Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Erkan YILMAZ
12 yıl önce - Cmt 20 Ekm 2007, 19:27
Servis araçlarının trafiği tıkamaları ve rastgele park yapmaları


Servis otobüsleri ile ilgili dün gördüklerimden sonra hiç birşeye şaşırmam artık herhalde.

Maslak'ta Karafırın önündeki köprülü kaşağın altındaki duraktaydım dün akşam 17:40 sıralarında.
Levent yönüne giden otobüslerin durağında bekliyordum. Ziraat bankasının servis otobüsleri durağın hemen gerisinde dizilmişlerdi.

Durağa girmeyerek nezaket göstermişler ancak 3 otobüs yan yanaydı. Belediye otobüsleri 4. şeritten yolcu alıyorlardı.

18:15 gibi araçların hepsi birden hareket ettiler. Onların yüzünden yola kadar taşmış otobüs bekleyen insanların üzerine doğru sürerek. O sırada ortaya bir polis çıktı. Servislerin yola katılımlarını sağladıktan sonra ortadan kayboldu.

Benim şahit olduğum 35 dk boyunca ortalıkta olmayan polis neden bu rezalete izin veriyor anlamak mümkün değil.

Erkan Yılmaz


Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cmt 20 Ekm 2007, 19:33

Galata Köprüsü üzerinde, sağ şeridi işgal ederek saatini bekleyen otobüs ve midibüsleri de unutmamak gerek...

Akın KURTOĞLUErkan YILMAZ
12 yıl önce - Cmt 20 Ekm 2007, 19:40

Bu sorunla bir dönem Hıncal Uluç çok ilgileniyordu. Sık sık yazardı servis araçlarının yarattığı rezaleti.

Artık o da bıraktı.

Erkan Yılmaz


Onur Y.
12 yıl önce - Cmt 20 Ekm 2007, 19:41

Aynı servis olayları Esentepe'de iş çıkış saatlerinde sıklıkla oluyor.Utanmayıp koskaca servis aracını İETT otobüs durağının önüne park ediyolar.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cmt 20 Ekm 2007, 19:44

İstanbul'un belli noktalarında, trafiği aksatmayacak şeklide servis araçlarının bekleyeceği ve kalkış yapacakları alanlar oluşturulmalı. Servis araçlarını kullananlar da (bir zahmet artık), işyerlerinin hemen kapılarının eşiklerinden otobüslerine/midibüslerine binmek yerine, bir miktar yürüyerek bu alanlara ulaşmalı ve kendi servis araçlarını bularak binmelidirler.

Akın KURTOĞLUErkan YILMAZ
12 yıl önce - Cmt 20 Ekm 2007, 19:54

Aslında Maslak gibi yerlerde servislerin büyük çoğunluğu plazalardaki işyerlerine ait.
Bu binalarında hepsinde otoparklar mevcut. İstenirse servislerin otoparklardan hareket etmesi sağlanabilir.

Ancak otopark çıkışları kısıtlı olduğundan aynı anda hareket eden servislerin birbirlerini beklemeleri gerekecek. 5-10 dakika kaybedecekler burada. Bunu servisçilerde o araçları kullanan yolcularda istemezler.

Kendileri o 5-10 dakikayı kaybetmemek için trafiği arapsaçına çevirerek diğer insanların çok daha fazla zamanlarını çalmayı normal görüyor olmalılar.

Kendi kendilerine böyle çözümler üretmeyeceklerine göre yerel otoritelerin bunu zorlaması gerekmekte. Ama onlarında bu konuda adım atmaya hiç niyetleri yok.

Erkan Yılmaz


Çağrı Tekin

12 yıl önce - Pzr 21 Ekm 2007, 00:05

Anadolu Yakası'nda Cevizli Köprüsü üzerinde de Askeri Dikimevi'nin servisleri bekliyor. Fakat trafik açısından fazla önemli olmadıkları için trafiği tıkamıyorlar. Ancak bir otoyol köprüsünün üzerinde bekleme yapmak ne olursa olsun çok yanlış. Hiç bir trafik polisi ceza yazmazsa, belediyenin hiç bir zorlaması olmazsa olacağı budur tabi.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Pzr 21 Ekm 2007, 07:27

Belediyenin servis araçları da hergün Saraçhane'de yolun sağ şeridini, kimi zaman da iki şeridini kapatıp 1 saate yakın bekliyorlar... Hatta yetmiyor, Haşim İşcan Geçidi'nin üzerindeki yaya yollarına dahi çıkma cür'etini gösteriyorlar. Parkın arkasından kıvrılarak gelen katılım yolunun iki yanındaki kaldırımlara bütünüyle çıkmaları da cabası...

Akın KURTOĞLU


Erkan YILMAZ
12 yıl önce - Pzr 21 Ekm 2007, 13:55

Akın Kurtoğlu demiş ki:
Belediyenin servis araçları da hergün Saraçhane'de yolun sağ şeridini, kimi zaman da iki şeridini kapatıp 1 saate yakın bekliyorlar...


Tam bir hoca-cemaat durumuyla karşı karşıyayız yani.

Trafiğe çözüm üretmek durumunda olan bir kurumunda sorunun bir parçası olmasını izah etmek mümkün değil.

Acaba belediye oluşan durumu bir sorun olarak görüyormu? Çözüme ulaşabilmek için önce sorunu kabul etmek gerek.

Erkan Yılmaz


ümit 806

12 yıl önce - Pzr 21 Ekm 2007, 20:49

Servis araçlarının Libadiye Caddesi'nin uzantısı konumundaki Gürpınar Caddesi'nden Libadiye Kavşağı'na çıkış ve bu kavşaktan Şile yönünde otobana giriş arasındaki kısa bölgede durarak hem Libadiye Caddesi, Hem Libadiye Kavşağı trafiğini tıkadıkları ve aynı zamanda Şile Otobanı'na girmeye çalışan araçların trafik kazası yapmalarına sebep olduklarını daha önce de farklı başlıklarda yazmıştım.

Bahsettiğim bölge aşağıdaki fotoğraftaki döner kavşağın sağ alt köşesidir. Aşağıdan çıkan Gürpınar Caddesi'nden sağa dönüp döner kavşağı kullanarak Şile otobanına çıkmayacak, yani soldan devam edecek araçlarla, kavşağa önceden giren ama sağa Şile otobanına girecek araçlar birbirlerinin yolunu bu bölgede kesmekteler. Bir de sağ tarafa servis minibüsleri dizilince burası iki tarafı da aksatmaya başlıyor. 15BK gibi hem bu caddeden çıkıp hem de Şile Otobanına girecek olan araçlar kavşağa hiç karışmadan kenardan kenardan gidebilecek iken servis araçlarının solundan dolaşmak için ayrıca uğraşmaktalar ve bu da Libadiye Caddesi'nin trafiğini olumsuz olarak etkilemekte.

haritasayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM