Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Bülent
17 yıl önce - Pts 12 Oca 2004, 04:51
İzmir - Swissotel Büyük Efes


MALİYE BAKANI OTEL İÇİN GEREKLİ KREDİYİ 1.5 YILDIR İMZALAMADI
Efes'e onay bekleniyor
Tadilat bu yılın Kasım ayına kadar bitirilemezse Swiss Grubu ile yapılan anlaşma bozulacak ve devlet büyük zarara uğrayacak. Otel de çürümekten kurtulamayacakYerel seçimlerin telaşına düşen AKP Hükümeti, yaklaşık 1.5 yıldır kapalı olan ve 2005 yılı başında "Swissotel The Grand Hotel Efes" ismiyle açılacağı ilan edilen Büyük Efes Oteli'ni unuttu. Emekli Sandığı'nın son 3 yılda 2.2 milyon dolar zarar eden 6 büyük oteli için (Efes, Stad, Maçka, Çelik Palas, Büyük Tarabya ve Büyük Ankara) 2002'de hazırladığı "Emek Otellerinin Yenilenme ve Modernizasyonu ile Uluslararası Otel Zincirleri Eliyle İşlettirilmesi Projesi" kapsamında yenilenip 2004 sonunda 15 yıllığına Swissotel'e devredilmesi gereken Efes Oteli'nde sabırlar taşmaya başladı. Üstelik 4. İktisat Kongresi için acil ödenek çıkartılıp yenilenmesine başlanan Efes Oteli Convention Center'da çıkan yangın nedeniyle projede geriye bile gidildi.

Bütçe "fos" çıktı
6 oteli kapsayan proje için 2003 bütçesinden ayrılan sadece 9 trilyon liralık ödeneğin ardından tüm gözlerin çevrildiği 2004 bütçesi de umutları kırdı. Mercure Otel'in de kapanmasının ardından Efes Oteli'nin açılmasının geciktirilmesi, yıllardır turizmde hakettiği payı alamayan İzmir'i zor duruma soktu. Üst düzey bir Emekli Sandığı yetkilisi, "Bize gelen bilgiler hiç de içaçıcı değil. Ödenek rakamı yine sembolik kalacak. Kaynak olmadığı için otellerde yenileme çalışmaları durduruldu" dedi.
Efes ve diğer otellerin söz verildiği tarihlerde anlaşma yapılan uluslararası zincirlere devredilememesi halinde Türkiye'nin tazminat ödeme tehlikesiyle karşılaşabileceğini belirten yetkili, "Buna hakları var. Çünkü tüm sözleşmelerde cezai maddeler de bulunuyor. Üstelik bu sözleşmelerin hepsi Uluslararası Tahkim'e tabi. Bu nedenle Efes'i de söz verdiğimiz gibi 2004 sonuna kadar yenileyip devretmemiz gerekiyor. Swissotel ve diğer zincirler, uluslararası tanıtımlara çok önceden başladılar" dedi.

Onaylansın yeter
"Bu İzmir için resmen cinayet" diyen isminin açıklanmasını istemeyen yetkili, "Elimizden geleni yaptık. Yenileme projeleri de aylar önce bitti. Ancak yapım ihalelerine çıkacak kaynağımız yok" dedi. Akbank'la proje için daha önce yapılan 100 milyon dolarlık oto finansman kredi anlaşmasının hala geçerli olduğunu belirten yetkili, şöyle konuştu:
"Ödenekten vazgeçtik. Yüksek Planlama Kurulu, artık bu krediyi alıp harcaması için Emekli Sandığı'na yetki versin yeter. Ancak o da yapılmıyor. Emekli Sandığı'nın bağlı bulunduğu Maliye Bakanlığı'nın bunu YPK'nın gündemine taşıması gerekiyor. Oteller hizmete girince, 9 yıl olarak öngörülen bu kredinin geri ödemesi, elde edilecek kazançla kısa sürede yapılabilir. Çünkü bu proje hayata geçtiğinde devletin her yıl 30 milyon dolar geliri olacak."

Tazminat gündemde
Emekli Sandığı'nın Emek Proje şirketi aracılığıyla yürüttüğü projede uluslararası zincirlerle 15 ve 30'ar yıllık sözleşmeler 2002'de imzalandı. İzmir Efes ve Bursa Çelik Palas işletme hakkı Swissotel'lerin işletmecisi Raffles İnternational'a verilirken İstanbul Büyük Tarabya ve Büyük Ankara otelleri Milenyum Grubu'na, Ankara Stad ve İstanbul Maçka otelleri Radison SAS Grubu'na kiralandı. O tarihte Emekli Sandığı Vakfı'na ait olan fakat Hilton tarafından işletilen bir otelden elde edilen geliri sağlamadığı açıklanan proje kapsamındaki bu 6 otelin yenilenmesi için toplam 160 milyon dolarlık harcama yapılacağı belirtildi.
Ancak 10 Temmuz 2002'de Akbank'tan sağlanan 9 yıl vadeli ve ilk 30 ayı geri ödemesiz 100 milyon dolarlık krediye harcama onayı verilmediği için proje hala hayata geçirilebilmiş değil...

30 milyon dolar gelir
Emekli Sandığı'na yılda 30 milyon dolar gelir kazandırması beklenen projeyle otellerin 2004 yılından itibaren kademeli olarak işletmeye açılması planlanıyordu. Ankara Stad Oteli için teslim tarihi 3 Aralık 2003, açılış tarihi de 15 Ocak 2004 olarak belirlenmişti. Ancak orada da çalışmalar durdu. Bu arada yıkılıp yerine 5 yıldızlı otel yapılacak olan Maçka Oteli'nde ise çalışmalar ilerlemiyor.
Yeni Asır 19 Ekim 2003'te Efes Oteli'ne kapandığından bu yana tek çivi bile çakılmadığını yazmış ve kredi konusundaki pürüzlerin aşılması gerektiğini dile getirmişti. Ancak geçen sürede hiçbir gelişme sağlanamadı.

Bugüne kadar neler yapıldı?
Mayıs 2002: Swisotel markasının sahibi Raffles İnternational'la yönetim, lisans ve teknik yardım anlaşmalarından oluşan sözleşmeler paketi imzalandı.
Eylül 2002: Büyük Efes Oteli tasfiye edildi.
Ekim 2002: Otelin eşyaları müzayede yoluyla satıldı.(14-18 Ekim)
Eylül 2003: Bitirilen yenileme projeleri otelin bahçesinde düzenlenen kokteylle İzmirlilere tanıtıldı ve otelin 2005 yılı başında İzmirlilerin hizmetinde olacağı bizzat Emekli Sandığı yetkililerince ilan edildi.
Aralık 2003: (6 Aralık) Efes Oteli'nin arka bölümünde yer alan ve 4. İktisat Kongresi'ne yetiştirilmesi planlanan Efes Convention Center'da geçtiğimiz ay yangın çıktı. Yangında Convention Center, kullanılamaz hale geldi.

Giriş bölümü değişecek
Yenileme sonrası otelin giriş kapısı cadde tarafından ana bina kısmına alınacak. 406 odalı otelde Türk hamamının da dahil olacağı Amrita Spa, sauna, olimpik ölçülerde kapalı havuz, açık havuz, tenis kordu, 300 araçlık otopark, 4 restoran, özel yemek salonları ve 21 mağazanın bulunduğu bir alışveriş merkezi bulunacak.

Aktan: Bize talep gelmedi
Öte yandan konuyla ilgili soruları cevaplandıran Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan, "Emekli Sandığı bize bağlı özerk bir kurum. Bu krediyi kullanma talebini Yönetim Kurulu kararı olarak bize iletecekler. Biz de YPK'ya sunacağız. Ancak bize hiç böyle bir yazı gelmedi" demekle yetindi.

328 milyon dolar kar
Emekli Sandığı'nın hesaplamalarına göre, 3 zincirden 15 yılda alınacak kar paylarına göre devletin son 3 yılda yüzde 40 dolulukla çalışıp 2.2 milyon dolar zarar eden 6 otelden elde edeceği gelir şöyle:
Kar payı : 328 milyon dolar, anapara ve faiz ödemesi: 144 milyon Dolar, net nakit girişi: 184 milyon dolar. Ancak bu hesaplar Maliye Bakanlığı kredi için gerekli onayı vermediği için havada kalıyor.

http://ya2004.yeniasir.com.tr/01/12/index.php3?ka ...lum=gunluk


En son Bülent tarafından Çrş 28 Arl 2005, 16:48 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi


xgokhan
17 yıl önce - Pts 12 Oca 2004, 13:23

Bu sadece bu otel degil tum proje dahilindeki otellerde insaati durdurmus. Okuduguma gore Macka'daki otel haric tum insaatlar para bekliyor. Neredeyse bitip acilisi icin ilanlar bile verilen Ankara Radisson SAS da acilisini erteledi bu yuzden.

Saygili
17 yıl önce - Çrş 14 Oca 2004, 20:19

Bu sekilde giderse bu Otellerin durumu pek AK olmayacak. Karanlik gibi görünüyor. herkez topu bir birine atiyor. fakat onaylamayan Maliye Bakanligi.

Bu bakanlikdanda bu beklenir zaten, € ile Ihracat yap TL ye cevir Daha sonrada $ kuru üzerinden hesapla. Ihracaat patladi de. Bir seyler patladi fakat bu Ihracat degil.


Bülent
17 yıl önce - Çrş 14 Oca 2004, 20:39

Bu konuda Yeni Asir'da yine bir haber var.

EFES OTELİ'Nİ KURTARACAK PROJE BEKLEMEDE
Bu krediye onay vermem

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, "Belge bende. Swissotel, Radisson SAS, Milenyum gruplarıyla yapılan anlaşmayı tekrar inceliyoruz" dedi

Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü ile Maliye Bakanlığı tarafından aranan "İzmir Büyük Efes Oteli yenileme kredisi onay belgesi"nin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'da olduğu ortaya çıktı. Emekli Sandığı'nın uluslararası zincirlere kiraladığı 6 büyük otelin yeniden açılması için yaşanan kaynak sıkıntısı skandalında son perde 'işbitiriciliği ile tanınan' Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın açıklamalarıyla yaşandı.
Unakıtan, devletin gerekli ödenek ayırmadığı, otellerin yenilenmesi için Emekli Sandığı'nın Akbank'tan alacağı 100 milyon dolarlık kredi onayını kendisinin beklettiğini açıkladı. Yeni Asır'ın konuyla ilgili ısrarlı yayınları üzerine açıklama yapan Unakıtan, "Bundan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bilgisi var. Yeni bir değerlendirme yapıyoruz, bu nedenle kredinin kullanılması için gerekli onayı şimdilik vermedim" dedi.

Sorun projede
Türkiye'nin, uluslararası zincirlere 'devir tarihi' konusunda verdiği sözü tutamaması nedeniyle tazminat ödeme zorunda kalabilecek olmasına rağmen Bakan Unakıtan'ın bu açıklaması, projenin geleceği konusunda kafaları karıştırdı. Bakan Unakıtan ve hükümetin, asıl sıkıntısının projenin bazı bölümleri ve Swissotel, Radisson SAS, Milenyum gruplarıyla yapılan anlaşma koşullarından duyulan rahatsızlık olduğu belirtildi.

Süre azaldı
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın bu açıklaması Hükümetin bu projeyi askıya alıp bu zincirlerle yeni koşullarda masaya oturmayı planladığı şeklinde yapılan yorumlara ağırlık kazandırdı.
5 yıldızlı Mercure Oteli de kaybeden, İzmir'de 1.5 yıldan fazla süredir kapalı tutulan Efes Oteli'nin yenilenmesi için hala bir çivi bile çakılmaması sabırları taşırdı. Emekli Sandığı, Swissotel markasının sahibi Raffles international'la Mayıs 2002'de yaptığı anlaşma gereği, Büyük Efes Oteli'ni yenileyerek en geç 16 Kasım 2004'te teslim etmesi gerekiyor. Devir işleminin gerçekleşmemesi durumunda ise yapılan anlaşma gereği Swissotel'in Uluslararası Tahkime başvurma ve uğradığı zarardan dolayı tazminat talep etme hakkı bulunuyor.

Projeler hazır
Eylül 2002'de kapatılan Efes Oteli'nin yenilenme projeleri Eylül 2003 yılında bitirildi. Ancak Emekli Sandığı yeterli kaynağı olmadığından yenileme inşaatı için ihaleye çıkamadı. Bu arada acil olarak ödenek çıkartılıp Şubat'ta yapılacağı açıklanan 4. İktisat Kongresi'ne yetiştirilmeye çalışılan otelin Convention Center'ı çıkan yangınla kullanılamaz hale geldi.
Emekli Sandığı, yüzde 40 dolulukla çalışıp 3 yılda 2.2 milyon dolar zarar ettiği bu otelleri devrettikten sonra, aylık 30 milyon dolar gelir bekliyor.
Yapılan bu hesaplamalara göre 15 yılda devletin kasasına 328 milyon dolar girecek. Bunun karşılığı olarak proje ve yenileme çalışmaları için 144 milyon dolar harcanacak. Neticede 184 milyon dolar kar edilmiş olacak.

Bugüne kadar neler yapıldı
Mayıs 2002: Swisotel markasının sahibi Raffles İnternational'la yönetim, lisans ve teknik yardım anlaşmalarından oluşan sözleşmeler paketi imzalandı
Eylül 2002: Otel tasfiye edildi
Ekim 2002: Eşyalar müzayede yoluyla satıldı. (14-18 Ekim)
Eylül 2003: Bitirilen yenileme projeleri otelin bahçesinde düzenlenen kokteylle İzmirliler'e tanıtıldı ve Otel'in 2005 yılı başında İzmirliler'in hizmetinde olacağı bizzat Emekli Sandığı yetkililerince ilan edildi.
Aralık 2003: İktisat Kongresi'ne yetiştirilmek için acil kaynak bulunup yenilenmesine başlanan Convention Center'da yangın çıktı.

OTELLERİN DEVİR TARİHLERİ
Otel / Tarih / Devredilecek zincir

B.Efes / 16.11.2004 / Swissotel
B.Tarabya / 30.09.2004 / Milenyum
B.Ankara / 28.09.2004 / Milenyum
Çelik Palas / 27.11.2004 / Swissotel
Maçka / 05.03.2005 / Radison SAS
Stad / 03.12.2003 / Radison SAS


http://ya2004.yeniasir.com.tr/01/14/index.php3?ka ...lum=gunluk


Bülent
17 yıl önce - Cum 16 Oca 2004, 03:16

En üst yetkili Türkiye'ye geliyor

Büyük Efes Oteli'nin de içinde bulunduğu 6 büyük Emekli Sandığı otelinin yenilenme çalışmalarındaki gecikme bu otelleri kiralayan uluslararası zincirleri de alarma geçirdi.
Büyük Efes ve Bursa'daki Çelik Palas Otelleri'nin işletmesini 15 yıllığına kiralayan Swissotel'in Dünya Genel Müdürü Meinhard Huck, sorunun çözümü için Emekli Sandığı ve Maliye Bakanlığı'yla görüşmek üzere Türkiye'ye geliyor. Huck'un ziyaretinin önümüzdeki günlerde gerçekleşeceğini belirten Swissotel'in Efes Oteli'ne Genel Müdür olarak atadığı Andre Muhlemann, "Bundan sonraki süreç genel müdürümüzün bu görüşmeleri sonucunda daha iyi netleşecek" dedi.

Bilgi alamıyoruz
Projenin ilerleyişinde bir gecikmenin yaşandığını ve otelin kendilerine devir tarihinde sorun yaşanabileceğini bildiklerini belirten Muhlemann, "Ancak bugüne kadar ne Emekli Sandığı ne de başka bir kanaldan 'sorunun ne olduğu' konusunda bilgilendirilmedik. Şu an sadece Yeni Asır'ın yayınladığı haberleri takip ediyoruz. Bu amaçla da genel müdürümüz Türkiye'ye gelme kararı aldı. Kendisi Ankara ve İstanbul'da temaslarda bulunacak. Programı henüz tam netleşmedi ancak İzmir'e gelmesi de sözkonusu olabilir" dedi.
Emekli Sandığı'yla bu oteller için imzaladıkları protokoller olduğunu belirten Muhlemann, "Biz bu protokol çerçevesinde üzerimize düşenleri yerine getiriyoruz" dedi.
Muhlemann, devletin sözleşmede verdiği sözleri tutmaması ve otelin 2004 Kasım ayında kendilerine devredilmemesi durumunda tazminat isteme haklarını kullanıp kullanmayacakları yönünde bir açıklama yapmadı.
Efes ve Çelik Palas otellerini şimdiden tüm dünyada tanıtmaya başladıklarını belirten Muhlemann, "En son Berlin ve Moskova'da düzenlenen turizm fuarlarında bunu yaptık" dedi.

http://ya2004.yeniasir.com.tr/01/15/index.php3?ka ...lum=gunluksayfa 1
123 ... 131415   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR