Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Sal 16 Ekm 2007, 01:46
2010'da İstanbul 'Kültür Başkenti' Seçildi: Kentiçi Ulaşımında Yapılacak Yenilikler


2010 Yılında İstanbul, Essen (Almanya) ve Pécs (Macaristan) kentleriyle birlikte "Avrupa Kültür Başkenti" seçildi. Bu konuda, kentiçi ulaşımında birtakım değişiklikler ve modernizasyon çalışmaları başlatılacağı son günlerde Net ortamında dolaşmakla... Bu konuyla ilgili bilgileri burada biriktireceğiz.

Alıntı:
Avrupa Kültür Kenti kavramı 13 Haziran 1985'te Yunanistan Kültür Bakanı Melina Mercouri tarafından ortaya atılmıştır. Daha sonradan Avrupa Kültür Kenti seçilen Atina'ya oldukça olumlu kültürel ve sosyo-ekonomik etkiler olmuş ve bu kentin bir cazibe merkezi haline geldiği görülmüştür.

1999 yılında Avrupa Kültür Kenti, Avrupa Kültür Başkenti olarak değiştirilmiştir.2000 yılından itibaren de finanse edilmeye başlanmıştır. 2005-2019 arasında ise yeni seçim sistemi belirlenmiştir. 2005'ten sonraki seçimlerde bu unvan birden fazla kente verilmesi kararlaştırılmıştır. 2010 yılındaki Avrupa Kültür Başkent'lerinden biri de İstanbul'dur.

Akın KURTOĞLU


Fatih Can
14 yıl önce - Sal 16 Ekm 2007, 09:49

Oncelikle sunu soylemek gerek ki Istanbul her zaman Dunyanin kultur baskentidir, Avrupada cogu sehir daha tarlayken Istanbulda ticaret yapiliyordu.

Bu konu ile ilgili su metrobus hatlari kisa donem cozumu olarak dusunuluyor sanirim.


Burç

14 yıl önce - Sal 16 Ekm 2007, 11:30

170 bin nüfuslu bir Macar kasabası ile aynı seviyede kabul edilmek bence utanç verici.
Kiliseye çevrilmiş bir Osmanlı camisinden başka tarihi bir yapıtı olmayan bir kasaba.
Ulaşım konusunda ise herhalde bisikletle tüm kasabayı 15 dakikada boydan boya geçersin.

Diğeri de Essen Almanya.
İstanbul Roma imparatorluğunun başkenti iken barbarların yaşadığı bir orman...
Daha 60 yıl önce bile Yahudilerin fırınlarda yakıldığı bir şehir, "Kültür başkenti" oluyorsa,
İstanbul olmasaydı keşke.


Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Sal 16 Ekm 2007, 11:35

Ayrıca daha evvelki yıllarda sadece tek bir kent seçilirken, son bir-iki senedir 2'ye çıkartılmış bu sayı... Şimdi de: 3!...

Akın KURTOĞLU


İSMAİL ÇELİK

14 yıl önce - Sal 16 Ekm 2007, 18:26
İSTANBUL BİR TARİHTEN ÇOK ŞEY İFADE EDER


İstanbul'un bir Türk şehri olduğunu Dünya'ya tanıtmak için güzek bir fırsat bence.Herşey Roma'dan kalmadı ya bizimde çok eserimiz var bu şehirde ve yer adlarının çoğu Türkçe veya Türkçeleşmiş isimler,eğer medeni millet olmazsak yapabilirmiydik bunu?Boğaziçi tamamen bzim medeniyetimiz,Roma zamanında buralar ıssızdı.Ayasofya ile övünüp dururlar ;o Ayasofya günümüze nasıl geldi biliyormusunuz?2.Selim zamanında Mimar Sinan'ın yaptığı restorasyonla geldi günümüze?Roma son döneminde Ayasofya'yı tamir ettirecek mimar bulamamıştı ve biz yollamıştık mimar,bunları anlatmanın tam zamanı;fetettik şehri yıktık mı hayır,işte Roma eserleride bu sayede ayakta yoksa onlardanda birşey kalmazdı.

drvirgaba

14 yıl önce - Sal 16 Ekm 2007, 21:27

Bence 2-3 ya da 5 önemli değil..önemli olan seçilmek..çünkü biz ancak bu şekilde ciddi kentsel dönüşüm programlarından istifade edebileceğiz.

Ali Cemal
14 yıl önce - Sal 16 Ekm 2007, 21:41

Evet hatırlıyorum kentsel olarak yararlandığımız bir habitat zirvesi vardı oda bu hayallerle başlamıştı ama habitat sayesinde kazandığımız tek şey İstanbul'da kaybolan yabancılar ve Kırmızı renkli kaldırımlar. Kaybolan yabancılar zaten ülkelerine döndü Kırmızı Boyalı kaldırımlarda zamanla söküldü ve işte İstanbul'un habitat zirvesinden kazandığı. Buda ondan farksız olacağını sanmıyorum. Marmaray ve Yenikapı - Taksim Metrosu bu tarihte bitmeyecek, yani bu tarihe kadar ne bir değişiklik olur İstanbul'da nede kentsel dönüşüm kimse pembe tablolar çizmesin hayal kırıklığına uğrarız.

Alıntı:
Avrupa Kültür Kenti kavramı 13 Haziran 1985'te Yunanistan Kültür Bakanı Melina Mercouri tarafından ortaya atılmıştır. Daha sonradan Avrupa Kültür Kenti seçilen Atina'ya oldukça olumlu kültürel ve sosyo-ekonomik etkiler olmuş ve bu kentin bir cazibe merkezi haline geldiği görülmüştür.


Bunada pazarlama olayı denir. Biz İstanbul'daki Şampiyonlar ligi final maçından bile habersiz olan insanlar ve Formula 1 'in İstanbul'da yapıldığı halde ne olduğunu bilmeyen insanların ülkesinde yaşıyoruz. Ne kadar dünya bizi tanımaya çalışsada biz daha kendimizi tanımıyoruzki...ANA SAYFA -> ULAŞIM