Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Nejat Bilginoglu

11 yıl önce - Cum 05 Ekm 2007, 14:11
İstanbul İETT Otobüslerinin Durak Harici Yolcu Almaları Meselesi

Şoförleri ve yolcuların sıkıntı duyduğu konulardan biride, durak dışı yolcu alma.
Yönetmeliğe göre otobüs duraktan hareket ettikten sonra, bir daha duracağı yer öbür durak.Lâkin, şöförlerimiz mümkün oldukça durup, yolcusunu alıyor.Peki durmadıklar zaman, hemen yolcu arkadan,

-Vay hergele, bak otobüs kullanıyor diye kendini birşey zannediyor. Dursa ne kaybeder ?

İçerideki yolcu,

-Neden durmadın ? Vatandaş iftara yada işine yetişicek alsan ne olurdu ? Ne kaybederdin ?

aslında bilmedikleri çok şey var. Eğer yolda dururken amir, yada müfettiş görürse ne olur ? Maaşından bir iki yevmiye eksik alır.Geçenlerde şöförle muhabbet ederken, "3 yevmiye eksik aldım. Sırf durak dışı yolcu aldım diye. Üstelik Hareket Amiride "Sen iyilik meleği misin ? Senin arkadandan gelen otobüste var"
dediğini söyledi.

Bir Şöförün 1500 Ytl maaş aldığını kabul edersek, 50Ytl günlük yevmiyesi. Peki 50x3=150 Ytl. Az paramı ? Hayır.

Nejat BİLGİNOGLU

kutlay34
11 yıl önce - Cum 05 Ekm 2007, 15:51

2 otonun kalkışı arasında 25-30(belki daha fazla) dakika var binecek insan gerçekten zor durumda bir insansa(yaşlılar ve engelliler), yolda müsaitse, bu tip durumlarda durak harici yolcu almanın bir sakıncası yoktur kanımca... Bugün evime gelirken buna benzer bir olayla karşılaştım... Şöför hatta geri geri geldi... Geri geri gelmesinin biraz tehlikeli olabilirdi(neyseki yol bomboştu)... Takdir edilesi bir davranıştı bence bu... Amir ya da denetim gördüyse(sanmıyorum) rapor yazması onların insafına kalmış... Rapor yazan kişilerin rapor yazarken subjektif davrandığını düşünüyorum(hepsi için değil)...

İETT'de;

Şöförlere, bütün amirler rapor yazabilityor...
Tek yıldızlı amire; 2 yıldızlı ve onun üstündeki amirler rapor yazabilir.
2 yıldızlı amire; 3 yıldızlı ve onun üstündeki amirler rapor yazabilir...

Not: İETT şöförleri yanılmıyorsam, kadroluları 1400-1500 YTL, Kiptaş şöförleri(10000-11000 sicilli olanlar) 1300 YTL, sözleşmeliler biraz düşük alıyorlar ama rakamı tam bilmiyorum...(geçen sene için)... Haliyle eski çalışanların maaşı daha fazla...

Yanılmışım malesef...

En son kutlay34 tarafından Cum 05 Ekm 2007, 20:44 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

ozgur aktas
11 yıl önce - Cum 05 Ekm 2007, 15:58

500t sifa mah-topkapi cevizlibag otobusu hasdal civarinda durak olmamasina ragmen yolcu aliyor.

:BARIŞ:

11 yıl önce - Cum 05 Ekm 2007, 18:27

Kadrolu Şoförleri bilmiyorum ama, Kiptaşlılar 1.500 alıyor.

Bu arada şoförler Hafta içi 45 YTL yevmiye alıyor.Cumartesi günleri 90 YTL alıyor.Pazar günü'de normal gene 45 YTL.

mordehay kohen

11 yıl önce - Cum 05 Ekm 2007, 23:19

Durak haricinde yolcu alma veya indirme konusunda her memlekette kurallar vardır . kimisi uygular
kimisi uygulamaz . her sorunun bir çözümü vardır . şöför mahallinde gözle görülür şekilde
Durak haricinde yolcu indirmek bindirmek yasaktır . bu kurallara uymuyan şöför para cezasına tabidir diye bir tabela yerleştirsinler . bu sorun çözülür . yeterki istesinler hersorun çözülür .
bu konuda uzman konuşuyor.

Nejat Bilginoglu

11 yıl önce - Cmt 06 Ekm 2007, 18:35

Alıntı:
bu kurallara uymuyan şöför para cezasına tabidir diye bir tabela yerleştirsinler . bu sorun çözülür . yeterki istesinler hersorun çözülür .
bu konuda uzman konuşuyor.

Mordehay Abi, haklı

Bu tabela işi benimde aklıma yattı. Faideli olabilir.

Nejat BİLGİNOGLU

semih89
11 yıl önce - Cmt 06 Ekm 2007, 19:37

bindiğim otobüs yarım saatte bir geçiyor, sabahları bazen koşa koşa yetişemiyorum almadığı da oluyor aldığı da. ee peki beni alınca ne kaybetti bu şöför , trafik , belediye , iett ,.... hiçbirşey. sadece ben okuluma geç kalmış oldum. Bu konularda ilk başta iyi niyetli olmak lazım bence.Ama gidipte 10 dakikada bir geçen otobüs için söylemiyorum tabi bunu.

Tarkan yuksel

11 yıl önce - Cmt 06 Ekm 2007, 19:42

Selamlar bu wowturkeye ilk mesajım hayırlı olmasi bilgilerime bilgi katmak,bildiklerimi soylemek ıcın burada olmak guzel

istanbulda yasıyorum.Anadolu yakasında genelde bu sorunu özel halk ötöbüslerinde yasıyoruz.diger otobuslere bındıgimde cok nadir durak dısı durdukları kanaatindeyim.yada bana cok fazla rastlamadı ama özel halk ötöbüsü maşallah munibüs gibi

turgayb
11 yıl önce - Pzr 07 Ekm 2007, 01:49

avcılar cihangir mahallesinden kalkan otobüsler yanyola çıkana kadar durak dışı yolcu alma konusunda esneklik gösteriyorlar.

çünkü 76B 30-40 dakikada bir, 76T bir saaatte bir geçtiği için bu esnekliği göstermeleri iyi oluyor.

ercandikme
11 yıl önce - Pzr 07 Ekm 2007, 02:35

bu mköydeki şöförler hiç açmıyor bi kere adam tanıdığı biriyle konuşurken duydum açarsa 95 ytl ceza veriyormuş

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM