Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Rifat Behar
11 yıl önce - Prş 11 Ekm 2007, 17:37
[İST-B1.125] - Enteresan Bir Vapur Hattı: "Eminönü-Beşiktaş"

İşim Eminönü'nde, evim Mecidiyeköy'de. Bugüne kadar ulaşım için tramvay-füniküler-metro kombinasyonunu kullanıyordum. Füniküler açılınca ulaşımın tamamını raylı sistemlerle yapabildiğim için kendimi şanslı sayıyordum. Gel zaman git zaman bu seçim beni birçok açıdan yormaya başladı. 3 biniş için 2 akbil, merdiven in, merdiven çık, havasız metro araçları vs nedenlerle bu yolculuklar gözümde sevimsizleşme başladı ve Eminönü Gayrettepe arası yolculuklarda denizyolunu kullanmaya başladım.

Eminönü- Beşiktaş vapur, sonra 30 A Beşiktaş- Mecidiyeköy körüklü Citaro.

Bu şekilde hayatım acayip kolaylaştı. Nedenleri saymakla bitmiyor:

(+)

İstanbul'un her yeri denizile çevrili ancak bunu yeterince kullanamıyoruz.

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Prş 11 Ekm 2007, 20:28

Rifat o kadar güzel bir alternatif keşfetmiş ki, tebrik etmek gerekli... Keşke bütün hemşehrilerimiz kendilerine birtakım alternatifler bulabilseler ve bu alternatiflerin içinde denizyolu da yer alsa (tabi ki, biraz da İDO'nun sütüne kalmış bir durum. İlginç hatlar koydukları sürece, halkı kademe kademe çekecekler kendilerine. Yeter ki; vizyonun açısını geniş tutmayı becerebilsinler ).

Yıllar evvel bu iki iskele arasına günboyu mekik motorbot hatları konulmuştu ama, reklâmı yapılamadığı ve milletin ayağı tam anlamıyla alışamadığı için ilgi görmemiş, kısa süre sonra da seferler iptal edilmişti. Halbuki, kamu hizmeti gören işletmelerin zararına da olsa, bu tarz birtakım kısa hatları sürekli serviste tutmaları gerekir.

Akın KURTOĞLU

simon

11 yıl önce - Sal 16 Ekm 2007, 01:24

Gerçekten'de enteresan ama güzel bir alternatif. Akşam iş çıkışı saatlerinde İstanbul'un birçok noktalarında trafik çekilmez bir hal alıyor. Fakat bu trafik sıkışıklıkları ve de karada hizmet veren toplu taşıma araçlarında ki kalabalıklık bazende bizleri alternatif üretmeye zorlar. Ancak her yerin farklılığı muhakkak kaçınılmaz.

Rıfat üstadın keşfettiği alternatif bir çoğu için kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi diye tepki verebilirler. Çünkü deniz'e yakın, hatta şehrin göbeğinde çalışıp, akşam eve en çabuk nasıl varabilirim düşüncesinde olan insanların çoğu yolunun üzerinde olsa bile ki vapurun saati denk gelse dahi ne yazık ki hep kara taşıtlarıyla, balık istifi gibi gitmeyi tercih ediyorlar. Örneğin Eminönü'nden Boğaz vapuruyla Başiktaş'a gitmek sırf Beşiktaş'ta ve ya yakınlarına oturanlara mahsus değildir. Mühim olan değişik bir yol keşfedip rahat rahat gidebilmek işte bütün mesele bu.

Enes Zengin
11 yıl önce - Sal 16 Ekm 2007, 01:44

Aynı yaka arasında yapılan başka seferler var mı peki?

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Sal 16 Ekm 2007, 01:48

Sadece zirve saatlerde Eminönü kalkışlı bir miktar vapur ve motor hattı var. Bunlar Avrupa sahiline paralel giderek bazı iskelelere uğradıktan sonra, Anadolu tarafındaki bir iskelede gece bağlayıp, sabah da buradan kalkarak, aynı yolla Eminönü'ne geri dönmekteler... Bunun haricinde sahile paralel bir hat yok.

Akın KURTOĞLU

İSMAİL ÇELİK

11 yıl önce - Sal 16 Ekm 2007, 18:32
BOĞAZİÇİ HATTI

Bende 3-4 ay bu hattı kullandım.İşten çıkıp saat 18:00-05 gibi Eminönü'nde oldummu; 18:10 Beşiktaş-Emirgan-Sarıyer-R.Kavağı motorunabinerek Beşiktaş'a gidiyordum.Onu kaçırırsam 18:20 ve 18:25 vapurları vardı biri Beşiktaş-Paşabahçe-Beykoz biride Beşiktaş-Kuzguncuk-Çengelköy'e gidiyordu,onlarıda kaçırırsam 18:50'de Sarıyer'e gene motor vardı.İlk anlattığım 3 sefer çokta dolu oluyordu.

Cem Telgeren
11 yıl önce - Sal 16 Ekm 2007, 18:55

Bilhassa akşamüstü saatlerinde Eminönü-Beşiktaş arası araç trafiği inanılmaz derecede yoğun oluyor. Eminönü'nden Kabataş'a tam bir saatte gittiğimi bilirim bu trafik yoğunluğunda. Bu yüzden söz konusu vapur hattını bu güzergahı kullanmak zorunda olanlara hararetle tavsiye ederim. Şehrin bu kadar içinde olup da şehir stresinden bu kadar uzakta rahat bir yolculuk yapabilme şansı sanırım çok fazla şehirde yok. İşte İstanbul bu yüzden eşsiz bir şehir aslında. Pek sanmıyorum ama hala boğaz vapurunda yolculuk yapmamış olanlar varsa en kısa zamanda bu tecrübeyi edinsinler. Şundan kesinlikle eminim bu yolculuk sonunda İstanbul'lu olmaktan dolayı ya da bu şehirde yaşıyor olmaktan dolayı mutlu olacaklardır.

Ali KILIÇ

11 yıl önce - Sal 16 Ekm 2007, 19:15

Akşam eve dönüş saatlerinde ve günün diğer saatlerinde Eminönü'nden kalkıp boğaza giden ve boğazdan gelip Eminönü'ne giden bütün seferler (günde 16 gidiş-16 dönüş seferi) bu şekilde yapılıyor arkadaşlar.

drvirgaba

11 yıl önce - Sal 16 Ekm 2007, 21:25

Bilmiyordum ben de, Kesinlikle denizden azami istifade edilmelidir,ne kadar insanı denize çekebilirsek karayolu o kadar rahatlar.

abhazyalı ugur
11 yıl önce - Sal 08 Oca 2008, 10:26

[quote]İDO Bilgi
Kimden: AsliKaraman@ido.com.tr
Bu göndereni tanımıyor olabilirsiniz. Güvenli olarak işaretle | Güvensiz olarak işaretle
Gönderme tarihi:07 Ocak 2008 Pazartesi 17:21:33
Kime: u@hotmail.com

Sayın Uğur Şahin,

Öncelikle değerli fikirlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Öneriniz değerlendirilmeye alınmıştır. Beşiktaş Eminönü vapur seferlerinin kullanımının arttırılması adına konu ile ilgili Ulaşım A.Ş ve İETT ile görüşülerek anonos yapılması hakkında talepte bulunacaktır.

Bilgilerinize sunarız,
Saygılarımızla
İDO Halkla İlişkiler.[quote]
Bu konu hakkında İBB nin çeşitli birimlerine mail attım ve aldıgım cevap

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM