Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
mehmeterden198
14 yıl önce - Prş 11 Ekm 2007, 10:34
Bursa'da Bayramlarda Toplu Taşıma Araçları Ücretsiz Olmalı mı?

Geçtiğimiz sene bayramda Bursa Büyük Şehir Belediyesi ücretsiz toplu taşıma hizmeti sunmuştu. Sizce bu hizmet devam etmeli mi yoksa bundan vazgeçilmeli mi?

Daha önce bu konu aşağıdaki başlıkta detaylı olarak tartışılmıştı.
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=32462& ...mp;start=0

Şahsi fikrim:

Bedava olduğu zaman bunu suistimal eden insanlar olmuştur ve hep olacaktır. Ancak maddi durumu iyi olmayan vatandaşlarımıza bu hizmetle az da olsa katkı sağlanmaktadır. Suistimalleri önleyecek tedbirler alındıktan sonra tamamen ücretsiz olması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin muhtarlıklarca belirlenecek kişilere ücretsiz ulaşım hakkı tanınabilir. Böylece hizmet doğru kişilere gider hem de suistimal edebilecekler elenmiş olur.

Not: Aynı konu Ulaşım-İstanbul başlığında açılmıştı. Site yönetimine yaptığım müracaat sonucunda bana o başlığın sadece İETT'yi ilgilendirdiğini söylediler ve Bursa için yeni bir başlık açmamı tavsiye ettiler. Yani başlık lüzumsuz değil.

Salih Kuş

14 yıl önce - Prş 11 Ekm 2007, 19:41

Öncelikle tamamen ücretsiz olmasını üzülerekte olsa istemiyorum. bursaray yine bir nebze rahat oluyor ama belediye otobüsleri gerçekten içler acısı hal alıyor. Bir bayanla binmek imkansız hale geliyor. Ayrıca ;

Alıntı:
Suistimalleri önleyecek tedbirler alındıktan sonra tamamen ücretsiz olması gerektiğini düşünüyorum

suistimalden kastınız nedir tabi ki o önemli. Yani gereksiz yere kullanımdan bahsediyorsanız bunu nasıl önleyeceksiniz ki ? binen vatandaşa nereye gidiyorsun diye sorup gereksiz olmadığına dair yemin mi ettirecek şoför yada görevli kişi yani bunun denetimi biraz zor. ama bir düşüncesi olan varsa paylaşabilir.

Alıntı:
. Örneğin muhtarlıklarca belirlenecek kişilere ücretsiz ulaşım hakkı tanınabilir. Böylece hizmet doğru kişilere gider hem de suistimal edebilecekler elenmiş olur.

diyerek bir örnekte bulunmuşsunuz ama buda olayı biraz abartmak olur. altı üstü bir otobüse bedava binmek için muhtarlıklar bu işle mi uğraşacak ?

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Prş 11 Ekm 2007, 22:11

Alıntı:
Not: Aynı konu Ulaşım-İstanbul başlığında açılmıştı. Site yönetimine yaptığım müracaat sonucunda bana o başlığın sadece İETT'yi ilgilendirdiğini söylediler ve Bursa için yeni bir başlık açmamı tavsiye ettiler. Yani başlık lüzumsuz değil.

İçinde bulunduğumuz başlık, Bursa Kentiçi Ulaşımı'nı ilgilendiren mesajları ihtiva edeceği için açılması uygun görülmüştür. İstanbul kentiçi ulaşımı bayram tarifesiyle herhangi bir alâkası bulunmamaktadır.

Akın KURTOĞLU

necati demir
14 yıl önce - Prş 11 Ekm 2007, 22:16

merhaba,
yarı yarıya olsun.
binip döne döne şehri gezen çocuklardan ise alınmasın.
ama büyükler en azından yük olmasın tam anlamı ile memlekete.
kolay gelsin.

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Cum 12 Ekm 2007, 14:56

Bizim milletimizde adettir. Bedava olunca her kapıdan binmek isterler, nasıl olsa para ödenmeyecek diye. Bu sefer de düzen şaşar ve önüne geçilemez. Bu yüzden göstermelik dahi olsa bir ücret alınması yerinde olacaktır. Böylece ön kapıdan binmeye zorlayabilirsiniz insanları...

Akın KURTOĞLU

Emre Güray
14 yıl önce - Cum 12 Ekm 2007, 15:20

Bizim milletimizde bu durum cidden adet halini almış durumda, evvel ki bayram istanbul Kartal'da ücretsiz otobüse binen bir aileye yer vererek tanışmıştım. Adam ikitelli'den zevk olsun diye ailesini yanına alıp pendiğe kadar gittiğini, şimdi de geri döndüğünü bana gülerek anlatırken benim kafamdan içi baya şekillerle dolu bulutlar yükselmeye başlamıştı Bursa'daki dostlara mesafeyi anlatmak gerekirse Altıparmak'tan gemliğe gitmek gibi bir şey belki de daha fazlası.. Sonuçta bu araçlar sizlerin bizlerin vergileriyle, aldığımız biletleriyle bir şekilde çalışmaktadır. Ücretsiz olması güzel bir promosyon gibi gözüksede aslında yine zararı bir şekilde bizlere olmaktadır.

Akın Bey'in dediği gibi göstermelik hatta en azından yarısı kadar ücret alınması bile faydalı olacaktır.

Salih Kuş

14 yıl önce - Cum 12 Ekm 2007, 15:28

Akın abiye katılıyorum. Büyük bir sorunda otobüsün tüm açık deliklerinden içeri sızmaya çalışan insanlar oluyor. Ne inen doğru düzgün inebiliyor nede otobüs kısa sürede hareket edebiliyor. İnemeyen kişide durağı kaçırınca birlik olup şoföre suç buluyorlar çabuk hareket etti diye

adnan yasar
14 yıl önce - Cum 12 Ekm 2007, 15:48

Alıntı:
Bizim milletimizde adettir. Bedava olunca her kapıdan binmek isterler, nasıl olsa para ödenmeyecek diye. Bu sefer de düzen şaşar ve önüne geçilemez. Bu yüzden göstermelik dahi olsa bir ücret alınması yerinde olacaktır. Böylece ön kapıdan binmeye zorlayabilirsiniz insanları...

Sayın AKIN Bey katılıyorum AKIN Bey ücret belirtmemiş Bence bu Bayram istanbuldaki gibi %50 %40 ücret uygulansın sanırım bu bayram uygulanmadı fakat bundan sonraki bayram uygulanmalı

Cem Telgeren
14 yıl önce - Cmt 13 Ekm 2007, 00:42

Ben de %50 indirimli olması seçeneğini işaretledim. Nedenine gelince: Toplu taşıma ücretsiz olduğunda sırf gezmek amacıyla bu araçları o kadar çok kullanan oluyor ki araçlar öylesine tıklım tıkış doluyor ki gerçekten bu araçları kullanmak zorunda olanlar araçlara binemiyor. Araçlara aşırı yolcu yüklenmesi sonucu araçların normalen çok daha fazla yıpranması da çabası. Bu gibi aşırılıkların önlenmesi açısından eğer illaki bayramlar da bu türde bir hizmet vermek gerekiyorsa ücretsiz ulaşım değil de %50 indirimli ulaşım pek çok bakımdan daha faydalı olacaktır.

Berktuğ
site denetçisi

8 yıl önce - Cum 02 Ağu 2013, 22:08

Bu hizmetin bir kamu hizmeti olduğunu düşünerekten canı gönülden söylüyorum ki bayramlarda toplu taşıma araçları ücretsiz olmalı.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara