Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Efkan Sinan
14 yıl önce - Prş 18 Ekm 2007, 14:24
[İST-E1.40] - İstanbul'da Yaşayanların Ödediği, Boğaz Köprüleri ve Otoyol Ücretleri

Boğaz köprüsü ile ilgili birçok başlık var ama bu konuda bilgi bulamadım.Yıllardan beri ödenen boğaz köprüleri ve şehir içinde kalan Anadolu ve Mahmutbey otoyol gişelerinde ödediğimiz ücretler için sizlerin neler düşündüğünü merak ediyorum.
Bence bir şehrin başka bir bölümüne gitmek için para ödemek hiç mantıklı değil,sadece Boğaz köprüsünde otomobiller için alınan 4 ytl,ortalama günlük 200.000 aracın geçtiği(bilgi:Akın Kurtoğlu) düşünülünce yılda yaklaşık ortalama 292 milyon ytl ediyor.Bu ödenen paraların ne kadarı İstanbul'a geri dönüyor?

Bir dönem otoyol gişelerinin şehirdışına alınması tartışılıyordu ama değişen birşey olmadı.Köprü ve otoyol gişelerinde ödeme için kaybedilen zaman ve trafik tıkanıklığı da işin cabası.

Benzer örnekler Türkiye'de yok ama dünyada başka şehirlerde var mı?

Gerekirse başka başlıkla birleştirilebilir.

Fatih Can
14 yıl önce - Prş 18 Ekm 2007, 14:51

Vallahi sehir merkezine girmek icin ucretli olan ulkeler bile var.

Oyle 4 ytl falan da degil ciddi rakamlar bunlar.

Istanbul baskentken koy olan Londrada bile bu sistem uygulaniyor. Istanbul gibi tarihi bir yerin bazi yerlerine tek bir araba bile sokmam ben olsam.

Bu arada otobus kopru gecisli tam 2.6 ytl. 1.3 ytl olanlari da var. Daha ucuz olmasi acisindan oneririm.

Burç

14 yıl önce - Prş 18 Ekm 2007, 15:16

New York'da bir köprü geçişine 11 YTL ödeniyor.
"Ama onlar bizden çok zengin" demeden önce biraz bilgi vereyim :
benzin bizde Amerika'nın 3 katı kadar pahallı!
Aynı arabaya bir Amerikalının ödediğinin 2 katından daha fazla ödüyor "fakir" halkımız.
Zengin New York'lunun metro ücreti de fakir İstanbul'lunun köprüden geçen otobüs ücretine eşit.
Bu durumda arabayla köprü geçişi için çok az para alındığı gayet açık.

Kesinlikle köprü geçişine 2 katı zam yapılması taraftarıyım.

Doğukan.
14 yıl önce - Prş 18 Ekm 2007, 15:28

Alıntı:
Kesinlikle köprü geçişine 2 katı zam yapılması taraftarıyım.

Köprüye zam mı gelsin? Burç bey kendinize gelin İstanbullular bunu hakketmiyor. Vatandaş kaçak geçiyorsa haklıdır 4 YTL gibi bir ücret soygundur millet zaten zor geçiniyor çoğu insan Avrupa yakasında işyeri var ama Anadolu yakasında oturuyor birisi 600 YTL maaş alıyorsa her gün 4 ytl .30= 120 YTL ödemek zorunda kalıyor vatandaşın cebince ne kalıyor 480 YTL benzin masraflarını saymazsak inşallah köprüler bedava olur bir gün.

Burç

14 yıl önce - Prş 18 Ekm 2007, 15:36

Zar zor geçinen adam nasıl araba alıyor, nasıl benzin alıyor?
Tam köprüden geçerken mi fakirleşiyor?

Fakir olsa otobüse biner.

Doğukan.
14 yıl önce - Prş 18 Ekm 2007, 15:38

Araba kısmını kabul ediyorumda sana şu şekilde bahsetmek istiyorum birisi Mercedesi var son model diğeri ise 3 milyarlık eski model şahini var hangisi haklı Mercedesi olan mı Şahini olan mı?

Efkan Sinan
14 yıl önce - Prş 18 Ekm 2007, 15:44

İlk mesajlar otomobil düşmanlarından gelmiş. Tamam otomobil kullanmanın mutlaka bedeli olacaktır ve ben 2003 model ve 1.7 aracım için zaten 670 ytl vergi,103,8 muayene haracı(sadece araca bakmak için aldıklarından),yakıtta %70 vergi,emisyon pulu bedellerini ödüyorum.İstanbul'da adam gibi bir ulaşım sistemi varda biz mi kullanmıyoruz?

cuneyt vulas

14 yıl önce - Prş 18 Ekm 2007, 15:44

anlayayamağım şey ;

Burç Bey e göre İstanbul lular için herşeye zam gayet normal ve müstahak.

bu düşüncesini geçen hafta SUYA ZAM haberinde de "Ben suya ekstra para vermeyeyim de ne olursa olsun" diyen İstanbullu olmaz olsun. diyerek de göstermişti.

Bizler hep burada olacağız ama bakalım bu idareciler burada olacaklar mı?

Bizler tüyleri yolunacak tavuk değiliz.Bir hizmet alıyorsak makul rakamlarla karşılığını öderiz.Ama fazlası istenirse tabiki sesimizi çıkarıp protesto ederiz.

K ö p r ü y e Z a m İ s t e m i y o r u m !

En son cuneyt vulas tarafından Prş 18 Ekm 2007, 15:51 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Doğukan.
14 yıl önce - Prş 18 Ekm 2007, 15:50

Alıntı:
K ö p r ü y e Za m İ s t e m i y o r u m !

Cüneyt bey bu alkışlar size Ben de zam istemiyorum ama gördüğünüz gibi yukarıdaki arkadaşlar zam istiyor ne diyeyim yurdumun insanı

fsaner

14 yıl önce - Prş 18 Ekm 2007, 16:21
köprü ücreti

Alıntı:
Vatandaş kaçak geçiyorsa haklıdır 4 YTL gibi bir ücret soygundur millet zaten zor geçiniyor çoğu insan Avrupa yakasında işyeri var ama Anadolu yakasında oturuyor birisi 600 YTL maaş alıyorsa her gün 4 ytl .30= 120 YTL ödemek zorunda kalıyor vatandaşın cebince ne kalıyor 480 YTL benzin masraflarını saymazsak inşallah köprüler bedava olur bir gün.

Türkiye'de 600 YTL maaş alan hangi insan avrupa yakasındaki işyeri ile anadolu yakasındaki evine hergün ÖZEL ARABASI ile gidip geliyor?

Hiç bir şey kuralların çiğnemesi için geçerli bir neden değildir ve olmamalıdır.

Bu tarz söylemlerle kural tanımamazlığı haklı bir nedenmiş gibi göstermemelisiniz.

Tahsil edilen tutarın az veya çok olduğunu tartışalım ama böyle aykırı örneklerle vede insanları kural tanımamazlığa teşvik ederek değil.

Selamlar

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM