Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
Ankara Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı
1234   sonraki »
Ana Sayfa -> ANKARA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Halide

7 yıl önce - Çrş 03 Ekm 2007, 15:33
Ankara Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı

Türkiye'nin ilk evcil hayvanlar parkı olan Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılmış olup 1998 yılında hizmete açılmıştır. Keçiören Uyanış Mahallesi, Aşıkpaşa Caddesi üzerinde bulunan park, yaklaşık 17.000 metrekarelik* bir alana kurulmuştur.

Parkta keçi evi, koyun evi, kuş evi, köpek evi, tavşan evi, kuğu evi, midilli evi ve mağara şeklinde düzenlenmiş olan akvaryum bölümünün yanı sıra bir çocuk parkı, 200 kişilik bir kapasiteye sahip kafeterya, aileler için piknik alanı ve yapay bir şelale de bulunuyor.

Yazlık ve kışlık bölümlerden oluşan parkta hayvanların sağlık durumlarını devamlı kontrol edecek bir de veteriner ekip bulunuyor. Parkta, hayvanların tedavi ve bakımlarının yaptırılabileceği bir klinik de mevcuttur. Bu hizmetten Ankara'daki tüm hayvan sahipleri de yararlanabilmektedir.

Parkta hayvan üretimi ve satışı da yapılmakta olup kuluçka evinde ördek, tavuk, sülün ve tavus kuşlarının yumurtalarından üretilen yavrular, Türkiye'nin her yerine satılmaktadır. Park, Türkiye'de Taçlı Turna'dan yavru elde edilen ilk park olma özelliğine sahip olması bakımından önem taşımaktadır.

(+)

(+)

(+)

Kaynak:

www.planlama.org
www.webarsiv.hurriyet.com.tr

*Parkın alanı bazı kaynaklarda 26.000 metrekare olarak geçiyor ancak, baktığım iki ayrı yerde 17.000 metrekare olarak geçtiğinden ikincisini tercih ettim

Halide

7 yıl önce - Sal 16 Ekm 2007, 11:52

(+)

(+)

(+)

(+)

Halide

7 yıl önce - Prş 18 Ekm 2007, 14:49

AKVARYUM MAĞARASI

Mağara şeklinde düzenlenmiş bu kısımda Singapur'dan getirilen tropik balıklar sergileniyor.

(+)

(+)

Halide

7 yıl önce - Prş 25 Ekm 2007, 15:13

KUŞLAR

Kuş Evi:

Bu tavus kuşları çekmek hiç kolay olmadı zira mübarek hayvanların pek gönlü olmuyor güzelliklerini göstermeye, genellikle size arkalarını dönüyorlar Bu arada bu iki foto Temmuz ayında çekilmiştir, şu an tüyleri yok

Bu kuşun adı Taçlı Turna olup ender bulunan bir türdür. Türkiye'de ilk defa Keçiören Evcil Hayvan Parkı'nda bu türden yavru elde edilmiştir

Kral Sülün = Kral hazretleri pek hareketli ve tellerin önünden bir türlü ayrılmadı, 2 gün gidip gelmeme rağmen zar zor bunları çekebildim

Sarı Altın Sülün

Sultan Papağanı = Yavruyken uğraşılırsa Sultan Papağanı her türlü konuşmayı öğrenebilir.

Macaw Papağanı = Bu tür 100-150 yıl yaşabilen bir tür olmakla birlikte ortalama yaşam süreleri 50 yıl civarındadır.

Beyaz Silkiye ipeksi tüyleri olan, paçalı, sakallı bir tür süs tavuğudur.

Halide

7 yıl önce - Pts 29 Ekm 2007, 20:06

MİDİLLİ EVİ

Parkın açıldığı dönemde, parkın içindeki özel parkurda Hollanda'dan ithal edilen ve Altınpark'ta yetiştirilen midillilerle eğitim-öğretim dönemlerinde öğrencilerin faytonla gezdirilmesi planlanıyordu ancak şu an bu, uygulamaya kondu mu bilmiyorum.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ANKARA