Ana Sayfa 878 bin Türkiye Fotoğrafı

2B Orman niteliğini yitirmiş sahipsiz araziler kanunu
Sayfa: Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz (üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ahmetsever
3 yıl önce - Pts 18 Nis 2011, 10:40

Alıntı:
Sonunda muhalefet partileri de bu işe bir çözüm bulunması gerektiğine ikna(!) oldu galiba

O zaman sormazlarmı adama daha önce çıkan 2B kanununu niye Anayasa Mahkemesine götürdün iptal ettirdin diye. Belki o kanunda eksiklikler/yanlışlıklar vardı kanun görüşmelerinde TBMM'de düzeltme/değiştirme ile ilgili kaç önerge verdin? veya bu konuda daha önce kanun teklifi hazırladınmı?

2 B sorunu Türkiye'de kangrenleşmiş bir problemdir, çözülmesi gerekiyor, inşallah iktidarı-muhalefeti el birliği ile bu problemi çözer diyelim.

Rüştü BAKMAZ
3 yıl önce - Pts 18 Nis 2011, 10:49

Alıntı:
O zaman sormazlarmı adama daha önce çıkan 2B kanununu niye Anayasa Mahkemesine götürdün iptal ettirdin diye.

Bu, kıyıcı muhalefetin kendi kendini itirafıdır. Mesnetsiz, dayanaksız ve ne yazık ki iftiravari "niyet okumalı" istemezükçülüğün bitişidir. O dönemde 2 B meselesinde ölümüne muhalefet ederek karşı çıkmanın mutlaka bir vebali de vardır bir faturası da. O fatura mutlaka birilerinin önüne gelecektir.

raufkibar

3 yıl önce - Pzr 08 May 2011, 17:09

Alıntı:
Bu, kıyıcı muhalefetin kendi kendini itirafıdır. Mesnetsiz, dayanaksız ve ne yazık ki iftiravari "niyet okumalı" istemezükçülüğün bitişidir. O dönemde 2 B meselesinde ölümüne muhalefet ederek karşı çıkmanın mutlaka bir vebali de vardır bir faturası da. O fatura mutlaka birilerinin önüne gelecektir.

Bu mevzu dün veya bu günün mevzu değil. Geçen seçimde vardı bu seçimde de hortladı.
Bu sefer muhalefette 2Bye el attı .Burada büyük rant var oy potansiyeli var.Köyde 2B arazisini çeviren memnun mutlu, bunu oya çevirebilende memnun olacak,bu araziler ucuza verilecek yada bedava verilecek, köylü birkaç yer birden çevirmiş bundan çok kar edecek, Şimdiden bu araziler yüzünden bir biri ile kavgalı olanlar var hesaplaşıyorlar anlaşıyorlar da , kimin malını paylaşıyorlar, senin benim ülkenin . İşin ucunda rant var. Kimi yerler bu hali ile mafya tarzı işi bilenler tarafından toplandı herkes sonucu bekliyor.
BİRDE BU İŞTEN ÇOK ZARARLI ÇIKANLAR VAR Bunlar araziyi bilmeden tapu dairelerine gidip satın alanlar ve tapusu olanlar, tapu daireleri bu tapuları kanunen vermiş, alanın arazinin 2b olduğundan da haberi yok, vermiş arsanın tapulu arsa fiyatını, ödemiş harcını almış arsasını ,ev yapmış parasını buraya yatırım yapmış, aradan seneler geçmiş burası 2B dir denmiş, bir mahkeme celbi ile 2b nin ne demek olduğunu öğrenmiş kişiler var .
Mahkeme devletin verdiği o tapuyu iptal etmiş.Evini alıp götürecek hali de yok .satsa satılmıyor sahip çıksa arsasına yeniden para ödeyecek bir daha tapu alacak, önce aldığı tapuyu devlet vermiş bunu da devlet verecek ya devlet 10 yıl sonra o tapuyu da iptal eder ise kim kimden neyin hesabını soracak ,hakkını şimdi arayamadı ki o zaman nasıl arayacak .
Bu tapu bana devlet bedavada verse ben yinede Avrupa insan Hakları Mahkemesine giderim. İlk verdiği tapuyu hile ile alınmış tapu olarak nitelendiren tapu verdiği vatandaşını hilekar sahtekar olduğuna mahkeme ile tescil eden bir devletin bana vereceği ikinci tapuyu ben ne eyleyeyim.Bana mal değil onur lazım önce .bu işe bulaşmamış 2B de hakkı olan bir insan demeyecek mi 2B den yer kapmış keyfi yerinde,dinler mi tapusu çapı varmış .

Tespitini yaptırdım evin değeri 500 bin tl çıktı şimdi olayların sonucunu bekliyorum, tespitten sonra AİHM gitme yolum açılmış idi şimdi yeni bir kanun ile önümüze bir mahkeme daha kondu ne olur ne olmaz bilinmez o mahkeme nedir ne değildir bilemem ama bana güven vermeyeceği malum, madem bu ülkede biz hakkı hukuku teşhis edemiyorsak AİHM gitmek en sağlam yol .
Aslında biz hukuk sistemimizin tamamını iptal etsek özelleştirsek İsviçre ye teslim etsek onlara bu işi havale etsek bu haksız hukuksuz sistemden kedimizi kurtarsak çok daha iyi olacak sanırım ,ki bu da olacak. Kanunlarımız madem oradan alınmış hukukçularımızda oradan olsun bari biz bu kanunları kendi kafasına göre yorumlayan lar yüzünden devletimize isyan etmeyiz en azından. Hukukçu değilim ama haklarını biraz bilen sade vatandaşın karşısına adaletin çıktığın hiç görmedim ve duyma dım .
Bu ülkede hukuk dahi bitirsen bir arkan olmadıktan sonra hakkını alamazsın kanaatindeyim .

Bir davada haklı dahi çıksam acaba gerçekten ben haklı mi idim diye, şüpheye düşüyor insan .

soner_caylak
3 yıl önce - Sal 12 Tem 2011, 00:25

Alıntı:
2-B başvuruları 500 liradan başlayacak

Orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışı hükümet programına girerken, Maliye Bakanlığı konuya ilişkin çalışmalarını sürdürüyor. 36 ilde yapılacak satışlar için başvuru bedeli 500 lira. En fazla arazi Antalya’da.

Zaman gazetesinin haberine göre, yıl sonuna kadar 2-B arazileri ile ilgili teknik çalışmanın bitirilmesi planlanıyor. Sürecin 2012 yılında tamamlanması hedefleniyor. Maliye’den edinilen bilgilere göre peşinat miktarının 500 lira olmasında geri adım atılmadı. Rakam arazinin değerine göre değişecek. Hangi bedel üzerinden satış yapılacağı konusunun ise 2011 sonuna kadar tamamlanacağı ifade edildi. Düzenlemeye son şeklini vermek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı tekrar bir araya gelecek. Maliye kaynakları, satış sürecinin yılbaşından itibaren başlayabileceğini kaydetti. 2-B’lerin satışından ilk aşamada 10-15 milyar lira gelir bekleniyor.

Teknik ve saha çalışmasının hazır olduğunu aktaran üst düzey bir ekonomi yetkilisi ise “Elimizdeki çalışmada peşin rakamında herhangi bir değişiklik yapmadık. Peşinat 500 lira ile başlayıp 2 bin liraya kadar çıkıyor. Ancak çalışma hükümete sunulduktan sonra yeniden gözden geçirilecek. Değişiklik yapılması istenirse peşinat miktarları konusunda rakamlar farklılaşabilir.” diye konuştu.

Altyapı çalışmaları geçen yıl sonunda hızlanan 2-B’lerin satışı seçimler sonrasına bırakılmıştı. 2012 yılı sonuna kadar tamamlanması öngörülen 2-B’lerin satışından ilk aşamada 10-15 milyar lira gelir elde edilebileceği hesaplanıyor. Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından teknik altyapısı hazırlanan çalışmada satış miktarının hangi bedel üzerinden yapılması konusunda son sözü Başbakanlık söyleyecek. Maliye’den üst düzey bir yetkili de “Rayiç bedel mi esas alınacak, yoksa Emlak Vergisi mi? Tarım arazisi olarak belirlenen bir arazi ile şehir merkezindeki bir mi kabul edilecek, biz şimdi bu konuda tartışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise önceki gün açıkladığı hükümet programında konuya ilişkin şunları söylemişti: “Orman vasfını kaybetmiş, ihmalle yıllardır fiilî kullanıma açılmış ve kazanılması mümkün olmayan alanları kamu yararı ve kişisel fayda dengesi içerisinde tekrar düzenleyeceğiz.”

Arazilerin satışı 36 ilden başlıyor
2-B olarak bilinen bu yerlerin satışının kadastro işlemleri tamamlanan 36 ilden başlaması planlanıyor. Müracaat parası için kademeli olarak artan cüz’î bir miktar talep edilecek. Kırsal kesimde tarımsal arazi için başvuru bedeli 500 lira olarak belirlenirken, aynı rakam belediye mücavir alan sınırının dışındaki yerleşim yerlerinde bin TL öngörülüyor. Şehir merkezlerinde yer alan gecekondular için ise 2 bin lira başvuru bedeli üzerinde duruluyor. Taslağın ilk halinde hak sahiplerinden başvuru bedeli olarak 10 bin lira alınması maddesi yer alıyordu. Bu arazilerle ilgili müracaata ilişkin son rakam ise Başbakanlık tarafından belirlenecek. Hazine’ye ait alanlar, Türkiye’nin yüzde 23′lük bölümünü oluşturuyor. Orman vasfını kaybetmiş arazilerin en fazla bulunduğu şehirlerin başında Antalya geliyor. Antalya’yı Mersin, Balıkesir, Ankara, Sakarya, Muğla ve İstanbul gibi şehirler izliyor.

En fazla arazi Antalya’da
Yapılan ilk tespitlere göre Antalya’da 46 bin hektara yakın 2-B arazisi bulunuyor. Antalya Defterdarı Hidayet Mat, 2-B arazilerinin büyük çoğunluğunu belirlediklerini söyledi. Çalışmaları, Tapu Kadastro ve Orman Bölge müdürlükleri ile ortak yürüttüklerini belirten Mat, “2-B’lerin tescil ve kullanım kadastro çalışmaları son bir senedir devam ediyordu. 2-B ile ilgili çalışmaları tamamlamak üzereyiz.” dedi. İlk belirlemelere göre Antalya’da 31 bin 481 hektar orman vasfını kaybetmiş arazi tespit ettiklerini belirten Mat, imarlı 2-B ile ilgili çalışmaların da devam ettiğini kaydetti. Antalya’da 2-B alanlarının yoğun olduğu Çalkaya ve Göçerler’e henüz girmediklerini aktaran Mat, şu bilgileri verdi: “Yaklaşık 15 bin hektar imarlı arazi ile birlikte Antalya’da toplam 46 bin civarında 2-B alanı var. İmarlı 2-B’lere henüz girmedik. Buralara yönelik tespit çalışmaları da devam ediyor.” Mat’ın verdiği bilgilere göre Antalya’da bilinenin aksine en fazla 2-B arazisi Kepez’de değil, Kaş’ta bulunuyor. Kaş’ta 6 bin 120, Manavgat’ta 5 bin 242 ve Aksu’da ise 4 bin 225 hektar orman vasfını kaybetmiş arazi tespit edildi.

Kaynak : Akşam

bence 2B alanları satılarak bu sorun bitirilmelidir ancak tek şart bu tarihten sonra orman alanına yada su havzasına kaçak olarak işgalci olarak bina inşa edenler çok ağır şekilde cezalandırılmalı ve bu tip mafya oluşumlarına göz açtırılmamalıdır

bunun kanuni altyapısı ve halkın bilgilendirilmesi 2B satış süreciyle eş zamanlı yürütülmelidir!!!

aksi taktirde barış yeni bir teşvike ve yağmaya dönüşür onun da vebalini değil hükümet hiçkimse ödeyemez çünkü başka Türkiye yok!!!

Erman a
3 yıl önce - Sal 12 Tem 2011, 03:20

bu kanun cikarilsa bile devlet ilk önce belirli kurumlariyla bir calisma yapmasi lazim.örneyin askeriyeyle yapilacak calismaylan stratejik ve güvenlik acisindan önemli yerler listenin disina cikarilmasi lazim örnek mayinli araziler...bunun disinda bir sehrin ormanlik alani yüzde otuzun altindaysa o orani yakalamak icin gerekli alan ayrilmasi lazim.standarti daha fazlaysa bu oran dahada arttirilabilir.Gereken diger seylerde düsünüldükten sonra sosyal alanlar,tesisler vesayire...bu yasanin cikarilmasinda bir sakinca kalmaz diye düsünüyorum.

raufkibar

3 yıl önce - Sal 12 Tem 2011, 03:28

Bunca yazıdan sonra 2B olayı hala kavranamamış yada yazılalar okunmadan bilgi eksikliği ile yazılıyor .2B olyı tek bir kalem bir iş değil içinde birçok alternatif var .
1-gerçekten tapusu olanlar var bunlar tapu kadostro geçmiş imara açılmış tapuda en ufak bir şerh hi olmayan arsalar, bunlar orman ve tapu kadastronun anlaşamadığı ormanın tapulama yapılır iken başında durmadığı vatandaşın tapu dairesinden hiç bir uyarı yapılmadan aldığı kanuni tapusu olan hatta bir kaç el değiştitmiş sorunsuz tapular 2B meselesi çıkınca orman 10 SENE SONRA burası benim diyor .VATANDAŞ TAPU DAİRESİNE KOŞUYOR TAPU YOK BÖYLE BİRŞEY TAPUNUZ YASALDIR HUKUKİDİR AMA ORMAN ÇIKMIŞ BENİM DEMİŞ MAHKEMEYDE HAKKINIZI ALIN DİYOR .Mahkeme kimi tapuyu kabul ediyor kimisini hekuksuz yoldan edinilmiştir diyor iptal ediyor hakime göre iş değişiyor .Arazinin yarısı bir parsel diğer yarısı bir başla parsel biri kazanıyor davayı biri kaybediyor bakılıyoki itirazlar emsal göstermeler var kazanananında kararı temiz den geri dönüyor .Devlet kararname çıkartmış hukuku saymıyor karar bozuluyor Ama daha büyük sorunlar çıkıyor ortaya .
Tapu madem hukuken geçersiz kılındı tapu sahibi sahte tapu düzenlemekten yargılanması gerekir ama yargılanamıyor ,tapu gerçek imara kanuni yoldan açılmış parası harcı ödenmiş tapu yasal alan üzerine tapuya güvenerek ev yapmış arsa 50 -60 milyon bina 500 -600 milyon .
TAPU SAHİBİ TAPUYU ALIR İKEN TAPUDA HER HANGİ BİR ŞERH KAYDA GİRMEMİŞ.
Bu tapu sahibi evinin bedelini tespit ettirir AİHM ne baş vurduğunda evinin değerini alır ayrıca manevi tazminatınıda alır ayrıca Türkiye AİHM de ceza ödeyecektir Yani benim evim 500 bin tl iken ben en az 800 bin tl.ye evimi T.C. ye vermiş oluyorum ve ayrıca AİHM de ceza olarak T.C. para alacak .
Bu tapunun geçersiz olduğu kararı veren hakim de sahsa zararını ödemek durumunda idi bu arada kanun değişti şimdi yeni düzenlemeler konuyor konmaya çalışılıyor AİHM gidiş zorlaştırılıyor zaman kazanılmaya çalışılıyor çare aranıyor .Bunlar düşünülmeden 2B denildi sat şu kadar para hazineye kalsın diye düşünüldü ama ortaya bu sorun çıkınca işler değişti hukuk hukuksuzluk yaptı şimdi Tapusu olanlara arsalar bedelsiz verilecek deniyor doğrumu yanlışmı bilinmez ,verilsede yeni verilecek olan tapu ne kadar garntidir ne kadar geçerlidir .kararnameler ile kanunu ihlal eden bir devlet ne kadar halka güven verir, buda ayrı bir mevzu .500 tl .evimi bu T.C.VEYA BU KARARI ALIP RANT PEŞİNDE KOŞANA 800 YÜZE BELKİDE 1 MİLYARA EVİMİ DEVRETMEK BİR O KADARDA AİHM CEZA ÖDETMEK GEREKİRMİ ,GEREKMEZMİ .
Sen devlet olarak vatandaşına kazık atmaya çalışacaksın kendini kanunsuz olarak haklı kılacaksın o vatandaşta yarın AİHM gider de o devlete ceza verdirir ise doğrumudur yanlışmıdır .
2-Köylü ormanı açmış gerçekten ihtiyaçtan ama ne olursa olsun açmaması lazım oda orayı ekiyoor biçiyor arazi 2B olmuş ama buradan gelir sağlıyor .Bence kullansın kullanabildiği kadar birgün ihtiyacı kalmadığında devlet alsın orman yapsın hatta bir kısım masrafınıda kullanandan alsın .
3-Vatandaş ormanı açmış zamanında 2B çıkacak diye haber almış görünürde saf köylü ama bunu birçok yered ran için yarın satarım diye yapmış laf ola ekiyor evi için domatez biber ekiyor bundan geçimini sağlamıyor kanun çıksın diye bekliyor hatta kimisi araziyi satmış bile kimi mafyadan kapora almış bunu tespit edeceksin araziyi satamazsın diyeceksin bunlara birde ceza keseceksin .
4- şehirleşmiş yerler imara açılmış yerler ama tapusu yok bunların arazi bedeli ne ise geri dönülecek ormana kazandırılamayacak ise bunlarıda satarsın .
Bunların hepsini bir kefeye koyup illada para alacağım haklı haksız sallamayacağım hazineye para lazım zihniyeti ile bir devlet veya iktidar her kim ise bunu yapamaz yaparsada cezasını çekecek .

Su anda 2B sonuçlanmadan seçime gidildi o saf dediğimiz köylü kızgın ve diyorki ya bize çevirdiğimiz yerleri pahallı verirse diye. Muhalefet kitapçık bastırmış bazı açıklamalar yapmış o saf köylü nereden bulmuş buluşturmuş o kitapçıklar ellerinde .

YANİ 2B KANUNU ÇOK SAFÇA VE ÇOK İYİNİYET İLE HAZIRLANMIŞ BİR KANUN DEĞİL ,ORMANI KESİP ARAZİ SAHİBİ OLANLARDA PEK SAF DEĞİL AMA ARADA BİLMEDEN MECBURİYETTEN DEVLETİN ORMANIN BELİRSİZLİĞİNDEN YANANDA VAR, BU İŞE RANT GÖZÜ İLE BAKANDA VAR .

BUNLAT TEK ,TEK AYRILMALI KARARLAR HER BİRİ İÇİN AYRI ALINMALI AMA BU DENGE BU ADALET NASIL SAĞLANACAK BU İŞİN İÇİNDE SİYASETÇİLERDE DE VAR .

Burç

2 yıl önce - Cum 20 Nis 2012, 05:46

Sonunda bu kanun yasalaştı...
Devlete 25 MİLYAR TL gelir getireceği ve bu gelirin de kentsel dönüşüm için kullanılacağı söyleniyor.

Muhalefet partileri bile iyi birşey olduğunu anlamış olmalı ki anayasa mahkemesine koşturmamaya karar vermişler.

Mehmet Ali Erkesim
2 yıl önce - Cmt 28 Nis 2012, 18:20

2-B yasalaştı. Bununla beraber çözüm bekleyen başka bir sorun daha var.Sarı alan kültür tarım arazileri. Acaba Sarı Alan kültür arazisi ne demektir. Bu son çıkan 2-B Yasasındaki yeri ve durumu nedir? Bu konuda bilgisi olup da bizi aydınlatan olursa çok müteşşekkir kalırım. Bu vesileyle herkese selam ve saygılarımı sunar,işlerinde başarılar dilerim.

Ali USDA
2 yıl önce - Pts 30 Nis 2012, 22:00
2B FASARYASI

Rahmetli Başbakan Adnan Menderes 1951 yılında Köylüyü topraklandırmak için 25 yıl satılamaz kaydı ile İstanbul Pirinççi Köyünde bir arazi tahsisi etmiş ve bu araziyi Köylüye vermiş.Köylü bu arazinin tapusunu tarla tapusu olarak o yılda alıp bir şekilde 25 yıl kullanmış.Aradan 25 yıl geçmiş tarla sahipleri bu arazileri bedel karşılığı satmışlar.Araziler bir kaç el değiştirmiş.Daha sonra 1981 de Rahmetli olan babam bu araziyi satın almış.Yine tapuda hiç bir kısıtlılık yok.1987 de İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ya biz yanlış iş yaptık bu araziyi alıp ormana katalım diye bir fikir üretmiş ve bizim arazimizin üzerine Şerh koymuş.Babam bu şerhi kaldırmak için dava açmış.Davanın sonucunu görmeden vefat etmiştir.Daha sonra bizler davaya müdahil olduk.Yerel Mahkemeden kazandık Yargıtaya gitti yargıtay usulden(eksik incelemeden) bozup geri gönderdi.Yeniden bilirkişiler tayin edildi.Ne gariptir ki bu bilirkişiler Orman Bölge Müdürlüğünde görevli kişilerdir.Bu bilirkişilerce gelen raporda Tapuların Hukuken geçerli olduğu açıkça belirtilmiştir.Tam bitişiğimizde Tanınmış bir Holdinge ait 450 dönüm yer Orman sınırları dışına çıkartılmış ve tapusu adına tahsisi edilmiş ve Yargıtayca onanmıştır.Bütün Hukuksal ve fiziksel özellikleri aynı olan emsal karar olarak dosyada mevcuttur.Ancak gelin görün ki biz açmış olduğumuz bu davayı 26 Nisan 2012 günü itibarı ile kaybetmiş durumdayız.
1- Bilirkişi raporları dikkate alınmayacaktı neden bilirkişi davet edildi.
2- Bitişiğimizdeki emsal karar, emsal olarak kabul edilmedi.
3- Arazi alınırken tapularda hiç bir kısıtlılık ibaresi bulunmamaktadır.
4- Tapuyu veren kurum hiç mi sorumlu değildir.
5- Akıllara gelmez mi araziyi satan kişi devleti kullanarak babamı dolandırmış mı dır.
6- Tapu Müdürlüğü Nüfus Müdürlüğü gibi bir kurum değil midir. Yarın ben kimliği verdim ama yanlış verdim deme şansı varmı dır.
7- Bu yerde 1000 adet muhtelif meyve ağacı bulunmaktadır.
8- Bedelinin tamamı ödenip satın alınmıştır.
9- Tamam yanlışlık oldu alın araziyi emsal arazi verin.Buda yok illa yanlış oldu biz tapuyu iptal edicez ve size hiç bir şey vermeyeceğiz.
10- Bu durumla ilgili hiç bir madde yeni çıkan 2B YASASININ içinde bulunmamaktadır.
11- Tapusuz araziler işgalcilere tapulandırma yapılırken, tapulu araziler devletleştiriliyor.

Ama son bir duyum aldım 3 Boğaz köprüsü bağlantı yolları arazimize yakın geçmektedir.

2B YASASI YASLAŞMADAN ÖNCE O KADAR DİLEKÇE YAZDIM CUMHURBAŞKANINA VE MECLİSTEKİ TÜM MİLLET VEKİLLERİNE.ANCAK HİÇ BİR MİLLETVEKİLİ BANA DÖNMEDİ, BU KONUYU DİLE BİLE GETİRMEDİLER VE 2B YASASINI SANIN CUMHURBAŞKANI İMZALADIĞI AKŞAMININ SABAHI BENİM MÜLKÜM DE HİÇ BİR BEDEL ÖDENMEKSİZİN DEVLETLEŞTİRİLDİ.

YİYİN BEYLER YİYİN BAKALIM NE ZAMAN DOYACAKSINIZ.BU DÜNYA SİZE DE KALMAZ.ÇIĞLIĞIMIZ KARANLIKTA KAYBOLDU.ÇOCUKLARIMIZIN HAKKINI NASIL ÖDEYECEKSİNİZ.DÖNÜN TARİHE BİR BAKIN.İYİ BAŞLADINIZ ANCAK ŞU AN SARHOŞ OLDUNUZ ALLAH SONUNUZU HAYIR ETSİN.

Serdar Cesar
2 yıl önce - Pts 30 Nis 2012, 23:21

Alıntı:
Muhalefet partileri bile iyi birşey olduğunu anlamış olmalı ki anayasa mahkemesine koşturmamaya karar vermişler.

Muhalefet herşeyi AYM'ye götürecek diye bir kural veya teamül yok.

Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET