Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Efkan Sinan
13 yıl önce - Cum 19 Ekm 2007, 01:13
Fındıkzade - Haseki


Alıntı:
FINDIKZADE: Ufak tefek olduğundan; “fındık” lâkaplı Mustafa Efendi adlı zatın oğlu olan ünlü hattat; “Fındıkzâde İbrahim Efendi”nin, bu semtte Kızılelma'da yaşayıp ölmüş olması, evinin civarına adı geçen lâkabının verilmesine sebep olmuştur.
Akın KURTOĞLU(+)
Meydan ve Kızılelma caddesi
(+)
Eski Color Hotel,şimdi Ramada Old City Hotel oldu.
(+)
Millet Caddesi Aksaray yönü
(+)

(+)
Fındıkzade Tramvay Durağı


(+)

(+)

(+)

(+)
Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yeni binası
(+)


Efkan Sinan
13 yıl önce - Cmt 20 Ekm 2007, 17:09


(+)
Davut Paşa Camisi
(+)
Davut Paşa Lisesi

(+)
Cerrahpaşa, Adli Tıp Binası(+)
Kızılelma Caddesi
(+)
Çukurbostan,Fındıkzade Eğitim Parkı

Çukurbostan, Hagios Mokios Sarnıcı (Fatih-Fındıkzade)

Bu sarnıcın bazı kaynaklarda sözü edilen ve kesin olmayan bilgilere rağmen, İmparator Anastasius I (491-518) tarafından yaptırılmış olması gerekmektedir. İstanbul’un en büyük sarnıçlarından olan Hagios Mokios, hekimoğlu Ali Paşa Cami civarında, Köprülüzade, Gökalp, Sırrı Paşa sokakları ve Cevdet Paşa Caddesi ile çepeçevre kuşatılmıştır.

Likos (Bayram Paşa Deresi), Kara ve Marmara surlarından meydana gelen üçgene hakim tepe üzerinde kurulan sarnıç, ismini güneydoğusunda inşa edilen Ortodoks Hagios Mokios Kilisesi’nden almıştır. 170x147 metre ölçülerinde, dikdörtgen plan şekli göstermektedir. Zemin toprak ile dolduğundan derinliği kesin olarak tespit edilememekle birlikte 12 ile 15 metre derinlikte olduğu sanılmaktadır.

Sarnıcı kuşatan tuğla hatıllı taş duvarlar 6 metreyi bulmakta ve ayrıca iri taş bloklardan yapılan bu duvarların ortalarından iki kalın silme geçmektedir.

Bugün çocuklara yönelik Eğitim Parkı olarak kullanılmaktadır.


Efkan Sinan
13 yıl önce - Cmt 27 Ekm 2007, 13:26

(+)
Hastanenin karşısında
(+)
C.Sunay Otel
(+)

(+)
Haseki Tramvay Durağı
(+)
Selçuk Sultan Camisi(+)
Ara sokaklar
(+)
Fındıkzade'de gece
(+)
Aksaray yönü
(+)
Çapa yönü
(+)
Fındıkzade Tramvay Durağızaferguner
13 yıl önce - Pzr 28 Ekm 2007, 23:53

Alıntı:
Sütunun karşı sokağında ise Bulgur Palas diye bilinen Bolu valisi Habib Bey'in Konağı var. Cerrahpaşa semtinde ihtişamlı bir şekilde semt dokusuna farklılaşarak kendini gösteren bu 6 katlı yapı bulguru fahiş fiyata satıp zenginleşen Mehmed Habib Beyindir. Anlatılanlara göre bina o kadar göz kamaştırıcı döşenmiş ki etraftaki insanların lanetini üzerine çekmiş. Ne varki 1926 yılında ipotek yüzünden Osmanlı Bankası binaya sahip olmuş ve şimdi Osmanlı bankası arşivi olarak kullanılıyor.


Hemen yanındaki binalardan birinde dedemler oturuyodu bi kaç seneye kadar.Binanın içine girmesemde bi kaç defa bahçesine girdim.Kocaman ve inanılmaz bi manzarası olan bi bahçe.İçinde hatırladığım kadarıyla asmalar vardı epey.Üzüm toplamıştık dedemle bi keresinde.
Bi kaç sene önce Garanti bankası Osmanlı Bankası'nı alınca içerdeki arşiv karaköy'e taşındı.Bina bildiğim kadarıyla boş olarak duruyor şimdilerde.


Efkan Sinan
13 yıl önce - Cum 02 Ksm 2007, 15:54(+)
Fındıkzade,Vatan Caddesi bağlantısı,Oğuzhan Caddesi
(+)
Otel Kaya
(+)
Grand Anka Hotel
(+)
Millet Caddesi
(+)
Haseki Hastanesi ve Güzel Bayraklarımızsayfa 1
ANA SAYFA -> İSTANBUL