Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
hturann
11 yıl önce - Çrş 03 Ekm 2007, 17:35
İstanbul İETT Otobüslerinde Yakıt Tasarruf Cihazı Uygulaması

Bir web sitesinde aşağıdaki fotoğrafları gördüm:

http://www.eko66.com/eko66/tr/04/detay.asp?k=18&a ...tt&l=1
http://www.eko66.com/eko66/tr/04/detay.asp?k=18&a ...tt&l=2
http://www.eko66.com/eko66/tr/04/detay.asp?k=18&a ...tt&l=3

Bu cihaz IETT otobüslerinde denenmiş sanırım. Gerçekten işe yarayan bir şey midir? Sonuçlar hakkında bilgisi olan var mı?
Piyasada bolca bulunan ve yakıt borusunun etrafına takılan mıknatıs türevlerinden biraz daha değişik bir cihaz. Yakıt borusu kesilerek ortasına takılıyor.

İBRAHİM DİLBER
11 yıl önce - Çrş 25 Hzr 2008, 01:53

Özellikle artan petrol fiyatlarının sıklıkla gündeme geldiği bu günlerde konuyu daha fazla merak ettim doğrusu. Acaba uygulamanın verimliliği konusunda bilgisi olan var mı?
Uygulamanın toplamda kaç adet İETT otobüsüne yapıldığı ve yaygınlaştırılmasının mümkün olup olmadığı konusunda bilgisi olan veren olursa çok iyi olur.

Gökhan AsGül
11 yıl önce - Çrş 25 Hzr 2008, 01:55

Bildiğim kadarı ile yakıt pompaları kısılarak İETT zaten tasarruf yapıyor. Bu sistem hakkında ise bir bilgim yok... Sistemi uygulayan şirketin web sayfasında 0345, Man sl 200 ve İkarus araçlarda denendiği örneklenmiş. Artan yakıt fiyatları İETT'yi bu cihazları kullanmaya mecbur bırakıyor zaten...

ümit 806

11 yıl önce - Cum 27 Hzr 2008, 00:59

Fotoğraftaki uygulamalar bildiğim kadarı ile epey eski, hâlen devam etmiyor olabilir. Kardeşim bunun su için olanını getirmişti ama bu sistem o sistem ile aynı mı bilmiyorum.

Şöyle bir şey vardır; x derecede bir suyu kaynatmak, dondurulup x dereceye tekrar ısınan suyu kaynatmaktan daha uzun sürer derler. Bunun sebebi de taneciklerin su donup geri erirken düzenli hâle gelmeleri imiş.

Kardeşimin su için getirdiği cihaz ise bir tür mıknatıs kelepçe. Bu kelepçe su borusuna takıldığında boru içerisinde bir elektromanyetik alan oluşturuyor ve su içerisindeki mineral, metal vs. maddeler elektrik yüklenerek birbirlerini itmeye başlıyor. Tanecikler hemen hemen eşit miktarda yüklendikleri için birbirlerinden eşit mesafede uzaklaşıyor. Kombi, elektrikli şofben vb. ani su ısıtıcılarının suyu daha kolay ısıtmalarını sağlıyor. Ayrıca su borularının zamanla tortulanıp tıkanmasını da engelliyor. Boru çeperine ilk yapışan tanecikler diğerlerini iterek boruya yapışmalarını engelliyor.

Kardeşim bu cihazı 2000 yılında getirmişti ve çalışma prensibini kılavuzundan o yıllardan bu şekilde hatırlıyorum. Bu ürünün kutusunda aynı sistemin yakıt hortumlarına takılan cinsinden de bahsediliyordu. Büyük ihtimalle bu sistem de aynı.

Fotoğraflardaki otobüslerden biri olan 86-109 şu an yenilenmiş görünümde ve iki kapılı olarak genellikle personel servisi türü seferlere gidiyor.

İSMAİL ÇELİK

11 yıl önce - Cum 27 Hzr 2008, 12:50

Evet doğru bu EKO66 'yı yapan firma Şişhane'de;%100 yerli yapım ve 10yıl garanti veriyor,%20-25 civarında tasarruf sağladığını söylüyorlar.Benzinli,dizel ve Lpg'li araçlara tatbik edilebiliyor.İBB ben yazmıştım bunu ve tam hatırlamıyorum ama belki buradada yazmıştım.

kamyoncubey
5 yıl önce - Cum 29 Ksm 2013, 22:49
KleenFuel akaryakit tasarruf sistemi hakkinda bilgisi olan varmi? cok yeni bir ürünmüs?

Arkadaslar KleenFuel diye kamyon ve otobüslerde akaryakit tasarrufu saglayan bir sistem piyasaya cikmis, Dizel yakitini aritim yaparak yüksek performans elde eden bir sistem oldugu söyleniyor. bilgisi olan varmi?

Burç

5 yıl önce - Cum 29 Ksm 2013, 22:54

Böyle bir cihaz olsa, herhalde Mercedes BMW mühendisleri yaptıkları araçlara takardı.
Daha az yakıt harcayan araç üretebilmek için onbinlerce mühendis çalışıyor.

0345 özer er

5 yıl önce - Cmt 30 Ksm 2013, 01:38

hiçbir işe yaramıyor bizzat denedim arkadaşım satışını yapıyordu bedava aldım taktım tasarruf falan ettirmiyor,eger etseydim zonguldakta 100 tane garanti satardık.
şu tasarruf cihazlarının hiçbiri işe yaramıyor,hepsi kandırmaca.

mehmeterden198
5 yıl önce - Cmt 30 Ksm 2013, 04:02

Bu tasarruf cihazının çalışma prensibini detaylı olarak açıklayabilecek kimse var mı? Bu sistem kombilere ve şofbenlere uygulanabiliyor mu? Elektrik santrallerine uygulayıp maliyeti ve dolayısıyla elektrik fiyatını düşürmeyi neden akıl edememişler? Deniz ve hava araçlarında nasıl sonuç veriyor?

Ramazan ARICI

5 yıl önce - Cmt 30 Ksm 2013, 11:29

Alıntı:
çalışma prensibini detaylı olarak açıklayabilecek kimse var mı?

Çalışma prensiplerini yukarıda kısaca yazmışlar bu bilgiler dışında ben de çok birşey bilmiyorum...

Alıntı:
hiçbir işe yaramıyor bizzat denedim

Biz de sarı renkli mıknatıslı bir aleti 2000 model BMC Belde 217 CB'de bir kaç ay denemiştik...Normalde 0,55 - 0,57 / km olan ortalama yakıt miktarını 0,53 - 0,48 / km civarlarına düşürüyor tarzı sonuçlar elde ettik...Fakat İstanbul'un malum trafiği çok değişken olduğu için sonuçların değişkenliğinden dolayı çok da emin olamadık...Daha sonra kullanmayı bıraktık...

Babam 2000 model Mitsubushi Carisma arabasında yaklaşık 7-8 yıldır hala kullanıyor ve yakıt tasarrufu sağladığını iddia ediyor

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM