Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mehmet!
12 yıl önce - Cmt 06 Ekm 2007, 18:08
Kayseri'de ikinci devlet Üniversitesi: Abdullah Gül Üniversitesi

Kayseri'de kurulacak olan ikinci devlet üniversitesinin adı büyük ihtimalle Abdullah Gül Üniversitesi olacak. Çok yerinde bir seçim. Birinci üniversitemize Kayseri'nin simgesi olan Erciyes dağının adı verilmişti. İkincisine de hemşehrimiz, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün adının verilmesi biz Kayserililere gurur verecektir.

Bilindiği gibi eski cumhurbaşkanlarımızdan bazıların adı daha önce çeşitli illerdeki üniversitelere verilmişti.

Erzurum - Atatürk Üniversitesi

Malatya - İnönü Üniversitesi

Manisa - Celal Bayar Üniversitesi

Isparta - Süleyman Demirel Üniversitesi

Turgut Özal Üniversitesi (Kurulma aşamasında)

Zafer

12 yıl önce - Cmt 06 Ekm 2007, 18:12

Eğer isim konusunda cumhurbaşkanımızın değilde, yaptığı hayrlarla Kayserimizi donatan merhum Kadir Hasın ismi verilseydi ve anısına dair bir hayr yapılsa idi Kadir Has ruhu yaşatılabilirdi..

Yinede verilen karara saygımız vardır..

Umarım vatana millete hayırlı evlat yetiştiren bir eğitim ocağımız olur..

Mehmet!
12 yıl önce - Cmt 06 Ekm 2007, 18:16

Kadir Has ismi Kayseri'de kurulacak özel bir üniversite için düşünülüyordu yanılmıyorsam. Bu konuda kaynak araştırıyorum.

Abdullah Gül Üniversitesi için Kayserili siyasilerin yorumları;

CHP Kayseri İl Başkanı Enver Özdemir; ''Yeter ki Kayseri'ye 2. bir devlet üniversitesi kurulsun. Üzerine de 30 defa Abdullah Gül ismini yazalım. Bundan Kayserili olarak gurur duyarız''

DYP Kayseri İl Başkanı Mustafa Eraslan, Abdullah Gül isminden kesinlikle rahatsızlık duymayacaklarını belirtti.

MHP Kayseri İl Başkanı Süleyman Korkmaz da Kayserili olan ve ülkeye hizmeti geçen bir kişinin isminin 2. devlet üniversitesine verilmesinin isabet olacağını kaydetti.

AK Parti İl Başkanı Mahmut Cabat da kurulacak yeni üniversiteye 'Abdullah Gül' isminin verilmesinin doğru bir adım olacağını söyledi.

İlgili haber

Zafer

12 yıl önce - Cmt 06 Ekm 2007, 18:24

Sonuçta denildiği gibi keramet isimde değil içerisinde verilen kaliteli eğitimde ve bu kaliteyi kaldırabilecek öğrencilerde..

İsimsiz ama çok kaliteli bir üniversite olsa da olur.. Neticede eğitim yuvası olacaktır.. Ülkemizin yüzaklarından olması ümidiyle..

Yüzümüz Gülsün..

Nazmi
12 yıl önce - Cmt 06 Ekm 2007, 18:41

Sayın arkadaşlar Kayserimize 2. bir devlet üniversitesi kurulacağı yönünde beklentiler vardı ama kesinleştiğini bilmiyordum,kesinleştimi,kesinleştiyse kaynak nedir?

evrenpitrak
12 yıl önce - Cmt 06 Ekm 2007, 18:45

Alıntı:
.....Kayserimizi donatan merhum Kadir Hasın ismi verilseydi .....

Kadir Has Üniversitesi zaten var 10 yıldır... İstanbul' da...
http://www.khas.edu.tr/

Şu anda zaten kıyamet kadar üniversite mezunu işsiz...
Kalifiye öğretim elemanı yetersiz seviyede...
Eğitim kalitemiz düşük, laboratuarlar çoğu üniversitede yetersiz seviyede...

Ama olsun, biz yine de üniversite açalım, üniversite mezunu işsizler kervanına yeni isimler katalım...
Öğretim elemanı mı yok... Hiç sorun değil... Öğrenciler kendi kendilerine öğrenirler zaten...

İster ismi Abdullah Gül Üniversitesi olsun, ister farklı bir isim...
Sadece inşaat maliyetinin aktarılması ile Erciyes Üniversitesi ihya edilir...

Derseniz ki eğitim kalitesi bizim umurumuzda değil, yeter ki daha fazla öğrenci gelsin, ticaret daha da canlansın, buna diyecek birşeyim yok...

Bence hiç gerek yok şu anda Türkiye' de yeni bir üniversite açmaya...
İlk önce eski üniversiteleri işler hale getirelim, yenisini açmayı daha sonra düşünelim.

scemgenc2
12 yıl önce - Cmt 06 Ekm 2007, 19:02

öğretim elemanı gerçekten kolay yetişmiyor. Yetiştirdiklerimizin bir kısmının da kıymetini bilmediğimiz için, zaten başka ülkelere kaçırıyoruz. Mevuct üniversitelerde bile öğretim elemanı sıkıntısı varken . Bu üniversite açma hızını gerçekten anlayamıyorum ben de.

Rasimm
12 yıl önce - Cmt 06 Ekm 2007, 19:14

Bu konu son olarak Erciyes TV'deki Analiz programında gündeme geldi.

Programda verilen bilgilere göre yapılacak olan üniversitenin tüm binalarının yapım işleri Kayserili işadamları ve hayırseverleri tarafından tahahhüt edilmiş durumda.
Yani proje, resmileştirme aşamasında.

Ne kadar güzel bir durum.Ülkemize hayırlı ve uğurlu olur inşallah.

emre alb
12 yıl önce - Cmt 06 Ekm 2007, 19:21

Erciyes Üniversitesi'nin 23000 öğrencisi var. Bu oldukça mütevazi bir rakam. Erciyes Üniversitesi'ne yatırım yapmak yerine ikinci bir üniversitenin espirisi nedir? Erciyes'in seviyesini belli bir noktaya çekersiniz, önemli bir üniversite haline getirirsiniz, sonra kent için yetersiz görüp ikincisini devreye sokarsınız. Ha Kayseri çok büyük bir şehir olsa anlarım. Adana'ya ikinci üniversite yolda, Bursa'nın böyle bir ihtiyacı söz konusu. İkinci bir üniversiteyi gelecek planlarınız arasına da koyabilirsiniz, Kayseri'nin büyüme potansiyelini göz ününe alıp. Ama hali hazırda Kayseri'ye bir tane, kaliteli ve güçlü üniversite yeter. Erciyes'e yazık ediliyor bence.

msoner
12 yıl önce - Cmt 06 Ekm 2007, 19:26

Üniversite açmakla iş bitmiyor ki!
Neredeyse her ilimizde bir üniversite var. Bazıları 1-2 fakülteden oluşuyor, başka şehirlerden destek öğretim görevlileriyle eğitim devam ettirilmeye çalışılıyor.
Yenilerini açmak yerine öncelikle elimizdekileri iyileştirmek doğru olur bence.

sayfa 1
123 ... 101112   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET