Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
m_emin
10 yıl önce - Çrş 17 Ekm 2007, 23:48
Antalya - Ahi Yusuf Camii Türbesi ve Çeşmesi
(+)(+)(+)(+)(+)
Hüseyin Çimrin

10 yıl önce - Prş 18 Ekm 2007, 00:00
Ahi Yusuf Camii, Türbesi ve Çeşmesi
(+)Antalya’nın en eski mescidi: Ahi Yusuf Camisi

Antalya Kaleiçi, Mermerli Banyo Sokak'ta yer alan bu mescit, yazıtına göre 647 H. (1249) tarihinde Ahi Yusuf adına yaptırılmıştır. Caminin cephesinde çift kanatlı bir kapı ile kapının iki tarafında dikdörtgen şekilli pencereler mevcuttur. Cephe çok sadedir. Kapı ve pencere üzerleri sivri kemer alınlıklıdır. İbadet yerine kuzeydeki kesme taştan yapılmış ve üzerinde bir niş olan bir kapıdan girilir. Mescit kare planlı ve tek kubbelidir. İnşaat malzemesi olarak moloz taş kullanılmıştır. Eski resimlerine bakıldığında, önceleri kuzey cephede sütunlu bir son cemaat yeri bulunmaktaydı. Mescidin içi çok sadedir. Yarım silindir şeklindeki mihrabının iki yanında sivri kemerli pencereleri vardır. Bu mescidin kuzeyinde eski kale duvarları kalıntıları arasında Ahi Yusuf a ait bir türbe bulunmaktadır. İki katlı türbenin üst katına açılan blok taşlardan yapılmış bir kemer göze dikkati çeker. Bu kalıntılardan mescidin eskiden bir külliye olduğu izlemi doğmaktadır. Kornişli saçaklı ve piramidal çatı olup alaturka kiremit ile örtülü mescidin dar sokağında, yapıya bitişik yazıtı oldukça tahrip olmuş bir de çeşme bulunmaktadır. Mescit, 1962 yılında Vakıflar Müdürlüğü'nce ve 1992 yılında Mehmet Yazar tarafından kızı Sema adına restore edilmiştir.

Ahi Yusuf Türbesi
Türbe iki katlıdır. Üst kat zaviye, alt kat mezar odasıdır. Burada Ahi Yusuf un sandukası bulunmaktadır. Bu alan kuzey-güney istikametinde sivri bir tonoz halindedir. Türbenin batı duvarı, üstte kemer şeklinde ve iç yüzeyi işlemeli olarak dışarıya açılmaktadır. Ayrıca türbe duvarına bitişik ve türbenin batısında bulunan bir sivri kemer avluyu değerlendirmektedir. Çatı piramidal ve alaturka kiremitle örtülüdür. Camiyle türbe arasındaki boşlukta üç adet mezar bulunmaktadır. Bunlardan ikisi baş ve ayak taşlı üçüncüsü ise sade ve baş taşlıdır. Mezarlardan ikisinde kitabe vardır.
1. Kitabe: H. 1251 - M. 1835’de vefat eden Alaiyeli Yusuf Kaptan'ın basit mezarına ait kitabe;
2. Kitabe: H. 1275 - M. 1859’da vefat eden ve Ali Mahlis Efendi'nin kerimesi olan Nefise Hanım’ın basit mezarına ait kitabedir.
3. Kitabe: İlk bakışta mezar taşı hissini veren üçüncü bir kitabe, caminin H. 647 - M. 1249 tarihli inşa kitabesidir.


Hüseyin Çimrin
Antalya Kent Tarihçisi


gökhan bice

7 yıl önce - Çrş 16 Mar 2011, 17:39(+)
refik7070
5 yıl önce - Pzr 10 Mar 2013, 11:58
1955 fotografı


  (+)
  (+)


M. Ali Özdoğan
5 yıl önce - Pts 18 Mar 2013, 17:19

Caminin hemen yanında bir türbe vardır. Türbe ile cami arasında tarihi mezarlar vardır. 1998 yılında kimliği ve soyu belirsiz kişiler tarafından birkaç tane mezar taşı kırılmıştı.
Ayrıca Kaleiçinde Ahikızı diye başka bir mescid vardır.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANTALYA