizde atını sağa sola koşturuyor; bu arada hem nara, hem silah atıyordu. “Türkler geliyor!” diye de bağırıyordu. Bunu duyan düşman askerleri neye uğradıklarını bilemediler. Atlarına atlayarak hızla kaçtılar. Düşmanın esas büyük kuvveti bizi görmedi. Ancak; köyümüz tamamen yanmıştı.
Düşman kaçtıktan sonra Yeleğen’de yeni bir hayat başladı, yokluk ve güçlük içinde… Bu hayat, halkı yıldırmadı; aydınlık günler onları bekliyordu!..
Kaynak: Veli TİMUR (Yeleğen İlköğretim Müdürü)Yeleğen Karpuzu
(+)


Remzi BÜLBÜL
11 yıl önce - Çrş 30 Oca 2008, 22:17

Yeleğenliler ve Yeleğen Pazarından Görünümler...


Yeleğen Merkez Camiinden Görünüm

Remzi BÜLBÜL
11 yıl önce - Çrş 07 May 2008, 21:50(+)

Yeleğen ve Kemer Dağı(Eşme)Remzi BÜLBÜL
10 yıl önce - Pzr 03 Ağu 2008, 20:00

Farklı açılardan "meşhur Yeleğen Karpuzu"...(+)

(+)


Remzi BÜLBÜL
10 yıl önce - Çrş 06 Ağu 2008, 23:24(+)

Sokak arası
(+)

Asfalt üzerindeki benzinliksayfa 1
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler