Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Bayramlarda İETT Otobüsleri Ücretsiz Olmalı mı?
Evet 32.1%  32.1%  [108]
Hayır 23.5%  23.5%  [79]
%50 İndirim Yapılmasına Devam Edilsin 43.5%  43.5%  [146]
Fikrim yok 0.9%  0.9%  [3]
Toplam Oy : 336

Mustafa Çetinkaya

14 yıl önce - Sal 09 Ekm 2007, 02:41
Bayramlarda Toplu Taşıma Araçları Ücretsiz Olmalı mı?


Eskiden İETT otobüsleri ve toplu taşıma araçları dini bayramlarda ücretsiz yolcu taşımaktaydı. Sonraları bu hizmet suistimal edildiği için bir ara ücretli oldu ve sonrada %50 indirimli oldu.
Haberlere göre bu seneki Ramazan bayramında da İstanbul Büyükşehir Belediyesi alınan karara göre İETT toplu taşıma araçlarını bayram süresince yolcu ücretlerinde %50 indirim yapacak.
Sizce Bayramlarda İETT yine yolcularını ücretsiz mi taşısın, yoksa %50'lik bir indirim iyi mi?
Yada ücretlerde hiçbir değişiklik yapılmasın mı?


En son Mustafa Çetinkaya tarafından Sal 09 Ekm 2007, 03:04 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Zeki Varış

14 yıl önce - Sal 09 Ekm 2007, 03:02

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=32462& ...mp;start=0

Bu başlıkta beyan edilenler halkımızın daha bu tür promosyonlara hazır olmadığını göstermişti ..


Tarkan yuksel

14 yıl önce - Sal 09 Ekm 2007, 03:17

İETT daha onceleri yapmiş oldugu bayram ve resmi tatillerde üçretsiz taşıma faliyeti istanbul halki tarafindan suistimal edenlerin oldugunu apacik biliyorum şahidimdir.

Umraniye- kadikoy iett otobusunden inen 3 genc hemen yeni kalkan diger otobuse bindi.istanbul turu attiklari apacik ortadaydi.

tumuyle ucretsiz olusuda otobuslerde izlihami getirdigi kanaatindeyim.

%50 olmasi cok mantikli geliyor bana


mehmeterden198
14 yıl önce - Sal 09 Ekm 2007, 03:32

İndirimli olması daha iyisi bedava olması güzel olur. Fakirler bayram ziyareti için yol parası vermekten kurtulur. Ancak her bayram bunu suistimal eden insanlar oldu ve gene olacaktır. Adam bedava diye günde on kere otobüse biniyor hiç bir yere gitmeden şehirde öylece dolaşıyor. Aşırı kalabalık nedeniyle normal vatandaşa da engel oluyor.

Bu duruma çözüm bulunması şartıyla bedava olsun. Kota konsun bir buçuk saat içinde üçten fazla otobüse binmek yasaklansın. Otobüs parasından çekinen fakir vatandaşlarımıza muhtarlıktan üç günlük mavi akbil dağıtılsın yada yaka kartı verilsin. Böylece muhtarın uygun görmediği insanlar kalabalık yapmaz. Hem de belediyenin yardım olsun diye yaptığı hizmet doğru kişilere gider.

Utanmasam otobüslere mülakatla yolcu alınsın. Şöför uygun görmediği yolcuyu almasın diyeceğim ama bunun uygulaması çok zor olur.

Aklıma başka çözüm gelmiyor...


Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Sal 09 Ekm 2007, 04:15

Alıntı:
Aklıma başka çözüm gelmiyor...

Ücretsiz dahi olsa akbil basmak mecbur tutulsun. Böylece herkes ön kapıdan binmeye zorlanabilir. Güniçinde 4'ten fazla (ya da 6'dan fazla) akbil basılmışsa, makina 5.'den itibaren ücret kessin... Hiç Akbili olmayan, ilk binişinden itibaren bilet atmak durumunda kalsın (Demek ki, tam İstanbullu değil bu vatandaş ve o zaman da ücretsiz seyahate hak kazanmamış demektir ). Tabi, herkes beraberinde gelecek olan kavgalara da hazırlıklı olsun...

Ama, en geçerli çözüm; bayram boyunca indirimli ücret uygulanmasıdır.

Akın KURTOĞLUyasinus

14 yıl önce - Sal 09 Ekm 2007, 04:24

yapacakları en büyük iyilik akbil kullananlardan %50 indirimli kontör almalarıdır.toplu taşıma araçlarını ücretsiz yaparak sadece bir yığın canı sıkılan çocuğa iyilik yapıp gezip eğlenmelerini sağlıyorlar ve gideceği yere ulaşmaya çalışan onca insana eziyet çektiriyorlar.bence bizim halkımıza ücretsiz hiçbir şey verilmemeli:) ayarını bilemiyoruz malesef.

Mustafa Kemal 3338
14 yıl önce - Sal 09 Ekm 2007, 04:32

Ücretsiz olmamalı.Çünkü insanlar- fırsatı ganimet bilir gibi-bir durak ötesi için otobüse biniyor,rahatlıkla yaya gidebileceği bir yere otobüsle gitmek istiyor.Bu durumda bir çok kişi gitmek istediği yere zamanından daha geç gitmek zorunda kalıyor.Bayramda da diğer günlerdeki gibi aynı ücret uygulanmalı.
Saygılarımla...


Tolga_NRW
14 yıl önce - Sal 09 Ekm 2007, 04:42

Bence ücretsiz olsa daha iyi ama biz millet olarak ücretsize alisamadik. Avrupadan örnek verirsem alisveris magazalarda alisveris arabasi bedavadir ama alisverisi yapan kisi esyasini evine kadar alisveris arabasiyla götürür ve esyalarini aldiktan sonra alisveris arabalrini rasgele bi yere birakir. IETT de durum böyle. Bir örnek daha vermem gerekirse Almanyada aylik bilet sahipleri hafta sonu ve aksamlari yanina bir kisi ve üc cocuk alabilir. Acaba Istanbulda uygulansa neler olur düsünemiyorum bile. Ama olan gercekten ihtiyaci olan vatandas bide parayla bile binmek isteyen yolcuya oluyor..

kutlay34
14 yıl önce - Sal 09 Ekm 2007, 04:49

İndirimlisi en doğru olanı... İBB geçen Ramazan Bayramı'nda yaşananları gördü indirimli yaptı bütün toplu taşıma araçlarını... Otobüsler indirimli olmasına rağmen aşırı derecede dolu değildi Kurban Bayramı'nda... Toplu taşımanın bayramlarda ücretsiz olması için bazı şeyleri öğrenmemiz lazım... Görmemişler araçlara hücum etmediğimiz(bunu yapan bazı vatandaşlarımız için kullandım bu lafı) zaman ücretsiz olur(böyle birşey bence imkansıza yakın)... Şöför arkadaşlar için, bu bayram nispeten daha rahat araç kullanacaklar... Köprü ve otoyol geçişleri umarım beleş olmaz... Çünkü Bostancı'dan Mecidiyeköy'e 2 saatte varma şansınız oldukça yüksek malesef... Belki %50 indirimli yapılabilinir...

En son kutlay34 tarafından Sal 09 Ekm 2007, 04:51 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Zeki Varış

14 yıl önce - Sal 09 Ekm 2007, 04:50

Alıntı:
bence bizim halkımıza ücretsiz hiçbir şey verilmemeli:) ayarını bilemiyoruz malesef.


Bu düşünceye kısmen de olsa katılmamak elde değil. Gece ile de ilintili olduğu için bir örnek vereyim, az evvel haberlerde izledim; Bir ilimizde günün önemine istinaden 1000 adet Kur'an-ı Kerîm dağıtmak istemişler, meydanda var 100 kişi millet birbirini yemiş. Bedava ya, hurraa .. Orada deselerdi ki "bu meâl'ler piyasada 30 lira ama biz size 15 liradan vereceğiz", herkes bir düşünürdü sonra da sadece ihtiyaç sahipleri girerdi kuyruğa, böyle izdiham olmazdı.
Yeni uygulama ile en başta, olayı eğlence haline getiren çoluk çocuğun diskalifiye olacağını garanti edebiliriz bu durumda ..sayfa 1
123 ... 151617   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM