Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Prş 11 Ekm 2007, 22:23
[İST-A1.242] - İETT Otobüs Duraklarında Yolcu Bilgilendirme ve Yönlendirme Bilgileri Yeterli mi?İstanbul kentiçinde, mevcut onbin civarındaki otobüs durağında sadece o durağın ismi yazılıdır ve de üzerinde ortalama 1 senelik eski bir harita bulunmaktadır. Bu haritaların bir köşesinde küçük puntolarla oradan geçen hatlar listelenir ama zaman içinde kimileri iptal edilmiştir, kimilerinin ise yolu değişmiştir. Ayrıca yeni ilâve olunanlar da burada haliyle yer almamaktadırlar.

İETT, uydu sistemiyle hatlarda dijital bilgilendirme çalışması yapmakta olup, bunun devreye girmesi nereden baksanız 2-3 seneyi bulacaktır. Bu aradaki zaman zarfında duraklarda nasıl bir düzenleme yapılmalıdır?

Tarifeler asılarak frekanslar ve güzergâhlar yazılmalı, harita üzerinde mevcut durak işaretlenerek, sadece oradan geçen hatlar koyu bir çizgiyle belirtilerek bunlar ön plana çıkartılmalıdır. Böylece bir bakışta o durak sayesinde nerelere, ne şekilde ulaşılabilineceği bilinmelidir haslk tarafından... Tüm İstanbul haritasını asmaktansa, durağa yönelik bölgesel bilgilendirmeler çok daha faideli olacaktır.

Akın KURTOĞLU


Çağrı Tekin

14 yıl önce - Prş 11 Ekm 2007, 22:36

Ben bu bilgilerin bir seneden daha yaşlı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Clear Channel tipi duraklarda da yer alan haritalar da tamamıyla anlaşılmaz. Durakların içinde artık oradan geçmeyen ya da iptal olan hatlar yer alırken, yeni açılmış hatların izi yok. İETT'nin bunları güncellemesi o kadar masraflı olmayacak bir iş. En azından duraktan geçen hatların yer alması gerekir durakların üzerinde.

:BARIŞ:

14 yıl önce - Prş 11 Ekm 2007, 22:38

Alıntı:
İETT Otobüs Duraklarında Yolcu Bilgilendirme ve Yönlendirme Bilgileri Yeterli mi?


Bence kesinlikle değil.

Ahmet kardeşimin dediği gibi hemen hemen Çoğu durak'da Kaldırılmış hatlar yazıyor.Bilmeyen bir insan beklemeye kalksa vallahi acırım o insanın haline.


Meriç Erdem
14 yıl önce - Prş 11 Ekm 2007, 22:46

Bir de hattın pik hat olduğu yazılsa... Onları da bekleyen oluyor saatlerce...

Enes A.
14 yıl önce - Prş 11 Ekm 2007, 22:57

İETT hani gps destekli yol bilgisi veren duraklara geçiyordu? Hangi otobüsün kaç dakika sonra geleceğini öğrenecektik.Demek ki atıp tutmak değil, zor olan çalışıp yapmak.Nejat Bilginoglu

14 yıl önce - Prş 11 Ekm 2007, 23:00

Bende yetersiz olduğu kanâtindeyim. Lâkin, çoğu kişi o harita yada altlarda bulunan yönlendirme bölümünü okumak yerine,ya, duraktan bir kişiye, yada , otobüs şöförlerine soruyorlar.

Nejat BİLGİNOGLU


:BARIŞ:

14 yıl önce - Prş 11 Ekm 2007, 23:12

Ne yapsınki İnsanlar. Durakdaki Hat güzergah yazıları bile okunmuyorki.Gerçi okunsada işe yaramazki.

En iyisini yapıyorlar bi başkasına sormaklar.


Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Prş 11 Ekm 2007, 23:26

Aslında çözümü çok basit. Hatların ORER'lerinin tutmayacağı belli ama hiç değilse o hattın isminin yanına, ortalama kaç dakikada bir geçtiği yazılabilir. Bu liste sabah/öğle/akşam/gece olarak dört şekilde hazırlanır: Meselâ; Zirve saatlerde: 5-10 dakika, ara saatlerde: 20 dakika, gece saatlerinde: 60 dakika (ya da akşam 21:20'den sonra sefer yoktur gibi ek bir ibare) gibi...

Ayrıca pik sefer olup olmadığı da belirtilir. Her hattın altına, bu duraktan sonra gidebildiği durakların önemlileri de yazılır; 82 hattının Fındıkzade'deki ara durağında, sağa doğru ilerleyen tarafına meselâ, ilgili yerine; "Aksaray-Saraçhane-Unkapanı-Perşembepazarı-Karaköy-Eminönü" şeklinde...

Aynı şekilde, "Fındıkzade" durağındaki harita da lokal hazırlanır ve o durak büyükçe bir daire içine alınarak, doğu ve batı yönünde nerelere kadar gidilebileceği, durak adları ve hat numaraları işlenerek sunulabilr.

Akın KURTOĞLU


Burç

14 yıl önce - Prş 11 Ekm 2007, 23:27

Ben gece sekiz gibi bir durakta yarım saat otobüs bekledim,
meğer o hatta son otobüs zaten saat sekizde kalkıyormuş, onu da kaçırmışım.
Bunun bir şekilde hat üstündeki duraklarda yazması lazım.

Ayrıca, tam bir yıl önce yazdığım çok önemli bir konuyu tekrar yazmak zorundayım.
(Ne işe yarıyorsa?)
İETT'nin telefonla aranılabilmesi lazım. Sanırım telefon çağına geçmek için zaman geldi!
Cep telefonundan açıp : "falanca yere nereden hangi otobüsle gidebilirim,
ne kadar otobüs beklerim?" diye soru sorabilmeli yolcular.


Enes A.
14 yıl önce - Prş 11 Ekm 2007, 23:46

İstanbul ULAŞIM için bu seçenek söz konusu.4440088'i telefonla arayıp tramvay,metro ve füniküler saatlerini öğrenebiliyor güzerhag önerisi alabiliyorsunuz.

İETT'nin de en kısa zamanda geçmesi dileğiyle.sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM